Eşkiya Belgelerinin Şifresi

alipasha

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Konuya hareket getirelim 3 tepenin birleştiği çok az güneş gören yer yukarda attığım resim

Sare

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bir tane benden olsun bakalım saygıdeğer ustalarım.

Bilindiği üzre Volçan voyvodanın 7 ismi 7 bölgesi ve 7 ayısı vardır.
Kendi tabiri ile 7. bölge gerçek bölgemdir diyor.
Volçan voyvoda lakaplı Pop Martin toplam 40 yıl eşkiyalık yapmıştır.Eşkiyalık adı altında aslında Helenistik dönem fantezisi ile adeta Tapınak şovelyeleri gibi vatikan destekli çalışmıştır.
Evet burada sırlardan bir sırda şudur ki. Volçan belgeleri çok heyecan dolu ve akıcı bir şekilde okunur iken şu vurgu geçiyor. Burası kentsel Kebirin bilmem ne tarafıdır.Buradan yol Hüdevandigara gider.Buradan yol dersaate felanca dakıka uzaklıktadır der.
Okuyucu zan eder ki ... !!!!!! Burası dersaattin hemen yanıbaşıdır.Nereye varması lazım bölgenın nerde olması lazım bunu okurken otomatikmen istanbulda.
Oysa Burdaki kastı şudur ; Dersaadet ; Osmanlı devletine - Devleti aliye ait son karakola Sınıra olan mesafeden bahseder.
Hocam burada böyle demişsiniz ama Osmanlı zamanında Hüdavendigar Bursaya verilen ad Dersaadette İstanbul'a verilen addır.Yalnız şunu belirtmek isterim ki bu bahsedilen eşkıyaların eşkıyalık yaptıkları dönemde İstanbul bu günki sınırlarında değildi.Bunu tarihi belgelere bakarak anlayabiliyoruz.1928 yılından sonra İstanbul'a dahil olmuş ondan önce başka illere bağlı olan hatta o zamanlarda sadece çiftlikken mübadele sonrası oraya yerleşen Türkler ile birlikte köy olmuş yerler var.

Seyyah##

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Birde bu rakamların orjinalı Farşcamı,Arapcamı, eski Türkçe mi bunuda biraz açmakta fayda var.
Dahası Ben yıllardır kapalı kayada ÇİZME aradım çizme deyince biz bunu dizkapagimiza kadar uzayan boğazı olan çizme sanıyordum ve böyle aradık, Oysa Kalem gibi ince çizgiymiş, 2 çizme olacak birisi uzun boğazlı birdigeride ondan biraz daha kısa boğazlı derdik, Demem oki ne aradığını bilmezsen yanından geçen göremezsin.
Bilgiler için teşekkürler .Çizme konusunu açalım ustalarım.Hangi muhitte ve nelere yakın olacak.Neyi veriyor bu çizme veya bot.
Selam değerli ustalarim bu çizme konusunu daha once duymuştum biraz saha araştirmasi yaptim bulduğum tam çizme diyebilirim sağinda damlayan şelale şelaleyle çizme arasinda damlayan mağara var mağarada kaya içinde kaynamiş bir bud kemiği kayayla bir olmuş bu kopek budu olabilirmi verceğiniz bilgi çerçevesinde araştirip resimleyeceğim.