Kilise Mahzenleri Araştırmalarım

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,156
4,169
118
#1
Kiliselerdeki olma ihtimali en yüksek mahzenlerden biri kilise eşyalarının koyulduğu mahzenlerdir. bununla beraber şarap mahzeni ve papaz mahzenide bulmak mümkündür.

Bazı kiliselerde ise papaz mahzeni güney tarafta olur, kilise çevresinde üzüm bağı varsa bu kilisede birde şarap mahzeni olabilir. çoğu roma kiliselerinde şarap mahzeni bulmak mümkündür. Hatta bazı kiliselerde papazlar her gün şarap içip gündür bile sarhoş gezerlerdi. Papazların şarap içme sebebi H.z. İsa’nın ölmeden önce şarap ve ekmekle beraber son yemeğini verir, bu yemekte H.z. İsanın şu sözleri vardır, ”ben yaşamın ekmeğiyim onu parçalayın yiyin” ve ayrıca ”ben gerçek şarabım bu benim kanımdır” der şarabı havarilerine ikram eder. Yani papaz şarap içtimi H.z. İsa’nın kanını içtiğine inanır onunla özleşmiş olur. onların dini öyle bizde şarap haram, bu inanış gerçekten İncilde varmı yoksa hurafemi araştırmak lazım.

Kilisesinin güney yanına iyi bakın. bitişik tek apsisli yer arayın. kiliselerin güney ve kuzeyine eklenen şapellere bakın, Bu tip yapılar daha çok vaftizhane, mezar odası, kilisenin kutsal eşyalarının saklanması için kullanılan küçük odalardır.. bazı vaftizhane işleviyle kullanılan şapellerin, biri kiliseden diğeri dışarıdan iki girişi vardır. bazılarında tek giriş vardır.

Kilise mahzeni bulduğunuzda içerideki odaların hangi amaca hizmet ettiğinide bilmeniz lazım. çoğunlukla kilise mahzenleri 4 odalı olur, bazen 2 odalı olanda olur. Bunların bir kısmı ortada hol sağa ve sola 2 şer oda şeklinde olur çoğu birbirine bağlı odalar olur. bir odaya girersin karşı kapıdan diğer odaya geçersin.

Kilise mahzen odalarında genelde papaz mezarı olur, baş papazın mezarı buradadır, bazen yardımcısınında mezarı olur. bazı odalar kilise eşyalarının koyulduğu odalardır işte definecileri ilgilendiren oda budur. bu odadaki en değerli eşya kilise çanıdır. Çanla beraber bolca altın olma ihtimalide vardır.

Bu son paragrafı mutlaka okuyun.

Kilise mahzeninde lahit varsa sakın açmaya kalkmayın. o lahitte kutsal yağ vardır, kutsal yağ çok değerlidir, lahitin içi altın doluda olsada yağ altınlardan daha değerlidir. Kutsal yağ sürme inanışı çok eskilere dayanır, kutsal yağ ile vatviz edilen kişi kutsal ruha sahip olur, H.Z. İsa’nın ölümüne ve dirilişine ortak olur ayrıca mesihin kahinliğinden pay alır. toplumda farklı kişiler olarak saygı gösterilir. bu yüzden lahit bulursanız sakın açmayın. milyar dolarları yok edersiniz.

örnek kilise mahzeni.

kilise mahseni resmi.jpg
 

infilaQ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ocak 2019
414
940
98
#4
Bu yag neyden elde edilirmis acaba merak ettim.ayrica bilgiler icin cok tesekkur ederim. Cok kapi yapmalarinin mantiginida merak ediyorum eski bir papaz evi restore etmistik toplam 6 kapisi vardi 2 si bahce 4u evin giris kapilariydi.sizleri o zamanlarda tanimis olmayi cok isterdim.
 
Beğeniler: harputlu ve MendereS

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,328
7,569
118
#5
Çok önemli bilgidir ; Bir kimse herhangi bir kilisenin mahzenine ulaşır ise ve ondan önce girenleri olmamış ise yani soygun yememiş ise.Bomboş bulur ise mahzeni.Bu durumda vazgeçip gitmesin sakın.Mahzenden çıkıp yakın çevresine baksın yığma yer arasın bu yığmanın altına taşınmış halde kilisenin mahzenindeki malzemelerin hepsini bulacaktır.Bu işlem kilise sakinlerince kaçar ayak talana karşı tedbir olarak uygulanmıştır.
Not: R00T özel arşiv çalışmalarından.
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,328
7,569
118
#6
Sadece kilise ayakta yıkılmamış kilise yada yarı harebe haldeki kilise konusu açılınca ekleyeceklerim olacaktır.
 
Beğeniler: infilaQ ve harputlu

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,454
5,463
118
#7
Önceden derdim yıkılmış yerde ne kadar olurki, geçen 6 ay önce sevdiğim bir kardeşim dedi abi çubuğunu malzemeni al seni gezmeye gotureyim, ne bilim dedim belki ufak tefek bir yer, inanmazsınız zaten görmediğiniz için, bende gördügüme inanirim duyduguma degil, kollarım uyuştu çubuğu zaptetmekten,dedim bu ne 100 mü nayır dedi, 500 mü o ne abi o kadar çerez bir miktar, ülkenin dış borcunun bir kısmı, şoriginiz akmasın diye fazla detaya girmiyorum, belki onlarca yer var burda varda, dedigim gibi hep yenik baslayinca maça kismet olmuyor iste, burdaki bazı Yerler içinde resmi işlem yapmaya Angarada torpili olanlar yetkililere gittiğinde yer mevki söylediklerinde abiciğim geçin oraları, başka yer söyleyin, oralar kırmızı belgede zaten demişler, kardeşlerim bu ülkede neler dönüyor o zaman anladım, Gelde varlık içinde darlık çek, bolluk üstünde yokluk çek, keşke mesele bir petrol meselesi olsaydı, işte böyle şimdilik. Ahhh Ahhh bir cihazım olsa. ?.
 
Son düzenleme:
Beğeniler: infilaQ

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,454
5,463
118
#8
Ustam bırakıp gidecegimize hiç olmazsa kutsal yağı çıkarıp çubuk ve şakülü temizleyelim belki daha iyi tepki ve yön gösterir, denemek lazım.
Kutsal yaği al...müsterisini bul..sahte olmadigina dair ikna et..labaratuar sonuçlarini al..bu hengamede kaçakci alavereci dolandırıcı yaftalari ye...üstune takibe takıl...boşver..altinı al git...
 
Beğeniler: R00T

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,328
7,569
118
#9
Menderes ustanın dediği yağ ve açılmamış içinde hala gözyaşları olan şişe sağlam ise oda kıymetlidir.Ama dikkat gözyaşları duruyor olacak açılmayan bir camda.
 
Beğeniler: MendereS

Nerdennereye

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
7 Eyl 2019
261
354
68
#10
Sadece kilise ayakta yıkılmamış kilise yada yarı harebe haldeki kilise konusu açılınca ekleyeceklerim olacaktır.
Ustam selam yığma bir tepe var tepe üstünde bağ evi eski sahibi bağ evini yapımı esnasında şikayet konusu olmuş müze müdürleri vs birileri yaptımamış sonrasında temel olmadan ölçüleri küçük yapmasına izin vermişler çevrede roma dönemi hamam olduğunu biliyorum büyük ihtimalle ki eski insanların söylemlerine göre bağ evinin yerinde eski yıkılmış bir kilise var karantina dönemi bitince araziye gideceğim gitmeden bilgi sahibi olmak açısından kilise gerçek olduğunu varsayarsak mahsen girişini nasıl bulur yada anlarız teşekkürler