Anıtsal kayalar ve Kutsal alanlar

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,456
Puanları
118
IMG-20181015-WA0002.jpg

Bazı yerler vardır işaretleri çalışmaları enterasan gelir.Uzaktan bakarız bir hayvan var deriz yakına gideriz bu bir kayadır vari taştan bahsetmiyoruz burada.Vari kayadan farklı olarak itina ile çalışmadır bunlar heykel gibi adeta ama kendisinde ve çok yakınlarında işaretlerde olduğu gibi bir şeyler bulamayız.Eski uygarlıkların ayin bölgelerine ve kutsal alanlarına girdiğimizi ilerlediğimizde farkederiz.Hatta buradan kral mezar bölgelerine gideriz.

Bu işaretler bazen uygarlıkların kutsal saydıkları bazen dilek noktaları bazen de koruma tılsım gibi düşünün alanlarına girdiğimizi bize hatırlatır.Bu şekil anıtsal kayaları daha çok urartu da görebiliriz.Farklı uygarlıklarda da var.Bir çok uygarlığın hala anıtsal kaya işaretleri çözümlenememiş durumdadır.Acaba dinsel bir kültmü yoksa araç gereç yapımı destek mi yada kaya kesim ocakları çalışmalarından mı yada tarım desteği için mi üzüm sıkma yağ çıkartma vb. için mi henüz tam bilim adamlarınca da saptanamamış durumdadır.Bazı inanışlar yörelerde hala devam etmekte.Örneğin Van kalesinde kurban kesim kan akıtma kanalları hala dilek dileme ve kutsal alan olarak algılanmakta ve uygulanmakta.Bazı oyma ve halkalar hala halk tarafından dilek dileme noktaları olarak kullanılmaktadır.İnanç değişse de form biçim kütle değişse de hala temel benzerlikler devam etmektedir.İslam dininde bu tür olgulara davranışlara yer olmasa da halk batıl inançlarını bilinçaltında korumuştur. İlginçtir Urfa Göbeklitepe'de türbe niyetine kurbanlar kesilip adaklar sunulmuştur.Buradaki höyük ve yığma tepelerde yapılan kazılarda doğum sahnesi olayı bulunan çalışma çıkmıştır.Ve bura açılmadan evvel çocuğu olmayanlar burada çocuk dileğinde bulunmuştur.

Gelelim asıl konumuza anıtsal kayalara ve işaretlere ; boyları 80 cm ile 120 cm arasında değişen tam daire teker gibi oyma yada eğri başlı baston gibi oymalar hariç bunlar teker ve boğa boyundurukları çalışmalarında kalıp olarak değerlendirilmiştir.Bunlardan küçük olan kanallar V gibi U ve C harfi benzeri oyma yada kabartmalar mezar ve dinsel törenlerle ilgilidir.Bizde defineavcilari.com ailesi olarak diyoruz ki.Bizim araştırma incelemelerimiz sonucunda bölgede kale var ise bölgede ekranda paylaştığımız gibi heykelvari anıtsal kayalar var ise kayalarda traşlanmış kısımlar ve bir kompozisyon içerisinde ahenkli bir dağılım var ise kale , Tümülüs ,Höyük ve önemli yerleşim bölgelerine yakın bölge ise buralar evet bu mevkiler kutsal alanlardır.Özel kişilerin mezar bölgeleri ve kutsanan alanlarla ilgilidir.Bu Anıtsal kayaları tam olarak net olarak bir hayvana benzetmek bazen güç olsa da nihayetinde net ayrıntılara girilmemiş olması inançla alakalıdır.

Bu noktadan sonrasını yoruma açık olarak bırakıyorum.Menderes ustanın değerli fikirlerini diğer ustaların kıymetli yorumlarını ve analiz sonuçlarını paylaşmalarını umuyorum.
Sevgi ve Saygı ile ....
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,456
Puanları
118
Ekleme gereği duydum abilerim.Kutsal alanlar farklı durumlarda daha fazla bilinir örneğin kiliseye yakın alanlar , kral mezarlarının anıt sunak kısımları kurban adama yerleri tören ve merasim alanları mabet ibadethaler , çeşme şelale vs vs Bunların haricinde bir alandan bahsettik.İnşaAllah anlaşılır.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,320
Puanları
118
biz en çok kullanılan kutsal alanları yazar çizeriz aslına bakılırsa kutsallaştırılmış o kadar çok şeyler varki senin konu buunu sadece bir örneği. . diğer kutsallaştırdıkları mitolojik efsanalere girersek okuyn bile inanmaz tıpkı masal gibi.
 
Üst