7 AT BAĞLANAN MAĞARA

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
7 AT BAĞLANAN MAĞARA :İçerisinde 7 adet yemlik bulunan mağarayı bulursan kepekler arasında bir miktar para ile harita bulunan bir çekmece bulacaksın burası iki katlıdır sarp ve kayalık bir yerdedir ilk yemlik ve son yemlik farklı yapılmıştır önü uçurumdur kervan yolu karşısından ve arkasından geçer şimşirlik ve koyu ormandır yaz kış yeşildir buradan akan dere büyük dereye karışır tepede dede mezarı dilek ağacı bulunur hemen yakınında bir duvar ve mağara vadır içinde gemi resimleride bulunur kuru duvarın arkası zahmetli fakat çok zengindir beyez çamurla kapatılmışır

Burayı arayanlara yardımcı olayım inşaAllah.Burası Vezirtepe'dir .Eteğinden sonraki ilk tepe aşımı ise Yeşildağdır.Yaz kış yeşil olan kısım yeşildağdır.Büyük şelaleler Vezirtepededir.Bu şelale suları gelir çukurcanbaza doğru giden ana suya karışır.Aranılan bir çok önemli mağara bu dağdadır.Bu Vezirtepenin karşısında Türbetepe dağı vardır.En sarp ve engebeli yer buralardır.

MendereS

Admin
Administrator
geçen demiştim herkes kudret kaleye yoğunlaşıyor evet en verimli yer kudret kale ama buralarda iyi. bak senin dediğin yer ve mağara kudret kalenin tam tersi istikamette. mağara tam vezir tepenin eteğinde ama at başlama yerleri biraz aralı. yinede aynı yönde.

volçan belgesi coğrafyası.jpeg

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Bu çok yakın dediğime lakin Vezirtepe dağı uzuncadır ve virajlı dönen kısmı var zeminde yani büyük alan kaplar kendisi.Gerçekten vezirtepenin kapladığı alan çok fazla ve at bağlama yerleri krokide gösterildiğine benzer yöndedir.Bu çok basite indirgemiş krokiyi araları biraz mesafelidir tabi.Aynı dağda eteğinden yürümekle bitiremezsin yorulursun.Ama yönlerde hata var kuzey -güney -doğu-batı.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Vallahi ben bir kroki çizsem varya süper olacak.

MendereS

Admin
Administrator
krokide sağ alt köşede yazıyor zaten. coğrafya çizildiği gibi değil aralarında kilometrelerce mesafe var. kim bilir kaç kilometre kare alan. mesela mağara kalenin kuzey eteğinde sıfır gibi görünüyor. belkide sıfır değil onunda arasında belli mesafe var bilemiyoruz.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Şelaleler güney yüzünde vezirtepenin.Vezirtepe bu kazan gölü olan şelalerden sonra kuzeye dnüş yapar.Yani kuzeydoğu boyunca mağarlar taki kuzeye kadar var.Lakin çok sarp ve gizlidir.Ancak dağ keçileri yol bulur.Bu hat boyunca aradaki vadide su büklümler dirsekler yaparak akar gider.İşte bu gidişlerden sonra Türkmen köy ve kasabaları mevcuttur.Hatırla ustam Bazı mağaralardan girersin çıkışta bir kaç kişi ancak oturur gidiş bitmiş gerisi uçurumdur.Bu bi kaç kişinin oturacağı mağara çıkışında ki kayadan uçurumdan bakınca da ayrıca farklı Türkmen kasabası görülür.Bazen ismi ertuğrul olur bazen genel bir isim.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Lakin tekrar diyorum belgelerde ki köy isimleri ile arayanlar gerçek bölgeyi bulamazlar.İsimler ilk çıkış noktalarında seçtikleri isimlerdir.Temsilidir.Bütün blgelerde aynı isimler ile isimlendirme yapmışlardır.Ama bu belgelerde ki sistemi ve stili çözüp anlayan kimse gerçektende professionaldır.Değişik medeniyet işlerinde de başarılı olur.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Hatırlarmısın menderes ustam sen geçen demiştin Belgelerde der ki Alnı kesik Halkalı kaya işte 7 kişi veya 3 metre gibi şeyler bunlar hep şifredir.Senin bu şifreleri çözdüğün kanaatindeyim .Ne dersin ustam :D

MendereS

Admin
Administrator
zaten verdikleri isimlerin çoğunu kendileri takmışlar. hatta bazılarında buranın ismi şuydu ama biz şunu koyduk diye yazar. dediğin gibi bu işe yıllarını dökneden sonuca gitmek biraz zor.

R00T

ProfessionaL
Süper Moderatör
Aynen dediğin gibi ustam.Emek ve imkanlar.

zaz12

Moderatör
Süper Moderatör
zaten verdikleri isimlerin çoğunu kendileri takmışlar. hatta bazılarında buranın ismi şuydu ama biz şunu koyduk diye yazar. dediğin gibi bu işe yıllarını dökneden sonuca gitmek biraz zor.
Abi aslın da bir arkadaşım var , Kendisi Dede Korkut Hikayaleri ve Eskiylar Hakkında Kitap yazıyor. Ve Bilenen Bir Üniversite de. Aslın da ona yazsam buraya gelin de bize Eskilar ve Şifreme teknikleri Hakkında bilgi verseniz diye Define adı altın da yanlış anlar diye davet etmiyorum .Acaba yanlış mi Düşünüyorum Ustam ?

MendereS

Admin
Administrator
Abi aslın da bir arkadaşım var , Kendisi Dede Korkut Hikayaleri ve Eskiylar Hakkında Kitap yazıyor. Ve Bilenen Bir Üniversite de. Aslın da ona yazsam buraya gelin de bize Eskilar ve Şifreme teknikleri Hakkında bilgi verseniz diye Define adı altın da yanlış anlar diye davet etmiyorum .Acaba yanlış mi Düşünüyorum Ustam ?
defineci dediğin zaman insanlar bir an düşünüyor. sende haklısın. ama öyle değil biz illegal iş yapmıyoruz bilgi paylaşımı yapıyoruz. dediğin gibi bu işteki algı yanlış oturmuş. sen yinede davetini yap bakarsın hoşuna gider takılır. bizlerde yeni bilgiler edinmiş oluruz.

Kamhi Leonard

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
7 AT BAĞLANAN MAĞARA :İçerisinde 7 adet yemlik bulunan mağarayı bulursan kepekler arasında bir miktar para ile harita bulunan bir çekmece bulacaksın burası iki katlıdır sarp ve kayalık bir yerdedir ilk yemlik ve son yemlik farklı yapılmıştır önü uçurumdur kervan yolu karşısından ve arkasından geçer şimşirlik ve koyu ormandır yaz kış yeşildir buradan akan dere büyük dereye karışır tepede dede mezarı dilek ağacı bulunur hemen yakınında bir duvar ve mağara vadır içinde gemi resimleride bulunur kuru duvarın arkası zahmetli fakat çok zengindir beyez çamurla kapatılmışır

Burayı arayanlara yardımcı olayım inşaAllah.Burası Vezirtepe'dir .Eteğinden sonraki ilk tepe aşımı ise Yeşildağdır.Yaz kış yeşil olan kısım yeşildağdır.Büyük şelaleler Vezirtepededir.Bu şelale suları gelir çukurcanbaza doğru giden ana suya karışır.Aranılan bir çok önemli mağara bu dağdadır.Bu Vezirtepenin karşısında Türbetepe dağı vardır.En sarp ve engebeli yer buralardır.
Burayı ben daha öncede söyledim yinede söylüyorum
Cukurcambaz köyünde yaptığım kesiflere göre bir çok şey oturuyor
Ben bu koyu didik didik ettim çok ama çok şey gördüm
Yanlız 4 yıl boyunca ard arda sadece koyun çevresinde keşif yapabildim
Duyduklarım ve gördüklerim doğru yerde olduğumun bire bir ispatidir
Kim ne derse desin nerde ararsa arasın

Kamhi Leonard

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
geçen demiştim herkes kudret kaleye yoğunlaşıyor evet en verimli yer kudret kale ama buralarda iyi. bak senin dediğin yer ve mağara kudret kalenin tam tersi istikamette. mağara tam vezir tepenin eteğinde ama at başlama yerleri biraz aralı. yinede aynı yönde.

Ekli dosyayı görüntüle 1771
Menderes resim niye indiremiyoruz burda ?

MendereS

Admin
Administrator
Menderes resim niye indiremiyoruz burda ?
iniyor.resme tıkla büyüt sonra indir böylede dene.

evet vezir tepe bazen vezir kale olarak geçiyor. bu tepede kale var. vezir tepe yada vezir kale aynı yerdir.

kuru derede 2 adet. biri vezir tepenin tam güneyinde. kudret tabiat parkı. yada tabiat zemin, muhtemelen burası düz ova şeklinde biyer ben öyle düşünüyorum.

diğer kuru dere ise vezir tepeden batıya doğru ineceksin sonra güneye döneceksin. bu kuru dere kudret kaleye çıkar.

balkaya34

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Hatırlarmısın menderes ustam sen geçen demiştin Belgelerde der ki Alnı kesik Halkalı kaya işte 7 kişi veya 3 metre gibi şeyler bunlar hep şifredir.Senin bu şifreleri çözdüğün kanaatindeyim .Ne dersin ustam :D
Selam ustam, Alnı kesik kaya Buna başı kesik kayada denir ve burada kayanın üstü ileri çıkıntılı at ve insan barınacağı yerdir bu belgelerdedir geçer, burada 2 tabanca resmi aradım üst noktada erisemedigim yerde olduğunu sanıyorum. Birde bu kayanın arka kısmında tavuk ve civciv var dediler bulamadım,var deniyorsa vardır fakat yerini tam belirmezlerse yanlış yerde ararız bulamayız.

GUND@R

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Yıllardır herkes yazar durur bu hikayeleri. Neredeyse ezberledi millet çoğunu lakin hangisi hangi bölgede hangi şehirde en azından emek verenler peşine düşenler elde ettiklerini yazsa insanlar tekrar tekrar aynı şeylerle uğraşmaz. Mesela @Kamhi Leonard usta çukurcambazı doğuda buldum diyor. Ben daha önce Yalova Bursa arası duydum

Üst Alt