Sizinle Çözeriz

Acemi

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ara 2019
149
249
48
#31
Güzel fotolar bekleriz ki görelim yorumlar gelsin.Pusula yönleri ihmal edilmesin.
Selamün aleyküm.Evet söz vermişim yazarım diye.Öyleyse yazayım değilmi?Kaynak suyunun tam kuzeybatısının 14. metresine dikkat.Bu 14 metre içindeki tüm ayrıntıları dikkatlice inceleyiniz ve bolca foto çekiniz.Pusula kullanmanız şart ve pusula orjinal olmalı.Telefonlarda olan uygulamadan kesinlikle olmamalı buna dikkat.
"Kaynak suyu=14 metre=kuzeybatısı" şifre bu.Rahman utandırmasın inşallah.Selamlar.
İşaretin olduğu kayalığın 5 metre önünde çok eski değirmen kanalı var. Kanal dereye paralel olarak yapılmış. Suyu, 100 metre yukarıda gölden kaldırmışlar. Değirmen kanalını bu işaretin yakınında büyük kayayı keserek geçirmşler.
İşaretin olduğu vadinin karşılıklı iki tarafıda kayalık. Kayalıkların üzerleri düzlük. İşaretin olduğu kayalığın kuzeyinde, güneyinde, batısında ve doğusunda terekli kayalar ve doğal mağaralar var. İşaretin olduğu kayadaki gözün içi, bir adam oturacak kadar boşaltılmış, yani küçük bir mağara gibi. Bu derede birbirine yakın üç değirmen var. İşaretin önünden geçen bent aşağıdan yukarı ilk değirmen, yukarıdan aşağı ise üçüncü değirmen bendi. Bu değirmen öğleden sonra güneş alıyor, bunun yukarısındaki değirmen yine öğleden sonra güneş alıyor, son değirmen ise sabah güneşi alıyor. Değirrmenlerin arasından geçen tarihi köprünün ayakları duruyor. Ayakların biri ana kaya üzerine yapılmış.
Sunset ustam, işaretin karşısında bol akan bir kaynak suyu sormuştunuz. Malesef kaynak suyu bulamadım. Sizin bilginize güvendiğim için ne olabileceğini araştırdım. İşaretin önünden değirmen bendi geçtiğini söylemiştim. Bende paralel, yaklaşık 10 metre mesafede ana dere var, derenin karşı tarafında ise yüksek kayalıklar var. Kayalığın üzeri düzlük ve düzlüğün biraz ilerisinde ise, burası işaretin tam batısı oluyor, büyük bir göl var. Kayalıkların arasında. Bu gölün suyu önceden doğuya, yani işaretin tam karşısına akıyormuş. Bu ayak çok eskiden iptal edilmiş ve gölün ayağı batıdan yapılmış. İşaretin karşısındaki bol akan kaynak suyu, gölün iptal edilen ayağının suyu olabilir diye düşündüm. İptal edilen ayak yer altındanmış ve işaretin karşısındaki kayalıktan çıkıyormuş. Gölün suyu farklı bir su, sarkıt yapıyor. Karşı kayalktan çıktığı sarkıtlardan belli.
 
Beğeniler: R00T

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Süper Moderatör
10 Mar 2019
1,838
3,850
118
Κερασούντα
#37
derede birbirine yakın üç değirmen var.
Selamün aleyküm.Bu değirmenlerin konun olarak ortada kalanının kuzeydoğusunda olacak kaynak suyu.Değirmenle arası 100 ile 150 metre arası olacak.Değirmenden konum olarak yüksekde kalıyor.Zaten o arazi yamaç bir arazi.Değirmene iki tane patika yol geliyor.Biri bulunduğu yakada diğeri tam değirmenin karşısından değirmene gelir.Bu iki patika bir noktada T yaparak devam eder.Karşıdan gelen patika yolundan değirmene doğru gelirken iki kayanın yanından geçilir.Bu kayaların biri düz,diğer kayada elips yani top şeklinde bir yapısı var o kayalara dikkat boş değiller.Derede bulunan şelalelerle bu değirmenin mesafesi nedir?Değirmenin kapısından baksam şelaleyi görürmüyüm?Rahman utandırmasın inşallah.Selamlar.