Altının gömüdeki hali !!

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bizde şöyle bir algı var, aradıgımızı ya külçe yada sikke gibi işlenmiş olmadı takı şeklinde bulacagız !!!

İlk olarak şunu aklımızda tutalım bu gün bizim için çokta önemli olmayan başta bakır ve gümüş, dönemine görede çamur yada camdan yapılmış her nesne her objenin gömen kişiye göre var olan degerini o günkü şart ve din hatta kültür baabında düşünmeliyiz.
Daha düne kadar bakır kapların bile bizde ayrıcalıgı önemi vardı. Bu gün önemsemsende önemi vardı ve defineye gömüye konu olacak şekildeydi.

Kezâ Techir dönemlerinde bir çogu eşyalarını geri dönüp almak için saklamıştır sadece para edecek altınlarını degil.
Bunun altını çizdikten sonra altın ve gümüşün karzımıza cıkacak hallerine bakalım.

Acele gömülmüş şeyler oldugu gibi, bu kavram zamanı olan için farklıdır ve yüzde verirsek, yüzde 20 gibi azımsanmayacak bir gömü yapma şekline oluşır bu.

Çogu kez definecinin aklındaki gözü hitap edecek şeklidir gömünün mantık bunu sürer öne.

Lakin duyan çoktur küp buldum, altın tozuymuş saçtım diye. Tabiii her küpte bulunan toz altın tozu degil, ölü gömme geleneginin bir parcasıda olabilir.

Ölü yakılır külleri bir küpe doldurulur ve gömülür. Bu bir mezardır hatta oyması sunu alanıda mevcuttur.

Bunuda geçelim, özellikle Altın ve gümüşün toz haline raslamamız mümkün ve bunu gözle anlamakta zordur. Şimdi sen bir kap içinde bu tozu görsen tamam şüphen artar ama dogaya uydurup toprak yada kaya içine boca edip karıştırsan fazla dikkat çekmez nitekim bu gömüler çoktur.

Bir çok vidyo izlemiş toz olan bu tür şetlerin parladıgınıda görmüşsünüzdür nabit altın gibi, ve emin olun onlar o görüntülerin çogu yalan ve sahtedir. Ham toz şekline sokulan altın ve gömüş bir toprak katmanından ayırt edilemeyecek kadar belirsizdir.
Şayet karışım çoksa bunun özgün agırlıda düşmüştür, ama altın ve toz ise özgün agırlıgı onsekizde dört civarına gelir. Bir kilo suyun kütlesine denk gelecek altın 18 kiloysa dörtte bir hesabı yaparsınız. Gümüşün tam özgün agırlıgını bilsemde tozu ne gelir bilmem lakin oda agırdır. Bu hesap ise normal toprak agırlıgına zaten eşittir.

Rengi karışıma göre degişik boca edilmiş topraga uygun hale getirilmiştir. Gömüldügü yer genelde kazan gibi elips oyulmuş kaya içi yada sert toprak katmanına yine oyumuş yerlerdir. Kap içinde ayrı duruyorsa kolayda, diger anlattıgın şekilde bunu anlamak zor. Ayrıştırma yapmak ise basittir. Bilin istedim, bilmeyen varsa.

Algı yaptıgınız karşılaşacagınız şekle takılmayın.

Bırakın bunu, adam defineci yıgma acıyor, kapı girişinde iki tane ejderha heykeli ve içerde onlarca dahası var, el sürmüyorlar, bunlar hala küple kazanla altına bakıyor bulamıyor diger hiç bir şeyde işimize yaramaz diye dokunmayıp cıkıyorlar. Bu kafalarda var. Her şey her bildiginiz gömme şeklinden aslında gercek defineden biraz daha uzak. Ezberleri kendiniz bozmadıkca işiniz zor.Kimse buraya mal sakladım birde işaret koydum o akılsız başınla kolayca gel al demedi. İşin Ruhuna inmeli. Eskiya belgeleri gercekse, boşuna Anadoludaki Analar hazinelerimi bulacak bir evlat dogurursa vay halimize diyede not düşmediler. İstedigin kadar işaret bul, tonlarca altının üzerinde zıpla, ezberle eline gececek tek şey aldıgın temiz havadır. Elinde bir cihaz üzeinde gezer gezer gelir bir başka hayale yelken acarsın.

Bir kitap yazmaya başladım belki uzun sürecek ama emin olun bu işinde tek kitabı olacak)))

Son düzenleme:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Eskiden öyle defineciler vardı işaret göstermeye giderken yolda 5 tane mezar sayardı. şimdi adam malın üzerine çıkıp işareti resimliyor sonra işaretin dibini kazıp çıkan toprağı malın üzerine yığıyor. Delikli demir çıktı erkeklik bozuldu sedegor usta.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Eskiden öyle defineciler vardı işaret göstermeye giderken yolda 5 tane mezar sayardı. şimdi adam malın üzerine çıkıp işareti resimliyor sonra işaretin dibini kazıp çıkan toprağı malın üzerine yığıyor. Delikli demir çıktı erkeklik bozuldu sedegor usta.
Agam ben o eskilerle çok muhabbet ederim. Bulan buldum demez ))) bunu söyletmek zordur ))) kimide nasıl olsa geçmişte kaldı deyip anlatıyor ve anadoluda kendi bulmasada babası dedesi bulan cok. Hemen hepside istisnalar var tabi tesadüf bulan kişiler, yada bu işle ugraşmamış ama gezerken dolaşırken bir yer cezbetmiş gidip kazmış ve voleyi vurmuş )))

Diger yönüyle dediginde dogrudur, biz küçükken bilir kişiler gelirdi yanlarında araziye cıkardık. 5 kilometre öteden dagın yamacında kaç mezar var sayarlardı. Cihazda yoktu ama onlar asla boş gitmezlerdi. O nesil gitti ya çogu öldü ya artık daga cıkamayacak kadar yaşlılar. Bize düşense arada gidip hal hatır sorup, yaşadıgı tecrubeleri anlattırıp istifade etmek. Lakin definecide partal çoktur ))) sallama işi ))) ama o eskiler gercek çok oldugundan partala yerde bulamıyorlar )))

Lahit nasıl bulunur nerde olur bana sorsalar başka türlü anlatırım. Ama gercek bir olayı anlatıyım. Saglam bir bilgi geliyor dagda bir magra var gidip bulun içeri girmeyin diye. At geçmez kervan ugramaz bu dag. İki kişiden biri umursamıyor, biri aylarca aradıktan sonra buluyor, zirveye cıkmak 18 saat bu daga. Tarif edilen magrayı buluyor, merak edip içeri giriyor. Tüneli yarı edince bir ırmak geçit vermiyor. Yer altı suyu yani. Bir agaç kesip koyuyor. Karşıya geçiyor, tek bir oda ve içinde Altın bir lahit, anlatılana göre tıpkı mısır medeniyeti lahiti ve işlemeside öyle. Aşagı inip haber veriyor. Helikopter ve askeriye geliyor kaldıramıyorlar bir şekilde magra girişine cıkarsalarda bu kez helikopter kaldıramıyor. Israilden o dönem aynı günde çift pervaneli helikopter geliyor ve alıp götürüyorlar. Bunu bulan adam kayıp tam beş yıl, sonradan akrabalarıyla irtibata geçiyor, İstanbulda lüxs bir yaşam içinde şimdi adam.
Bu şekilde definede varmış işte ))) Ne tünel kapalı ne oda, kazmasız küreksiz bir iş. Lakin dogruluk payına gelirsek bu duyum ))) gözle gördügümüz yok tabiiii. Adamda öldü belki son görüştügüme en az beş yıl oldu.

Son düzenleme:

timur964

Moderatör
Süper Moderatör
binlerce yıl nasıl kaldığı vede kalacağı anlaşılır olmuştur@sedegor gunlık olarak yayınlasan surukleyici olur dizi gibi:D