Çözülemeyen işaretler hakkında !

S:W:A:T

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
12 Haz 2018
Mesajlar
21
Tepkime puanı
12
Puanları
3
ÇÖZÜLEMEYEN İŞARETLERİNİZ HAKKINDA

Doğada bulduğunuz işaretleri asla tahrip etmeyiniz. Çözemediğiniz ve anlamlarını merak ettiğiniz her türlü işareti imkanlarınız ölçüsünde fotoğraf makinesi ya da kamerayla kontrol altına alınız. Bulduğunuz materyal bir tarihi eser , ( sütun , sütun başı , mezar steli vb. ) ya da arkeolojinin alanını ilgilendiren bir durum olursa buradaki tabloyu hiçbir şekilde ellemeden ve en kısa zamanda bulunduğunuz bölgenin Kültür Müdürlüğüne veya Müze yetkililerine haber veriniz . Bizim size yardımcı olabileceğimiz husus ise daha başkadır ; bunlar define ile alakası olması muhtemel oyma , kabartma işaretlerdir.

Bu işaretleri sadece https://definesohbeti.com/ sitemize ulaştırırsanız ; uzman ekibimizle elinizdeki işaretlerle ilgili açıklamayı size en kısa yoldan çözümleyerek sizi bir adım daha yaklaştırmış oluruz. Biliniz ki ; biz işaretin bölgesini isterken orada yaşamış olan uygarlık veya azınlıkların özellikleri açısından bunu talep ediyoruz. Köy , mahalle , sokak veya bilinmesi muhtemel arazi ile ilgili ayrıntı bize veya başkasına kesinlikle vermeyiniz.

Şunu da unutmayınız ; pek çok işaret yalnız başına hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Bunun için sitemiz de paylaşacağınız işaretle beraber , yakın mekanlardaki varsa diğer bazı işaretleri de kontrol ediniz. En ufak bir ayrıntı büyük anlamlar ifade edecektir. Kuyu , tümsek , çukur , işlenmiş ya da özelliği olan kaya parçaları , yaşlı ardıç , çam ve ahlat gibi ağaçlar , kuru veya akan bir dere , çeşme veya bir pınar , çevredeki yüksek bir tepe ve yön ayrıntılarını mümkün olan ölçülerde bize belirtmeye çalışınız. Sizin için önemsiz olan küçük şeyler bizim için büyük önem arz edecektir.

Yine önemli bir konuda uyarıda bulunalım; Eğer bulduğunuz işaretin üzerinde yanında veya çevresinde bir çalışma yaptı iseniz ne gibi bulgulara rastladığınızı da bize ayrıntılı bir biçimde bildirmenizde çözüm açısından fayda vardır.
Burada başka bir önemli konu boyutlandırmadır. Çekilen resimlerin hemen yanı başına göz tahmini yapabilmek için herhangi bir objenin konulması genel olarak yapılan bir uygulamadır. Define arayıcıların bu durumda çoğu kez sigara paketi , cep telefonu gibi objeleri kullanırlar. Çok zorda kalındığı zamanlar için bu yol geçerli olmakla beraber , bulunan işaretin en , boy ve derinlik gibi ölçülerinin milimetrik hesabına varılıncaya kadar sağlıklı ölçümü çok önemlidir . Rasgele yapılacak bir ölçümde 2cm. gibi küçük bir detayın bizi 2-4 metre gibi yanıltabileceğini unutmayınız.
 
         
Üst