A Dan Z Ye Define İşaretlerin Anlamı

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,448
Puanları
42


İnsan Adam Define İşareti ve Anlamları: Kayada kabartma ve oyma yapılmış insan figürleri kaya mezar işaretidir, Eğer kaya üzerinde elinde başak, şimşek v.s tutuyorsa, sakallı ise ve etek giymişse Hitit Tanrısı tasviridir. Gömü işareti değildir. Tarihi eserdir. Tahrip etmeyiniz. Geçmiş tarihte yol kenarlarına yapılmış ve yolu ifade ettiği bilinmektedir. Kaya bloklarında yapılmış kabartma adam sembolleri ise, kral veya lider mezarını (kaya mezarı) ifade edebilir, bazende tümülüs mezarıdır. Uygarlıklara ait olduğundan define işareti değildir.Durumu müzeye bilgi vermelisiniz. Bunların haricinde ki adam işaretleri gömü işaretleride girmektedir.Çizim veya kabartma olabilir. Çizimde çizgiler yön verebilmekte,kabartmada ise farklılık gösteren tarafı yön vermektedir.
Ağaç Define İşareti ve Anlamları: Ağaçların kendisiyle ilgili define arama yöntemleri vardır.Uzun ömürlü ağaçlar nişan noktalarıdır. Define ararken uzun ömürlü bir ağaç ile karşılaşırsak, şöyle birkaç bin yıllık, hemen ağaca bakalım herhangi bir bıçak izi var mı, çivi vb. bir şey çakılmış mı, dikkat çeken herhangi bir define işaretleri olabilecek işaret var mı? Ya da ağacın bir tarafı diğer kısmına göre çok mu gür? Uzun ömürlü ağaçlar meşe, çınar, ahlat, gibi ağaçlardır. Eğer ağaç, define işaretlerinden biri olarak kullanılmışsa ağacı merkez alarak 30 m. yarıçaplı bir çember çizeriz, definenin bu çemberin içinde 3-5 m. derinlikte olma ihtimali büyüktür. Dedektör ile arama yapılması tavsiye edilir. Bazen bu uzun ömürlü ağaçlar( dut, ceviz, ahlat, çınar) direkt işaret belirtmese de asıl işareti bulmak için yardımcı nokta olarak seçilebilir. Bu ağaçların olduğu bölgeler emaneti saklamak için seçilebilir
Akrep Define İşareti ve Anlamları: Tehlike işaretidir, gömünün kendisi zehirli olabilir, Akrep yuvası olabilecek bir taş aranır, bu taşın altında gömü olabilir. Civarda yerin altında bir odacık ta olabilir. Akrebin veya kuyruğunun baktığı yönler özellikle dikkate alınmalıdır. Akrep, önemli eşkiya işaretlerindendir. İşçiliği çok zor olan gömü işaretidir.Kayalarda araştırma yapmalısınız. çevrede taşlı alanları gözden geçirmeyi unutmayın. Ayrıca Dedektör yardımı almanızı öneriyoruz. akrep yanında yada üzerinde istavroz varsa son noktadır, akrebin kuyruğu mezara bakar vaziyettedir.Aile Putu Define İşareti ve Anlamları: Aile putu varsa burada aile mezarı var demektir, buna daire içinde haç işaretide denilebilir, mezarları korumak için yapılan bir tür haç işaretidir aile mezarlığı işarete çok uzak olmaz, bu işarette yön veren en önemli nokta işaretin bulunduğu kayanın yüzeyinde yontma varmı ona bakılır. kayanın yüzünü elinizle şöyle bir sıvazladığınızda elinize bombey yapan yer gelecektir, gözle görünmeyen fakat elle sıvazladığınızda fark ettiğiniz farklılıkların tamamı yön verme amaçlı gizli şifrelerdir buralardan yardım alarak yön bulabilir, mezarların giriş yerlerini tespit edebilirsiniz. putların tam olarak aile mezarı olduğunu anlamak için haç kanatlarının içe dışa hilal yapmasından anlayabilirsiniz. medeniyete göre değişen tek büyük mezarı anlatan putlarda vardır..


Alfa ve Omega işareti ve anlamları: Alfa başlangıç omega son nokdadır, Alfa varsa çözüme buradan başlar 2. ve 3. işareti aramalısın, Omega varsa son noktadır para omeganın çevresinde olabilir. Ayrıca Omega mağarayı veriyor olabilir, mağarayı bulursan içinde sedir kayaların altında yük arayın bu mağara çıplak ve sarp kaya mağarasıdır sade bir tepededir.

Omega işaretinin çaprazında köşeye doğru dikili bir taş varsa Para dikili taşın altında 100 okkadır. Burada birde put varsa birde mağara vardır, Dikkat bu mağarada çok yerde para var. Mağaranın içinde sağ tarafında çıkılacak bir mahzen yolu var. para mahzenin içinde 3 yığın halindedir.

Diğer Anlamlar: Yunan alfabesinin son harfi olduğu için son nokta işaretidir, birbirini takip eden işaretler arasında sonuncu sıradaki yani malın yerini veren işarettir, tam olarak som altın işaretidir, en az 1 küp kadar altını olduğu söylenir, omega ve nal işaretleri birbirini çok benzer, nalda para işaretidir fakat nal mantığı farklıdır, omega O işareti ile aynı mantık çalışır, O işareti omeganın küçüğüdür. aynı şekilde parasıda küçük olur.

Diğer Anlamlar: Omega işaretinde daireden sonra uçlar yanlara belirgin şekilde çıkık olması lazım, aksi taktirde buna omega değil nal işareti deriz, nalın nal olduğunu anlamanın en kolay yolu çivilere bakmaktır, her nalda en az 4 yada 6 çivi mutlaka vardır, kaya aşınarak çivi izleri kaybolmuş olsada mutlaka 1-2 si kalmıştır.Aslan Define İşareti ve Anlamları: Aslan işaretleri mağara,mezar ve kayalar üstünde işaret olarak kullanılmıştır. Bunlar gömüyü simgelemektedir. Aslan işareti olan her gömü, liderlik vasfı taşıyan insanların hazinesi anlamına gelmektedir. Mağara önlerinde yapılmış bir işaret ise, kapatılmış oda aramalısınız. Açık bir mağara yoksa, ağzı kapatılmış doğal görünüm verilmiş mağaraya uygun yerler bakmalısınız. çok zaman kaya, oda mezarı olarak karşımıza çıkar, Ülkemizde deniz kıyısına yapılmış aslan işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretler, deniz korsancılığı yapmış korsan liderlerini simgelemektedir. Suyun içinden girişleri olduğu defalarca görülmüştür. İşçiliği zor fakat hazinesi büyük olan güzel işaretlerden birisidir.

At veya Binilmiş At Define İşareti ve Anlamları: Atın veya binicisinin baktığı yönde ata binmeye yarayan bir taş, bu taşın yanında da gömü olabilir.At başına çok dikkat edilmelidir.Atın başı toprağa bakıyorsa gömü; başının,ayaklarının,kuyruğunun,kulaklarının farklı olanı istikametinde çok yakında olabilmektedir. Fakat at veya üstündeki binici önlerine düz istikamete bakıyorlarsa gömü; yakında değil,baktıkları istikamettedir. Bu durumda istikametinde farklı bir işaret aramalısınız. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice incelenmesi gerekir. Dört nala kalkmış at savaş gömüsü nü anlatır savaşta kazanılan çok büyük bir ganimetin habercisidir.
Ayak İzi define İşareti ve Anlamları: Kesin ve net yön veren işarettir, Sağ ayak resmi ise ayak parmakları istikametinde sağ taraf araştırılır. Sol ayak resmi ise ayak parmakları istikametinde sol taraf araştırılır. Hem sağ hem sol ayak izi yan yana ise ayak izlerinin istikametinde bakılır, ileride farklılık gösteren yerler araştırılır. İddiaya göre tek ayak resmi varsa gömü yakında, iki ayak izi varsa gömü uzaktadır. Ayak izi istikametinde araştırma yapılması gerekmektedir. Horasan sıva ile yapılmış ayak izlerinin önemi daha büyüktür. Belli bir işçilik sarf edildiğinden gömünün de büyük olduğu anlamını çıkarabiliriz. Ayak izi istikametinde, doğaya aykırı farklılıklar gözlenmelidir. (Ağaç,renkleri farklı taş,kaya v.b..,çeşme,taş veya toprak yığma,orada olmaması gereken bir şey). Mağara taban,tavan veya duvarındaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler. Basılan yer tuzakları bir tane olabileceği gibi bir kaç tane değişik tuzakta olabilir.
Ayı Topal Ayı Define İşareti ve Anlamları: Gömü sembolü olarak bilinir, bir ayağı eksik “topal ayı” olursa orada define olduğunu düşünülmektedir, ayının eksiz uzuv (ayak) aranmalıdır. başka bir görüş, Define mağaranın içindedir. Önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız. Tüm uzuvları varsa ayının bulunduğu kaya giriştir. Eksik uzuv varsa eksik uzuv aranmalıdır. Hedef kapalı mağaradır ve 50 mt. den uzak olamaz. Malzemesi içeride açıktadır. Uzuvlar eksikse ayının eksik uzvu aranmalıdır. Civarda 50 metrelik bir alanda mağara arayınız. Bulursanız zaten parayı da buldunuz demektir. Eğer ayı tam ise resmin olduğu kayada çalışmalısınız. Ayının baktığı yön de önemli. Mağarayı bulmanız yeterli olup hazinesi ise mağaranın duvarında kabartma olan taşların arasındadır. Topal ayının ayağını dereye yakın kayalık yerlerde arayın ayrıca karşı taraf ve hizalarına bakmanız tavsiye edilir.


Balık Define İşareti ve Anlamları: Akarsu, göl, göletlerdeki kayalara çizilmiş çok çeşitli balık resmi ve figürleri yakın bölgede bir hazinenin olduğunu ifade eder. Balık genel olarak hazine olarak nitelendirilir. Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. balık olan yerde su mutlaka olur, pınar veya çeşme kurumuş olabilir, Balığın büyüklüğü-küçüklüğü,eğimi,yönü, pozisyonu, tek-çift olup olmadığı, yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular uzmanlık isteyen işlerdir. Civarda bir mağara veya mahzen vardır, burada saklanmış para olabilir. Balık aynı zamanda bir Hristiyanlık sembolüdür (Hz. İsa’nın sembolü), balıkla beraber haç işareti varsa, insan tasviri varsa yakında kilise veya ayin yeri vardır. Böyle ise burada define vardır . Tahrip etmeyiniz. Şelale yakınlarına yapılmış balık işaretlerinde ise, şelalenin döküldüğü yerde araştırmalarınızı sürdürmelisiniz.
Balina veya Balina yavrusu: Kuyruk tarafı gemi çapası görünümde ise definesi kışın su yazın kuruyan alanlara bakılmalıdır. balina işaretlerinin gömüsü balık işaretleri ile benzerlik taşımamaktadır, bir balinayı balık ile eş değer tutmamalısınız. başka bir görüş. Define işareti olarak kullanıldığı az rastlanan işaretlerden birisidir. Tek başına yapılmış balina işareti gömüyü simgelemektedir. Bu işarette dikkat edilecek püf nokta, balinanın kuyruğunun yukarıya kıvrımlı olup olmadığıdır. Kuyruğunun kıvrımı yön vermekte olup yakınında horasan sıva ile doğal görünüm verilmiş yerleri kontrol etmelisiniz.
Balta Define İşareti ve Anlamları: Eşkiyalar, yunanlılar ve ermeniler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. 2 yüzlü balta işareti buralarda kapı olduğunu anlatır, bu kapı karanlık yoldan belli bir mesafe kat ettikten sonra ulaşabileceğiniz kapıdır. bu kapı çok zaman tapınağa açılmaktadır, içeride bolca dinsel objeler bulunabilir. Diğer bir görüş: Balta işaretinde dikkat edilmesi gereken baltanın ucunun arka tarafının yapılıp yapılmadığıdır. Eğer arka uç yapılmış ise iki uç karşılaştırılmalı ve farklı olan yönde eski tarihi ağaçlara dikkat edilmesini öneriyoruz. Tamamlayıcı işaret büyük olasılıkla ağaç olacaktır. Ağaçların olmadığı yerde matematik hesabıda kullanabiliriz. Baltanın boyu ölçülerek yön veren istikamette metreye çevrilerek, sayının katlarını kullanarak arazinin konumu dikkatlice incelenmelidir. Bunun haricinde balta işaretleri insan veya farklı figürlerle birlikte kullanılmış ise, yine yunan mitolojisine göre (Centaur’ları) bedenlerinin üst kısmı insan, alt bölümü at şeklinde olan yaratıkları ifade edebilmektedir. Sit alanı içine girecek uygarlıklara ait bölge olabilir. Bölgeyi müzeye bildirmeniz defineci olarak doğru bir davranış olacaktır.


Baston Define İşareti ve Anlamları: Baston ile asa arasında fark vardır, bir baston dönüm ve bükümden bahsederken asa direk nokta vermektedir. baston bir adamın elinde ise bu dehliz tünel olduğunu anlatabilir, Tünelin belli mesafeden sonra tıpkı baston gibi kıvrıldığını unutmamalıyız. Başka bir görüş. Kabartma olarak yapılmış baston işaretleri, bulunduğu bölgenin haritası gibidir. Eski bir yolun güzergahını vermiş olabilir. Bu istikamette baston kıvrımında doğaya aykırı farklılıkları iyi derecede gözlemlemeliyiz. Ayrıca baston işareti, mağaranın veya tünelin şeklini de vermiş olabilir. Bu durumda ise yakınında mağara olma olasılığı olan kayalıklarda kapatılmış alanları,önleri tıkanmış alanları kontrol etmeliyiz. Doğal görünen kayalara özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.
Binek taşı define işareti ve Anlamları: Hemen hemen her taş için geçerli olan çözüm yöntemidir, bir taşta binek olmasa bile bu üzerine çıkıp karşıya bakmanızı anlatabilir. binek olan taşlarda tam karşı ne kadar önemli ise sağ ve solda o kadar önemlidir. tam olarak rahat oturur durumda kafanızı çevirdiğinizde kaç derece açı yakalayabiliyorsan oralara mutlaka bakın. Başka bir görüş. Binek taşının genel anlamı, taşa otur karşına bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmış ise, işaretin yapılmış olduğu zirve tepeden daha yüksek zirve tepede araştırma sürdürülmelidir. Bilinen eşkiya işaretlerindendir. Eğer binek taşı işareti, engebeli bir arazide yapılmış ise, kesinlikle cihaz yardımı almalısınız. Doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü saklanmış olabilir. İşaretin etrafıda kontrol edilmeli ve binek taşı işaretinin yakınlarında düz bir taş varsa gömü bu taşın altındada olabilir.
Boğa (öküz) Define İşareti ve Anlamları: Birçok uygarlığın güç sembolü olarak kullandığı figürlerin başında gelir. çok zaman höyük tümülüs tarzı kral mezarına işarettir. aslan işaretinden farklı olarak kaya, oda mezar şeklinde değil höyük tümülüs tarzı gömüsü olur. yandaki dere boyundaki diğer işaretleri mutlaka incelemelisiniz. Sanatsal olarak oldukça büyük ölçülerde yapılmış bu süslemelerin bulunduğu yerde tarihin izleri olan uygarlıkların yaşantı yeri olduğunu anlarız. . Aslan ve kartal işaretlerinde olduğu gibi güç, kuvvet anlamındadır. Bu anlamdan yine liderlik vasfı taşıyan aşiret reisi, kabile reisi türü üst düzey bir insanın gömüsü olduğunu çıkarabiliriz. Boynuz işaretinde, işaretin tam karşısında ki kayalık bölge çok iyi derecede araştırmalı. boğa işaretinin tam yapıldığı yerlerde ise, civarda yürüme mesafesinde önü doğal kayalarla kapatılmış olabilecek delik, mağara gibi yerlere çok dikkat edilmelidir.
Çarık veya Ayakkabı ve Anlamları: Çarık 2 adet ise sağ çarık biraz dışa bakıyor olmalı bu sağ çapraza gideceğini anlatır, her 2 çarık tap karşıya bakması işaret literatürüne aykırıdır mutlaka biri diğerine göre kavisli olmalıdır. başka bir görüş: Ayak ucunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına doğru araştırmanızı sürdürmelisiniz. Çarık işareti tepelik bir alanda ise, baktığı yöndeki zirve noktalarda yığma olup olmadığına bakmalısınız. Çarık veya ayakkabı işaretinin yapıldığı yerin çok yakınlarında, toprak seviyesi altında kapatılmış mağaralarda olduğu belirlenmiştir.
İstavroz Define İşareti ve Anlamları: Diğer adı çarpı olarak bilinen bu işaret mezarlık alanındaysa bu mezara yakın olduğunuzu anlatır, Bazen sınır bölge, bazen mezarlık bölgesine giriş yaptınız, bazende son nokta anlamına gelmektedir. haç işaretinden farklı olarak daha küçük defin işlemlerinde kullanıldığı düşünülmektedir, haçla ortak noktası her ikisi de tılsım dediğimiz koruma amaçlı yapılmış işaretlerdir, Tüm kolları eşit olan bir istavrozun gömüsü kayanın kendisinde olma ihtimali vardır, bir kolu uzun olan istavrozların uzun kolunun yön verdiği düşünülmektedir. isatvroz olan bölgede bolca yuvarlak oyma varsa burası mezarlık alanıdır, en değerli mezarlar istavroz olan noktalardaki mezarlardır.
 
         
Moderatör tarafında düzenlendi:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,448
Puanları
42


Çekiç Veya Kazma: Taş oymacılığı ile uğraşanların gömülerinden bahseder, gömünün kaya içerisinde olduğunu anlatan bu işareti bulduğunuzda çevrede horasan dökülü kaya aramalısınız, gömüye ancak horasan kayayı kırarak ulaşacağınızı bilmelisiniz, bu kaya zemin altında, zemin üstünde olabilir. çekiç yanında orak varsa bu kayanın tünelde olduğunu anlatabilir, bu işaret üzerindeki bir diğer olanak ise yakınlarında maden ocağı olduğu anlatabilir. Diğer görüş: Malın kaya içinde olduğunu kaya kırılarak alınacağını anlatır, çevrede horasan sıvalı kayalar aranmalı bu kaya içinde yüklü miktarda altın bulunur.
Çıplak Kadın Define İşareti ve Anlamları: Çıplak kadın kök boyası ile yapılmış yanında başka resimler varsa bu dinsel süsleme anlamına gelmektedir, elinde asa olan bir çıplak kadının baktığı yerde mahzen olur, kayaya kabartma yapılan kadın arını anlatır çok fazla uzak olmamak şartıyla yakın çevrede mezarı kolayca bulmak mümkündür, Bu tip işaretler, genellikle kabartma ve bölgeye hakim kayalık noktalarda aranmalıdır, bu şekilde bulunan işaretlerin gömüsü bulunduğu ana kayanın altında saf altın olarak bilinmektedir. kadın yanında güneş varsa tünel girişi aranır, tünel sonunda 3 odaya gelinip istemediğiniz kadar heykel obje bulunur. bir kadında ilk bakacağınız yer baktığı noktadır.
Çiçek Gül Papatya ve Anlamları: En çok Ermenilerde kullanılsa-da diğer medeniyetlerde farklı şekilde çiçek sembolleri yaparak kayalara çeşitli şifreler bırakmıştır, çok zaman bayan mezarlarıyla ilişkilendirilmiş olan çiçek bazen tapınak şövalyelerine ait mezarlarda bulmak mümkündür. Başka bir görüş: Çiçek işaretlerinin bulunduğu bölgede eski mezarlık alanı aramalısınız. Mezarlık alanda farklı olan bir mezar olmalı. Bu mezar üstünde çiçeği anımsatan işaretler olabilir. Bulduğunuz takdirde doğru hedef üstünde olduğunuzu göreceksiniz. Bilinen gömü işaretlerindendir.Ülkemizde genellikle Ermenilerin bıraktığı işaretlerdendir. Çiçek işaretinde yapraklarından birisi eksik yapılmış ise, eksik yaprağının istikametinde araştırmaya devam etmeli, eksik yaprağın yapıldığı kaya altında veya civarında araştırmanızı sürdürmelisiniz.
Değirmen Taşı Define İşareti ve Anlamları: Her ne kadar taşın altına güneyine kuzeyine bakın denilse de asıl olan değirmen taşı resimde görünen değirmen taşının altında duran ana kayadır, bu kaya dere içerisinde olmalı tekerlek şeklindeki değirmen taşı bu taşın üzerine koyulmalıdır. gerçekte bulmamız gereken değirmen taşı budur, değirmencinin parası ve diğer verilen yönler bu kaya göz önüne alınarak hesaplanmalıdır. Başka bir görüş: Taşın altı araştırılır, taşın ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden başlanmalıdır.Toprağın durumu size yön verecektir. Gömüyü simgeleyen değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade etmemektedir.

Delikli Taş Define İşareti ve Anlamları: delikli taşlar 2 kategoriye ayrılır ana kaya (dik kaya) şeklinde olan delikli taşlar mezar işaretini simgelemektedir, normal küçük kayalara yapılan delikler ise define işaretidir, diğer Define İşaretleri gibi değil bize bölge vermektedir, karşıda düz alana inmeden 2. bir tepeye gitmemizi anlatır, baktığı noktada 2. işareti bulamazsak son nokta burası olabilir. Başka bir görüş: Oyulan delikten bakılır ve ileride farklılık gösteren yerler aranır. Her iki tarafından bakmak mümkünse, bakılmalıdır. Yakın civarında taş veya toprak yığma olma olasılığı kuvvetli. Bu durumlarla karşılaşılmadığı takdirde, deliğin gösterdiği istikamette ki kayalık bölgelerde araştırmanıza devam etmenizi öneriyoruz. Ayrıca deliğin bulunduğu kayayı da çok iyi incelemek gerekir. Zira farklı işaretler olabilir.
Deve define İşareti ve Anlamları: Deve bulduğunuzda yakınlarda han, hamam ne varsa dikkate almalısınız, bu konaklama yeride olabilir ayrıca belli bir mesafe kat edeceğinizi söyleyen develerde vardır, diğer bir konu develer kayalık alanda ilerleyemediği için gömüyü düz alanla aramak daha mantıklıdır. Başka bir görüş.Yürüyen deve gömünün daha ilerde, duran deve gömünün hemen orada olduğu şeklinde bir yorumla açıklanmaktadır. Devenin üzerinde yük varsa yakında gömü olduğu ısrarla iddia edilmektedir. Deve belli bir hazine veya değerli eşyaları simgeler. Çok iyi incelenmeli diğer figürlerle bir çözümlenmelidir. Develer para anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.Dirgen Define İşareti ve Anlamları:
Tehlike işaretidir tarım aleti olarak bilinsede savaş aleti görevide görebilir. bir insanın kendisini savunması için iyi bir alettir buna paralel olarak gömüsüde tehlike ve tuzak içermektedir. Başka bir görüş: Dirgen bir tarım aletidir. Harman gibi düz bir alan yerde araştırma yapmalısınız. Düz bir kaya varsa tam o noktaya yönelmeli ayrıca diğer farklılıkları da gözden kaçırmamalısınız. Unutmayalım gömüler neredeyse hepsi kayalar hedef alınarak saklanmıştır.Önce kaya ve kaya altlarını kontrol ediniz. Eğer böyle bir kaya yoksa o zaman toprak üstünde ya çukur bir yer yada tümsek gibi bir yer arayınız.Tümsek ufak çakıl yığını olacaktır.Dirgen derecesi kral gibi olmayan bir idarecinin gömüsü yada mezarıdır.Sap kısmını ölç 1 cm bir adımdır veya metredir. Sapın baktığı yöne doğru araştırma yapılmalı ve bu alan içinde farklılıklar yok ise cihaz yardımı alınmalıdır. Önemli bir husus ise, dirgen işaretinin yunanlılar zamanında 5 veya 50 anlamınıda içerdiği araştırmalarımız sonucu bulunmuştur.Bu bilgide definecilik için önem teşkil edebilir.
Doğan veya Şahin ve Anlamları: Kabile reislerine ait mezarlar olabilir, erkeklere özgü betimleme olduğu kesindir, yarda dolu mezar, tuzaklı tünelleri anlatabilir, Doğan yada şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. Avını çok uzakta olsa bile görebilir, yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer. Büyük ihtimalle eşkiya yada savaş gömüleridir. Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olduğu bilinmektedir. Gömüsü çok yakında veya uzakta olabilir. Fakat işaretin bulunduğu yerin görüş noktasında olmalıdır. Başı veya pençeleri yön verebilir.Kesin gömü işaretidir. doğan şahin kartaldan daha düşük statüye sahiptir kartal en yüksek statü olup kral mezarını verebilir, doğan ve şahin daha alt senatodan biri yada üst düzey komutana ait figürdür. kanatları açıksa gömü zirve tepede kanatlar kapalıysa baktığı yerdedir.
Domuz Define İşareti ve Anlamları: Domuz işareti üzerinde çok fazla söylentiler olsa da en kesin olan bir domuza yakın yerde mahsen girişi bulunmasıdır, en çok görünen ana kayalardan kapı yapılarak oluşturulmuş girişlerdir, bu yazdığım yavrulu domuz değil tek domuzlar için geçerlidir. Başka bir görüş. 1-Domuzun yavruları resmedilmiş ise yavrular ana domuzun etrafında dağınık olarak duruyor iseler büyük domuzun baktığı yönde domuzların toplam sayısı ve katları kullanılarak araştırma yapılmalıdır. Define genellikle mirastır. Ya aile reisinin yada bir yöneticinin altınlarıdır. 2-Domuz önde yavrular peş peşe sıralı ise tümünün baktığı yöne doğru araştırma yoğunlaşmalı. 3-Yavrulardan bir tanesi diğerlerinden farklı olarak arkaya bakıyorsa gömü sürünün gittiği istikametin tersi istikametinde her yavru için bir veya on adım mesafede olup, genelde kayanın altına denk düşmektedir. Mesela dört yavru varsa gömü ya dört adım ileride yada kırk adım ileride olup, derin mesafededir. Bazen bu figür geriye doğru 30 metre mesafede kayanın altında şeklinde de ifade edilmektedir. 4-Domuz gömüsü zor ve derindedir. tavuk ve civcivler konusu ile benzerlik göstermemektedir. civcivli tavuk para derken domuzlar mağara mahsen girişlerini anlatabilir. Bu tür işaretleri bulduğumuzda kesinlikle tahrip etmemeliyiz.
Ejderha Define İşareti ve Anlamları: Yılan işaretleri ile karıştırılmamalıdır bazı yılanlar ve kertenkeleler aslında ejderhadır ama bilinmez burada dikkatli olmalıyız, yılandan farklı olarak mağara mahzen girişlerini anlatır ayrıca ejderhalar uçma özelliğine sahip oldukları için gömünün hakim tepede olma ihtimali vardır. Başka bir görüş: Gömü işareti olarak sıkça kullanılmamıştır. Tarihte ki uygarlıkların tanrı olarak taptığı bir sembol olarakda kullanılmıştır. Bazı uygarlıklarda ejderhayı duvar,mağara süslemelerinde kullanmışlardır. Gömü işareti olarak kullanılan ejderha işaretleri genellikle çizim değil kabartma olarak yapılmıştır. Kuvvetli ve tehlikeli bir hayvan olduğu için, gömüsü büyüktür, işçiliği çok zordur ve tehlikeler içermektedir. Araştırmalarımızda ejderha işaretinin bulunduğu alanlarda, ağzı kapatılmış mağaralar ve mağaraların dar tünelleri tespit edilmiştir. Ejderha işaretleri birkaç tüneli de ifade edebilir.
El Define İşareti ve Anlamları: El işareti el basma anlamına gelir, nasıl bizde kur-an-a el basarım sözü en büyük yemin ise el işaretlerinde büyük yeminden bahseder. El parmaklarının yönü araştırılır. Özellikle dikkat edeceğimiz nokta ise, parmakların farklı yöne bakan parmağı istikametinde araştırmamızı sürdürmektir. Tek başına işaret değildir, farklı parmağın yön verdiği istikamette tamamlayıcı işaretleri bulacaksınız.Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterme olasılığı bulunmaktadır. Yunanlılar yemin olarak el işaretini kabartma olarak kullanmışlardır. Bu açıklamadan, yeminli gömü anlamınıda çıkarabiliriz veya toplu olarak saklanmış gömüdür. Diğer görüş: El işareti bir topluluğa ait gömüyü temsil eder, topluca çalışılmış gömülmüş derin gömüsü vardır tuzaklı dır.Mağara Define İşareti (Gazlı Mağara): Mağara İşaretleri C – D ve U şeklindedir, Ters U kapalı mağara derken açık ağzı yukarı olan U açık mağarayı anlatır, Bir mağaraya girdiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken mağarada karbonmonoksit gazının olup olmadığıdır, Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur. Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir. Canlı hayvan yaşam izlerine rastlanmayan mağaralara mutlaka gaz maskesi ile girmelisiniz. Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler. Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir. içeri girdikten sonra ilk bakmamız gereken mağara duvarlarında işaret olup olmadığıdır bu işaretlerden yardım alarak mağaranın kilise, ev, şapel neye hizmet için kullanıldığını anlamaya çalışır ona göre ne aradığımızı nasıl bir araştırma yapmamız gerektiğine karar veririz.

Geyik (Karaca) Define İşareti: Koşulsuz sevgi ve şefkat sembolüdür, en çok tanrıça mezarlarına sembolizme edilir, bulduğunuz geyikte boynuz varsa şifre boynuzlar da saklıdır, yatan geyik tanrıça mezarını anlatırken ayakta duran boynuzlu geyik 2 farklı yerde gömüyü anlatabilir. Başka bir görüş: Bu tip işaretlerden geyik, genellikle zirve dağ veya tepelerin başlangıç noktasına yapılmıştır. Yapıldığı kayanın bulunduğu zirveye çıkış istikametinde her yer çok iyi gözlenmelidir. Geyiğin başı,boynuzları veya ayakları yön verebilmektedir.Göz Define İşareti ve Anlamları: Göz işaretinde ilk dikkat etmemiz gereken gözün ağlayıp ağlamadığı dır, ağlayan gözün göz yaşları yön verirken ağlamayan gözün baktığı yere doğru araştırma yapılmalıdır. Başka bir görüş. Bu işaret ülkemiz arazi şartlarında kabartma ve oyma olarak yapıldığı görülmüştür. Bilinen anlamı gözün baktığı istikamette farklılıklar tespit edilip araştırma devam ettirilmelidir. Biz yine mantıkla yola çıkarak, göz işaretlerinin gömüyü gösteren son nokta olduğunu düşünmekteyiz. Göz üzerindeki kirpik çizgi sayısı metre veya adım ölçüsü verebilmektedir. İşaretin farklılık gösteren istikametinde bu ölçüler ve katları hesaplanılarak gömü aranmalıdır. Büyük olasılıkla oyulmuş bir kayanın içinde konulan mal,küp içine konulan mal anlamını teşkil etmektedir.

Güneş Define İşareti ve Anlamları: Güneş işareti yön veren işaretler arasındadır ne tarafa gideceğinizi anlamak oldukça zordur, güneş üzerindeki bazı şifreler günün hangi saatinde güneşe doğru gideceğinizi anlatmaktadır, eğer mezar işaretiyse güneşin doğuşundan batışına kadar ışık gören hakim tepeler önemlidir. Başka bir görüş: Tek başına olmayabilir, fakat güneş işaretinin bulunduğu her işaret çok önemlidir. Liderlik vasfı taşıyan insanları simgeler. (Kral, komutan ..gibi). İşaretin bulunduğu bölgede güneşin doğuş istikametinde ışıklarının ilk vuracağı zirve pepede araştırma yapmanızı önermekteyiz. Diğer önerimiz ise, işaretin yapılış aşamasında beraberinde yapılmış murç izlerinin ve kıvrım çizgilerinin olup olmadığına bakınız. Bu tür durumlar yön verebilmektedir.Beraberinde hilal işaretide kullanılmışsa büyük bir olasılıkla kral mezarıdır. Uygarlıklara aittir. Bölgenin bağlı bulunduğu müzeye durumu bildirerek, defineci olarak doğru hareket etmiş olacağız.

Güvercin Define İşareti ve Anlamları: Güvercin anlamı farklılıklar göstermektedir. Tek başına ve kanatlarını açmış güvercin gömünün çok yakın mesafede olduğunu ifade etmektedir. İşaretin çevresinde ki doğaya aykırı farklılıklar gözlenmelidir. Birbirlerine bakan iki güvercinin anlamı ise, bulundukları yerde gömünün olduğunu ifade etmektedir. Uçan bir güvercin ise, farklı bir işarete yön vermekte olup, gömünün uçtuğu istikamette olduğunu ifade eder. Bir güvercinin Aşk, lütuf, özveri, kutsallık, anne, yükselme, haberci gibi bir çok anlamı vardır.

Haç Define İşareti ve Anlamları: Haçlar uygarlıkların mezarlarını,mezarlık alanlarını ifade ettiği gibi, bu uygarlıklara ait ibadet yerlerini de ifade edebilir. koruma amaçlı yapılan işarettir en güçlü tılsım işareti de denilebilir, Yabancı medeniyetlere ait haç ve istavrozlar çok farklı şekillerde yapılmıştır. Mezarı ifade ettiği için gömü anlamına gelmez. Fakat eşkiya,ermeni ve yahudilerin haç işaretleri ise kesinlikle gömüyü ifade etmektedir. İşaretin kısa veya uzun kolları istikametinde,bulunduğu yerde araştırma yapılması şarttır. çatal ayaklı haçlar genelde ermeni hacıdır, buralarda mezar olduğunu söyler, normal düz haçlar güneye bakar vaziyette ise tam karşısında yığma aranır, altı mezardır. Haçlar yatay kayada öğle saatinde güneşe bakar vaziyette ise en fazla 7 metre çevresinde mezarı bulunur, her hacın mezarı doludur bunu unutmayın.Halka define İşareti ve Anlamları: Tek halka, gömünün düz arazide toprak altına saklanıldığını ifade edebilir. İşarete göre düzlük alanda araştırma yapmalısınız. Birbirine geçmiş halkalar ise, tehlike anlamını taşıyabilir ve 1 km alana kadar olan yığmalarıda ifade edebilmektedir. Toprak altında halka sayısınca oda veya mahzen olabilir. Birbirine geçmiş halkalar,odalardan birbirlerine geçiş olduğunu anlamınıda ifade edebilir.Duvarlarda veya herhangi bir taş üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır. Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir. Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir. Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile eşleştirebilirsiniz.

Hilal, Yıldız Define İşareti ve Anlamları: Bu işaret yakın tarihe aitse İslam dinine mensup kişiye ait olabilir daha eski antik dönemde kullanılan hilal ve yıldız işaretleri bazen gömüyü bazende dinsel inançları sembolizme edebilir, Başka bir görüş: Tek başına hilal işareti mezar anlamındadır.Ağzının açık kısmı yönünde araştırma yapmalısınız. Tek başına yıldız işareti fazlaca kullanılmamasına rağmen, açık anlamını taşımaktadır. İşaretin bulunduğu arazide yakınındaki düzlük arazide araştırma yapmalısınız. Ay ve yıldız birlikte işaret olarak yapılmışsa, ermenilerin kullanmış olma olasılığı bulunmaktadır. Ülkemizde ki bazı köprü ve kemer ayaklarına yaptıkları görülmüş ve yakınlarından gömülerin çıktığıda bilinmektedir.
 
         
Moderatör tarafında düzenlendi:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,448
Puanları
42İbrik Define İşareti ve Anlamları: Gömünün suya yakın yerde olduğunu anlatır, kuyu, pınar, çeşme gibi alanlara dikkat etmek gerekir, yada bu alandan baktığınızda gömü yerini görüyor olmalısınız, Başka bir görüş: Su veya gölet kenarlarındaki taşlara çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder. Ama bu para büyük değildir. Eski ermeni evleri cephelerinde, çeşme kenarlarında yapıldıkları da görülmüştür. İbriğin genellikle ucu yön vermiştir. Gömü hemen yakınındadır. Diğer Görüş: İbrik şahız malını ifade eder, kulpu ve ucu malın yerini verir.

Kaplumbağa Define İşareti ve Anlamları: En çok mezar işaretlerine sembolize edilir, statü yüksek olan şahısların mezarlarında görülmektedir, çözüm için kabuklarda ki desenler dikkate alınmalıdır, Kaplumbağanın baktığı istikamette ki renk olarak farklı, şekil olarak farklı taşların altı araştırılmalı. Kaplumbağanın sırtı yapılmış ise dikkat edilmeli. Bir ayrıntıda kaplumbağanın istikamet verecek başı,bacağı,kuyruğu gibi unsurlarının yönünde bulunan yuvarlağımsı veya işlemeli taşların içinin kontrol edilmesini ilave etmekteyiz. Gömüsü çok yakınlardadır.


Kartal Define İşareti ve Anlamları: Aslan ve öküz işareti ile benzerlik taşıyan işarettir. Kartalın baktığı istikamette veya kuyruğunun gösterdiği istikamette araştırma yapılır. Kartal işaretide, liderlik vasfı taşıyan çok önemli işaretlerin başında gelir. Tek başına kartal için, baktığı yönde veya hemen karşısındaki tepenin zirve noktasında araştırma yapmalısınız. Birbirine bakan iki kartal ise, karı-koca yani iki önemli çift şahsiyetin gömüsü olduğunu ifade eder. Düz kaya bloklarını çok iyi gözlemlemelisiniz. İki kartalın ortak nokta asında bulunan dağın zirvesinde araştırma yapılmalıdır. Uçmaya hazırlanan kartal veya kanatlarını açmış kartal ise, hemen kendi yönünde ki en yakın zirve noktada araştırma yapılmalıdır. Yönlerinde tamamlayıcı işaretleri mutlaka bulacaksınız.Çift başlı kartal Selçuklu İmparatorluğu simgesidir, define işareti değildir.Kartalın kafası üzerinde istavroz varsa Bizans gömüsü ne işaret eder.Kanatları kapalı ise tünemiş şekilde ise gömüsü kapalı bir mağara içinde olma olasılığı var.Çevredeki kayalar itina ile araştırılmalı değişik yapıdaki kayalarda araştırma yapılmalı.

Kasatura Define İşareti ve Anlamları: Kasatura ile hançer bir birine yakın işaretlerdir, her ikisinde karşıya doğru düz alan aranabilir, işret kayalık alandadır lakin gömü karşıdaki düz tarlada olabilir. gömüsü saf altın olarak bilinse de bazen mezar eşyaları çıkabilir, mezar ayrı yerde eşyaları ayrı yerde olur kasatura mezarı vermez. Başka bir görüş: Bu işarette matara işareti gibi belirgin gömü işaretlerinden birisidir. Tek başına kasatura işareti, hatırlatıcı bir işaret olmasının yanı sıra, yön verici bir işarettir. Sapı veya ucu istikametinde eski veya tarihi ağaçların bulunduğu nokta çevrelerinde araştırma yapmanızı öneriyoruz. Kasatura ve matara birlikte işaret olarak kullanılmış olabilmektedir.

Kılıç define İşareti ve Anlamları: Asker yada tapınakçı gömüsü olabilir önemli zaferlere imza atmış savaşçı gömüsü olarak bilinmektedir, Kılıcın boyu kısaysa yakın mesafeler, uzunsa uzak mesafeler araştırılır. Aynı zamanda yön verici işarettir. Gömüsü oldukça güzel olan eşkiya işaretlerinden. Kılıcın sivri ucundaki kıvrım ve kılıcın sapı yön verebilmektedir.Definecinin çok iyi gözlemlemesi şart.

Koltuk Taşı Define İşareti ve Anlamları: Definecilerin genellikle birbirinden ayırt edemediği önemi büyük gömü işaretlerinden birisidir. Ayırt edilemeyen işaretler koltuk taşı ile oturak taşıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, koltuk taşında kollarınızı koyabileceğiniz destekler, başınızı yaslayacağınız destek ve ayaklarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz destek yerlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Oturak taşında bu özellikler olmamaktadır. Koltuk taşı işaretinde yapılması gereken, önünde basamakları varsa kontrol edilmelidir.Kollarınızı koyacağınız destek yerlerinde oyma delikler varsa tam karşısında yığma olma olasılığı çok kuvvetli. Eğer koltuk işareti bir mağara içinde ise ve koltuk işareti çevresinde kare oymalar mevcut ise, bir liderin hazinesi mağaranın kayaları altında saklanmış odalarındadır. Duvarlar çok iyi kontrol edilmeli, yürüdüğünüz zemini kontrol etmek asla unutulmamalıdır.

Küp veya Kürze: Bulduğunuz küpün içinde mezar olabilir, boş küp ise su içinde veya civarında hazinenin varlığını işaret eder. Burada dikkat edilmesi gereken bu işaretlerin göl,ırmak veya gölet kenarındaki figürün anlamıdır. Susuz alandakilerle karıştırılmamalıdır. Gömüsü bulunduğu yere çok yakındır. Susuz alandakilerin gömüsüde çok yakınlarındadır. İkinci hedef nokta olarak, eski ağaçlara dikkat etmenizi öneriyoruz. Diğer görüş: boş kup varsa dolusu mutlaka yakınlardadır, küpün ağzı yan ise ağız kısmının karşısına gidilir. diğer görüş: boş küpler Osmanlı dönemiyse şarap küpü olabilir.

Makas Define İşareti ve Anlamları: Az rastlanır kesinlikle netleşmiş gömü işaretlerinden birisidir. Kesişen yol, dere anlamına gelebilmektedir. özellikle göbekteki cıvata yeri gömü yerini vermektedir. Makas işaretiyle birlikte yapılmış murç işaretleri önem teşkil edebilir. Kesişen noktalarda murç deliği istikametinde doğaya aykırı farklılıklar gömünün olduğu yeri gösterebilir. Ayrıca makas işaretinde önemli bir noktada, makasın tutulacak yerlerinin birbirinden olan farklılığıdır. Bu farklılıklar kesişme.

Nal Define İşareti ve Anlamları: Nal işareti çok derin olmamak kaydıyla gömüye işarettir, nal çivi sayısı gömünün hangi şifreleme tekniği kullanıldığını anlatır. örnek nal işaretlerinde 8 çivi olması gereklidir 7 çivili nal eksiklikten bahseder 8. çivi yerine geçecek olan nesne bulunmalıdır yön eksik çivi tarafındadır, tek çivi eksikse yakınlarda tek olan ne varsa bakılır bu yaşlı ağaç, dikili taş tek tepe olabilir. nalın açık ağzı yukarı yada aşağı bakar vaziyette ise bu bulunduğumuz bölgeden yukarı yada aşağı doğru mesafe kat etmemizi anlatır ağzı yukarı olan nal işaretlerinin gömüsü daha kolay alınmaktadır. nal işareti ile omega işareti bir birine ne kadar benzese’de anlayan kişi bunu kolaylıkla ayırabilir, kayada birden fazla nal varsa gömü sayısı da birden fazla olduğuna işarettir.

Ok Define İşareti ve Anlamları: Ok gidilmesi gereken istikameti gösterir. bulunan ok işareti çok iyi incelenmeli karşıdaki burun tepede büyük mezar aranmalıdır. 1- Okun kanatları ölçülür, kısa olanı uzun olanından çıkarılıp fark kadar uzun kanadın baktığı yöne doğru adımlanıp araştırma yapılır. 2- Okun sol kanat ölçülür.bir cm bir adım olarak değerlendirilir.açık kanadın bulunduğu yönde araştırma yapılır. 3- Okun sağ kanat ölçülür.bir cm bir adım olarak değerlendirilir. açık kanadın bulunduğu yönde araştırma yapılır. 4- Okun kanatları eşitse 70 adım geriye doğru gidilir ve ilgili alan içinde araştırma yapılır. 5- Okun boyu ölçülür 1 cm 1 adım ok istikametine gidilir, bu bazen arşın değil kulaçta olabilir bu durumda ok boyu ölçülür 1 cm si 45 cm olarakta hesaplanabilir. 6- Ok yanında yay varsa bu gömünün altın olduğuna işarettir, güneşin doğduğu taraf ve güney batı tarafına doğru gidilebilir, ok istikametinde yay bulunursa buda gömünün yayın; hilal yapan kollarının uzun tarafına; hemen uç ve uç yanına bakılabilir. Diğer Yorum: Ok işareti ekseriyet kullanıldığı yerler ormanda yol-büyük mezar-ibadethane-büyük anıt mezarlarını işaret etmektedir. bu işaretleri çok iyi algılayarak çözmek lazım; sade düz ok 17 adım mesafe verir; bu bazen 21 adımdır bazende karşı tepe, 17 ve 21 adım sonra 2. bir işaret aranabilir.

Papaz Define İşareti ve Anlamları: Papaz varsa rahipte vardır, giriş yada para rahibin baktığı yerde olur. papaz güneş içine alınmış papaz başı ise tam karşıda küçük tepe bu tepede birde belirgin kaya vardır bu kayanın dibinde bir oda sizi bekliyor. Papaz tek başına elinde haç varsa bu bölge işaretidir burası haram yeri olabilir yada kilise avlusu bu bölge tamamen karantinaya alınmalı her yerde tünel boşluk ve odalar aranmalıdır. Papaz varsa kilise mahzeni vardır 4 odalı kilisede 2 papaz yatar vaziyettedir, biri baş papaz diğeri yardımcısıdır, buradaki odanın biri kilise eşyaları ile doludur dikkat edin kilise çanı çok değerlidir. Papazın önünde diz çmkmüş rahip varsa bu rahibin gözleri şaşıdır, şaşı olan gözünün baktığı yerde kapı vardır bu kapı dar kapıdır önce bir omuzunu sokar öyle girersin.

Salyangoz Define işareti ve Anlamları: Salyangoz olan yerde su aranmalıdır, tıpkı balık gibi gömüsü suya yakın yerde olur, suyun akışına değil geriye doğru araştırma yapılmalıdır, geri istikameti suda olduğu gibi salyangozun kendisi içinde geçerlidir, bulduğunuz salyangozun arkasına doğru araştırma yapmalısınız. Salyangoz doğurganlığı sembolize eder birden çok yerde gömüsü vardır en anlamdaş işaret dediğimiz gibi balıktır, balıktaki mantık salyangozda uygulanabilir. Arazi ortamlarında salyangoz işaretiyle karşılaşmak çok fazla mümkün değildir, nadir bulunan işaretlerdendir işiareti bulduğunuz an bölge karantinaya alınmalı yakınlarında doğal görünümlü unsurlar bakılmalıdır, farklı kaya, su kuyusu veya patika yol aranmalıdır, bulunan yoldan geriye doğru araştırma yapmanız tavsiye edilir.

Define İşaretleri Merdiven: Her merdiven define işareti olmayabilir lakin her merdiven basamakları mutlaka kontrol edilmelidir, Daha anlaşılır olması adına şu şekilde ifade edelim aslında merdiven define işareti değil sadece define saklamaya oldukça elverişlidir, Merdivenlerin 3. basamağında üçgen işareti varsa bu basamakların biri dolu demektir, üçgenler genelde merdivenin yan bitiş noktalarına resmedilir dikkatli bakmadığınız taktirde görünmez. Diğer Görüş: Merdiven define işareti olarak mevcut basamaklarıyla birlikte değerlendirilmelidir. Merdivendeki basamak sayıları mitolojik bazı inançları yansıtır. Uğurlu sayılan rakamlarla eşdeğerdir. (3-5-7-9-11-40-70) Genel olarak tapınaklarda tek sayı basamak vardır. Tapınağa sağ ayak ile başlayıp sağ ayak ile girmeyi sağlar. Tuzaklı Merdivenler; Mahsen, tünel yada mezar girişlerinde merdiven varsa tuzak olma ihtimali çok yüksektir, bu en çok dönen merdiven tuzağı şeklinde çalışır ansızın bastığınızda merdiven döner ve kaval kemiğinizi kırar; kısacası çıplak kayada yani yüzeyde olan merdivenler farklıdır, zemin altında bulduğunuz merdivenler farklıdır, zemin altındaki merdivenler çok tehlikelidir; en sık rastladıklarımız aşağı doğru 7 basamak inen merdiven şeklindedir, 3. basamağındaki çalışan tuzak, öldürücü tuzak değil ama kaval kemiğinizi kırar, bu zaten caydırma tuzağıdır bu tür merdivenlerden ilerlemeye çalışırsanız ileride işlevi daha yüksek farklı tuzaklarla karşılaşmanız muhtemeldir.

Yılan Define İşareti ve Anlamları: Yılan 3 önemli tılsımlardan biridir, şu an haç işaretinden sonra 2. gelir yüklü miktarda gömüsü vardır her babayiğidin çözeceği işaret değildir. yılan dili çatal ise mal çifttir dil tek ise gömü bir yerde yüklü miktardadır. Yılanın baktığı yerde mutlaka akar su dere vardır dağın yamaç yerinde dereye inmeden girişi bulursun yılan dereye bakmıyorsa orada birde yuvarlak oyma vardır bu yılanın mezarı korumak için yapıldığını belli eder mezar dağ eteğinde değil biraz üsttedir, yanda birde yön ve mesafe veren işaret vardır. Yılan saldırır vaziyette ise dere karşısında yan girilen bir mağara vardır yükler bu mağaranın içindedir. Yılan S yapıyorsa yakında birde kılavuz taşı vardır, kılavuz taşında birde işaret vardır bu işaret yüklere nişanlanmış vaziyettedir, sandıklar, kazan, bakır, yük sandıkları hepsi buradadır buraya mal mezarı denir.Yılan Diğer Görüş:
1: Üst üste 3 mezar der.

2: al taşı üzerindeki işarete yönlendirir.

3: Her boğum 1 mezar der, mezarlar yılanın baktığı yöndedir.

4: 2 derenin kesiştiği yerdeki kara taşı bul altına bak.

5: Yılanın baktığı yerde taş yığını vardır yer burasıdır.

6: yılanın boyu ölçülür 1 cm 68 cm olarak hesaplanır karşıya gidilir yer orası.

7: Öpüşen yılanın sargı sayısı derinlik verir, her sargı 70 cm dir yön veren işareti bul malın ne kadar derin olduğunu bilirsin..

8: Bayroslu tepeye çık güneşin hem doğuşunu hem batışını buradan görürsün yer orasıdır, toprak zemine dikkat et..

9:Yılanın yönü kuzeye bakar vaziyette ise malı önündedir, boyunu ölç 1 cm si 68 cm önüne bak.

10: yılan yanında yuvarlak oyma varsa mezardır yılan mezara bakar vaziyettedir.

11: Kabartma yılanın gömüsü derin olmaz dereye in suya yaklaş.

12: Saldırır vaziyette yılan dere suyunun karşısında yontma kayayı verir bu kaya kışın dere çok aktığında suyun altında kalır.

13: Yılan patika yolu verir, yolun kıvrım yaptığı nokta önemlidir, yılan tasarımı yol ile aynıdır. Yolun kıvrım yerlerindeki dağın burun yaptığı alanlar mutlaka bakılır.

 
         

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,448
Puanları
42
Oyma İşaretleri ve Anlamları


Yukarı resim mezar işaretidir, burada 3 oyma var muhtemelen 3 mezar vardır, mezarların yönünü bulmak için oymalara su doldurun nereden taşarsa o yöne yoğunlaşın, dikkat edin bu 3 oymada sol oyma biraz yüksekte, ortadaki biraz aşağıda, en sağdaki daha aşağıda, soldaki oymaya su doldurursan solan su orta oymaya akacak sonra sağdaki küçük oyma en sonunda sağdan kayayı terk edip toprağa düşecek, demekki buradaki yön sağ taraf.Üstteki resim kuyu işaretidir, kuyu oymaları ile mezar oymalarını birbirinden ayırmanız gerekli, kuyu oymaları daha simetrik ve aşağı doğru daralır şekilde tasarlanır, mezar oymaları ise tam yuvarlak değildir, ille bir tarafa kayık olur.Bu şekilde çok oyma bulursanız burada çok mezar vardır bu oymalar mezarların kutsandığı yerdir, oymalara yağ dökülüp yakma ve şifalı sular dökme işlemi burada yapılır, bazen yiyecek koyularak ölüye sunum yapılır bu yüzden bunların bir diğer adı sunu çanağıdır. çevreyi araştırın burada çokça mezar bulunur.Bu oymanın hemen önü mezardır, parça taşların bulunduğu öbek, Bu işten az anlayan biri ilk bakışta buranın mezar olduğunu hemen anlar.Bu şekilde orta büyüklükte tek oyma varsa burada tek mezar vardır, mezarın statüsü oyma büyüklüğü ile paraleldir, orta büyüklükteki oymanın orta gelir düzeyine sahip kişiye aittir. yönü bulmak için kayanın çevresinde akıntı arayın yani kayanın bir tarafı mutlaka tıraşlı-dır.buda güzel oyma bulunduğu tepeyi araştırın bakın oyma yanında kanallar var kanalları takip ederek yön bulabilirsiniz.Yuvarlak oymalar: Her oymanın bir mezarı vardı mezar oymanın 5 mt çevresinde araştırılır.genel olarak boş çıkabilir. Eğer bir büyük oyma var ve etrafındada küçük oymalar var ise büyük oyma ile küçük oyma arası ölçülür.her ölçülen santimetre 1 adım var sayılarak küçük oyma istikametine gidilir.aranılan mezar ordadır. küçük ve derin olmayan oymalar mezar büyük oymalarsa mahzen işareti mesela bu konudaki oyma küçük ama derin bu burada mezar odası olduğu anlamında bu şekilde biraz daha derin olursa anlamı biraz daha değişebilir mesela kuyu oymadaki derinlikler hedefin derinliğinide verebilir

1. Küçük oymalar: Küçük oymalar tek başlarına ise tek mezar anlamını verir. Bu oyuk yakınlarında aynı kaya üzerinde bir ok yada bir çizgi olması sizin arayacağınız mezarın yönünü bulmanıza yardımcı olur. Hele yakınlarında bir haç yada x varsa kesin mezardır.

2. Büyük oymalar: Büyük oymalar genelde 1-3-5 gibi tek sayılarla ifade edilir. Bunlar kuyu manasına gelir ama mezar işareti olarakta yorumlanabilir.

3. Karışık oyuklar: Hem küçük hem büyük oyukların olduğu kayalıklarda aile mezarlığı yada genel mezarlık alan anlatılmaktadır.

4. Zemine dik oymalar: Zemine dik yani duvar tabirine yakın kayalıklardaki zemine düz değilde sanki bir ufak göz gibi duran oymalar mağara işaretidir.
Bu işaretlerde oymaya 1-2 metre sağ veya sol tarafında kapalı duran gerçek mağara vardır.

5. Kare oymalar: Zemine düz yani paralel durumda ise mahsen işaretini verir. Çok uzakta olmayan bu mahsenleri boşluk tesbitiyle bulabilirsiniz.

6. Zemine dik kare oymalar: Duvar tabir ettiğimiz kayalarda ki kare oymalar kral mezarı gibi anıt mezarları verirler.

Aşağıdaki, resimdede bir mahzen oyması mevcut hedef hemen ön tarafı aşağıdadır.Fakat işçiliği biraz zahmetlidir.nedeni ise oymanın derinliği kadar mahzenin girişi o kadar aşağıdadır.Aşağıdaki resimde tek oyma ve üç adım mesafede önünde çocuk mezarı.

 
         

sandalci14

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Eyl 2019
Mesajlar
281
Tepkime puanı
555
Puanları
35
bunların bilinmesi gerek bu işlerle uğraşanlarca,zaman bulup okuyun konu güncel kalsın.üstada teşekkürler bu kadar kapsamlı bilgiye emek harcadığı için.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,958
Tepkime puanı
12,313
Puanları
45
Aynen bu konu hakkikaten arada güncel tutulmalıdır.Gerekli.
 
         

tatar55

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 May 2020
Mesajlar
7
Tepkime puanı
17
Puanları
3
bunların bilinmesi gerek bu işlerle uğraşanlarca,zaman bulup okuyun konu güncel kalsın.üstada teşekkürler bu kadar kapsamlı bilgiye emek harcadığı için.
Harikasınız b
 
         
Üst