SarıGöl

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,621
8,159
118
Sarıgölü buldum diyenlere faydam olsun.Gerçekten duyuyoruz Sarıgölü buldum şöyledir böyledir diyenleri.Gerçekten buldum diyene bende yardım babında küçük bir katkı sağlamak istiyorum.Bu Sarıgöle çok yakın tepe üzerinde çok aleni açıkça ortada beyaz taşlarla oluşturulmuş bir yığma vardır.Yakın civarda başkaca beyaz taşlı yığma yoktur.İşte bu yığmayı iki kişi 5-6 saate el birliği ile açabilirler.Bu yığmanın altına yerleştirilmiş 2 kulplu bir kazan vardır.Bunun hiçbir tılsımı yada tuzağı yoktur.Açın ve alın sarıkızı.
( not : Sarıgöl'ün anlatımı sitemizde eşkiya belgelerinde mevcuttur.Dileyenler araştırabilirler okuyabilirler.)

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,167
4,225
118
vezir tepenin kuzeyinde olması lazım aslında gölmü kendiside bir tepemi orayı anlamak lazım. bana göre göl falan yok vezir tepenin kuzeyindeki diğer tepenin adını sarı göl koymuşlar hatta bunu bizzat söylemişte..

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,621
8,159
118
vezir tepenin kuzeyinde olması lazım aslında gölmü kendiside bir tepemi orayı anlamak lazım. bana göre göl falan yok vezir tepenin kuzeyindeki diğer tepenin adını sarı göl koymuşlar hatta bunu bizzat söylemişte..
@MendereS ustam .Bazen yön hataları olabiliyor yazım yanlışlarından ötürü.Burda kimsenin suçu yok .Yanlız Vezirtepenin Güneyindedir hafif doğulu.Vezirtepe kuzey batılı kalır Sarıgöle.Burada göl aranmaz.Yeşildağda çeşmeler çoktur.Burda baş çeşmeyi bulmak kolay olmayacaktır.Çeşme çıkar bir kaç metre sonra ufak bir gölcük yapar bu gölçük kısma ancak 1 yada 2 manda oturarak sığabilir.Bu kısımdan sonra tekrar akar gider haramidereye karışır.İşin garibi Sarıgöl 2 tanedir.Birisi bahsi geçen ikincisi ise benzeridir.Arada ki mesafe 45 dakika çeker.İkincisinde de vardır malzeme.Yanlzı ikinci Sarıgöle yakın Vezirtepeye benzeyen bir dağ vardır.Bunu Vezirtepe ile karıştırmamak elde değildir.Burda ise uygurlıklara ait Bizans Roma işleri gayet güzeldir.Ama bilgisi sağlam olan kişi karışıklığa düşmez.Yani gerçek bölgede dahi asıl mala ulaşılmaması için benzeri vardır. Serpiştirme işler vardır. Saygıdeğer ustam vezirtepede göl yok.Sarıgöl asla bir göl değildir.Bir çeşmedir.

Acemi

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ara 2019
149
250
68
@MendereS ustam .Bazen yön hataları olabiliyor yazım yanlışlarından ötürü.Burda kimsenin suçu yok .Yanlız Vezirtepenin Güneyindedir hafif doğulu.Vezirtepe kuzey batılı kalır Sarıgöle.Burada göl aranmaz.Yeşildağda çeşmeler çoktur.Burda baş çeşmeyi bulmak kolay olmayacaktır.Çeşme çıkar bir kaç metre sonra ufak bir gölcük yapar bu gölçük kısma ancak 1 yada 2 manda oturarak sığabilir.Bu kısımdan sonra tekrar akar gider haramidereye karışır.İşin garibi Sarıgöl 2 tanedir.Birisi bahsi geçen ikincisi ise benzeridir.Arada ki mesafe 45 dakika çeker.İkincisinde de vardır malzeme.Yanlzı ikinci Sarıgöle yakın Vezirtepeye benzeyen bir dağ vardır.Bunu Vezirtepe ile karıştırmamak elde değildir.Burda ise uygurlıklara ait Bizans Roma işleri gayet güzeldir.Ama bilgisi sağlam olan kişi karışıklığa düşmez.Yani gerçek bölgede dahi asıl mala ulaşılmaması için benzeri vardır. Serpiştirme işler vardır. Saygıdeğer ustam vezirtepede göl yok.Sarıgöl asla bir göl değildir.Bir çeşmedir.
Kayaya tırmanan asker ve askere saldıran yılan gerçek sarıgölün üstünde olacak doğrumudur ustam

Azizkılıç

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
13 Eki 2019
130
187
48
Sarıgölü buldum diyenlere faydam olsun.Gerçekten duyuyoruz Sarıgölü buldum şöyledir böyledir diyenleri.Gerçekten buldum diyene bende yardım babında küçük bir katkı sağlamak istiyorum.Bu Sarıgöle çok yakın tepe üzerinde çok aleni açıkça ortada beyaz taşlarla oluşturulmuş bir yığma vardır.Yakın civarda başkaca beyaz taşlı yığma yoktur.İşte bu yığmayı iki kişi 5-6 saate el birliği ile açabilirler.Bu yığmanın altına yerleştirilmiş 2 kulplu bir kazan vardır.Bunun hiçbir tılsımı yada tuzağı yoktur.Açın ve alın sarıkızı.
( not : Sarıgöl'ün anlatımı sitemizde eşkiya belgelerinde mevcuttur.Dileyenler araştırabilirler okuyabilirler.)
kayaların bazıları büyük ama yarım değirmen taşı ardında

balkaya34

Moderatör
Süper Moderatör
17 Mar 2019
2,555
3,413
118

Selam arkadaslar : Çesme derken bence bunlar su kaynaklarıdır, Gittigimiz yerde ceşme ariyoruz ortada yapilmiş bir cesme bulamayincada yok olmadi burasi degil diye vazgecip.gidiyoruz ,Aslinda cesme olmaya bilir ,sukaynagi önemlidir

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,621
8,159
118
Aleykum Selam Balkaya ustam Selamlar Saygılar.

Biz Çeşme dediğimizde hiç bir zaman etrafı taş duvar örülü yapılı mimari öğe çeşmeden bahsetmedik.Bizim çeşmelerimizin hepsi doğaldır.Doğal pınarlardırlar.
Saygılar ustam .Haklıısnız ayırt etmek lazım çeşme derken doğal pınarı eklemek lazım.

balkaya34

Moderatör
Süper Moderatör
17 Mar 2019
2,555
3,413
118

Selam MendereS usdam,Biz ne bulacagiz,Ki bu sari gol olabilir diyelim

balkaya34

Moderatör
Süper Moderatör
17 Mar 2019
2,555
3,413
118
Kayaya tırmanan asker ve askere saldıran yılan gerçek sarıgölün üstünde olacak doğrumudur ustam

Selam Acemi usdam : Tirmanan asger Fatmanin balik tutugu mavi gölün tahmini 100 metre alt tarafında olmasi gerekmez miydi, Eger siz oyle olduğunu gördüyseniz Anlatin lutfen Benim.gördüğümde asker kirilmis tahrip olmuş du mesela eger benim yerim doğruysa, Yalniz bu asjerin 30 veye 40 metre ustunde dagin dik kismi zaten cok dik bir yer Burası, Burada koyma bir tasdan bahseder, o tas tek tas orda baska taş yok.Birde yukardaki okudugum sari göl, Toplama taş hariç Sazli golden gerekir.Çünki Sazli gol ile asker in oldugu yerde zaten kuru ve sulu derenin birlesip akdigi nokdadir, Bunlarin arasinda bir arazi var ,Komur golcukleri var denilen ,Takma bir ad olan Ceneviz kale dedigi yer ce burayıda bitirdigimizde Gemi kayaya tepesinden dikilmis oluruz ,Yani bu kadar benzerlik.olabilurmi bilmiyorum,ve gemiden asagi dik yamscdan direk sazli gole iniyorsun bu derede dogrudan harami dereye karisiyor ve kspi kaya vardık, Bunlari ben tazilarla bir bir gezdim ama sizin dediginizede vayagi bir uyum sağlıyor,

balkaya34

Moderatör
Süper Moderatör
17 Mar 2019
2,555
3,413
118
Ayrica burada harami ve seytan derenin birlesdigi yerde harami dereye tahmini 250 veya 200 metrede biri imam sarikli olan 3 mezar var bu mezar Bası imam sarikli ve sarikda yilana benzer sargi var ve 2 veya 3 tam hatirimda kalmadida esgi yazı rakam vardi ve bu satil.olan tasin döşü Mekdup zarfi idi
Yazida bu mezarin sari recebe ait Gümüş tutun tabakası icinde o.bolgeye ait haritasi ve recebin bazı hediyesi oldugundan bahsederdi, tabi burada bizim.acmak imkanimiz yokdu ,burasi ayni zamanda koyun mezarligi ve ve koyun bitişigi idi