Altın Var Diye Taşları Kırmayın

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Definecilerin yaptığı en büyük cahilliklerden biride taşı kırıp içinde altın aramasıdır, bu o kadar yaygın bir cahillik ki neredeyse her define sohbetinde karşımıza çıkar. Evet arkadaşlar taş içinden define çıkmaz değil çıkar fakat bu çok zayıf ihtimaldir. Hele define işaretini kırıp içinde altın aramak külliyen cahilliktir bunu yapanlar yaptı sakın siz yapmayın. Taş ve horasanı birbirinden ayırın. horasan kayada altın çıkabilir lakin doğal kayada altın çok zor. varsa bile kayayı inceleyin mutlaka kaya kapağı vardır.

Önce size taşın içinde neden define ararlar hangi taşlarda define olur onu anlatalım.

1- O (halka) işareti olan taşlarda define bulma ihtimalimiz vardır. tabi bunun yanında başka işaret olmaması lazım taşta kesme taş yani yontulmuş yapı taşı olmalı, bunların bazılarında taş kırılıp definesi alındı.

2- Eski evlerde ocak altları veya temel taşlarında define olma ihtimali vardır, halbuki bunu bile kırmadan içinde define olup olmadığını anlamanın bir ton yolu vardır, örnek olarak kişi bu taşın içine defineyi nasıl koydu! bu taşta ya bi delik olması lazım yada taş horasan ile sıvanmış olması lazım böyle bir ip ucu yoksa bu taşı kırmanında anlamı yoktur.

3- Taşa saklanan diğer defineler ise kiliselerde karşımıza çıkar. Kiliseye yardım toplamak için girişlere koyulan taş vardır bu taşın içi boş ama tepesinde metal para girecek kadar delik olur; bu delikten içeriye para atılır bu parada uzun yıllar sonra çıkarılıp kilisenin bakımı için harcanır. Bu taşa dikkatli bakarsanız ortasından ikiye ayrılabilir şekilde çizgisi vardır, çizginin üstü ve altı 2 ayrı taş olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Öncesinde tek taş iken ortadan ikiye ayrılıp her 2 parçanın içi kazan gibi oyulduktan sonra üste gelecek parçaya para girecek kadar delik yapılır daha sonrasında taş tekrar birleştirilip horasan harcı ile sıvanır. Bu taşı kırmadan önce dikkatli incelerseniz yazdıklarımı yada benzerini mutlaka fark edersiniz. verdiğimiz resme dikkatli bakın bu resimdeki taş değil horasandır bunları bile kırılmadan metal arama dedektörleri ile teyit edilmeden kırılmamalıdır.

Aynı şekilde kilisenin muhtelif yerlerindeki yapı taşlarının içinde altın olma ihtimali vardır, buda yukarıda söylediğim gibi kilise yapılırken bazı yapı taşları oyulup içine para koyulduktan sonra yapı taşı haline getirilir sonrasında duvar yada benzer yerlere yerleştirilir buda ilerleyen yıllarda kilisenin tadilatı için kullanma amaçlı yapılan işlemdir. Tabi ki bu taşların yerlerini sadece kilise papazları bilir. Savaş sefer sebebiyle kilise terk edilir sonraki yıllarda tekrar faaliyete geçirilmek istenirse başka bir papaz buradaki hangi taşta altın var onu bilir.

Bunlar dışında her önüne gelen taşı kırıp içinde define aramak külliyen ve milliyen cahilliktir, Hele-ki arazide bulunan taşta define olma ihtimali yok denilecek kadar azdır, bu yetmemiş gibi define işaretini kırıp içinde altın arayanları tarih hiç bir zaman affetmeyecek. Yukarıda saydığım taşlar bile kırılmaz dikkatli baktığınızda kolayca anlaşılabilir yapıya sahiptir taş kırarak define arayanlar defineci falan değil ap açık tarih düşmanıdır, biz define avcıları olarak bunları kınamaya devam edeceğiz.
 

infilaQ

Moderatör
Moderatör
27 Ocak 2019
414
942
98
Emeğine sağlık ustam sanırım horosan resmi koymayı unutmuş sun :) bende horosan fotoğrafı yok olsa eklerdim
 
  • Beğen
Tepkiler: Robinson ve R00T