Define Nerelerde ve Nasıl Aranır

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,188
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
Değerli arkadaşlar şunu kesinlikle unutmayınız. Hiç bir insan elindeki değerleri bir yere gömüp yanı başındaki kayaya ve ya kayalara bir çentik yada bir figür koyup; EY! millet ben buraya gömü yaptım demez. Arazide karşılaştığımız kayalar üzerinde gördüğümüz bir çok figürler mevcuttur, bunlar bire bir gömü için yapılmamıştır. Bunların bir çoğu mezarlardır, bazıları kabile veya kavimlere ait nişanelerdir, kaya mühürleridir, bir takım figürler sınır taşlarıdır v.s.

Önemli Define sadece çil çil altınlardan oluşmaz, bir yazılı toprak tablet, bir figürlü vazo, bir yazılı kaya parçası v.s eser ve objeler kilolarca altın değerinden olduğunu unutmamalıyız, tahrip etmekten şiddetle kaçınmalıyız.

Defineci, gündönümü yani 21 haziran gönü doğaya çıplak göz ile izlemeye çalışması profesyonel defineciliğin gereğidir. Çünkü bu gündönümü gömünün atlar gibi bitkiler üzerinde etki edip sarartacaktır. İkinci gözlem dönemi rüzgarsız lapa lapa yağan kar zamanında doğayı gözlemlemektir. Gerçekten yer altında bulunan muhtelif metallerin otları sararttığı, kar yağışı esnasında karı erittiği çevresine göre karı geç tutup erken erittiği görülecektir. Bir başka gözlem yolu; kazılan toprak üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka orijinal tabakaya göre yumuşak duracak birde üzerinde yetişen ot gibi bitki türlerinin boyu farklı ve kökleri kalın olacaktır. Bu gözlemler defineciyi ulaşmasında ciddi şekilde götürecektir.

Mezarlık alanlarında bitki örtüsü boyu çok yüksek sığ olmakla birlikte toprak rengi çevresine göre bir ton daha siyah olur. Bununda sebebi insan bedeninin de yüksek seviyede yağ bulunmasıdır.

Toprak altında bulunan altın ve gümüş gibi metaller atmosferdeki 15 ile 27 derece ıssı seviyesinde doğal olarak ısınacak ve genleşecek ısınma ve genleşe ile doğal olarak yaydığı manyetik alanı da aynı yönde açığa çıkacaktır. İletkenliği çok yüksek olan altın ,sıcaklığın etkisi ile elektronlarında büyük ölçüde bir hareketlilik olacaktır, bu hareketlilik sonucunda manyetik dalgaları sıkışarak toprağın en zayıf yerinde atmosfere dağılma yapacaktır. Elektronların genleşmesi ile meydana gelen manyetik üst seviyede bir sıkışma meydana getirecektir. Sıkışma ve sürtünme olayında ateşlenme olayı da gerçekleşebilir.Bu nedenle ot ağaç gibi bitki örtüsünün toprak altındaki damarlarını zayıflatıp çevresine göre erken sarmalarına neden olacaktır, eğer sıkışma ve sürtünme fazla ise o yerde bitki örtüsü kalmayacaktır. (Definecilerin hava ısısının 15 ve üzeri derecelerde detektörle arama yapmaları daha avantajlıdır. dedektörlerle sadece toprağın 45 cm yüzeyindeki metaller bulunabilir.

Defineci çıplak gözleri ile doğayı iyice gözlemlemelidir, arazının insan yaşamına elverişli olup olmadığına kanaat getirmeli, dikkatini aşağıda sırladığımız unsurlar etrafında yoğunlaştırıp araştırmaya başlamalıdır.

1- Harabe yerleri (Ören yerleri Gömü mezar ve muhtelif objeler bulunmakta ve sit alanı içinde olup yasal olmayan tahribattan kaçınalım)

2- Yığma tepeler (Tümülüs ve Höyük yapılarıdır. Muhtelif gömü ve objeler bulunmakta Yasalarımıza göre sit alanıdırlar tahrip etmekten kaçınalım.)

3- Çeşme veya pınar gibi su kaynakları çevreleri ( Gömü bulunabilinir.)

4- Üzerinde işaret resim veya sembol bulunan kayaların çevresi (Geneli Mezarlarıdır, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunur.)

5- Çeşitli medeniyetlere ait mezarlık alanları ( Mezar hediyeleri bulunur)

6- İnsan yaşantısına uygun mağara önleri (Gömü bulunabilir, yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçler ele geçirilebilir.)

7- Dini yapılar ( sebep ne olursa olsun saygılı davranmak gerekir İnancımızın gereğidir. )

8- Çakıl yığınlar ( Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir, ufak olanları yine mezarlardır, bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır.)

9- Şelale arkaları Önemli bir araştırma alanıdır, mezar ve gömü bulunmaktadır.

10- Kale surlarının önleri muhtelif sikke, savaş malzemesi bulunur.

11- Halk arasında define var olduğu söylentisi olan alanlar ( Yakın tarihe aittir, sabit ve kalıcı olan yüzey unsurları üzerinde durulmalı )

Define Yeri Tespiti

Define yeri tespiti için önce çıplak gözle en ez 2-3 gün arazi etüd edilmelidir, Şimdi sizlere önemli unsurlardan bahsedelim .

1- Yaşam alanları, Harabe yerler gibi kalıntının bol olduğu alanlar gömü mezar ve muhtelif objelerin bolca bulunduğu alanlardır.

2- Öbekler ve yığma tepeler Tümülüs ve Höyük dahil olmak üzere en değerli gömü ve objelerin bulunduğu alanlardır, ( Dikkat edin buralar yasalarımıza göre sit alanıdır izinsiz kazı yapmayın)

3- Şelale, çeşme, eski köpriler, su kemerleri veya pınar gibi su kaynakları çevreleri en sık rastladığımız gömü yerleridir.

4- Define işaretleri veya sembol bulunan kayalar definenin habercisidir, (Yuvarlak olan Mezar, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunmaktadır.)

6- Mağarala önemli gömü noktalarıdır, normal gömü dışında yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçlere rastlamak mümkündür.

7- kilise ve manastır gömüleri müthiş derecede değerlidir, bir definecinin ulaşabileceği en üst defineler denilebilir en az bir kral mezarına eş değerdir. fakat ne olursa olsun ibadet yerlerine saygılı davranmak gerekir.

8- Çakıl yığınları ve taş öbekleri orta gelir düzeyine ait mezarlardır, neredeyse hepsinde hediyeler çıkar hepsi değerlidir.

10- Kale surları ve gözetleme kuleleri yine önemli define yerleridir, buralarda hep mezar hep sikke hemde savaş malzemesi bulunur.

11- Ortada bir define hikayesi varsa bu yakın tarihe aittir, genelde 1800 sonrası eşkiyaların bolca yaşadığı yıllara denk gelir,

Şunu unutmayalım insanlar yaşadıkları yerlerde mutlaka bir kalıntı bırakmışlardır, bırakılan çeşitli kalıntılar zamanında yaşamış insanlar hakkında bilgi verir,

Define bu alanlar içinde olduğuna dair Arkeoloji bilimi ispatlamıştır. Başka yanlış yalan ve dolandırırcıların peşinde gidip zaman ve paranızı ziyan etmemenizi tavsiye ederiz.

define nerelerde aranır.jpg

Önemli Yasal izin almadan kazı işlemine kalkışmayınız.
 
         

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
779
Tepkime puanı
1,399
Puanları
39
Her defineci için kendini geliştirme çalışması bence emeğine sağlık ustam
 
         

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Katılım
17 Ocak 2019
Mesajlar
825
Tepkime puanı
2,561
Puanları
36
7 madde..
Dini yapılar sebep ne olursa olsun saygilı davranmak lazimdir..
Usta güzel söylüyorsunda bırak mabedi günümüz insanı para için mevki için dinini ahlakını kutsal degerlerini tarihini satmak bu kadar yayılmışken mabetmi düşünür...
Konusu gelmişken defineciler olarak birazda özelestiri yapalım...
Mezar açmak, kazmak talan etmek yani mezar peşinde koşmak hıçde uygun değil..Kabahatliyiz...
Dogruya doğru kim aksini iddaa edebilir...Saygılar..
 
         
Üst