3 geometrik işaretler

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Mesajlar
1,152
Beğeniler
4,139
Puanları
118
#1
Define işaretlerinde 3 geometrik işaret diye adlandırdığımız V, O, U işaretidir. çoğu define yeri bu harflerde şifrelenmiştir. Bu harfler genelde gömünün bulunduğu yerin açısını, uzaklığını verir. Ölçü birimi olarakta 70 cm. arşın ve 23 cm. karış kullanılmıştır.

V en kapsamlı işarettir genelde yön verir çoğu işarette saklanma özelliğine sahiptir. örnek olarak ok mızrağında, tavuk gagasında gibi.

O paranın ta kendisidir o işareti olan kayada başka hiç işaret yoksa para kayanın kendindedir. başka işaret varsa onlara göre çözüm üretilir.

U işareti açık yada kapalı mağarayı verir para mağaradadır.

Örneğin; eşkiya belgesinde adı geçen çolak papaz onun işareti çeşmede olduğu gibi gömüye çok yakın bir alanda mermerden heykeli de çıkmıştır. Heykelde kollar V yapıp bir kol dirseğe kadar diğer kol ise ona nispeten 10 cm. kadar daha kısadır. ama gömüsü her iki V yapan kolların açısındadır. İki kolun arasındaki fark 7 cm. X70 = 5 metre güneyinde gömüsü bulunmaktadır. Bu heykel köylü tarafından çıkarılmış ve bahçe duvarı olarak normal kırma taşlarla örülmüştür arkadaşlar. Kısmet olursa bu taşın fotosonu da çekip siteye atacağım. Bu örnekle hareket edersek; herkesçe bilinen diğer işaretlerde ki dikkat edilecek hususları, ölçümlerini ve şifrelerini deşifre edeceğim bu bölümde.

İşaretler genellikle gömünün bulunduğu araziyi şekli ve metre kare cinsinden ölçümünü verir. İşarete olan bu arazinin orta merkezine olan uzaklığını da verir. İşaret aynı zaman da pusula gibidir. Mutlaka her işarette yön vardır.

Gömü işaretlerine bakma tekniğinde, bir çok püf noktalar var. işaret sahibi ve yorumlayanlar sadece işarete yoğunlaşıyorlar. işaretle beraber işaretin yapıldığı yüzeyide dikkate almaları gerekiyor. bu yüzeyi görmeyip sadece işaretle meşgul olunsa, bu işin bir ayağı eksik sayılmış olur işaretin yapıldığı yüzey, mal yerinin % 40 anlatır. işaret %20yi anlatır.
geri kalan %40 yüzeyin anlatmak istediği yerde saklıdır.

Tam olarak işaretlerdeki dikkat edilmesi gerekenler.

’’işaret ne olursa olsun!! işaretin yapıldığı kaya yüzeyini iyi okuyabilirsek bize çevreyi anlatıyor’’

-işaretin açısı ve açısının yönü ?

-kayanın yüzeyin genişliği ?

-kayanın yüzeyi düzmü ?

-kayanın yüzeyi engebelimi ?

-işaret kayanın yüzeyine göre, küçük mü yapılmış ?

-işaret kayanın yüzeyine göre, büyük mü yapılmış ?

-işaret kayanın yüzeyinin, neresinde bulunuyor ?

-işaret kayanın alnınamı yapılmış ?

-işaret kayanın ayak altına, gelecek yerine mi yapılmış ?

-işaretin kayası, meyillimi ?

-işaretin kayası düzmü ?

-işaretin yanındaki, doğal görünümlü yardımcı işaret ?

İşarete bakarken yukarıda sayılanların tümünü ele almak gerekiyor. bu sayılanlara dikkat etsek, bunlar işaretin çevresinin haritasıdır.

Not; (bu saydıklarım mezar sunularıyla ilgili değil,) sadece, gerçek Gömü işaretleriyle alakalı açıklamalardır.
 
 

Mercan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
67
Beğeniler
34
Puanları
13
#2
Anladım o işareti arayacagız :)
 
 
Üst Alt