Şelaleler ve Ayrıntıları

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,951
Tepkime puanı
12,289
Puanları
45
5b210e41bf49c20728c2f478.jpg
R00T: defineavcilari.com

Şelale bilindiği üzere definecilikte özel ve saygın bir yere sahiptir.Bu özelliğini suyun çeşmelerin hristiyan aleminde kutsal bir değere tabi tutulmasıyla elde etmiştir.Su medeniyetlerin vazgeçilmezi insanın yaşamında ki ana ihtiyacıdır.Şelale, çağlayan , şarlak farklı isimler olsa da yörelere göre bir çok isim almaktır .Bunlar akış hali büyüklük ve küçüklüğü ile ilgilidirler.

Gelelim gördüğümüz şelalelerde bakmamız dikkat etmemiz gerekenler muhtemel karşılaşabileceğimiz işaretlere.öncelikle bir şelaleye yakın bir bölgede ki bu şelalenin malı var ise burayı en az 300-500 metre mesafe uzaklıkta şelaleyi gösteren ok işareti görmek yüksek ihtimaldir.Ok sayısınca şelalenin kolları olur.Bu oklar malzemenin yerini değil malzemenin saklı olduğu şelaleyi gösteren 1. işarettir.Şelaleye varıp 2. işaret ve 3. son nokta alemetini görmek gerekir.

Karşılaşacağımız şelale yüksekten çağlayanlar yapıp sonra dik bir yerden aşağı düşüyorsa burda kazan gölü ve havuz yada çoklu sayıda havuz yapıyorsa hemen havuza atlamamak gerek.Şelalenin üstüne çıkılır suyun farklı bir mecraya yönlendirilme işlemine müsait bir hal durum var ise o zaman havuz yapan kısmı işleme tabi tutulabilir.Şelale üstten farklı yöne suyu aktarılır suyun az olduğu mevsim tercih edilmelidir.Bundan sonra ki kısım şelale suyunu vurup ta havuz yaptığı kısımda yaklaşık bir arşında çakıl serpmesi kum zeminle örtülüp muhafaza edilmiş yer açılır.Burdaki malzeme kara bir kesme taş olup direk kendisi kasadır.Büyüklüğü tek kişi kaldırabilir vazittedir.Burda ki kısım tek havuzludur.Eğer havuz sayısı üç ise en sonda ki küçük havuz ihmal edilmemelidir.Bazen havuzlar biraz mesafeli olabilir bunlar zeminle alakalıdır.
Şelale büyük ve en az 40 arşın mesafeden geliyor ise bu şelale yine ortadaki büyük yandan zirveden iki ayrı kol ile besleniyorsa bu şelalenin havuz etrafı büyük blok kayalarla doğal halde çevrili ise.Son dikey düşüş kısmından biraz yukarıda kabartma yılan aranır.Yılanı görür isek tekrar şelale başına ineriz.Dikkat edilir ise şelale ile şelalenin kayaları arasında gizli bir mağara olacaktır.Bu mağaraya yandaki zemin blok kayalardan devam edip yan yan gidilebilir.Buraya yan yan girer iken göğsünüz ıslanır.Şelale suyu son düşüşte mağaraya perdedir.Yılana dair aranılan mahzen odalara bu mağaradan ulaşılır.

Şelale gördüğümüzde bulacağımız önemli işaretlerden biride balık işaretidir.Burada ki balık duruş ve hareket yönü ile bizi yönlendirecektir.Burada balığa dair odayı bulmak zor olmayacaktır.Şelale düşüp havuz yapıp akarında ilerledikten sonra ana nehire karışıp gittikten sonraki kısımlar şelaleye ait değildir.

Şelalenin küçüğü olanlar vardır bir kaç boy mesafeden gelip düşenler küçük şarlaklar.Bunların bazıları 1 bazıları 2 yada 3 metre boylarında olurlar.Burada aranılacak olan düşüş kısmında ki yalak taşı gibi veya hark akarı.Bunlar bazen 3 tane olur.Kademeli olarak ilerler yüksekten alçağa doğru.Bunu gördüğümüzde Eğer taşların biri doğal değilde özellikle kesme olarak yerleştirilmiş ise kesme olanın altına bakılır.Yok üçüde doğal ise kayanın üzerinde hark oluklarının bitiminde bir seviye aşağıda suyun düşerek tahrip ettiğini sandığımız , oyması dibek taşı kadar derin olmasa da dibek taşına benzeyen taşı buluruz hedef altıdır.Özellikle bu küçük şelalelerin malı suyun havuz yaptığı kısımlarda yan taraftiki kayalarda hafif S harfine benzer bir akış hareketli oyma olur.Bu işaret pek göze gelmez.Bu işaretin tam karşı istikametinde kayada kasa olur.Malzeme kasadadır.Bu işaret bazen havuz yapan kısımdan biraz aşağılarda olabilir.

Küçük şelalenin düştüğün yerden 50-100 metre ilerisinde hafif meyilli akıntı istikametinde su kenarında koç başı görmeniz durumunda hemen yan tarafında küçük bir toprak yığma bulmanız muhtemeldir.

Şelalelerin parasını gördüğünüz işaretlerin karşı tarafında arayın arada su vardır.Şelalelerde üçleme yapan durumları dikkate alın.Şelalere yakın değirmen görmeniz muhtemeldir.Büyük kayalık dağlarda Büyük şelaleye çok yakın mağara kiliseler olur.Bunlar eski keşişlerin inziva bölgeleri ve mağaraları da vardır.Şelalelerde kasa kaya durumu sıklıkla rastlanır.Fakat bununda nişanesi mutlaka vardır.Şelaleye yakın görülen yılan tümülüsü değil gizli mağarayı verir.Bu mağara bazen keşişlerin inziva yeridir.Bunlar haricinde şelalelerde bir çok işaret görebilirsiniz.Ama Lütfen suyun yontup tahrip ettiği parlatıp traşladığı kayaları durup durup değişik hayvan fügürlerine benzetip durmayalım.Buralara işaret yapanlar suyun tahribatını hesap etmişlerdir.Ekseriyetle bulacağımız işaretler buralarda ya oymadır yada kabartmadır.Varitaş bakmak sağlıklı değildir.Eğer şelale havuzunun birine yerleştirilmiş bölge kayalarından farklı renkte Örneğin karataş yada beyaz var ise buna bakılır.

Bazı küçük şarlakların parsı suyun küçük gölet yaptığı kısmın altındadır bunlara yan taraftaki tünelden girilir.Bu ender karşılaşılan bir durumdur.
 
         
Moderatör tarafında düzenlendi:

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,951
Tepkime puanı
12,289
Puanları
45
Öyle şelale görmüşüm ben ayazma abim filmlerde olur dediğinden.Ama biraz zorlu ve korkunç.
 
         

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,447
Puanları
42
evet şeşale ile çavlanı ayırmak lazım şarlağı ve diğer küçük akıntılarda ayrıdır. tabi şeşale hepsinden iyidir. hele şelaledeki dik kayalarda üçgen yada haç varsa ayazmanın dediği gibi burada ciddi bi mahzen mutlaka vardır. belki şelale arkasında koca mağaraya girilmez ama iyi bir mahzen vardır. şelale arkasında değil önlere bakacaksın.

Şelaleleri eşkiyalarda çok kullandı. şelalenin arka kısmında 7 istavroz 1 hançer hançerin altında 1 tabanca ve kursunu istavroza doğru. şelalenin suyun aktığı sağ kanatta 20 adımda bir kayanın girinti bolümünde 1 çiçekten bal toplayan 7 bal arısı gibi daha kapsamlı işaretler varsa bunlar eşkiya işaretidir.

aşağı resme iyi bakın bu şelalede ne görüyorsunuz ?

şelale.jpg
 
         

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
779
Tepkime puanı
1,399
Puanları
39
Sağdaki kaya ağzını açmış bir balık gibi duruyor. .? Ustam
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,951
Tepkime puanı
12,289
Puanları
45
Bu sağdaki kaynın kendisi oda olamaya hem elverişli hemde oyması var.Balık fügürü gibi kabarık kısımda var.
 
         

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,447
Puanları
42
Alt resimdeki şelaleler tam define şelaleleridir. hele önlerinde kazan varsa değimeyin keyfine.

şelalede define yerleri (1).jpgşelalede define yerleri (2).jpgşelalede define yerleri (3).jpgşelalede define yerleri (4).jpgşelalede define yerleri (5).jpgşelalede define yerleri (6).JPG
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,951
Tepkime puanı
12,289
Puanları
45
Bir ustam vardı .Derdi ki her şelalenin mutlaka parası vardır.
 
         
Üst