Araziye Çıkmadan Dedektörünüzü Test Edin

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,452
Puanları
42
Hava Testi

Genel olarak konuşmak gerekirse, Hava Testi dedektörün hassaslığını en iyi anlayabileceğiniz test yöntemidir. Cihaz hava testinde yapamadığklarını zeminde yapması mümkün değildir. en küçük parçaları hava testinde deneyerek yapmanız gerekir.

Hava testi dedektörün metal öğeleri nasıl anlattığı hakkında basit bir derstir.

Hava testine başlamadan önce çeşitli madeni paraları, altın ve gümüş, alüminyum parçaları ve paslı ve normal demir parçasını hazırlayın. Test alanında elektromanyetik dalgaların olmadığından emin olun. , çünkü bunların çoğu, test ettiğiniz nesnelere müdahale edebilecek veya sinyali tamamen maskeleyebilir.

Her bir parçayı arada boşluk bırakarak sıraların, metalleri yerleştirmeden önde zeminde başka metal olmadığını kontrol edin. testinizi yaptıktan sonra her bir metale verdiği tepkiyi kaydedin.

Hava testinizi tamamladıktan sonra şimdide gömerek test edin.

Metal tespiti sabır gerektirir şimdi yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, metal dedektörünüzün toprakta farklı metal türleri için verdiği tepkiyi öğrenmek.

belirli aralıklarla çukurlarınızı açın ve farklı metalleri çukurlara koyup kapatın, hangi çukura hangi metali koyduğunuzu kaydedin.

Normal sağlıklı bir dedektörün toprak altındaki metallere vereceği tepkiler şu şekilde olmalıdır.

Gümüşe biraz gevreksi net gıcırtı çıkaracaktır.

Bakıra keskin ve yüksek tonda tepki verir

Altın ve nikelde ses tonu biraz düşüktür fakat çok temiz bir sesle tepki verir.

Paslı bir metale kaba ve cızırtılı bir ses tonuyla karşılık verir.

Dedektörünüzün ayarları ses tonlarında değişikliğe neden olabilir. Düşük mod sesi biraz daha gevrekleştirebilir bunları bilmeniz farklı ayar modlarında tekrar tekrar test yapmalısınız. Dedektörünüzü en sağlıklı kullandığınız ayarı bulun çok fazla ayar dedğişikliğini tazvsiye etmem. Özellikle hassasiyeti iyi kullanın size hitab eden hassasiyet ayarını bulun ve kaydedin.

En Sık Karşılaşılan Sorunlar

1- Dedektörünüzü hassasiyeti çok düşükse küçük metalleri kaçırabilirsiniz hassasiyet ayarını yüksekten başlayım kademeli olarak aşağı çekmeyi deneyin.

2- Gümüş paraları duyabiliyorum ama altın nikeli duyamıyorum.

Muhtemelen düşük iletkenlik malzemelerini filtreleyen bir ayrımcı ayarına sahipsiniz. Hedefleri duyabildiğinden emin olmak için metal dedektörünüzü “tüm metal” moduna geçirmeyi deneyin.

3- Tüm metallere aynı ses tonuyla cevap veriyorsa.

Metal dedektörünüzü yanlışlıkla pinpoint modunda alabilirsiniz. Pinpoint modunu kapatın ve tekrar deneyin. Bu çok yaygın bir hatadır. Ayrıca dedektörünüz doğru şekilde ayarlanmamış olabilir. Lütfen kullanım kılavuzunuza başvurun ve bir başlangıç modunu bulmaya çalışın. o kadar çok marka model varki burada net konuşmak çok zor. Şunu diyebilirim yeni başlayanlar için en iyisi para moodudur.

4- Sahte Sinyaller üretip garip ve tutarsız davranıyor

Metal dedektörünüz çok sayıda sahte sinyal üretiyorsa Frekansları, yer dengelerini veya hassasiyeti azaltmanız gerekebilir. Ayrıca elektriksel parazitlere de yakın olabilirsiniz. Ek olarak toprak ayarını yeniden yapmanız gerekebilir. Metal dedektörünüzü yanlışlıkla pinpoint modunda alabilirsiniz. Pinpoint modunu kapatın ve tekrar deneyin. Bu çok yaygın bir hatadır.

Dedektör Derinlikleri

En sık sorulan soru budur fakat bunun kesin cevabı yoktur, Sizler kendi dektörünüzü iyi tanıyıp buna paralel olarak kafanızdan ek yetenekler yükleyebilirsiniz. çoğu firma buna karşıdır, bizim kullanma klavuzumuz dışına çıkıp kafanızda tasarladığınız ek foröuller uygulamayız deselerde tecrübeli kullanıcı aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurarak dedektörü bilindik yöntemler dışında kullanmaktadır.

PI Sistemle (Pulse) çalışan dedektörler ne kadar derine inerse metal ayrım kabiliyeti buna paralel olarak düşer tüm derin arama dedektörlerinde bu sıkıntı vardır. bu sıkıntıyı aşamayan bir çok firma derin arama işine girmeyip sadece vlf dedektör üretmektedir bunun en bilinir örneği garret firmasıdır.

Pulse sistem çok yaygın olmadığı için seçim hakkınız azdır buradaki tek sorun fiyat ve cihazın performans karşılaştırmasıdır. bazı cihazların iyi olduğunu biliyoruz lakin etiket fiyatı çok kabarık bu fiyata değermi orası muamma.

Diğer konuda pulse sistemin yapabildikleri ve alıcının beklentileri karşılaştırılmalıdır, tüm derin arama dedekötörlerinin performansı bellidir hepsi mineralden etkilenir alıcı ise bunları yok sayarak ben derin arama dedektörü aldım 2 metre aşağıda ne varsa şak diye bulurum şeklinde atraksiyona girer. Başarısız biten kazı çalışmaları birbiri ardına devam ederken defineci pulse teknolojisinin nerede olduğunu yargılamaktansa üretici firmayı topa tutar.

dedektör- derinlik.jpg

Derinliği Etkileyen Faktörler

1. Toprağın iletkenliği: Ağır mineralize toprak detektörün derinlik kaybı yaşamasına neden olacaktır. Burada dedektörü zemine uygun toprak ayarını yapmanız gereklidir. Tabii ki detektörünüz otomatik olarak zemin dengeleme özelliğine sahip değilse.

2. Metallerin gömülme süresi: Toprakta bulunan çeşitli kimyasal maddeler metal üzerinde aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bazı metaller diğerlerinden daha hızlı paslanır. Modern bir çinko metale bu toprak kimyasalları kolayca saldırılırken, bakır ve gümüş gibi metallerde aşınma biraz daha yavaş olur. altında oksitlenmeye rastlamak mümkün değildir. Bu kimyasallar metal ile kaynaştıkça, oksitlenme (pas) oluşur. Bu, toprağın daha iletken hale gelmesini sağlar, bu da metalik nesnenin algılanmasını daha kolay hale getirir. Bu, "halo etkisi" olarak bilinir.

3. Metalin Büyüklüğü: Metal boyutu ne kadar büyükse algılama o kadar kolay ve derin olur. Örneğin, bir teneke altın, tek bir sikkeden çok daha kolay tespit edilebilir. Yukarıdan görülen yüzey alanı ne kadar geniş ve büyükse tespit etmesi çok daha kolay olur.

4. Metalin Duruş şekli: Metaller, metal dedektörünüz tarafından gönderilen sinyalin en azından bir bölümünü tekrar geri yansıtır. Topraktaki metal bir nevi ayna gibidir. Örnek olarak dik duran tek sikke 20 cm den algılanırken yatay pozisyondaki bir sikke 40 cm den algılanabilir.

5. Mıknatıslanma derecesi: FX-3 gibi ferromanyetik konumlayıcılarla mıknatıslanma derecesi derinlik üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Örneğin Metalin mıknatıslama özelliği yüksek ise algılamada buna paralel olarak artar.

Arama bobinlerinin boyutu

Dedektörlerde genellikle birkaç bobin ölçüsü vardır. Her boyut güçlü ve zayıf yönler sunar. Küçük bobinler, mineralli zeminde oldukça başarılıdır fakar ciddi derinlik kaybı yaşar. En ideal bobin 8 inçlik bobindir. Bu en popüler bobin boyutudur ve çoğu koşulda iyi performans gösterir.

Daha büyük bobinler mineralin az oldu yada olmadığı toprak yapıları için iyidir. Büyük başlık hem daha geniş alan tarar hemde derinlikte % 25 artış sağlar. 2 farklı bobin sahibi olmanız her zaman avantajdır. Arazi durumuna göre bobinler arasında geçişler yaparak daha sağlıklı arama yapabilirsiniz.

dedektör test.jpg

Metal ayrımı

Metal ayrımı genelde tüm definecilerin kullandığı özelliktir, değerliden başka metale rastlamamak için dedektördeki değersini görme modunu her zaman kapalı tutarlar. Metal ayrım modu açık olan dedektör tüm metalleri tespit eder, ayrım moduna geçildiğinde sadece değerlileri ve en önemlisi küçük metalleri görmesini engeller. ayrım modunu ne kadar üst seviyeye getirirseniz hem küçük metalleri (altın) görmeniz zorlaştırdığı gibi ciddi şekilde derinlik kaybı yaşarsınız. Daha sağlıklı bir arama için dedektörünüzü 0'dan başlayarak veya en düşük ayrım noktasından başlayarak her hedefi tarayın. Ayrımı kademeli olarak artırın ve sonuçları kaydedin.

Duyarlılık kontrolü nedir ve nasıl kullanılır ?

Metal dedektörlerinde hassasiyet ayarı genelde yanlış kullanılmaktadır. Hassasiyet genellikle maksimum seviyeye ayarlanır ve dikkate alınmaz. bu her zaman verim alacağınız anlamına gelmez. Örnek olarak arabanın gaz kelebeğini düşünün. Her yere tam gaz gitmiyorsun. Aslında, yayınlanan hız sınırları normal koşullar içindir. Peki ya iniş, çıkış burada gazı azaltabilir yada çok basabilirsiniz. Tıpkı bunun gibi dedektörünüzünde farklı toprak yapıları için hassasiyet denetiminizi ayarlamanız gerekir. Ağır zemin mineralizasyonu, yakındaki güç transformatörleri ve yakınlardaki radyo istasyonları, hassasiyetinizi düşürmenin nedenlerinden biridir. Bu koşullarda hassasiyeti düşürmeniz durumunda hafif bir derinlik kaybına uğrar fakat daha sağlıklı aramalar yapabilirsiniz.

Kulaklıkların Önemi

Kulaklıklar dış sesleri (rüzgar, dalgalar, trafik vb.) Önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca hangi hedefleri kazmaya ve hangi hedefleri göz ardı etmeniz gerektiğine önemli ölçüde karar verir. İyi bir kulaklık gereksiz kazılar yapmanızı önleyerek ciddi vakit kazandırır. Kulaklık taktığınızda dış seslerden çok etkilenmez tamamen yaptığınız işe adapte olursunuz.

Yanlış sinyaller nedir?

Yanlış sinyaller bazen "fantom" sinyaller olarak adlandırılır. dedektör metal olmadığı yerde bile sinyal üreterek metal varmış gibi sizi yanıltabilir. Yanlış sinyaller çoğunlukla manyetit ve hematit gibi doğal olarak oluşan demir oksitlerden kaynaklanır. Mineralli zemin dedğimiz tam olarak budur. Burada yapmanız gereken çok kasmamak kaydıyla yeniden toprak ayarı yapmalıdınız.

Kalp pilleri kullananlar için dedektö güvenli midir ?

Kalp pilinin metal dedektörleri ile ilgili olarak bir güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığı sorusu yıllardır sorulur. Herhangi bir hobi tipi metal dedektörünün, kalp pilini veya diğer elektronik tıbbi cihazları etkilediği ya da diğer olumsuz sağlık etkisine sahip olduğunun rapor edildiğini hep gözden kaçırmışızdır.
 
         

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,452
Puanları
42
Menderes ustam çok yararlı bir yazı olmuş. Eline sağlık.
kullanım kılavuzunuzu yazmadık galiba, kullanım kılavuzuda önemlidir, en az 2-3 defa okunmalıdır. hatta araziye çıktığınızda takıldığınız yerde açıp bakılmalıdır. dedektörü teste sokmadan direk aramaya çıkarsan mutlaka hata yaparsın o yüzden bu konuyu hazırladım. ilginize teşekürler.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,967
Tepkime puanı
12,346
Puanları
45
Bir gün bir kişi ile karşılaştım arazide.Deep hunter diye bir cihaz elindeydi .Habire ses verip duruyordu.Usta bu nedir dedim.Dedektör dedi.Ne diyor dedim ? Anlamadım ki tekrar ayar yapıyorum sil baştan yeni baştan kafam karıştı.Usta dedim bu daha toz bile tutmamış acep kullanmayı biliyor musun.Evet dedi .Birazdan yani biraz biliyorum dedi.Sonra sıfır çantadan kullanma klavuzunu çıkardı .Yeniden okudu.Aha yanlış yapıyormuşum dedi.Nasıl dedim ? Ben bunu ilk defa kullanıyorum dedi.Mübarek dedim insan bi güzel okur araştırır antreman yapar sonra zorlu alanlara çıkar.Mesele bilgisiz cihazda işe yaramaz meselesidir.Okumak araştırmak düşünmek gerek sonra eylem.
 
         

Heda

Moderatör
Moderatör
Katılım
26 Eki 2019
Mesajlar
236
Tepkime puanı
589
Puanları
35
Bilgiler için teşekkürler ustam. Söylediğiniz gibi İmkanı olupda kendi arazisinde bolca deneme yapmayan el yerinde kendini riske atmaktan ve boşuna zaman kaybetmekten başka birşey yapmaz...
 
         

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Katılım
17 Ocak 2019
Mesajlar
822
Tepkime puanı
2,549
Puanları
36
Bir gün bir kişi ile karşılaştım arazide.Deep hunter diye bir cihaz elindeydi .Habire ses verip duruyordu.Usta bu nedir dedim.Dedektör dedi.Ne diyor dedim ? Anlamadım ki tekrar ayar yapıyorum sil baştan yeni baştan kafam karıştı.Usta dedim bu daha toz bile tutmamış acep kullanmayı biliyor musun.Evet dedi .Birazdan yani biraz biliyorum dedi.Sonra sıfır çantadan kullanma klavuzunu çıkardı .Yeniden okudu.Aha yanlış yapıyormuşum dedi.Nasıl dedim ? Ben bunu ilk defa kullanıyorum dedi.Mübarek dedim insan bi güzel okur araştırır antreman yapar sonra zorlu alanlara çıkar.Mesele bilgisiz cihazda işe yaramaz meselesidir.Okumak araştırmak düşünmek gerek sonra eylem.

Kullanma klavuzunu yüz kere okusanda...500 ayrı yerde tarlada ormanda denesende çok birşey değil hiçbirşey değişmeyecek...dert etmeyin...
 
         
Üst