Oymalar Mezar işaretleri

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Nis 2019
Mesajlar
373
Tepkime puanı
1,225
Puanları
36
Bilindigi üzere Oymalar mezar işaretidir! O dev devşirme arşivleri çöpe atalımmı ?

Aslında işaret olsun alayışı mantıgı ile degil, inanışın geregi bir adet bir külttür bu.

Bir çok medeniyet kullamıştır.

Hangi medeniyete ait oldugunu çözmek işin yarısı olsada hangi bölgede bulundu buda önemlidir.

Medeniyet deyince oymadaki yıpranmışlık ve işcilik ön plana cıkar.

Vay efendim oymada işcilik iyi olursa gömüsü iyidir, oymada kanal varsa yön o taraftır. Bu safsataları ezberlenmişleri bu konuda kenara bırakıyoruz !

Oyma ne kadar yıpramış tarihe yenik düşmüşse o kadar tarihi eskidir. Roma dönemi ve öncesinde oyma yanında yılan işaretleri gözükürken, Bizansa geldiginde iş degişir. Bu dönemde oymalar daha derin ve işcilikli fakat bir o kadar fakirdir, ve yılan gitmiş oyma yakınlarına bu dönemde haç işareti gelmiştir ! Romadan öncede Tavuz kuşu gibi işaretler oyma yakınındadır.

Her bölgede işaretin çözümü aynı degildir.
Bölgenin birinde oymanın yanı başındayken mezar diger bir bölgede 10 metre ileriye atabilir sizi. Yine ileriye atarken oymanın üçgen gibi kavisli oluşunu felan hatta içinde murç izi varmışta yön o tarafmış bunları geçin.

Görsel acılmış bir mezar sadece istisnadır oymalarda, aynı yerdeki mezarlar benzesede diger bir bölgeyle karşılaştılamaz bu örnek.

Peki sedegor e göre oyma işaretinin çözümü nedir ?

Bir kayada oyma varsa yani sunu canagı degişmez kaidedir bu, Mezar kesinlikle bu çanagı görecek. Yani mezarda yatanı bir yatakta yatmış gibi düşünüp o oyma içine sunulan koyulan şeyi görecegi yeri tayin etmelisiniz. Yani oyma bir düzlükte aşagısı bayırsa ancak ve ancak aşagıda bulundugu kaya altına gelecek şekilde mezar yapılır. Yani ana kayanın kendisidir ancak aşagıdaysa !

Aksi halde kaya altına ve yamaç bayıra kod olarak aşagıya asla mezar yapmamışlardır. Ya aynı kodda yada üstte düzdedir mezar.

Coklu oymalar kısmınıda gecin kaç oyma varsa o kadar mezar anlayışınıda.
Zaten bir mezar olan yerde asla o mezar tek olmaz. Her mezar içinde ayrı oyma yapılmamıştır. Yani yan yana kaç oyma olursa olsun yada tek bir oyma olsun bunun anlamı her yerde " Burası Mezarlıktır " anlamını taşır.

Oyma olan yerde kayalık alan müsaitse yeteri kadar varsa mezalar kaya içine yapılmıştır, kaya yok gibi gözüksede cogu kez şişlediginizde 30, 40 cm toprak altı kayadır orasının. Çok az bir istisna diyelim hatta oran verelim oymaların mezarı yüzde 5 kadarı ancak topraktadır.

Oymaya mesafe ancak 10 en fazla 15 metre uzaktır mezar. Cihaza bile gerek kalmadan göz aşınalıgı varsa bulunur bu yerler.Cihaz konusu zaten karışık buna deginmek istemiyorum. Gözünüz cihaz olsun. Zaten anlayana cihaz gerekmeyecek !!!Cevrede özellikle anlı kesilmiş ve kesik tarafı toprak dolu kayalık varsa alnı kesilen yerden tabana dogru kazdıgınızda kapagı bulursunuz.

Yön her nedar dogu, güney dogu, güney olsada, ceverede hali hazırdaki kayalar işlenmiş ve yön geride kalmıştır. Yön kaide degil elde ne varsa o işlenir yani .Bir mezar için kaya yapmak yada dev gibi kayayı yerinden oynatmak yok. Ama bir cok giriş toprakla kapalı oldugundan bulmak zorlaşır. Kaya yüzeyinde erezyonla temizlenmiş kapagı görmek az kişiye nasip olur ve akabinde oranın ömrüde olmaz gelen gidenin dikkatini cektigi yüzden.

Bakın arkadaşlar. Bir mezar girişi insanı acebamı sorusuyla karşılastırmaz üstünde toprak olmadıgı sürece, kapak yada horasan varsa kesinlikle kendini ele verir en acemi biri dahi görür orayı. Sanıldıgı gibi bire bir kayayı oldugu gibi orjinali gibi kimse kapatamaz !

Şunlara dikkat edin gerisi Allah tan.
Sunu canagında sunulanı mezarda yatan görecek. Yazılan cizilenler gibi oymalarda yön olmaz.
Yamaç bir yerdeyse oyma, yani oyma üst kodda mezar aşagıda kalıyorsa bu ancak oyma olan kayanın altında toprakla bitişen yerde yada yada toprak altında LAKİN yine oyma olan taşın kayanın içinde olur oymanın altına gelir mezar.
Aksi durumda yamaçta kod farkıyla aşagıda kalan düzlükte bayırda yani oymayı drek görmeyen bir yerde mezar olmazzz.

Bu konuyu okuyup iyi analiz eden her kişi artık oyma işaretlerinin uzmanıdır acamayacagı mezar olmaz.

Kirli bilgileri yalan yanlış kopyaları bir tarafa bırakıp burda yazılanları tatbik edin yeter. Bu güne kadar oyma ve mezar soygunculuguna ters baktıgımdan yazmadım. Çünkü her mezar kazılmaz. Her mezardan malzeme cıkmaz.

Definecilik ayrı şey mezar soymak ayrı şeydir.

En azından kemikleri usulünce gömünüz aksini yapana hakkım varsa hakkımı helal etmem. Konularımı okuyup başkalarına akıl vermeye calışanı görüyorum bazen, konuyuda belliki yarım yanlış anlamış adam. Önce oku sonra git tatbik et geri gel yaz ciz kimse bir şey demez. Ama yapmadıgın işi okuyup başkasına söylersen o söyledigin hata yapar dogru iş yapamaz. İyilik yapayım derken kötülük yaparsın bunuda bil isterim. Zaten amacım o ya, kirli bilgilere inat dogruyu yazmak !


Sanırım anlamak isteyene soru kalmadı ama;
Bu konu devam edecek cesitli bölgelerden farklı örneklerde verecegim. Özellikle hangi oyma hangi döneme aittir görseller eklenecektir.

Oyma işareti olup sitede cözüm isteyen arkadaşlar, resim cekerken geriden önce oymayı resimleyip daha sonra üzerine gelip ,360 derece etrafını 15 metre uzaklıktaki alanı cekerse mezarların illa biri takılır resme, dogu batı güney kuzey 4 resim yeter. ))))) ama konuya eklemeyin lütfen, kendi konunuzu acın .


Konuya devam edelimmi?
Her görülen oyma sunu canagı degildir.
Sunu canagında murc izleri belirgindir eski dönemlerde, Bizansa gelince jilet gibi işcilik vardır ve daha derindir.
Gerisi LAPYADIR, Lapya dogal oluşumdur !
Oymanın amacı Ölen kişinin ruhuna hediye sunmak için yapılmış bir yada birden fazla oymadır.
Bu gelenek günümüz müslüman mezarlarında dahi görülür.
Müslüman mezarında kuşların tahıl yemesi mısır gibi şeylerin yada su konulup sevabına kuşlara verilmesi yönündedir.
Bu durumda ;
Müslümanın mezarında oymayı görüyor ama , mezar içinde define olmadıgınıda biliyoruz !

Dinleri Kültleri tarihleri bilirsek hangi mezar kazılır bunuda çözeriz !
Dedigim gibi oyma define işareti degik zaruri mezar sunu yeridir.

Oyma olan mezarda define olduguna kannaat getirmek için medeniyetine bakmalıyız !

Allah a inanan Peygamberi olan hiç kavmin toplulugun mezarında İşe yarar bir şey cıkmaz !

Yani oymaya degil yatanın dinine bakıyoruz !!!!

Özellikle Bizansı vurguluyorum dikkat edin !!! Bir inanıştan diger bir inanışa geçilirken önceki inanış töre gelenek kolay kolay bırakılamaz en az bir asır ister bu iş.

Dolayısıyla bu şu anlama geliyor Erken Bizans dönemine ait mezarlar tıpkı Roma mezarları gibi zengindir ! Sonraları ise Cennete parayla degil imanla gidilmesi inancı yerine oturmuş lakin iki göz parası bir agız parası yine devam etmiştir ))))
Bize bakın Hala kültürümüzde Şaman inancı var ama biz bunu bilmiyoruz ))) Batıl bu iş dedigimiz her inanış Aslında batıdan gelme degil. Türkün daha önceki inandıgı Kültün külleridir.

Gelelim Ermeni mezarlarına, Ermenilerde Hırıstıyan Madem Bizans ve sonrası mezarlara bakmayacagız o vakit Ermenileride es gecelim düşüncesi yok !
Hırıstıyanlıkta Ermeniler ayrı bir Meshebe sahip olduklarından ve yine geçmişlerinin izini daha çok taşıdıklarından Ermeniler Mezar ve Gömü anlayışı bakımından Çokk çok ayrı bir yerdelerdir. Hem yaşam şekilleri Hem nerden nereye gelmişlikleri hem ani göç zorunlulukları bunlar çok ayrı konular.

Biz mezarları konuşurken Ermenilerede kısaca deginelim.
İnanışlarında olmasada bir çok sebebin ve mantıklarının öyle calışması sebebiyle Ermeni mezarlarında gömü olur ancak her mezarda degil. Mezara saygı oldugunu bildiklerinden nasıl olsa mezara kimse dokunmaz mantıgından dolayı bazı mezarlarda mal olur. Biz buna mal mezarı diyoruz. Oyma olmaz. Üç mezar varsa örnek birinin yönü daha captır. 10 mezar varsa içinden birinde gömü olur. Tabi bu ayrı konu uzun uzadıya yazılacak bir konu. Bunu burda kapatıp Oymalara dönelim.

Bir üçgen var bir dörtgen var ve yanında oyma var. Yani simetrik işaretler yanında oyma varsa işte aradıgınız malzeme olacak oyma budur. Başlangıç Zaten Oyma oymadır yuvarlak yuvarlak yani sonra kare yuvarlak, daha sonra üçgen yuvarlak.

Yaw gecin arkadaş Kare erkek üçgen bayanı verirmiş ))))
Bu bir tarihin gelişimidir , yinede kare erkek üçgen bayan olasılıgı yüksektir.

Oymanın öncesi ise uzun dar oyuklardır.

Kare oyma yanında oyma olacak şartıda yoktur aynı şekilde üçgende öyle. Kare ve üçgen çözümündeki safsatalarda almış başını gitmiş bunada konu açmak gerek.

internette yazanlar dogru olsaydı her gün biri bir yer acardı. Dogru bilgiler paylaşılsaydı her önüne gelen bir site bir sayfa acamazdı. Bilgiler yalan yanlış olunca devlet göz yumuyor Arkeloglar dalga geciyor ))) Hiç kimse umursamıyor yani.

Nerde kaldık Mal mezarları ayrı, ceset gömülmüş nezarlar ayrıdır. Bunları yani tarihi ve dini ayırt edemeyenin bulacagı göz paraları bir kaç canak ve cömlekten başka şey degildir en fazlası göz yaşı şisesidir. Bunları buldugunuzda bu demek oluyorki aslında dogru medeniyeti buldunuz ama fakirine gidip girdiniz ))) O bölgeden uzaklaşmadan gözünüz dogru yeri arasın yeter. Az yüksege cıkın, yerleşim yerini ayakları altına alacak yerde manzaralı yerdedir iyi mezarlar !!

Bu günde öyle degilmi zengin hep güzel manzaraya bakar. Şimdilik yeter.

Şimdi biri cıkar kör dereden mezar açtım yüksek degildi ama aranan mezardı der buda ayrı konu, Bazı medeniyetler bazı dönemlerde soygun yemiş mezarları dahil, madem öyle bizde dikkat cekmeyecek yere dereye aşagıya gömeriz mantıgı cıkmış ama kendilerini koruyacak güçü bulduklarında Eski anlayış devam etmiştir. İstisna ayrı devamlılık ayrı. Bir cay içim hele )))

Uzun oymalarla kanallı oymalar karışmasın
Uzun oymalar kanal gibi bunlar yuvarlak öncesi sonra daire daha sonra kare ve üçgen dir sıralama aynı yerde hepsi görülür daha sonraki medeniyetlerde.

Bir oymada kanallar yukarı geliyorsa yani suyu döktügünde o kanaldan oymaya su giriyorsa bu yön için degil, kesilen kurbanın kanın daireye sunu içine akması içindir, bir yada birden fazla kenarda kanal olabilir dikkat edilirse akan kanın toplanması için yapılmıştır. Pagan inanışı ve Türevine aitt medeniyetlere ait olup zengin statülü mezarlardır.

Oymada aşagı inen kanallı oymada ise Kanlı canlı kurban dahilinde Sarap sunu ritüeli vardır.

Kanal aşagı iniyor mezarın üstüne su dökülüyor diyenler varya tek bir mezar dahi açmamıştır.

Kanlı ve şaraplı oymalar yani kanallı olanlar daha statülüdür. Kanal olmayanlar daha fakirdir fakire kim kurban keser ?
Ama yiyecek içecek verirler ayrı. Kanal yoksa hiç bir şey cıkmaz o mezardan demiyoruz daha fakir diyoruz !!!
 
         

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Nis 2019
Mesajlar
373
Tepkime puanı
1,225
Puanları
36
Kare yada Dikdörgen oymalar

Evet gelelim bunlara ve ayrıcalıklı şekilde deginelim.

Yine Kare erkek Dikdörtgen kadındır bunu unutmuyor ama yinede çok itibar etmiyoruz !

Bu oymalar, tarih olarak daha yeni caga aittir yani bir nevi oyma gelişmiş evrim gecirmiş kare yada dikdörtgen olmuş lakin yine yuvarlak oymalar vazgeçilmemiş hatta bir arada bile kullanılmıştır.

Bu kare yada dikdörgenlere yerde rastlarsak çözümü ayını yukardaki gibidir burda dikkat edilecek husus,

Bu oymalar diger oymalara nazaran simetrik şifreler içerir.

Derinlik mezarın derinligini verirken,
Çapraz bir köşeden diger köşe mesafeyi verir.

Yön ise duvarda olan kare yada dikdörtgenlerde mezar ya hemen yanı aynı kaya yada karşısıdır.

Diger oymalarda üstüne gelin oymanın sırta bakın mantıgı burda, duvardaki oymaya sırtını ver tabi önce sırtını verdigin yeri inceleyi bulamadıysan bu kez sırtını ver karşıya bak, 180 derecelik acıda yada yine topraktan alttan Oyma gelerek oyma ardına yada altına mezar düşer.

Oyma ardına düşen mezar sadece ana kayada olur. Zira ana kaya içi hariç arkaya asla mezar düşmez bu oymalarda.

Diger önemli bir husus, bu oymaların mezar girişleri kesinlikle aynı sevyede degilse yukarısında degil alt kodundadır !

Bu oymaların mezar içleri zengin hatta statü bakımından Bölgenin Kralı Kralicesi konumundadır. İçerde sekili mezarlar hatta diger oymalara nazaran Lahit mezar olma olasılıgı yüksektir !

Yer altı şehirlerinden tutunda mezar işarerlerine kadar hiç kimse bu yapı yada bu oyma şu medeniyete şu millete ait diyemez.

Çünkü bu yapılar eski medeniyetlerin devamı hatta birbiri ütüne kurulan şehirler gibi ya sonradan gelen ğkullanmış yada bir örnegini neredeyse günümüze kadar taşımıştır insanlık.

Yani bir yer altı şehrini Roma kullandıysa örnek ondan öncede bir çok medeniyet kullanmıştır. Keza Mezarlar bile öyledir. Biri soygun yapıp digeri aynı yeri yine mezar yapmıştır çogu kez. Mezar işaretleri kısaca insanlıgın ortak kullandıgı işaretler diyebiliriz. Ever hiç bir medeniyet tarafından el degmemiş hala kapalı mezar oldugu gibi, Örnek Bizasın soydugu bir mezarı yine bizanslı kullamış ihtimalı var diyoruz.
 
         

Ayazma

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
205
Tepkime puanı
447
Puanları
27
Hacı ben bunu okurken uzun olduğuna bakmadım. oku oku bitmiyor sonra aşağı bi indim anam dedim. Korktum. Ben parça parça okucam çoktandır yokum siteyi kolocan edeyim.
 
         

infilaQ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
414
Tepkime puanı
947
Puanları
35
Tanımadıgındandır ))) Alışırsın zamanla ))) Uzun yazılara !!!
Ben kaç sefer okuduğumu söylemeyeyim o zaman uzun değil ustam belkide önsöz gibi okudum devamını bekliyorum :)
 
         

Ayazma

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
205
Tepkime puanı
447
Puanları
27
Aslında ne kadar uzun yazmışsan o kadar çok şey anlatmişsın demektir. Burada sen haklı çıkarsın en iyisi ben kayayım:)
 
         

infilaQ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
414
Tepkime puanı
947
Puanları
35
Ustam kaya aralığı mezarları na da değinirmiyiz inşaallah
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,958
Tepkime puanı
12,313
Puanları
45
Özellikle bu oymalar konusu okunmalı .Bana göre en önde gelen konudur.Emeğine Sağlık Sedegor ustam.
 
         
Üst