Kilisede Bakılması Gereken Yerler.

balkaya34

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Mar 2019
Mesajlar
2,806
Tepkime puanı
3,923
Puanları
42
Selamunaleyküm
Evet sizlerinde bildiğiniz gibi ben yeni gelen Arkadaşlarım için okusunlar diye düşündüm ve 20 hanelik yazdım;

1)-Kilisenin Giriş Kapısının dış tarafdan girerken solundaki bir taşta işaret vardır onu ıslatarak bakmalısınız bir işaret bulunca ufak bir hediye buldunuz demektir.
2)- kapısı 3 kollu ise orta kapının üstünü,yanlarını ve altını orta kapıdan girerken yerde işaret varmı var ise onu incele son basamağın altına yoklamayı unutmayın bakarsınız bir hediyede orada vardır.
3)-Mihrapların içi sıvalı ise o sıva altına ve taşların ardına iyi bakılmalı dikkatli biçimde çok önemlidir.bu bölüm çiviyi ellemeyin derim Tılsıma inananlar dikkat etmeli.
4)- 2 Mihrap var ise kesin içinde çeşitli işaretler vardır oyma,yuvarlak,haç,X veya kare gibi birinde çivi,murç gibi demir olur dikkatli bakılmalı çek bak bakalım arkasında ne var.
5)- Mihrapın iç kısmını yeri iyice temizleyin 4 köşe bir taş çıkacak üzerinde veya yanlarında demir çakılıdır.bu kayayı ordan alındığında arkasında alt kata giriş olduğunu görürsünüz dikkat edilmelisiniz zira her baba yiğidin harcı değil girmek yürek ister..oda sizde varmı.?. :rolleyes: :D
6)- İçeride Mihrablara sırtını ver 3 metre ileride git yerde kapak vardır her 2 mihrapta taşların üzerinde i,şaretler vardır Sol tarafdaki taş kaldırılınca yerde boşluk çıkar oraya gir diğeri ise papazın mezarı vardır tam taş altında ama genelde süs eşyaları vardır böyle bir adettir buda papazın cesedide taşa yapışmıştır.
Arkası yarın Saygılarımla.
Selam Tevfik usdam ,,, Bu yazinizla bana çok güzel bilgiler vermiş oldunuz..
SARIMSAKLI papazın magrası na Giderken yol dogusu ucurum.batısı dag oldugu için tek kişi önünü doguya arkasını batiya yani daga dönük olarak.biraz gider ve sonrada kilise magranın on balkonuna varır , kapının önünde balkonu var burayı kazmışlar bir çocuk mezarı kadar bir özel.yapılmış oyma vardı , Kapı.normal ev kapısı gibi köşeli kapı ,Kapıdan adımını iceriye attığında büyuk bir ana kaya var bu kaya kapıdan dışarıya çikaracak olsan Kapıdan genis ve büyük, Ne disariya nede içeriye cikamaz ve hemde yerli kaya ,Her nedense bu kayayı magra yapildiginda kesip atmamışlar ,Bu kayanın yanından rahatca MIHRABA dogru varabilirsin Tahmini yukseklik 2,5 metre Genislik yine tahmini 3 metre ve içindeki derinlik yani kapıdan mihraba olan.mesafe 5 veya 6 metre tahmini bir güzel kilise ,Mihrabın içinde iç içe 3 mihrap.var ve alçı ilede sıvanmış ve mihrabın kenarları iki parmak genişlikde alçi kabartma yapılmış, Mihrabın içinde boya ile bir kadın ve kucağında cocuk resmi yapılmış ayrıca ışık içinde mum yeri vardı , mihraba varmadan sag tarafinda disariya açık.bir pencere vardı ,
Ben bunları ilk 1996 veya 98 yilinda gördüm, Resimlerin büyük bir kısmı duruyordu ,2 nci defa 2003 yılında gittim ,o resimleride magranin icindeki buyuk kayayida kırmışlardı ,Fakat yukarda sizin yaziniza gore yapılmış bir kazı veya tahrıbat degil ,Tamamen bilinçsız rasgele bir tahribattır ,
 
         

tevfik

Moderatör
Moderatör
Katılım
28 Ara 2020
Mesajlar
173
Tepkime puanı
790
Puanları
35
Yaş
62
Selamunaleyküm sayın balkaya ustam size birazcık faydam dokunmuş ise ne mutlu bana teşekkür ederim.ve kaldığım yerdende devam edeyim belki size fayda olacak konular olabilir.
dünden kalan:
7-Mihrapları karşına al sol duvarda yukarıda sıvalı yerin altında yüksekte mermer bir taşta buranın haritası yapılmıştır dikkatli bakmalısın ve O taşın bir tarafında'da Elmas olur dikkatli bakılmalı hafif küçük bir oyuktur bu o yüzden dikkatli bakılmalı iyi iştir.
8 )- İçeride 1 pencerden güney doğudan içeri Işık vurur iyi bakmalısın ( sabah saat 9 gibi) bak kıble tarafından güneş vurur tam vurduğu yeri incele bazı yerlerde bu doğudan olabilir önemli olan güneşin sabah vurduğu yerdir.iyi incelemelisiniz .
9)- Kilisenin küçük olanı makbuldür toplam 9 m kareye gelmeli mal olması için Lakin büyük kiliseler içinde uygulanabilir bunlar genelde bir birine uyar bu sistemler eskide olsa fark etmiyor.
10)-Kilisenin doğuya bakan duvarın tam ortasının dibini yokla kontrol et orada kapalı bir işaret olmalı duvarın dibi veya 1,2. adım açığı mutlaka vardır olduğu yere bakılmalı dikkatle incelenmeli kırmadan dökmeden keşif bilgi için.
11)- Doğu tarafındaki pencereyi incele orta pencereye sırtını dön Ellerini ileri uzat ve yarım aç Sol elin dereye ve K.doğuyu yüzün doğuyu Sağ kolun G.doğuyu gösterir baktığın yeri incele neler var.
12)- Dışarıya bak kapıdan..karşında 3 ağaç her ikisi ortadaki ağaca git tam dibinde taş olur yoksa 70 cm. en fazla in orada hediye olur Kuzeyinde sabit ince kaya varsa tam tepesinide incele
13)- Mihrablara dışardan bakılınca 4 tane Dörtgen taş bunlar Haçı oluşturmalıdır.alıcı göz ile bakılmalıdır.ilk yer bunların dibi mihraplara doğru devam eder sağa doğru her 1.80 c.m. bir emanet vardır. 80 cm. en fazla 1 m. derinlikte ilk önce tunç'dan, ilk ona sonra cineden porselen meryem Ana ondan sonra saat saatin üstünde Osmanlı, İngiliz ve Bizanssa ait 3 para tepsi, heykel öyle devam eder taş öbeğine kadar sabırla devam edilmelidir'ki hedefe ulaşabilesin.
14)-Kilisenin çeşmeside vardır oraya bak bakalım su nereye düşüyor düştüğü yeri incele kemeri ve çeşmenin arkasına geç bak orada farklı büyüklük veya renk olur onuda incele bazen 40 bazende 70 adım arkasında'da olur bazende 40 adım önünde'de olur bir taş iyi araştırmak gerek.
15)- Bu kilisenin batısına bakmalısın 300 adımda ören yeri yığma,Harman yeri ve yıkık ev gibi v.s. iyi bakmalısın çünkü oradada mal vardır(Sağlamdır.)
16)-İçeri girince sağ tarafta direk olur O direğin en altına bakılır Siyah sanki kurşunla tutturulmuş gibi yer olur O taşın içinde ise İncil ve heykel olur dikkat edilmeli Önemlidir.
Şimdilik bu kadar gerisi yarın İnşallah Saygılarımla.
 
         

gülbahçeli

Akıldan başka zenginlik yoktur
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
21 Eyl 2019
Mesajlar
1,282
Tepkime puanı
3,790
Puanları
41
eline sağlık gurban devamını bekleriz
 
         

balkaya34

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Mar 2019
Mesajlar
2,806
Tepkime puanı
3,923
Puanları
42
Selam Tevfik usdadım ,,, Bu kilisenin tam arkasında ören yeri var , ve gerçekten şu varki ,Bakmak başka ,Bilerek bakmak başkaymış, Hayat böyle birşey ,,Bu bilgiler bir harika bilgiler Teşekkür ederim usdadım.
Benim.yanimda sizler gibi bilgili arkadaşlar olsa ALLAH dan başka birşey isdemezdim
Bu bilgileri kopyalayıp not lara kaydediyorum
 
         
Üst