Sofra Taşı, Sofra Kaya

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,188
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
sofra taşındaki çatal bıçaklara iyi bakın. özellikle çatalın biti eksik yada sapı kısadır. eksik saplı çatalın karşısına 7-14 metre civarlarında gidin orada bir miktar para vardır. bu müjdedir.

Sofra kaya yada sofra taşı varsa kaç kişilik olduğu çok önemli değildir, oturan kişi sayısı ne olursa olsun bunlardan biri koltuğa oturur oturduğu yerden paraya bakar parada koltukta oturana bakar vaziyettedir. oturan sayısı paranın miktarıyla alakalıdır, 5 kişilik 7 kişilik 9 kişilik sofra taşları bulunur.

Bazı eşkiya kayıtlarındaki sofra taşları.

1- Önündeki dere içinde bir sofra taşı vardır yuvarlaktır. yanında dört dikili taş vardır sofra taşının yanın da yedi yemek kaşığı, yedi ekmek, yedi yemek çatalı , bir buçuk balık vardır. Bir adat zincirli fincan ve birde çakı olacak.Derenin karşı tarafında bir mağara olacak. Mağaradan mağaraya giderken kapı üstünde sandık biçiminde bir taş vardır.buna sofra taşı işaretlidir. Para bu taşın içinde. Sağ ayak geri , sol ayak ileri resmi yapılmıştır. Sofrayı burada buluruz. Çakının zinciri yirmi bir bakladır Mağarada yirmi bir adım mesafededir.

2- Bu mevkide dere içinde sofra kaya vardır. yanında dikili dört adet taş vardır. üzerinde yedi kaşık,yedi çatal, bir ekmek dilimi birde yedi plaka zincirli çakı olacak.

3- İşte o zaman bu değirmenleri oldukları yerde bıraktık değirmen ile derenin planı aşağıdadır. Arasında sofra kaya adı verilen ve üstüne yontma taşlardan yapılma 3 basamaklı sofra kayamız vardır. Sofra kayada yarım kalan ekmek dilimi iki tabak bir buçuk balık 7 çatal 7 kaşık ile bardak ile 3 bakladan müteşekkil zincirli bri Çerkez kaması resimleri tarafımızdan yapıldı. Dedonun gönderdiği emanetler bu mahsene gömülüp kapatıldı. Zincirin yönü bu tarafa bakar. Zincirin döküldüğü yerdeki kayanın dibinden beş adım sayar ve 3×3 metre kazarsak önce 7 adet kaşık, 7 adet çatal buluruz kaşıklardan birinin bizzat tarafımızdan 7 yerin numarasını belirten deri harita ile birlikte yerleri kendiliğinden ortaya çıkar. Haritamızın sarılı olduğu kaşık kendi kaşığım olup hakiki gümüştür. Kaşığın sapını bir ay güneşte bekletmeden sakızı açmayın. Yoksa harita zayii olur bir işe yaramaz.

sofra taşları değirmen taşından yapılmoşsa bu kesin eşkiya işaretidir. hazır değirmen taşını kolayca işleyerek işaretleri yapmalarıyla alakalıdır.

362143.jpg
 
         
Üst