Ayak İzleri Anlamları, insan, ejderha, tavuk, köpek

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,447
Puanları
42
Ayak işaretleri (insan Ayakları) parmaklı, parmaksız, tek parmaklı veya 5 parmaklı, çarıklı ya da çıplak ayak ne anlama gelir anlatmaya çalışalım.

Bu arada bu konuyu okuyan arkadaşlarımızın arazide ya da herhangi bir site de gördüğü ayak izlerini göz önüne aldığında neyin ne olduğunu daha kolay anlayacağını ümit ediyorum. Arkadaşlar imla hatası olabilir, düşük cümle yapısı olabilir. Burada yazdıklarım kitap bilgisi değil tamamen tecrübe ve tespitlerime dayalı şahsi fikirlerim olup, kesin bilgi değildir.

Ayak işaretleri : her şeyden önce yol verir ve yürümeyi tavsiye eder. Ayak işaretlerinin olduğu yerde define aramak anlamsızdır. Ayak işaretleri topuk yapısı yapısını, uzaklığı verir.

Parmak yapısı, şayet 3 ya da 5 parmak var ise; mutlaka merdivenleri verir.Parmaksız ya da tek parmaklı ayak bizi yine hedefe götürür ama öncelikli aranacak noktanın merdiven olmadığını iz gerekir.

1.a.- Topuk kısmı 2 cm. sert ve oyuk parmak kısmı (Ön bölümü) 5 mm. Olan 5 parmaklı ayak işareti; Arazinin tatlı rampa yukarı olduğunu ve ayağın istikameti yönünde (Bu yönde bir, iki istisnası hariç güney ya da güney batıdır) mutlaka kayadan kesme merdiveni olan bir mevkiye geleceğimizin işaretidir. Merdivenli alana geldiğimizde ise nihai işarette merdivendir. Merdiven genelde yapı yerlerinde olmakla beraber bazen da çok anlamsız yerlerde de olabiliyor bunun örnekleri de olmakla beraber istisna olduğunu unutmamak gerekir.

5 parmaklı ayak olduğundan bulunan merdivende 3 basamağa bakılmalıdır. Bu basamakta mutlaka bir ayrıcalık fark bulunacaktır. Belki diğer basamaklara göre biraz daha kaba traşlanmış, çatlak, uçlarda kırıklık vb. para bu basamağın altynda olup, volcan çete parasıdır. Ve en az paralardan birisidir. Hatta yakın yerlerdeki farkly işarete bağlı büyük paranın müjdesi gibidir. Zaten merdivenler genelde ya değirmenlerde ya da kale yerlerinde bulunmaktadır.

1.b.-3 Parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ön kısım normal olan ayak: yine rampa araziye merdivenli alama götürür ne var ki; merdiven basamak sayısı 3 olup, ortadaki merdiven basamağında işlem vardır.

1.c.- Tek parmaklı Ayak : Topuk kısmı derin ayak işareti yine topuğun yaptığı (U) açısı istikametine yine (U) açısından alacağımız ölçüden de bulacağımız metre cinsinden veriye göre gidildiğinde arazide hafif uzunlamasına yığma bir alan aramalıyız. Yığma derken höyük, Tümülüs ya da küçük tepeler algılanmasın. Üzerinden traktörün rahatlıkla geçebileceği kabartılmış bir arazi diyelim tabii şekil parmak gibi uzunlamasına bi arazi olacaktır. Bu tür arazi bulunduğunda orta merkezinde mezar aramalıyız. Mezar Normal mezar olup 2. katlı olduğunu unutmamak gerekir.Üstte ceset altında kapak taşı ve altında mal.

1.d.Parmaksız Ayak izi: - P Bunda sadece topuk kısmının verdiği açı ve ölçü iskametinde gidilir ve gidilen yerde nihai işaret aranmalıdır. Bu tür ayak bizi direk noktaya götürmez.

1.e.- Mağara içinde Parmaklı Ayak izi ; Bir tarafı 4 cm. bir tarafı 2 cm. oyulmuş topuklu ve 5 parmaklı bir ayak izinin topuğunun mağara içinde aşağıya zemine açı yaptığını ve (U) olarak verilen açının istikametine yere bakıldığında bir altta da mağara (Oda) olabileceğini ve merdivenle inileceğini unutmamak gerekir. Tabii bu şekilde olan ayak izinde parmakların olduğu ön kısımda aşağıya yön ve istikamet verebilmesi için parmakların olduğu yerde en az 5-6 metre oyulmuş durumdadır. Arkadaşlar konuları birleştirirseniz Volçanın işaretlerini çözememek elde değil. Farkındaysanız hep aynı sistem de birini anladınız mı şifreyi çözdünüz mü tabiri caizse çorap söküğü gibi diğer işaretlerde çözülür.

1.g.- Çarıklı Ayak izi : Çarıklı ayak izi derin oymadır. Arka taraf daha da derin olabileceği gibi bazen uç kısmı ile de aynı derinlikte olabilmektedir. Çarıklı ayak izi arazide yine çarıklı ayak izinin şekli benzeri düz arazide hafif tümsek arazi de tek mezar vermektedir. şayet ayak izinin içinde herhangi bir yerinde nokta yoksa orta merkez de nokta varsa; nokta olan yer ölçülmeli bir köşe ya da orta merkez esas alınarak noktaya mesafe alınır ve yapılan hesaplamalar arazide tatbik edilir. şayet topuk kısmı daha derinse arazinin işaretten itiberen noktaya kadar katedilecek yolun biraz rampa olduğunu ve para noktasının işaret noktasından rakım itibari ile yüksekte olduğunu şifrelemektedir.

Gömü işaretlerine bakma tekniğinde,bir çok püf noktalar var.işaret sahibi ve yorumlayanlar sadece işarete yoğunlaşıyorlar.işaretle beraber işaretin yapıldığı yüzeyide kaale almaları gerekiyor.bu yüzeyi görmeyip sadece işaretle meşgul olunsa,bu işin bir ayağı eksik sayılmış olur işaretin yapıldığı yüzey,mal yerinin % 40 anlatır.işaret %20yi anlatır.
geri kalan %40 yüzeyin anlatmak istediği yerde saklıdır.

2 ayak izi define işareti anlamı.jpg

Ayaz izi diğer tecrübeler.

Ayak varsa çık üzerine ayağını koy ve tam karşına bak taş yığma, taş öbeği, çakıl yığını ne varsa yer orasıdır. ön taraf boşsa sağa yada sola bak arkaya bakmana gerek yok aynı şekilde yığma ve öbekler varmı dikkat et. hiç bişey yoksa ayak boyunu ölç kaç cm çıkarsa 70 ile çarp karşısına adımla yer orasıdır. ayak parmaksızsa kesin mezardıor parmaklıysa iyi parası vardır. parmaklı ağağın parmaklarına bak biri biraz farklıdır tam onu nişanla karşıya git parayı alırsın. parmağın biri ya çok oyularak yapılmıştır yada siliktir işte bu bizim şifremizdir.

1– Parmaksız ayak mezar işaretidir, mezar uzaklığı azami 100 metredir, genelde karşısı sağ yada sol tarafında mezarı olur. ayak boyu kaç cm ise bu mezar uzaklığını verebilir. ayak boyunun her cm si arşın, kulaç ve dirsek ölçüleriyle çarpılıp mesafe bulunabilir.

2– Parmaklı ayak parmaksız ayaktan daha değerlidir, parmaklar arasındaki farklılık çözüm için önemli ip uçlarıdır. mesela olması gereken uzunluktaki parmak daha uzun yada daha kısa ise işte bu bizim aradığımız yön verici şifredir. işaretlerin genel yapısı ne olursa olsun bize yön ve mesafe verecek gerçek işaretler ana işaretler içerisinde saklanmış şekilde olur biz bunları dikkate almalıyız. bunun bir örneğide olması gerekenden çok fazla belirgin olan parmak veyada silik yapılmış parmaktır, birbirlerine yakınlıkları dahi olması gerektiği kadar olmalı biraz ayrık yada bitişik duran parmak şifrenin habercisidir.

3– Ayaklar yön vermek içindir ister para olsun ister mezar olsun her daim yön verir, gidilmesi gereken mesafe ne kadardır bununla da ilgili bilgiler ayakta saklıdır. Her ayak mezar yada gömüye işaret olmayabilir patika yol kenarında şehir merkezine yön veriyorda olabilir, han ve hamam gibi yerlerde ayak işareti ile yön gösterilmektedir. tabi bu %1 lik ihtimaldir ayak işaretlerinin %60 ı mezar %35 i gömü işaretidir. ayak işareti neye hizmek için yapılmışsa bunu yanındaki işaretlerden anlayabiliriz, sade ayaklar genelde mezarı verir.

4– Ayak direk meblağ yerini verir son nokta işaretidir ayak bulunduysa buradan para yeri görünür vaziyettedir, parası parça taşlar öbeklenmiş üzeri toprakla kapatılmıştır dikkatli baktığınızda farklı zemin yapısı kendini belli eder.

5– Ayak boyunu ölç 1 cm si 1 adım hesapla ayak boyuna git parayı al, bu tecrübesi edilmiş çözümdür, yine aynı şekilde ayak istikametine 21 adım say yer orasıdır buda parası alınmış ayak örneklerindendir.

6– Düz zemindeki ayak malın düz zeminde olduğunu söyler çapraz dikey kayalarda olan ayak malın yukarıda olduğunu söyler, dik kayalarda başı aşağıda ayak işareti bulursanız bu mağara girişi habercisidir mağaralar genelde açık mağara olup direk ayakta girilir şekilde büyüktür.

7– ok işareti ile ayak işareti birbirine benzerlik gösterir, her ikiside yön veren işarettir, bazı ayak topukları sunak olarak kullanılmış burada ateşler yakılıp şifalı sular dökülmüştür. bunlar mezar ayaklarıdır genelde mezarlık alanlarında görünür buralarda birde istavroz olur mezar sayısı birden fazladır.

8– Parmaklı ayak ve el işareti birbirine benzer özellikler taşır kesin define işaretidir, definesi yüklü miktarda olup 14 kişi 14 gün çalışmayınca alamaz. para bulunduğu yerde yada ön taraftadır. ana kaya varsa tuzaklı dır alttan girmeye çalışırsanız kaya üzerinize yıkılır. burada karşılıklı yarma kayalıklar varsa burada kaya mezarlar vardır, işte bu mezarlar yük mezarı olup hepsi nişanlı hepsi yeminlidir.

9– Ayak varsa mahzen vardır, Bu mahzenlerde kapalı tandırlar olup yükler bu tandırlar içerisinde saklıdır. buralar mezarlık alanı olup mezarlar istavroz işaretleri ile nişanlıdır.

10- Tek ayak düz zeminde sade ise karşı yamaç tepeyi vermektedir, bu tepede büyük bir mezar olup burası mal mezarıdır. Mal toplamı 2 katırdır. dikkat bu tepenin adı put tepedir.

ayak izi defineleri.jpg

Kayada Çarık ve Ayakkabı İşareti

Yeni bilgiler: Çarığın ayak izinden farkı gömüsü yüksekte olmasıdır, çarık seviyesinden daha yukarı tepe yerlerde araştırma yapman gerektiğini anlatır, çarık ucu yukarı bakar şekilde ise bu paranın öndeki tek tepede olduğunu anlatır çarık çift ise bu para ikiye bölünmüş her 2 tepede dolu demektir.

Çarık veya Ayakkabı: Ayak ucunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına doğru araştırmanızı sürdürmelisiniz. Çarık işareti tepelik bir alanda ise, baktığı yöndeki zirve noktalarda yığma olup olmadığına bakmalısınız. Çarık veya ayakkabı işaretinin yapıldığı yerin çok yakınlarında, toprak seviyesi altında kapatılmış mağaralarda olduğu belirlenmiştir.

Diğer görüş: Ayak işaretinin bir benzeridir genelde yön verir ayak izinden farkı mezara işaret etmez genelde yüklü miktarda meblağdan bahseder.

Ölçüler:

Ayak işareti çözümünde eski çağda kullanılmış ölçü sistemlerini dikkate alalım bunlar ayak üzerinde kullanılmış olma ihtimali yüksektir. Örnek verecek olursak ayak boyu ölçülüp, burada ayak boyu 40 cm diyelim. 40×70 = 28 metreye tekamül eder. yani ayak boyundan çıkan cm ile arşın dediğimiz 70 cm yi çarptık 28 metre karşıya bakabiliriz. bu her zaman arşın olmayabilir bunu gömen kişi arşın değilde kulaç ölçü sistemine göre şifrelemiş olabilir, nasıl arşın üzerinden hesap yaptıysak kulaç üzerinden de hesap yapmamız gereklidir. bu durumda ayak boyu 40 cm ise 1 kulaçta 2,80 cm geldiğine göre 40×2,80= 112 metreye tekamül eder, çözüm sürecinde antik dönemde kullanılan her ölçü sistemi dikkate alınmalıdır. Özellikle yön veren işaretler anlatmaya çalıştığımız konuyla doğrudan ilişkilidir. ayakta bir yön veren işarettir.

Köpek ayak izi

Definecilikte kurt ve köpek patisi izleri, eski yunan figürlerinden bir tanesi olup mezarlıklar veya mezar steli adı verilen anıt taşlarda bulunmaz. Daha çok bir kayanın üzerinde kabartma şekiller biçiminde bulunurlar. Kurt ayağı izleri nadiren de olsa duvarlarda da kullanılmıştır.

köpek ayak izi işareti anlamı.jpg

Köpek patisi, o bölgede bir define kapağının bulunduğuna işaret eder. Bazen de bir mezarın girişinin olduğu yeri gösterir. Köpek genelde sadık bir hayvan olduğu için ölünün yanına gömülürdü. Köpek ayağı izi, ölünün beraberinde en sevdiği ziynet eşyalarının beraberinde gömüldüğünü sembolize edebilmektedir.

Oyma işlenişi daha sık rastlanan olup, Yunan kültüründen Bizans kültürüne doğru sarkan bir simgedir. Gözleriyle ya da bu belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasıdır. Eğer köpek tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası mezardır. İçinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerinin ardından işlenir.

Diğer: Köpek ayak izi ejderha ayak izi ve deve ayak izinden tamamen farklıdır köpek arka ayak izleri direk mala nişanlı olur.

Ejderha ayak izi

Bu işaretten 3 adet olmalı 3. olan son noktadır mal buradadır. dikkat edin en büyük olan 1. işarettir 2. biraz daha küçük 3. en küçük olandır 2 izi bulduğunuzda hangisinin 1 yada 2 onu anlarsınız. eğer ejderha işareti bulursanız çevrede izlerini arayın bu timsah, kertenkele ve yılanlar içinde geçerlidir, çünkü ejderha bir çok hayvanı bünyesinde barındırma özelliğine sahiptir.

ejderha definesi.jpg

Diğer görüş: Ejderha hangi hayvana benzetilerek resmedilmiş ise anlam ona göre değişir, gördüğünüz timsah ejderha yada yılan ejderha ise çözüm ona göre yapılmalıdır şunu unutmayın her ejderha mutlaka suyla ilgilidir ejderha ayak izlerini takip edin mutlaka suya varırsınız işte burası bizim bölgemizdir.

ejderha ayak izi.jpg

Ejderha İşareti Güç , cesaret ve metaneti simgeler. Ejderha ayak izi işaretleri ise Diğer işaretlerle karıştırıldığı için defineci arkadaşların fazla bilgisinin olmadığı işaretler arasındadır. bölge kil topraktan oluşmuş veyada volkanik patlamalar sonucu oluşan kayalar değilse resimde görünen işaretler net bir ejderha ayak izi işaretidir. bu işaretler tavuk ayak izine benzer tarafı olsada farkı 3 parmaklı olmasıdır, 3 parmaklı ve kalın belirgin bir işarettir, ejderha işaretlerine yakın yerlerde olur 3 tanedir, bulduğunuz ejderha işaretinin yardımcı işaretleridir hangi yöne gideceğinizi ayak izi işaretleri belirler. bu 3 ayak izi birbirlerine yakın bazende çok uzak olabilir, diğer ayak izini bulabilmeniz için kayalardan uzak açık alana gitmeniz daha mantıklıdır.

Tavuk ayak izi

Ayak yapısı dere yapısıyla alakalıdır, 1 dere 3 kola ayrılır tam ortada 3 bakraç takyonus bulunur. bu para eşkiya parasıdır dikkat edin bu paradan 3 yerde vardır.

Diğer tecrübe: Civcivli tavuğun hediyesi tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yerdedir, ana parayı bulmak için tavuğun ayağını bulmak gerekir, gerçek mal tavuğun yürüyüş istikametinde olup ters bir civcivle sizi arka tarafa yönlendirir burada kurnaz olun, eğer ayar parmaklarından biri farklıysa yön o taraftır onada dikkat edin.

2 tavuk-ayağı-işareti.jpg

Diğer tecrübe: Genelde Son nokta işaretidir Mala doğru yürümeyi ifade eder. son nokta burası değilse buradan görülür olmalıdır, 3 tepe varsa bakın hangi parmak farklıysa farklı parmak ile 3 tepeyi eşleştirin malın yeri orasıdır. bu her zaman tepe olmayabilir 3 yaşlı ağaçta aynıdır bu ağaçların 2 si ahlat biri erguvansa mal erguvandadır. bu 3 lerden biri mutlaka farklıdır farklı olan malı verir.

Aşağıdaki konulara dikkat edelim

’’işaret ne olursa olsun!! işaretin yapıldığı kaya yüzeyini iyi okuyabilirsek bize çevreyi anlatıyor’’

-işaretin açısı ve açısının yönü

-kayanın yüzeyin genişliği

-kayanın yüzeyi düzmü

-kayanın yüzeyi engebelimi

-işaret kayanın yüzeyine göre,küçükmü yapılmış

-işaret kayanın yüzeyine göre,büyükmü yapılmış

-işaret kayanın yüzeyinin,neresinde bulunuyor

-işaret kayanın alnınamı yapılmış

-işaret kayanın ayak altına,gelecek yerinemi yapılmış

-işaretin kayası, meyillimi

-işaretin kayası düzmü

-işaretinn yanındaki, doğal görünmülü yardımcı işaret

İşarete bakarken işte yukarıda saydıklarım tümünü ele almak gerekiyor.bu sayılanlara dikkat etsek, bunlar işaretin çevresinin haritasıdır.

Bakın size enterasan birşey anlatacağım.. Dağ başlarında dağ keçilerinin dahi zor dolandığı yerlerde tek mezarlar olur bu büyük mezarı ise; anladık herşey olabilir de çocuk mezarının ne işi var.. Çocuk anasının koynunda gider ölürse hiçbir ana da orda mezar kazıp gömemez bunu ne fiziken ve ne de ana yüreği ile yapması mümkün değildir değil mi arkadaşlar Yaratılışa aykırı ama Volcan içi ise olur çocuk mezarı büyük paranın hem müjdesinin cüzdanıdır ve hem de nişanesidir. Eski medeniyetlerin Hak dinlerini bilmediği veya tanımadığı dönemlerde güneşe tanrı aya tanrı diyen kralların son olarakta kendisini tanrı ilan etmesi sonucu bu tür egoist krallara tek mezarlar yapılmış ya höyükte ya tümülüste veya yerin 6 metreden başlayan ve 30 metre derinliğe varan yerlerde lahit mezarları var.. Bunun haricinde hiçbir toplumda tek mezar olayı yoktur. mezarlıklar genelde umumi kullanılmıştır. Bu müslümanlar içinde diğer dinler içinde uygulamada hep aynıdır. Ama bakıyoruz tek mezar bu mezarlarda hep dağ başlarında ama kaybolmayacak tabii doğal özellikli noktalarda evliya olan kişilerin bakıyorum islamiyet tarihine hep etrafında talebeleri var, evliya hazretlerine bakıyorum hep imamlık yapmışlar...müslüman meftasy ne kadar çok ziyaretçi ile helalle?ir ise; manevi huzura varaca?y inancynda de?ilmiyiz... kaldı ki bu evliya yani (Allah'ın sevgili kulu) zaten dağın tepesinde dikenler altında kocaman taşların altında Cenab-ı Hak sevdiği kulunu bırakmaz diye düşünüyorum arkadaşlar..
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,948
Tepkime puanı
12,279
Puanları
45
Köpek patileri sergene kayalıklara doğru sıra ile ilerleyip gidiyorsa ve deva mı gelmiyorsa sergene kayalıklarda kayalığa tırmanıpta kaymış gibi çizgi arayın 3 çizgi olabilir biri uzun diğerleri kısada olabilir.Bu çizginin sergenede sedir yapan tam hizalı aşağısında 1 arşında vardır.Ermeni gömü sistemlerindendir.
 
         
  • Beğen
Tepkiler: nik

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,948
Tepkime puanı
12,279
Puanları
45
Katır nal izlerini takiben Tatlı yokuşun dip kısmında ki kayalık alanda kapalı mağaraya yönlendirdiği tecrübe edilmiştir.Güzel malzemesi vardır.Yükü kervan gibi temsil eder.Bu nallar işlemeli değildirler.Ayak izi kalıbı gibi sade oymalardır.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,948
Tepkime puanı
12,279
Puanları
45
Keşke temizleyip çekseydin .Birazda etraflıca görseydik.Hele @MendereS usta baksın sen fotoları çoğalt fikrimi bende açıklarım diğer kardeşlerimizde baksınlar inşaAllah.
 
         

Codex

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
93
Tepkime puanı
247
Puanları
17
@R00T ustam arazi halen asiri camur ve kar var. Isaret cok ama topragin altinda kaliyor, bir cogunu da deforme etmisler. Uzum salkimlari vardi kirmislar isaretleri .Mevkiden dolayi cevre resimlerini atamiyorum.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,948
Tepkime puanı
12,279
Puanları
45
Ben güzel işaret gördüm heleki üzüm salkımı eğer friz yada sutunlarda stilize edilmemiş ise süsleme amaçlı nadirattan bulunan kıymetli işaretlerdendir.Ayak işaretinde ki oymalar ise şaşırtmasın farklı mezarlardan ziyade burda baba olan önemli mezarı vermiş ayak.
 
         

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
614
Tepkime puanı
1,055
Puanları
35
Sadece 10m2 alan zemin alti kayalik, diger kisimlar duz tarla. Herhangi bir kale kalintisi yok
Zemin altı kayalık uçurum tarzı bir yer mi ?
Anlamadım bir acar mısın .
 
         
Üst