Arama Başlığı Sorunları, Nelere Dikkat Edilmeli

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,447
Puanları
42
Tüm heyecanınızia define avlanmaya gittiniz bir anda dedektörünüzün arızalı olduğunu fark ettiniz. bu gerçekten üzücü bir durumdur. Bu tür sorunlar çoğunlukla iki türlü olur. kontrol kutusu yada arama başlığı en çok rastlanan sorunlardır.

Sorunun ne olduğunu belirlemek için neler yapmalıyız.

1. Dedektör genel kontrol

Sahip olduğunuz metal detektörle ilgili sorun ne olursa olsun, önce pilleri değiştirin. Örneğin, Garrett ACE veya Garrett AT PRO'da boşalmış piller dedektörün yanıtının düzensiz olmasına neden olur.

Pilleri değiştirdikten sonra, bir sonraki adım metal dedektörünüzü fabrika ayarlarına döndürmektir. Bobininizin kapağı varsa, çıkarın. Harici parazitlerin etkilerinden uzak tutun: cep telefonu, elektrik hatları, diğer dedektörler vb.

Sorun devam ederse, o zaman bu metal detektörüdür.

2. Arama başlığı veya kontrol kutusu

Sorun nerede: Arama başlığında veya dedektörün kontrol kutusunda mı? Bu, bobini değiştirerek kontrol edilebilirsiniz. Taktığınız başlık normal şekilde çalışıyorsa, dedektörün kontrol kutusu sağlamdır ve sorun bobinde yatmaktadır.

3. Sorun çıkaran diğer konular

Bobininizin kapağı varsa, çıkarmanız gerekir. Kapağın altında genellikle nem ve kir birikir. Bu, özellikle tuzlu su sahilinde avlandığınızda olur.kapağın altına kum girer. sahilde çalışanlar bunu her zaman kontrol etmelidir.

Örneğin, bir sıcak hava dalgasında avlanıyorsunuz ve bir saatlik aramanın ardından sorun yaşıyorsunuz - bobin ısınıyor, kablo sarımları bağlantı yeteneklerini kaybediyor ve bobin içinde sallanmaya başlıyor - bunun sonucunda yanlış tepkiler alırsınız.

Veya, çiğ kaplı çimler arasında arama yapıyorsunuz.. 30 dakikalık aramanın ardından yanlış sinyaller almaya başladınız. muhtemelen bobin içine nem almıştır.

4. Arama başlığının ne gibi problemleri olabilir?

Metal dedektörü bobin sorunları 4 şekilde olabilir:

-konektör
-kablo
-kablo giriş noktası
-bobinin kendisi.

Ani derinlik kaybı yaşarsanız dedektör derine inmez ise bobinin içinde kopuk bir tel olma ihtimali yüksektir. Yukarıdaki 4 maddeyi kontrol edin. Eğer bobin büyük hedefleri algılamıyorsa genelde arızalıdır. paraziti ayarlarken frekans kaymasıda bobinin arızalı olduğuna işarettir.

Başlıklar Arasındaki Farklar.

dedektör derinlik.jpg

Küçük Arama Başlıkları

Küçük bir arama başlığının manyetik alanı küçük bir hacim içinde yoğunlaştığından, çok fazla metal birikintili alanlarda avlanma için en iyi seçimdir. Bu, özellikle büyük arama başlıklarının gidemediği dar yerlerde arama yaparken en küçük hedefleri bulmanıza yardımcı olur. metal cinsleri arasında ayrımı en iyi yapanlar küçük başlıklardır.

Orta seviye arama bobinleri

Genellikle madeni para ve madeni para büyüklüğünde hedefler içeren genel amaçlı avcılık için kullanılır, orta büyüklükte bir arama başlığı (8 - 9 ”) en iyi seçimdir. Orta büyüklükte bir arama başlığı, manyetik alan konsantrasyonunun, algılama derinliğinin ve algılama alanındaki en geniş hedef boyut aralığını tespit etme yeteneğinin en iyi kombinasyonunu sağladığından, çoğu dedektörde standarttır. Ayrıca hafif ve manevra kabiliyeti kolaydır.

Büyük arama başlıkları

Büyük arama bobinleri, küçük bobinlerden daha geniş ve derin manyetik alanlar oluşturur ve sonuç olarak daha fazla derinlik sağlar. Ayrıca dedektörünüzü salladığınızda daha geniş bir alan kapsar. Büyük bobinlerin dezavantajı ise metalleri birbirinden ayırma kabliyeti biraz düşüktür.

Şunu unutmayın, bir manyetik alanın boyutu ile bir bobininin boyutu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bobin büyüdükçe manyetik alan da artar. Bu nedenle, daha büyük arama başlıkları genellikle daha küçük arama başlıklarından daha derin algılar.

başlıklar arasındaki fark.jpg
Genel olarak, arama başlığı ne kadar büyükse, manyetik alan o kadar büyük olur.
 
         
Üst