Kimsenin kimseye üstünlüğü yokdur

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
8 Eki 2019
Mesajlar
2,313
Tepkime puanı
6,797
Puanları
44
İNSANLAR EŞİTTİR YÜCELİK ALLAH’A SAYGIDADIR

İNSANLAR EŞİTTİR YÜCELİK ALLAH’A SAYGIDADIR İslâm Dini'nin ana kaynağı olan Kur'ân-ı Kerîm'in Hucurât sûresinin 13. âyetinde Rabbimiz şöyle buyurur:«Ey insanlar! Doğrusu,biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık.

İNSANLAR EŞİTTİR YÜCELİK ALLAH’A SAYGIDADIR

İslâm Dini'nin ana kaynağı olan Kur'ân-ı Kerîm'in Hucurât sûresinin 13. âyetinde Rabbimiz şöyle buyurur:

«Ey insanlar! Doğrusu,biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Birbirlerinizle tanışasınız(toplum hayatı yaşayasınız) diye sizleri milletlere ve soylara böldük. Allah katında en değerli olanınız, hiç şüphesiz O'nun yasaklarından en çok kaçınanınız, emirlerine de en çok yapışanınızdır.» (1)

Bu Kur'ânî bildiriden açıkça anlaşılacağı üzere bütün insanlar birbirleriyle eşittirler.

- Beyazlar,beyaz oldukları için siyahlara,

- Zenginler,zengin oldukları için fakirlere,

- Yöneticiler,yönetici olduktan için yönetilenlere, İşverenler,işyeri sahibi oldukları için işçilere,

- Müdürler üst oldukları için memurlara asla üstün tutulamazlar.

Üstün tabaka, asil zümre ve imtiyazlı sınıf yoktur. Bütün insanlar hürdür ve insanlık onurunda eşittir. Üstünlük ancak Allah'ın Kur'ân'la koyduğu kurallara uyuş la gerçekleşir.

Özetlersek: ancak, imanlılar inançsızlara, adaletliler zalimlere,faydalılar zararlılara, ilmini toplumyararına kullananlar kötülüğe alet edenlere, istikrar ve huzur için çalışanlar bozgunculara, samimi ibadetliler de ibâdetsizlere karşı üstünlük sağlar ve şeref kazanabilirler.

Her kim üstünlüğü/yüceliği Allah'ın yasaları ve uygulamasında aramaz,yalnızca soyunu, kariyerini, mevkiini, zenginliğini, siyasî gücü ve güzelliğini ölçü kabul ederek kendisini üstün, çevresini aşağı görürse o insan, İslâm nazarında değersiz ve de şerlibir tiptir.
 
         

Deli firat

DOĞACI
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
30 Ağu 2019
Mesajlar
2,525
Tepkime puanı
8,358
Puanları
44
Büyüklük güç üstünlük sadece Allah’a aittir bazı kibirliler kendini üstün görürya işte onlara açıyorum hem dünyalarını hem ahiretlerini helak edenlerdir sözde müslüman diye geçinen namaz niyazımda ama şirk kuştuklarını bilmeyecek kadar kibirli cahiller hakaten acıyorum bu tür insanlara
 
         

Kafkaslı

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
214
Tepkime puanı
862
Puanları
35
Bir Ayet
Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur'an'a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin...
(Âl-i İmrân, 3/103)

Bir Hadis
...Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. İyi göremeyen bir kimseye yardımcı olman senin için sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.
(Tirmizî, Birr,36)

Bir Dua
...Allah’ım! Yaparak ve geciktirerek işlediğim, açıktan ve gizli olarak işlediğim kusurlarımı bağışla. Sen, öne alan ve önce olansın. Sen, geriye bırakan ve sonsuz olansın. Senin her şeye gücün yeter.
(Buhârî, De’avât, 60; Müslim, Dua, 70)
 
         
Üst