Define Haritaları Dikkat !

S:W:A:T

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
12 Haz 2018
Mesajlar
21
Tepkime puanı
12
Puanları
3
DEFİNE HARİTALARI

https://defineavcilari.com/ değerli üyelerine bu bölümde de ''uyanık olmaları'' temennisi ile umut tacirlerinin bir oyununu anlatacağız.
Öncelikle vatandaşlarımızın kandırılma ( dolandırılma ) konusunda uyanık olmalarını isteyeceğiz . Kendilerine hayal tacirleri tarafından getirilen haritalardan bahsedeceğiz. Genelde uygulanan yöntem yörenin sevilen ve güvenilen ancak son derece iyi niyetli kişileri her define dolandırıcısının potansiyel kullanım aracıdır.
Bu sevilen ve sayılan insanların hiçbir art niyetleri olmadığı yöre insanları tarafından bilindiği ve güvenildiği için hayal tacirleri için ilk hedeftirler. Hayal taciri bazen bir asker arkadaşı ( sima olarak hatırlamasa da ). Bazen bir arkadaşın akrabası , bazen bir akrabanın yakını , bazen bir dostun dostu olarak bir anda etrafınızda bitiverirler . Son derece mülayim , iyi bir dinleyici , itiraz etmeyen , sizin savınızı destekleyen tabir-i caizse sizin tasdikçiniz ve onaycınızdır. İyi bir konuktur. Bilgisine güvenmeyen saf , ancak kendi gerçeği olan sıradan bir insan görünümündedir. Heyecanı yoktur . Teklif olarak getirdiği konunun çok büyük bir nema konusu olmasına rağmen buz gibi soğuk ve teslim kar bir duruş sergiler . Bu ; kurulan tezgahın birinci aşamasıdır.
İkinci aşama akraba , yakın , hısım , bunların tanıdığı tanışların dostları ve / veya akrabaları olarak definecilerin içine girdiklerinde iki türlü görünüm sergilerler. Ortamdaki insanların bilgisiz olduklarını sezerlerse uzman davranışı sergilerler ; ancak satacak sahte haritaları olduğundan saf-uzman görüntüleri muhafaza ederler.Çok bilgili , ancak elindeki haritanın değerini bilmeyecek kadar saf görüntü verirler.
Ne Yapmalı ?
Öncelikle getirilen haritaya karşı ''SAHTEDİR'' Ön yargısı ile yaklaşmalıdır. Ben olsaydım , sahtekar olsaydım , böyle bir haritayı nasıl hazırlardım insanları nasıl kandırırdım , diye düşünülmelidir.
Sahte harita düzenleyicileri halen iki grupta değerlendirilmektedir.
Birinci grup amatörlerden oluşmaktadır;
Hobi olarak başladığı defineciliği hırs edinerek tüm varlığını bu yolda sarf eden , tüketen ve biçare ( umarsız ) kalan , ekonomik düzenleri bozulan , hayata küskün hınç dolu insanların içinde bulundukları psikolojik ortamdan bu psikolojik ruh haliyle nemalanmak istemeleri nedeniyle yakınlarına ve bu konu ile ilgili kişilere yönelik maddi beklenti içinde hazırladıkları haritalar . Bu tür insanlar çok çaresiz kaldığında dolandırıcılığı , hırsızlığı meslek edinmiş kişilerle iş birliği yapabilmekte ve bu tür insanlarla birlikte hareket edebilmektedir.
Bu tür insanların getirdiği haritaları incelemeden önce ; haritayı getiren kişinin defineciliği hobi olarak , adrenalin yükleyen sosyal bir etkinlik olarak görüp görmediği irdelenmelidir. Mümkün mertebe ailevi yapısı , ekonomik durumu sosyal yaşamı , çevresinde ve toplumda telkin ettiği güven derecesi araştırılmalıdır. Bu kıstaslardan birinde dahi olumsuzluk varsa bu harita rutin incelemenin dışında ayrıca incelenmelidir.
Defineciliğin ABC sini anlatmadan önce insan fıtratından bahsedelim . Önce bunu örnekleyelim ki Anadolu insanı dolandırıcının , sahtekarın tuzağına düşmesin. İnsanoğlu çoğu kez acılarını mutluluklarını tereddütsüz en yakını ile paylaşır.
Ancak olay maddi boyutta ise kazanç paylaşımı ise son derece bencildir. İhtiyaç fazlası parasını bir yakınına borç para olarak verip banka faizinden vazgeçen birini gördünüz mü ? Aldığı bir kıyafeti nereden kaça aldığını gönüllü söyleyen bir hanıma kaç kez rastladınız ? Tohumluğunu nereden kaça aldığını , fidanlarını nereden kaça aldığını komşusuna söyleyen kaç çiftçi tanıyorsunuz ?
Yıllarca çalıştığı iş yerine eleman alınacağını komşusuna , yakınına arkadaşına söyleyen ve onun işe girmesine neden olan kaç kişi tanıyorsunuz . Aynı iş yerinde kol kola gezen kaç komşu hısım akraba tanıyorsunuz. Kardeş kardeşe , hısım hısıma , komşu komşuya karşı bu derece bencil iken size define haritası getiren ( özür dileriz ) bu kelaynak kuşuna nasıl güveniyorsunuz ? Onun saf , teslimiyetçi , alçak gönüllü duruşuna nasıl kanıyorsunuz ? Size kardeşten , hısımdan eş den yakın mı ? Yoksa size harita getiren kişi ense kalın , cep dolgun , dünyalığını yapmış , ahiretini kazanmak için sevap olsun diye mi size geldi ? Neden nemayı sizinle paylaşmak istemekte ?
Kardeşi , akrabası , yakını yok mu ki ; Hiç tanımadığı sizi buldu ? Karşılığında ( Ortaya Malzeme çıkmadan sizden hiçbir talebi olmayacaktır ) bu derece hayırseverdir de koskoca ülkede yalnızca sizi mi buldu ? ( Saf olarak) Belki de kaçak kazı teklif edecektir. (Araç benzin giderinin çok az bir bir kısmını vererek resmi kazı iznini alabileceğini bilmemenden yararlanacaktır )
Amatör define haritacılarının ( sahte harita düzenleyicileri ) bu tür faaliyetler göstermektedirler. Bunlara karşı uyanık olunuz.
İkinci grup ise profesyonel sahte define haritası düzenleyenlerdir ;
Ellerinde bir harita olduğunu söyleyerek gelen bu kişiler sizin evinizde arazinizde define olduğu iddiası ile sizinle irtibat kurarlar. Sonra düzenledikleri bu sahte harita ile daha önce gömdükleri taklit eserler , altın para ve ziynet eşyalarını birlikte kazarak çıkartırsınız. İçlerine koydukları gerçek bir veya birkaç altın parayı size vererek sarrafa götürmenizi ve fiyatını öğrenmenizi isterler . Verdikleri numuneler gerçek olduğundan sarraf da bir fiyat verir. Böylece güven tesis ederler. Ancak geriye kalan malzemenin tamamı taklittir. Artık bu malzemenin nasıl ve kimlere kaça satılacağı ve nasıl paylaşılacağı konuşulmaya gelmiştir sıra .
Size çok güvenmektedirler : bu nedenle malzemenin sizde kalmasını , kendilerinin tanıdığı bu tür malzeme alıcılarına ulaşmaları ve malzemenin nakit'e çevrilmesi gerekmektedir. Ancak kendilerinin ekonomik güçleri haritayı temin için yaptıkları masraflar ve benzeri nedenlerle zordadır. Malzeme sizde kalacağına göre sizinde onlara malzeme karşılığı cüzi bir ödeme yapmanızı isterler . Zaten sarraf ta numunelere bir fiyat biçmiştir. Zengin olma hayali ile imkanlarınızı zorla borç harç bulur ; satar savar istedikleri meblağı verirsiniz .
Bu onları son görüşünüzdür. Bir başkasına dolandırmak için bir başka yöreye yönelmişlerdir bile . Eğer sizi çok saf bulurlarsa masraf için sürekli bahaneler bulur sürekli para isterler. Size bırakılan malzemeyi akıl edip de sarrafa gösterirseniz tamamının taklit ; altın veya gümüş kaplama olduğunu öğrenir ve yıkılırsınız ç İlk verdikleri bir iki altın orjinaldir. Bunları da kaşla göz arası almış veya taklitleri ile değiştirmişlerdir. Dolandırıldığınızın şahidi-ispatı olmadığından , kaçak define kazısı yaptığınızdan veya eş dost ağzına sakız olma korkusundan sineye çekersiziniz . Hırs ve tamahkarlığınızın kurbanı olmuşsunuzdur. Sahte Define haritası düzenleyenlerin bir başka çeşidi de yurt dışından Türkiye'ye pazarlanan haritalardır. Bu kişiler önce arazide çeşitli mihenk noktaları bir tepe , bir kayalık bir ulu ağaç olabildiği gibi ; bir pınar başı , bir köprü gibi birçok belirgin nokta olabilir . Bu tür haritalar önce yurt dışındaki (özellikle Bulgaristan , Yunanistan , Suriye ) gibi ülkelere gönderilir. Gönderilen haritadaki yer adlarının eski yer adları olarak işaretlenmesine de özel önem verilir.
Yurt dışı seyahatlerinizde bu uyanıklar eğer Yunanistan'da iseniz mutlaka dedelerinin Türkiye'den göçerken bıraktıkları gömüleri vardır. Bulgaristan'da ise eşkıya dedelerinin soygun paraları ve bunların haritalarından bahsederler . Mihenk noktalarını sayarlar. Yörenizi size o kadar iyi anlatırlar ki şaşırırsınız. Derslerine iyi çalışmışlardır , anlattıkları yörenin mevki isimlerini bile söylerler. Dedelerinin geçmişte o yörede yaşadığına ikna olursunuz.
Eğer sizi çok saf bulurlarsa eskitilmiş bir kağıda kopya kalemiyle yapılmış bir define haritası satıverirler. Dedeleri her ne kadar Ermeni , Rum , Bulgar olsa da haritalar Türkçe lisanı ile ama bozuk bir imla ile hazırlanmıştır. Bazen Osmanlıca ile yazılmıştır. Asla Ermenice , Rumca , Bulgarca harita hazırlayıp çocuklarına bırakmamıştır kefereler. Siz de bu dedelerin çocuklarına niçin ana dillerinde harita bırakmadığını sorgulamadan satın alıverirsiniz. Her halde sizin dedeniz de dönemin Türk eşkıyası olsaydı size İtalyanca bir define haritası bırakırdı (!)
Eğer biraz uyanık ve sorgulayan tip iseniz ve haritayı iyi para ödeyecekseniz size göre de haritaları vardır. Sahaflardan çok cüzi rakamlara aldıkları sayfaları eksik , noksan , sanatsal ve tarihi değeri olmayan kitapların boş sayfalarını kullanarak ve ya yazısını jiletle kazıyarak ( ki eski el yazması kitaplar aharlı kağıda yazıldıklarından yazının kazınarak çıkarılması mümkündür ) kazıdıkları yazının mürekkebini kullanarak size harita pazarlayacaklardır.
Sahte Tablolar Ve Deriye Yazılmış İnciler
Döneminin bezi veya döneminin sıradan bir tablosu üzerindeki resmin kazınarak alınması ile taklit edilecek tabloda bu tuval ve boyaların kullanılması ile taklit tablolar yapılmaktadır. Tuval ve boyanın eski olması karbon testinde istenen sonucu her zaman vermemekte bu durumda çok daha pahalı ve uzmanlık gerektiren mor ötesi , kızıl ötesi ışınlarla yapılan testler ile bunlara ilave olarak x-ray testi ile de tablo incelenmelidir.
Tablo üzerindeki sanatçının imzası , Tablonun arkasındaki sahiplik beratı da sıkça taklit edilmektedir. Tablonun boyasındaki zamanla oluşan çatlamalar , tozlanmalar da en kolay taklit edilen unsurlardır. Çatlamaları elde etmek için boyaya katılan bir tür cila zamanla uçmakta ve uçarken bıraktığı boşluklar da çatlamalar meydana gelmektedir. Ayrıca tabloyu kuruma aşamasında ısıya maruz bırakmak da bu çatlakları oluşturmaktadır. Zamanın oluşturduğu tozlanmalar ise elektrikli süpürgeden elde edilmektedir.
Ülkemizde sahte tablo pazarlayanlar bu tabloların körfez savaşında Ortadoğu ülkelerinden talan edildiğini söylemekte ; bu nedenle Devlet kuruluşlarında test edilmesini kabul etmemektedirler. Bu tür tabloları parası çok aklı kıt , kısa yoldan zengin olmak isteyenlere pazarlamak istemektedirler. Tüm yaşamı boyunca 300-500 tablo yapan bir ressamın özel koleksiyonlarda ve müzelerde 5000-10000 tablosunun olması bu tür dolandırıcıların ne derece başarılı olduklarının kanıtıdır.
Günümüzde orijinal ve taklit ayrımı yapabilmek ciddi bir uzmanlık olduğu gibi ; uzmanların da bilimin sunduğu test edebilme olanaklarından sonuna kadar yararlanmalarını öneririz. Deri üzerine yazılmış İncilerde de hem metin olarak kısa olması hem de taklidinin çok kolay olması sebebi ile dolandırıcıların en çok tercih ettikleri dolandırma yöntemleridir. Koleksiyon erlerin hem test sonuçlarını hem de uzman görüşünü almadan bu tür tekliflere kapalı olmalarını salık veririz.
 
         
Üst