Artık olmayan define işaretleri, hey gidi günler

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Eskiden biz define işaretleri çözerken önümüze hep böyle işareler gelirdi. bi girerdik çatır çatır çözer çıkardık. şimdi maşallah varsa yoksa yuvarlak oyma. bu işaretlerin kökünu kazıdılar. 90 la 2000 yılları arasında kilise menşeli araştırmacılar türkiyeyi hatim edip işaretlerin bir kısmını kayıt altına alıp sonrada yok adip gittiler.

Aslında bu işlerde esas suçlu kırsak kesim insanı. o kadar dedik şu dışarıdan adam getirtip işaretlerinizi göstermeyin diye dinleyen olmadı. sandılarki adam istanbuldan geldi işareti gösteririm hemen defineyi çıkartır paraya kavuşuruz. nerde o günler be kardeşim. işte bu şekilde işaretlerin çoğuna ulaştılar resimleyip yok ettiler. bizim köylüde istanbullu geldi bana define bulacak sanıyor. ne diyelim artık iş işten geçti. aslında hala geçmedi, bu defada dolandırıcılara yem oluyorlar. kısacası sonunda geldiğimiz nokta yuvarlak oymalar. malesef aşağıdaki işaretlerimizin hiç biri artık yok.

kartal.jpg
çökmüş deve kaya.jpggiriş kapısı.jpggözler.jpg
defineişareti.jpg

Ayazma

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Son resimdeki gibi bir işaret olursa o zaman define kazmaya giderim. Ne kazması adam görmek için 10 km yol yürür. Vay bee.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Şu son işaret varya ))) Hayellerimi süslemişti yakın zamanda ))) Köylünün biri cihazla kendi yerine baktırmak için bu işareti bana attı )))

Tabiii apar topar gittim ))) Sordum işaret nerde ? Uyanık köylü işaret kırıldı demezmi ))) Neyse baktık yerine çıktık geldik ))))

Sitenin birinede atmıştım bu işareti )))

Araştırdık neyse taaaa Arap Ülkelerinden birinde cıkmıştı işaret, prenses İrena mıydı ne fügürde işlenen Abla öyle bir şey olacak. Ayrıca işaret orjinal ve camdan yapılmış yani işaret bile şaheser )))) Malı alınmış tabiiii.