Tümülüs Girişleri Nasıl Bulunur

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
Konudaki diğer ayrıntıları okumak istemeyenler için kısaca belirtmek gerekirse giriş yönleri güneydoğu, doğu ve güney batı olarak sıralanabilir. Hristiyanlıktan sonraki tümülüslerde ise giriş Kudüse bakar şekilde yapılmış olma ihtimali çok yüksektir. Örnek olarak izmirde namaz kılan biri kabeye dönmek için güney doğu yönüne döner burada biz doğuya kayık durur. fakat ağrıda namaz kılan biri yönü bulmak için biraz daha güneye yakın durur. yani roma dönemi tümülüslerde durum aynıdır. Yön bulmak için bulunduğunuz yerden Kudüs e dönmeniz gerekebilir.

tümülüs giriş yönleri.jpg

Tümülüs Girişleri Tüm Ayrıntılar

Tümülüs girişleri şu yönde olur gibi net bir söylem doğru değildir, girişler medeniyeteler arası dini inançlar aracılıyla şekillendiği gibi tümülüsün yapılacağı coğrafi yapı bile giriş yönünün değişmesine neden olan unsurlardan biridir.

Tümülüs girişlerini bulmanın en kolay yolu tümülüsten 50 metre uzaklaşıp 360 derece etrafında dolaşıp dairenin ne tarafı bombey yapmış ona dikkat edeceğiz. buradaki mantık mezar odası yapıldıktan sonra giriş kapısı (dromos) ve kısa bir tünel yapılır, bu tünel daireden taştığı için o kısım biraz daha çıkıntılı şekilde belirmektedir.

Aşağıdaki resim örneğinde gördüğünüz gibi yığmanın 2 tarafı biraz çıkıntılı girişte bu 2 örnekten biridir. burada bilmeniz gereken bir konu daha var oda her tümülüste giriş tünel şeklinde olmaz tünel girişli olan tümülüs bu konuda anlatmaya çalıştığım gibi mutlaka bir tarafı çıkıntılıdır.

En Çok Rastlanan Giriş yönleri:

Öncelikle her tümülüste giriş olmaz bunu bilmeliyiz, giriş olanlar ise en çok güney doğu tarafında çıkmaktadır, güney, güney doğu ve güney batı en çok rastlanan yönleridir. girişe doğru hareket ettiğinizi anlamanın en kolay yolu; parça topraklı taşlar bulursanız doğru yerdesinizdir, 2 yumruk büyüklüğünde sade sıkıştırılmış çakıl varsa tünelin üzerinde yani buradan girmeniz mümkün değildir, üst taraftan kazı yapılıyorsa burada soygunlara karşı koruma tabakası şeklinde zemin yapısı vardır, buradan-da giremezsiniz. bu paragrafta anlatmaya çalıştığımız konu 2. resimde ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.

firig tümülüs girişi.jpg
Mezar Odası ve Katmanlar

Tümülüs odaları bazen en tabanda bazende yığmanın tam ortasında olabilir. Bu durumda giriş yığmanın zemine yakın yerinde yada tepenin tam ortasında aranabilir. bu tamamen tümülüsün mimari yapısıyla alakalıdır.

tümülüs katmanları.jpg

Tümülüs tabakalarına gelince en üstte koruma tabakası vardır; biraz altta aynı şekilde farklı katmana gelinir buda alt koruma tabakasıdır, bu soyguna karşı koruma tabakası olarak geçer; diğeri ise verimli toprak dediğimiz hafif yumuşak kazılması daha kolay olan toprak tabakasıdır.

Bunun hemen altında çakıl yığını tabakası gelir; daha alta inildiğinde daha karışık hem çakıl hemde toprak karışık hiç bir anlamı olmayan toprak zemine inmişsin gibi bir tabakaya gelirsin; bunun hemen altı çok önemli olandır burada kil toprak dediğimiz katmana gelirsin; burayı bulduğun zaman odaya iyice yaklaştın demektir, hemen altında son olarak beyaz çakıl temizlenip horasan sıvaya varırsın; buda sondur bunun altı mezar odasıdır.

Mezar odaları ise tek lahit bazende aile mezarı şeklinde çok odalı olabilir, bunu içeri girmeden anlamak mümkün değildir. ancak giriş kapısındaki yan sütunlarda işaret bulursan bu işaretler ışığında içerinin nasıl bir mimari yapıya sahip olduğunu, kaç mezar olduğunu anlayabilirsin.

Tümülüs için yapılan diğer araştırmacı yorumu

büyük boy yıgıntılarda kesinliklikle batı kısmından başlanmalı kapısı romaya bakar olmalı karpuz dilimi şeklinde açılmalıdır, meyil vererek uygulanmalı giriş dar olduğundan girişten sonra genişçe işlenmiş tünel görülecektir. kimi zaman 1. 2. 3 odalı olduğu görülmüştür. bu odalar yan yana olduğu gibi alt alta olmaktadır şunu unutmayalım ki yığmalarda belirli yön yada giriş net değildir yukarıda dediğim işlemler yapılmalı bazende kendisini ele vermektedir.

Zengin tümülüsü sivri tipte olur buna dikkat edilmelidir. Bu tiplerin hediyeleri çoğu zaman en tepede olur. Tek mezarlı tümülüslere kimisi fakir mezarı, kimisi köle kimiside piç mezar derler.
 
         

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,189
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
bölge tümülüs bölgesiymiş, başka tümülüslerde görünüyor muhtemelen lidya firigya bölgesi. yapılanları kabul etmiyoruz onlar defineci değil mezarcı biz defineciyiz aradaki farkın bilinmesi lazım.
 
         
Üst