Yüzey araştırması nasıl yapılmalıdır

Karahanlı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
63
Tepkime puanı
56
Puanları
11
Yaş
45
Define yeri tespiti o kadar kolay değildir yer tespiti için en az 2-3 bilgili adamın ön araştırma yapması lazım, bu araştırmadan sonra şüpheli yerler tespit edilip daha sonra bu yerler bir dedektörle teyit edilmesi lazım.

Çünkü insanlar yaşadıkları topraklarda belirli izler bırakmıştır. orijinal görünen doğa yapısı insanların uzun yıllar orada ikamet etmesiyle değişikliğe uğrar. değişikliğe uğrayan coğrafya üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin orijinal doğaya göre farklı yapısı kendini ele verir.

Örnekler.

1- Müdahale edilmiş ve orijinali bozulmuş coğrafyadaki bitki boyları sap kalınlıkları, köklerin kalınlıkları orijinal tabii katmana göre değişik olur. Genelde yumuşak ve kabadır kolay ve rahat kazılır. Kaya yapıları ise müdahale edildiği için üzerindeki yosun tabakası açık renkli ve gençtir.

2- Şahıs gömüleri yapılırken 1 kişi çok uğraş veremeyeceği için başka yerden getirilmiş farklı taşlar dikkate alınır. şahıslar yakın kayalara küçük belirtiler bırakır bu yüzden kayaların yüzeyinde oluşan farklı tabakalar titizlikle incelenmelidir. Unutmayın sonradan kapatılan kaya etrafında kirli beyaz yada yeşilimtırak renkte bir toprak yapısı oluşur.

3- Define olan yer zaman içinde yanar gaz oluşturur, bu gaz yüzeye çıkmak için üst katmanları zorlar ve katmanın zayıf noktasına sızarak dışarı fırlar. bu tür gazın sızdığı yerlere dikkat edelim buralarda bitki tabakası farklı olur, ya ot yetişmez, toprak yapısı diğer yerlere göre daha bayat durur, bitkilerde ya erken sararır, yada erken kurur kurumasa bile renkleri sarıya yakın yeşillikte daha cansız olur.

4- Kışın karın lapa lapa yağdığı anlar defineciler için çok değerlidir. Define olan yerde sızan gaz karın erken erimesine yada kar tutmamasına neden olur. kar tutsa bile kendi çevresine göre daha geç tutar daha erken erir,

5- Çevrenizdeki doğal olmayan her biz duruş bir ip ucudur, bu ip uçları bilir kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Dediğimiz gibi definecilik kolay yapılabilen bir iş değil, bilgi, tecrübe ve titiz bir ön araştırma ister, araştırma yapılan alanlar mutlaka orijinal doğaya aykırı insanların müdahalesi sonucunda oluşan katmanlar olmalıdır.
 
         
Üst