Oda İsaretimidir...?

ABK33

Defineci; doğayi sever, kültürel varliklari korur.
Yönetici
Mezar tasinda mi bu isaret?
3-5 metre geriden fotosu varsa yukleyiniz

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Selamın aleyküm cümletten.
Elim taşa çizilmiş böyle bir işaret var değerli ustalarım. Resim kendi çekimimdir. Ama bu taş zamanında bulunduğu Bölge içinden sökülüp 50 100 mt yanındaki müslüman mezarlığına dikilmistir net bilgidir bu çünkü bunu yapan kendi dedemdir kendisi öyle söylüyo. Taşı söktüp getirdigi yerde türbe diye adlandırılan yer içerisinde bir çok mezar var. Mezarlıgın tam ortasında eski bi ardıç ağacı bulunmakta. Mezarlık orman içerisinde kalıyo. Etrafında çok eski ve büyük meşe ağaçları var. 500 mt aşağıdan dere geçmekte. Yorumlarınızı bekliyorum değerli ustalar. Ekli dosyayı görüntüle 15612
Selamün aleyküm.Mezarlığın ortasında ağaç duruyor ya doğusundan giriş yapınca mezarlığa 7 adım girince zeminde diktörtgen kayanın yanındaki ağaçta duruyormu?Mezarlıkdan güneydoğuya giden patikadan geçtinizmi?Kuyu nerede diyorsunuz,kuzeydoğuya giden patikayı takip etmenizi tavsiye ederim.Kimbilir belki yanından geçersiniz.Buradaki yerleşim yerinin içindeki meşhur kaynak suyunu bilirmisiniz?Yine doğru dediniz,kafamda hep böyle deli sorular.Selamlar.

Define Peşin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm.Mezarlığın ortasında ağaç duruyor ya doğusundan giriş yapınca mezarlığa 7 adım girince zeminde diktörtgen kayanın yanındaki ağaçta duruyormu?Mezarlıkdan güneydoğuya giden patikadan geçtinizmi?Kuyu nerede diyorsunuz,kuzeydoğuya giden patikayı takip etmenizi tavsiye ederim.Kimbilir belki yanından geçersiniz.Buradaki yerleşim yerinin içindeki meşhur kaynak suyunu bilirmisiniz?Yine doğru dediniz,kafamda hep böyle deli sorular.Selamlar.
Aleyküm selam saygı değer ustam. Bu mezarlık ormanın tam girişinde orman içinde kalıyo ama ormanın derinliklerinde bi yerde değil. Derinliklerde olmasi zaten imkansız orman yamaç komple bunun bulunduğu ve biraz çevresi düzlük sadece diger yerler yamaç insanın gezemeyeceği yerler var. Mezarlık içindeki ardıç ve meşe ağaçların dan haric bir sürü ağaç çeşidi var. Patika yolu olarakta köy halkının kullandığı patika yolundan hariç yol yok o yolda kaybolmaya yüz tutmuş artık çünkü bu yer köyün en uç noktasinda kalıyor. Kendi yerimizde burası yüzden bizim büyüklerimiz den başka gelip giden olmuyo orman içinde. senelerdir onlarda gitmiyo artık iyice içerisi arap saçına dönmüş tü son baktığım da. Birde bu Mezarlıgın yan tarafı tarla mız tarlayı sürerken mezar çıktı pulluğa takıldı mezar küçük icinden çocuk kemikleri çıktı. Mezar özenle Yapılmış üzerindeki kapakta bayagi büyük sekilde ok işareti cift taraflı birisi dereyi birisi bu mezarlığı gösteriyordu ben çıkardım mezarı pulluğa takılınca.

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
ok işareti cift taraflı birisi dereyi birisi bu mezarlığı gösteriyordu ben çıkardım mezarı pulluğa takılınca.
Mezarlıkdan köye doğru patikayı rakip edince yolun ilk C yaptığı yerin içine dikkat.Bu ok işaretli kapak nerede?Onu görmek istesek görebilirmiyiz?Köyün içindeki kaynak suyu hakkında bilginiz varmı?Köyde iki tanemi mezarlık var?Ben iki tane mezarlık olduğunu düşünüyorum.Selamlar.

Define Peşin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mezarlıkdan köye doğru patikayı rakip edince yolun ilk C yaptığı yerin içine dikkat.Bu ok işaretli kapak nerede?Onu görmek istesek görebilirmiyiz?Köyün içindeki kaynak suyu hakkında bilginiz varmı?Köyde iki tanemi mezarlık var?Ben iki tane mezarlık olduğunu düşünüyorum.Selamlar.
Saygı değer ustam işaretli kapak duruyo ama fotusu elimde yok memlekete gittiğim zaman çekip atabilirim. Köyde bi mezarlık daha var büyüklerime sorduğum zaman rum mezarlığı diyolar buraya 5 Km uzaklıkta kalıyo ama aynı köy içinde. Akar su olarak köy içinde iki tane akar su var birisi bu yerin alt tarafında. Diğeri rum Mezarlıkları dedikleri yerde. Ben bizim oradakini dolaştım değirmen buldum değirmenin caprazını suya büyük duvar örüp suyun geçişini yavaslatmislar. Degirmende tam derenin catal yaptığı yerde kurulu. Catalın bitiminede büyük set duvar örmüşler. Değirmenin 200 mt kadar gerisinde kayada V işareti buldum çok büyük değil normal değirmenin etrafı zaten taşlar ve kayalıklar var küçük lü büyüklü.

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Saygı değer ustam işaretli kapak duruyo ama fotusu elimde yok memlekete gittiğim zaman çekip atabilirim. Köyde bi mezarlık daha var büyüklerime sorduğum zaman rum mezarlığı diyolar buraya 5 Km uzaklıkta kalıyo ama aynı köy içinde. Akar su olarak köy içinde iki tane akar su var birisi bu yerin alt tarafında. Diğeri rum Mezarlıkları dedikleri yerde. Ben bizim oradakini dolaştım değirmen buldum değirmenin caprazını suya büyük duvar örüp suyun geçişini yavaslatmislar. Degirmende tam derenin catal yaptığı yerde kurulu. Catalın bitiminede büyük set duvar örmüşler. Değirmenin 200 mt kadar gerisinde kayada V işareti buldum çok büyük değil normal değirmenin etrafı zaten taşlar ve kayalıklar var küçük lü büyüklü.
Buraların detaylı fotolarını konuya eklerseniz iyi olur.Rum mezarlığınıda ziyaret etmeyi unutmayınız.Fotolar gelirse detaya ineriz inşallah.Selamlar.

Define Peşin

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Buraların detaylı fotolarını konuya eklerseniz iyi olur.Rum mezarlığınıda ziyaret etmeyi unutmayınız.Fotolar gelirse detaya ineriz inşallah.Selamlar.
Inşallah Allah nasip ederse 10.15 güne gideceğim ustam memlekete. O zaman çeker atarım. Rum mezarlığı na gittim ustam. Üst tarafında ayı ini olduğunu söylediler dedikleri gibi vardı baktım ses geliyo içeriden fazla dolasama dan tabana kuvvet çıktım oradan :)

Deli firat

DOĞACI
Yönetici
Süper Moderatör
Ustaların yorumlarına eklenecek bir şey yok top sizde hakınızda hayırlısı diyelim