Dibek taşı önemlidir

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,447
Puanları
42
dibek taşı.jpg

Dibek taştan yapılmış, genellikle tahılın kabuğunu ayıklamada, tahıl ve benzeri şeyleri ezmede yararlanılan büyük havandır. Bazı büyük oymalar aslında dibektir. Dibek taşı değirmen taşları ile benzerlik gösterir, her ikiside ügütme taşıdır. Değirmen taşı gücünü su yada rüzgardan alırken dibek taşı insan gücüyle çalışır. definecilerin mezar oymalarıyla küçük dibekleri birbirine karıştırdığınıda söylememizde bir sakınca yoktur. definecilerin mezar oyması sandığı bazı yuvarlak oymalar aslında dibektir. Dibekler genellikle 70-80 cm. ebatındadır ve içi 30-40 cm. derinliktedir.

Dibek 3 adet ise üç dibekler-in ortasında olana bakılır. Tek dibek varsa bulunduğu kayanın yanlarına bakılır. Dibek taşı seyrar yer değiştirmiş ise buna zaman ayırmaya değmez.

Köy yerlerinde imc usulü ile kullanılan dibekler genelde kaliteli ve parlak taş ile yapılmıştır. Etrafı herhangi bir örülü değildir. Define işareti olarak dibek taşı iyi bir işarettir. Dibek taşının altında müjde altın bulunabilir. Etrafında 50 cm ile 2 metre arasında bir tepelik veya 5 – 7 metre etrafında bir çöküntü varsa orası-da bir mezar olabilir. Köyde kullanılan dibek değil ise genel olarak mezar işaretidir.

Sizde bildiklerinizi paylaşarak Define avcılarına katkıda bulunabilirsiniz :)
 
         
Üst