7 AT BAĞLANAN MAĞARA

Kamhi Leonard

Anu Şavan
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
1,566
4,025
118
♨️T A T V A N ♨️
defineavcilari.com
Yıllardır herkes yazar durur bu hikayeleri. Neredeyse ezberledi millet çoğunu lakin hangisi hangi bölgede hangi şehirde en azından emek verenler peşine düşenler elde ettiklerini yazsa insanlar tekrar tekrar aynı şeylerle uğraşmaz. Mesela @Kamhi Leonard usta çukurcambazı doğuda buldum diyor. Ben daha önce Yalova Bursa arası duydum
@GUBD@R ustam
Evet doğuda ve çevre bölgede
Sıkça sorulup aranılan bir köy bu bahsettiğim köy
Tam olarak yerini bilmiyorlar
Yani ozaman ki cukurcambaz şimdiki ismiyle
H.... köyü olduğunu çok kişi ve hatta inanın köy yerleri bile bilmiyor unutulmuş unutturulmuş bir şekilde ama aslı astarı ve belgelerle ve köyde çevrede ki tarihçe ve bırakılan izlenimler çok daha fazlası olduğunun ispatı
Bu köyde doğudan girip batıdan çıktım
@ROOT USTAYA özelden bulduğum her ayrıntıyı bir bir anlattım
Biraz istişare yaptık ama onada teğet geçtiğim noktalar oldu olmak zorunda beni bagislasin hakkını helal etsin bu arada

Bu ilde 2 sarı gol ve karagöl de mevcut biri kuzeyde biri güneyde

GUND@R

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
121
180
48
@GUBD@R ustam
H.... köyü olduğunu çok kişi ve hatta inanın köy yerleri bile bilmiyor unutulmuş unutturulmuş bir şekilde ama aslı astarı ve belgelerle ve köyde çevrede ki tarihçe ve bırakılan izlenimler çok daha fazlası olduğunun ispatı
Biraz istişare yaptık ama onada teğet geçtiğim noktalar oldu olmak zorunda beni bagislasin hakkını helal etsin bu arada

eyw ustam emeklerine sağlık. Yanlış yerde uğraştım boşuna desene :) şehir adı söyleme şansın var mı sakıncası varsa söylemeye bilirsin ustam

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,308
2,974
118
@ROOT alnı kesik kaya hakkında bilgi verebilirmisin , üstt yazıda @balkaya34 üstü kesik kaya demiş, bende biryede üstü kesik kaya var elgelerde okuduğumda üstü kuşlar konabilecek şekilde kesilmiş diye tanımlıyor aslı nedir.
Selam arkadaşlar: başı kesik kaya , bazanda alnı kesikkaya denir yazılarda. Bu kaya yolu keser bu kesikkayanin haricinde geçiş yapmak zor hatta o zamanı düşünürsek burdan geçiş zorunlu burası bir nizamiye gibi öyle düşünüle bilir.burası aslında bir sergen gibi .Ön tarafa geçerseniz öntarafta üstü ileri çıkıntılı şemsiye gibi barınaklı bir kısmında 6 veya 7 kişi rahat yatabilir dağa girişen kerimindedir at veya eşek saklanacağı çıkıntılar bu çıkıntı diğerine göre azdır. Aslında bana söylenen en üstte kovuk var o kovukda alttan bakınca iki adet PİŞTOV TABANCA resmi olacak gör dediler ama oray ben çıkamam. Hemen önünden baş degirmene ana kayadan kesme ark var değirmene ilerleyince solda derenin kenarında büyük bir siyah taş varidi üstünde bir sol ayak izi, bir çift kaz izi, yanlış hatırlamıyorsam 4 adet köpek izi. Bir çiftte tavuk izi var idi aslında bu taş değirmende binek taşı. Bu taşsa bu resimler vardı.Degirmenden de hayır bir çöküntü kalmıştı şimdi tarla orası. Yazılarda baş değirmenden baktığında baş değirmen, Başı kesikkaya, ve PAPAZ Sarsamkanın magrası ip çekmiş gibi aynı hizaya gelir der aynen öyleidi, Alnı kesik kayadan sola doğru ilerlediğinde 70x 50 tahmini ebatta bir oyma mihrap,biraz daha ilerde bir oturak var oturmağa oturup geri başı kesikkaya doğru baktığında GÖZLÜK şeklinde halkalı kayayı görürsün. Bazan Başı kesik Bazan alnı kesik diye yazıyoruz her ikiside anlam olarak aynıdır.burada unuttuğum bişiy varsa sorun anlatıydım.Şunuda söyleyim ben yazdiklaŕımiñ ve söylediklerimin arkasindayım,dahada ileri istek olursa buyrun göstete bilirim Saygılar.

eski

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
20 Kas 2017
218
489
68
54
İstanbul
Selam arkadaşlar: başı kesik kaya , bazanda alnı kesikkaya denir yazılarda. Bu kaya yolu keser bu kesikkayanin haricinde geçiş yapmak zor hatta o zamanı düşünürsek burdan geçiş zorunlu burası bir nizamiye gibi öyle düşünüle bilir.burası aslında bir sergen gibi .Ön tarafa geçerseniz öntarafta üstü ileri çıkıntılı şemsiye gibi barınaklı bir kısmında 6 veya 7 kişi rahat yatabilir dağa girişen kerimindedir at veya eşek saklanacağı çıkıntılar bu çıkıntı diğerine göre azdır. Aslında bana söylenen en üstte kovuk var o kovukda alttan bakınca iki adet PİŞTOV TABANCA resmi olacak gör dediler ama oray ben çıkamam. Hemen önünden baş degirmene ana kayadan kesme ark var değirmene ilerleyince solda derenin kenarında büyük bir siyah taş varidi üstünde bir sol ayak izi, bir çift kaz izi, yanlış hatırlamıyorsam 4 adet köpek izi. Bir çiftte tavuk izi var idi aslında bu taş değirmende binek taşı. Bu taşsa bu resimler vardı.Degirmenden de hayır bir çöküntü kalmıştı şimdi tarla orası. Yazılarda baş değirmenden baktığında baş değirmen, Başı kesikkaya, ve PAPAZ Sarsamkanın magrası ip çekmiş gibi aynı hizaya gelir der aynen öyleidi, Alnı kesik kayadan sola doğru ilerlediğinde 70x 50 tahmini ebatta bir oyma mihrap,biraz daha ilerde bir oturak var oturmağa oturup geri başı kesikkaya doğru baktığında GÖZLÜK şeklinde halkalı kayayı görürsün. Bazan Başı kesik Bazan alnı kesik diye yazıyoruz her ikiside anlam olarak aynıdır.burada unuttuğum bişiy varsa sorun anlatıydım.Şunuda söyleyim ben yazdiklaŕımiñ ve söylediklerimin arkasindayım,dahada ileri istek olursa buyrun göstete bilirim Saygılar.
@balkaya34 ustam Bilgiler için teşekkür ederim. başı kesik kaya bende yamaçta yol üstü değil, yol olarak kulanılacak gibi değil, başı kesik kaya ile mağara arasında değirmende yok , değirmeni başa yada sona alacak olursak hizalamada ip çekilmiş gibi aynı hizada olmayacaktır. Saygı benden ustam.

Mayhem

Member
Kayıtlı Kullanıcı
15 Ocak 2019
69
262
58
Bencede yada trakyada :) Yanlış yönlendirip karadenizi söylüyorlar inanmamak gerek :cool: Çilekli tarafını araştırma şansınız oldumu .

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,144
7,233
118
Trakyada bir bölge olmalı.Ben bu şekilde biliyorum.

Ahmet1977

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Ocak 2019
261
290
68
@GUBD@R ustam

Ustam sen sarı göl ve kara gölü gürdünmü senin anlatığın yer G.doğudamı

Kamhi Leonard

Anu Şavan
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
1,566
4,025
118
♨️T A T V A N ♨️
defineavcilari.com
Ustam sen sarı göl ve kara gölü gürdünmü senin anlatığın yer G.doğudamı
Bir çok sarı gol ve karagöl gezdim lakin bana uygun gördüğün hangisi dersen
Erxurumda defalarca kez gittim her karemetresi exberim
Çevresi dahi buna

Ahmet1977

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
25 Ocak 2019
261
290
68
Vallahi ben bir kroki çizsem varya süper olacak.
ustam mümkün ise benim için bir kroki çizer isen ben isterim ve çok iyi olur birşeyler yapmak istiyorum ama toparlayamıyorum eminim sen en doğru olanı çizersin

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,308
2,974
118
geçen demiştim herkes kudret kaleye yoğunlaşıyor evet en verimli yer kudret kale ama buralarda iyi. bak senin dediğin yer ve mağara kudret kalenin tam tersi istikamette. mağara tam vezir tepenin eteğinde ama at başlama yerleri biraz aralı. yinede aynı yönde.

Ekli dosyayı görüntüle 1771
Evet ustam : Harita sahibi Mehmet Ali Mestan ,YABLON OVA ISTINYE.

Bu rahmetliyi çok aradım Öldü dediler, Sonra bir tesadüf eseri buldum ve bir defa telefonla konuştum, Bana sen nerdeydin kardeş, ben yerimden kalkacak halim.kalmadı ,nasıl olacak şimdi dedi, ben ona şuanda DIREKLI MAGRAYI seyrediyorum dedim ,Patika yol varmı evet vardedim ne görüyor orda yolun orta kısmında bir çalı var dedim ,orası tilki deliği gibi olmalı dedi evet öyle dedim, Sen orayı temizle içeri gir bir göz oda olacak, öyleyse beni ara dedi. Ben oradaki kadınlar bizden korkmasın sonra gelelim dedim ayrıldık ordan. Sonra öğrendim ki Mehmet ali mestan Hakkın rahmetine kavuşmuş, ALLAH rahmet eylesin. Ve halen Direkli magraya gidemedim,Bir işi tavinda yapmazsan birdaha o ış uzayıp kalıyor. Saygılar ustadlarım.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,144
7,233
118
Saygılar @balkaya34 ustam.Kıymetli abimiz.
Bu 7 at bağlana mağara çok önemlidir.
Bölgede ki vezirtepe denen dağ Allah C.C yarattığı dağdır.Yeri sabittir.
Madem Vezirtepe kendi yerindedir.Bu 7 at bağlanan mağarayı bulmak zor olsa da bulunabilir bence.
İmkan var ise güç yeter ise bakılmalıdır.

balkaya34

Moderatör
Moderatör
17 Mar 2019
2,308
2,974
118
Saygılar @balkaya34 ustam.Kıymetli abimiz.
Bu 7 at bağlana mağara çok önemlidir.
Bölgede ki vezirtepe denen dağ Allah C.C yarattığı dağdır.Yeri sabittir.
Madem Vezirtepe kendi yerindedir.Bu 7 at bağlanan mağarayı bulmak zor olsa da bulunabilir bence.
İmkan var ise güç yeter ise bakılmalıdır.

Ustam bu dediğim at bağlama yeri ,Üstü ileri çıkıntılı kayadır, buna Kayanın tamamı denir, şuan orası kırılmış tam üstüne düşmüş, Onun hemen üstünde aynı kayada iki tabanca var orası çok yüksek, cikamiyoruz, Bu iki tabanca 7 at bağlama yerinin oldugu yerdir zaten.Ustunden Değirmene su taşıyan karahasan koprüsude aynı yerdir. Belgede şöyle der.BAŞ DEGIRMENDEN BAKDIGINDA ALNİ KESİK KAYA VE PAPAZ SARSAMKANIN MAGRASİ aynı hizaya gelir ,Bu şu demek baş değirmenden bir Tüfekle nisan alsan gez,göz,arpacık derlerya aynı öyle. Bir hizada.

alipasha

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Eki 2019
173
200
48
7 AT BAĞLANAN MAĞARA :İçerisinde 7 adet yemlik bulunan mağarayı bulursan kepekler arasında bir miktar para ile harita bulunan bir çekmece bulacaksın burası iki katlıdır sarp ve kayalık bir yerdedir ilk yemlik ve son yemlik farklı yapılmıştır önü uçurumdur kervan yolu karşısından ve arkasından geçer şimşirlik ve koyu ormandır yaz kış yeşildir buradan akan dere büyük dereye karışır tepede dede mezarı dilek ağacı bulunur hemen yakınında bir duvar ve mağara vadır içinde gemi resimleride bulunur kuru duvarın arkası zahmetli fakat çok zengindir beyez çamurla kapatılmışır

Burayı arayanlara yardımcı olayım inşaAllah.Burası Vezirtepe'dir .Eteğinden sonraki ilk tepe aşımı ise Yeşildağdır.Yaz kış yeşil olan kısım yeşildağdır.Büyük şelaleler Vezirtepededir.Bu şelale suları gelir çukurcanbaza doğru giden ana suya karışır.Aranılan bir çok önemli mağara bu dağdadır.Bu Vezirtepenin karşısında Türbetepe dağı vardır.En sarp ve engebeli yer buralardır.
Bu da var benim bölgede ama mağara içinde değil açıkta uçurumun kenarında . Bir ara resimleyip siteye atarım

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,144
7,233
118
bekleriz ustam inşaAllah....

alipasha

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Eki 2019
173
200
48
Bu 7 at bağlanan mağaranın olduğu köy cukurcambaz köyü mü? Bu magara ana nehire ne kadar yakın ? Bana göre 50 m gibi yakın . Yine mağaranın yakınında Bizans kalıntısı binalar var birde 40 Pınar denilen birleşme var . Nehirin bu kısmında alabalığın geri çıkamadığı bir set yapılmış

alipasha

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
6 Eki 2019
173
200
48
Karatepeden kudretkale ve bir çok bölge görünür.karatepe alana hakimdir. 2 metreden yüksektir.2200.Karatepeden bak batıya daha yüksek uçurumlu korkunç Vezirtepeyi görürsün.Önünü keser.
Bu tepelerden zirvesinde koltuk taşı olan var mi ?

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,144
7,233
118
HoraTepe zirvesine bak görürsün koltuk gibi dizli taşlar.

trt123

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
3 Ara 2019
26
35
16
Sadece denize kıyısı olan yerlerde aranmalı galiba
Denize kıyısı olan değil deniz görünen yer böyle ararsanız yeri bulamazsınız deniz 30 km den de görünür yer zaten bulunmuştur belki burayı bulacak olan burayla uğraşmayacak olandır