Taş ve kayaların önemi, araştırmalara devam ediyoruz.

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,452
Puanları
42
Dünya durdukça duran taşların insan hayatında önemli bir yeri vardır. taşlar tarihe ışık tutan en kalıcı belgelerdir.

Özellikle hıristiyanlardaki taşlara olan inanç neredeyse tüm yapılarda karşımıza çıkar. taşı kutsallaştırma ,taş yığınları oluşturma gibi benzer inançlar vardır. Araziye çıktığınızda size göre her taraf taş kayadır fakat içlerinden bazıları vardır sırlarla doludur, Defineciler sırra kadem basmış taşların hangileri olduğunu bilmeden arazide dolaşırsa sonuca ulaşması mümkün değildir.

Biz sizlere define taşlarından bahsedeceğiz.

1- Vari taş; İşte bu en can alıcı taş modelidir, aslında hiç bişey değildir sadece benzetilip bırakılır, genelde hayvan figürlerine bemzetilir, bazen muskaya benzetilir, ama muska değildir, bazen yere saplanmış kaya gibi sivrisi yukarı gelecek şekilde bırakılır, önce doğal sanarsın, hayır değil der inceler 2 arada bi derede kalır bırakıp gidersin. işte bu aslında vari taştır, çoğu define işaretleri, krokiler ve belgelerde bu taş vardır ama kimse bilmez halbuki defineye en yakın taş budur.


2- Kara Taş: Hristiyanlıktan öncesinden başlayıp sonraki dönemlerde dahil kutsal kabul edilmiş taş modelidir, O dağa ait olmayan kara taş bulursanız önce altına sonra çevresine bakmayı unutmayın, kara taşın üzerinde her hangi bir oyma kabartma figür aramanıza gerek yoktur. kendisi bizzat işarettir.


3- Beyaz Taş: Ruh ve tılsımlarla alakalıdır, genelde ibadet yerlerinde olur, hatta bazı yapılarda biraz çıkıntılı durur öpülerek saygı gösterilir. arazide ise o dağa ait olmayan çakıl taşları vardır bu taş buraya nereden gelmiş dersiniz, işin aslı çakıl taşı değil beyaz olmasıdır, İster çakıl olsun ister diğer taş gurubundan beyazsa definecilerin ilgi alanındadır.

4- Ark Taşı: Oluklu taştır, olukların uç ve uç yanlarına bakılır.

5- Yalak taşı: Buna suluk taşıda denir, çeşmelerde olur, bu şçeşmede define varsa yerini bu taş bilir.

6- Kuyu Taşı: kuyu ağızlarında olur, tolan sığacak şekilde yapılır buna yayvan taşta denir bunada iyi bakın.


7- Ayak taşı: Merdivenlerin ilk basamagına yapılan ayak taşlarıda iyidir altına bakın bir miktar para alınabilir.

8- binek taşı, oturak taşı, koltuk taşı, çakmak taşı, fırın taşı, dilek taşı, sunak taşı, arazide rastladığınız o dağa ait olmayan taş, bunların hepsi defineciler için önem arz eden taş guruplarıdır. defineci yüzey araştırması yaparken bu taşları bilmesi gerekir. bu taşlar ve aklımıza gelmeyip buraya yazmadığımız taşlar konusunda bilgi sahibi olmayan defineci defineye yaklaşmak yerine sürekli uzaklaşır.
 
         
Üst