Zemin Altı Kaya Mezar

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,188
Tepkime puanı
4,450
Puanları
42
Definecilerin en çok aradığı zemin altı kaya mezardır. gerçi bununda zoruğu kalmadı yeni çıkan 3d görüntülü dedektörlerle boşluğu kolayca bulup ezarları ele geçirdiler. Eğer görüntülü dedektörünüz yoksa iş bıraz zorlaşıyor tabi. zemin altı kaya mezar olup olmadığını anlamanın bazı yöntemleri vardır. mesela kaya üzerinde oyma vardır, ve bu oyma ince bir kanal ile kayanın bitimine devam ediyor hatta bittikten sonra kanal aşağı doğru devam ediyorsa işte buradan şüphelenin. yalnız bu kayanın alnı kesik olması lazım. yani düz alın aşağı doğru indiğinizde bir anda alın dediğimiz yerde kapak taşı bulabilirsiniz.

Hemen alt resme baktığınızda bunun zemin altı kaya mezar olmadığını düşünürsünüz, sarı çizgilerle işaretleridğim yerin daha önceleri toprak dolu olduğunu düşünürseniz bununda zemin altı kaya mezar olduğunu kolayca anlamış oluruz.

zemin altı kaya mezar.jpeg

Şimdi üst resimdeki girişin önü yanlar gibi toprak dolu olduğunu düşünürsek bu kayanın üzerinden 10 defa geçsenizde altında mezar odası olduğunuzu anlayamazsınız. mezar olduğunu düşünüyorsanız girişi hangi yönde arayacaksınız onu yazalım.

1- doğu ve güney doğu önceliktir.

2- kayanın orijinal halinde yön batıya yapılması gerekiyorsa yaparlar. koca kayayı çevirecek halde değiller. bunu nasıl anlarız yukarıda dediğimiz gibi kayanın alnı kesik olan tarafta yön olma ihtimali çok yüksektir. Bakın bununda önü kesik diğer taraftar dağ eteği gibi aşağı doğru indikçe ileri doğru uzuyor.

Şimdide alt resme bakın. bu bir kaya mezar değil oda mezardır. oda mezarlarda yön bulma kaya mezarlara göre daha kolaydır çünkü odayı kendisi yapıyor istediği yere yönü verebilir lakin kayayı kendisi yapmadı köklü kaya nasıl kolay işlenirse ona uygun şekilde yön tayin edilir.

Oda mezarlarda yön doğu, güney doğu ve güney ilk tercihiniz olmalıdır. bu kesin değildir lakin en yüksek ihtimaldir. oda mezarlarda yine günümüz teknolojisinde kullanılan boşluk bulma dedektörleri ile kolayca tespit edilmektedir.

oda mezar.jpeg

Bir bölgede zemin üstü kaya mezarlar varsa burada zemin altı kaya mezarlarda olabilir. zemin üstleri açıkta olduğu için uzun yıllar önce soyguna uğramıştır. hatta tarihin en büyük definecileri romalılardır bunu kimse bilmez. romalılar kendilerinden önce yaşamış medeniyetlerin mezarlarını soymada oldukça ünlüdür.

Zemin altı kaya mezarların bir kısmı dediğimiz gibi önden kapılıdır bazılarıda üstten kapaklıdır. üstten kapaklı olanlar normal kayanın içi oyulmuş ceset yerleştirilmiş sonrada üzerine bildiğiniz şekilde kesme kaya kapak şeklinde kapatılmıştır. üzerinede toprak doldurulur. bunu bulmak ile normal mezar bulmak arasında pek fark yoktur. şu var bölgedeki oyma işaretleri ne yapacağınız konusunda önemli ip uçları verir. oymalara su doldurun nereden taşar toprağa düşerse o taraf yöndür. kanal varsa kanalda yöndür. büyük oyma yanında küçük oyma varsa küçük olan taraf yöndür. bu şekilde yönü bulup sonrada coğrafyanın neresinde mezar olabilir diye kafayı çalıştırarak yeri tespit edebilirsiniz.
 
         

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,972
Tepkime puanı
12,363
Puanları
45
Zeminaltı kaya mezarlar ve odalar .Kayanın sırtı dışarda ise daha kolay belki.Yok toprak altına duvar örgü kaya destekli yapı ise dışarda emara yok ise biraz daha zor belki.
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
Birde ustalarim başka bir ustadan öğrendiğim kadariyla bu tumulus hoyuk vb. zemin ustu ve zemin altı kaya mezarlarinin yapılış ve girişi farklılık taşıyor mesela tümülüs girişleri olsun, höyük ev girişleri olsun, kaya mezarlar olsun, zeminaltı kaya mezarlar olsun, bu tip mezar giriş yönleri, ya güneşin doğduğu yöne bakar, yada güneşin battığı yöne bakar... bazıları ise güneş doğarken kapısının bir köşesine düşer, batıncaya kadar bir köşesine güneş ışınları düşer...yani güney yönüne denk gelir.

bazı kral mezarları vardır ki, kral hayatta iken yapılmaya başlanır... kral hayatta iken yapılan mezarlar için her türlü hesap yapılır, güneşin yaz ayındaki doğuşu ve batışı hesaplanır ona göre tümülüsse tümülüs girişi, kaya mezarsa kaya mezar girişi hesaplanır... bu tip mezarlar geniş zamana yayıldığından yaz güneşinin hesaplarına göre yapılır... buda yazın en uzun zaman diliminde tam güneş mezar kapısına doğar yada tam kapı girişine bakarak batar.

birde bu tip kral mezarları için dar zamanda yapılanları vardır ki, bu krallarının ansızın ölmesi durumunda yapılırlar...örneğin kışın beklenmedik zamanda ölen bir kral için , kış güneşinin hareketleri hesaplanır ve ona göre yapılır...kışın ölen bir kralın tümülüs girişini güneşe göre tam doğuya, yani güneşin tam doğduğu anda tümülüs girişi hesaplanır.... bu kışın güneşin doğuşuna göre yapılan bir tümülüs girişini, yazın açmaya kalkdığımızda , tam doğusunda diye güneşe bakıpda açmaya kalkarsak , girişi bulamayız, neden çünkü kışın yapılan doğu güneşi, yaza gelinde kuzeydoğu yönüne denk gelmiştir.

aynı şekilde bir tümülüsün , kışın veya yazın yapıldığının bilinmesi gerekir ki ,
yine bir kral hayatta iken kendi tümülüsünü nasıl yaptırır, bunuda bilmek gerekir.

Alıntı
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
Ayrıca zemin alti zemin ustu kaya mezar aranan bölgede insanın yaşamasına yetecek kadar su varmı ve tarım yapmaya elverişli toprak varmı, yine çevrede antik yerleşim yani eski yerleşim alanları varmı. bunlar araştırılır. Bazı önemli belirtilerden bir kaç tanesi varsa bölgede kaya mezar olasılığı yüksek demektir,

Ayrıca zemin altı kaya mezarlarının girişleri oymalara 20-30 metreden fazla uzak olamamaktadır. en azından ustaların tespit ettikleri bilgilere gore, karşılaşılan 30 metreden fazla uzak değil. burdaki mantık ise şu, mezarda yatan kişi için adak adanacak dini tören yapılacak ateş yakılacak yalnız mezar bir yerde sunak yani oymalar başka yerde veya arasındaki mesafe alakasız. bu şekilde uygulama olmamaktadır. mezarlar sunakların çok yakınında aramak lazım. mezarların girişleri ile alakalı ise genel bir uygulama yoktur. ancak güneşin doğuşuna veya batışına bakanları çok. veyahut güneye bakanları da var. giriş yönü arazinin yapısına ve özelliğine göre farklılık göstermektedir.

MEZARIN BULUNMASI VE KAZI İŞLEMİ
Belirlenen noktadan aşağıya doğru kazmaya devam edilir ve karşılaşılan emareler değerlendirilir. burada çıkan emareler bizi hedefe götürecektir. en son mezarın kapı girişine kadar kazıldıktan sonra mezarın giriş kapak taşı yerinden alınmak suretiyle mezarin içerisine kontrolü bir şekilde girilir. burda önemli husus mezar içerisinde bulunan cesedin ürettiği gazdan zehirlenmemektir. gaz tehlikesi kalmayınca mezar içerisinde bulunan mezar hediyeleri alınır. ancak burda çil çil altınlar beklenmemeli her zaman. çünkü mezardan çıkacak bir yazıt bir eşi benzeri görülmemiş küçük bir parça obje paha biçilmez bir değeri olabilir.

Kardeşlerim doğada bulunan her kaya parcasına, size değişik gelecek kaya figürüne aldanıp zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın. define ve mezar sembollerin neler olduğu aşağı yukarı bilinmekte..

Ayrıca her işaret de define veya mezar değildir. çünkü tarihte bazı yerlerde kayalar üzerine çizilen semboller ile iletişim kurulmuştur yani haberleşme..onun için her gördüğümüzü define işareti sanmamalıyız.

Bazı oymalar ise kullanım amaçlı yapılmıştır..aslında sadece oymalar değil bir çok figür vardır kayalara işlenmiş..bunlar tahıl öğütmek için, üzüm suyunu çıkarmak için veya daha bircok başka husus. çünkü zamanımızın fabrikaları o tarihlerde yoktu ve her ihtiyacı insanlar kendi imkanlarıyla yaptığı aletve edavatlar ile görüyordu.

Alıntı ile harmanlandi
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
@MendereS @R00T @zaz12 @Cann ve diğer ustalarim, bu konuda sorulacak çok soru var, ama en çok merak edilen ise,

açılmış açılmamış veya açmaya çalıştığımız mezar odalarında ne bulabiliriz, veya ölenin değerli malzemeleri burdami olur yoksa başka bir bölümde veya yerdemi olur, açılmış bir mezarda değerli Nerede aranmalı, veya bu kaya mezar türlerinin girişi yapılış tarzı, malzeme bırakılan önemli noktaları, en fazla ne kadar derinlik olur bu yapılarda, giriş veya giriş kapağı nasıl bulunur, kısacası bu yapı sistemini nasıl çözebiliriz en çok merak edilen bu sorulara cevap çözüm bulabilirsek ne mutlu bizlere.
 
         
Son düzenleme:

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
Okuyup araştırıp öğrendiğim bazı bilgilerde,

zemin altı, zemin üstü, kaya mezar gibi oda tarzı mezarlarda gizli olan bölümleri ve gizli saklama yerlerini ele veren belirti ve işaretler,

-Niş, bu bize mezarın genişliği ve uzaklığı veren işarettir,
-Çatlaklar, bitiş noktası nereye bakıyor veya nereye kadar gidiyor,
-Mezar kapı yanında bulunan dikdörtgen kare yuvarlak üçgen, bazen yataklarının tam ortasında bulunur diye öğrendiğim bu bilgiyi sizlerlede paylaşmak istedim.
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
Bir başka bilgi ise, Niş ler, yani mum yakılan Çıra yakılan yerler.
Gömüler ya kaya içinde, yada mezar içindedir, kimse götürüp bağ bahçe ekilen yere kolay kolay gömmez,
işaret ve iz nokta ne varsa bunlara Çok dikkat edilmesi gerekir, en önemli mezar işaretleri, istavroz, sunu çukuru oymaları, veya Niş lerdir,
kimi ustanın görüşü Niş ler sadece ölüye sunulan hediye ve malzemelerin bırakılması içindir,
kimi tecrübeli ustanın görüşü ise, Niş ler sadece bu amaçla yapılmamıştır,
Niş teki önemli olan diğer bir sırda, Niş lerin aşağı yukarı duruşu bakışı, dar ve geniş olması önemli olan dikkat yeridir. Mezar odalarında görülen Niş te çok iyi bir araştırma yapılması gerekir, çünkü Niş in bakış açısı ve genişliği, gizli olan odanın veya malzemenin uzaklığıni bize verir.
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
Bir başka ustamizin konu ile ilgili verdiği bilgisi ise;

zemin üstü ve zemin altı kaya mezarları ile alakalı işin sanatsal yönü hakkında fikirlerimi arz edeyim.
Kaya mezarları esas itibarı ile statüsü yüksek kişilerin sipariş ettiği, dönemin en iyi taş ustalarının elinden geçtiği yerlerdir. Şöyleki; yapımı ince elenip kişinin ebedi uykusunu geçireceği yer olarak tasarlandığı için, mezar sahibi kaya mezarının özellikle sanatsal eserlerle donatması bir gelenektir. Şöyle örnek vereyim.
Zengin bir tüccar diyelim. Adam elbette mal varlığını kendisiyle gömmez. Verasetçileri zaten buna müsade etmez. Yani adamın kilolalarca altını odasına alması çok mantıksız oluyor.

Esas önemli olan içerdeki işin sanatsal yanı. Dönemin tanınmış yada ustası bir insanın el işi o odadaki her hangi bir sanatsal eseri var ise işte orda durmak gerekiyor.
Örnek
Mozayik. Duvar kabartmaları. Rölyefler. Heykelcikler. Kutsal metinlerin yazıldığı gümüs yada altın bir plaka, tabak yada kadeh.
Yani demek istediğim; bulunan objenin istisna ve kaliteli olması on teneke altına bedeldir.
 
         

harputlu

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
2,448
Tepkime puanı
5,510
Puanları
41
Diğer ustanın verdiği bilgi;

antik cagin el isi ustalarinin ellerinden cikan cok ozel parcalar unik, yani istisna olan parcalardi. soyleki, comlekten bir vazo, vazoda grek tanrilarinin titanlarla olan savasini anlatiyor, usta hunerli elleriyle bu resmi comlege aktarirken kendi sanatsal inceliklerini birazda ruhunudan bir parcayi comlege veriyor. her yaptigi bir esere farkli bir sanatini, farkli el hunerini veriyor. fabrikasyon yok, seri uretim yok, yani elimizde olan comlek bir ustanin esi bulunmaz eseri.
simdi soyle bir soru soralim?

neden zengin insanlar kolleksiyoner olup, siradan insnlarin canak comlek diyecekleri seyler icin birer servet harcar?

cunku dunyada en karli yatirim sanat eserleridir, ozellikle tarihi eserler. dunyanin en zengin devleti vatikandir neden biliyormusunuz, vatikan muzesinin icindeki eserler, bodrumlarinda dehlizlerinde saklanan eserler, sen peter bazilikasini cevresindeki icindeki heykeller paha bicilmezdir. hic bir zenginin alamiyacagi kadar degerlidir.
simdi konumuza donersek.
definecilikte bu zihniyet olmadigi surece ne kaya mezarlarini anlariz nede isin maddi yonunu anlayabiliriz.

cok onemli bir konudur aslinda, anadolu en buyuk kaya mezarlarinin toprak altinda sakli oldugu cografyadir.

ben kendi gozlerimle onlarca nadir bulunan lahitlerin bir arada gomuldugu bir tarlayi kesfettim, ama arkadasim, lahit demek devlet isi demektir, buyuk sirketlerin isidir,

hadi diyelimki buldun, napican. bir babayigit ciksin ben turkiyede satarim desin, bende bir daha yazmam buralara))

yani sunu demek isterim, bu isleri yapanlar profosyonelce yapanlardir. bu isten ekmek yiyenlerdir.
ama amtor defineci merak macera, aha iste acaba uc bes kurus kalirmi diye yapmaktadir.

onun icin ya amator, yada isin ehli olmayi sececeksin..

selevkos doneminin ust duzey soylularinin lahitleri hala toprak altindadir. nemrudun cevresi doludur.
taslik kilikya hala bakirdir.
 
         
Üst