Sofra Taşı Yada Sofra Kaya

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
Sofra kaya yada sofra taşı varsa kaç kişilik olduğu çok önemli değildir, oturan kişi sayısı ne olursa olsun bunlardan biri koltuğa oturur oturduğu yerden paraya bakar parada koltuğa bakar vaziyettedir. oturan sayısı paranın miktarıyla alakalıdır, 5 kişilik 7 kişilik 9 kişilik sofra taşları bulunur.

Sofra taşta eşkiya reisinin oturduğu yer vardır, oturduğunda yönü doğuya bakar şekildeyse ortalama 40 metrede hediyesi vardır. derin olmaz bu civardaki taşı kaldırırsan bir miktar parayı alırsın. bu alınmış bir para örneğidir. hepsi aynı olmayabilir.

Sorra taşında kaşık yada çatalın biri eksiktir, eksik olan çatalın karşısına doğru git, eksik parçayı bulursun bu taşı kaldır altında bir miktar parası vardır. buda alınmış bir örnektir.

Şöyleki her sofra taşı yakınında müjde vardır en fazla 60-80 metre çevresindedir.

Bazı Eşkiya kayıtlarındaki sofra taşları.

1- Önündeki dere içinde bir sofra taşı vardır .yuvarlaktır. yanında dört dikili taş vardır sofra taşının yanın da yedi yemek kaşığı, yedi ekmek, yedi yemek çatalı , bir buçuk balık vardır. Bir adat zincirli fincan ve birde çakı olacak.Derenin karşı tarafında bir mağara olacak. Mağaradan mağaraya giderken kapı üstünde sandık biçiminde bir taş vardır.buna sofra taşı işaretlidir. Para bu taşın içinde. Sağ ayak geri , sol ayak ileri resmi yapılmıştır. Sofrayı burada buluruz. Çakının zinciri yirmi bir bakladır Mağarada yirmi bir adım mesafededir.

2- Bu mevkide dere içinde sofra kaya vardır. yanında dikili dört adet taş vardır. üzerinde yedi kaşık,yedi çatal, bir ekmek dilimi birde yedi plaka zincirli çakı olacak.

3- İşte o zaman bu değirmenleri oldukları yerde bıraktık değirmen ile derenin planı aşağıdadır. Arasında sofra kaya adı verilen ve üstüne yontma taşlardan yapılma 3 basamaklı sofra kayamız vardır. Sofra kayada yarım kalan ekmek dilimi iki tabak bir buçuk balık 7 çatal 7 kaşık ile bardak ile 3 bakladan müteşekkil zincirli bri Çerkez kaması resimleri tarafımızdan yapıldı. Dedonun gönderdiği emanetler bu mahsene gömülüp kapatıldı. Zincirin yönü bu tarafa bakar. Zincirin döküldüğü yerdeki kayanın dibinden beş adım sayar ve 3×3 metre kazarsak önce 7 adet kaşık, 7 adet çatal buluruz kaşıklardan birinin bizzat tarafımızdan 7 yerin numarasını belirten deri harita ile birlikte yerleri kendiliğinden ortaya çıkar. Haritamızın sarılı olduğu kaşık kendi kaşığım olup hakiki gümüştür. Kaşığın sapını bir ay güneşte bekletmeden sakızı açmayın. Yoksa harita zayii olur bir işe yaramaz.
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,566
Puanları
41
@R00T Ustam @zaz12 ustam bu resimlerin sofra taşı na benzerliği varmı.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,967
Tepkime puanı
12,340
Puanları
45
20181112_154524.jpgGeride oklar yönünde gibi yerlere bak ve ilerle kuru dere olmalu oraya salın var araştır.Bu öndeki ok ve yığıntı taşlar tarla için.
 
         

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
işaret yapılacak kayaların kayaç yapısı bira iyi olması lazım. senin kayalar çürük kaya, o yüzden işaret yapmaya müsait değil. yani gördüğünde ilk akla gelen bu. normalde yatay kayaların çoğu sofra taşıdır kimse bilmez. hatta sunak taşına benzer. sofra taşları güzel işarettir parasıda temizdir ama limdilerde bulmak zor bulan varsada sofra taşımı değilmi anlayamıyor. kısacası her sofra taşında balık yada ekmek dilimi olacak diye bir kaide yok. normal sofra gibi duran taşta sofra taşıdır.
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,464
Tepkime puanı
5,566
Puanları
41
@Robinson ustam tek resim var, genellikle yuvarlakmi olur, veya başka özellikleri neler, daha net nasıl anlarız sofra taşı veya sofra kayayı
 
         
Üst