Aslan İşaretinin Anlamı

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,061
118
#1
Kral mezarıdır, hükümdar mezarıdır, bekçidir. tabiki kralla hükümdarların bekçisidir. hep emir verir emre uyulsun diye yanına aslan yapılır güya en güçlü benim gösterisi. Aslanın 100 metre çevresini araştır kesin kralın mezarı bulursun. çoğuda kaya mezardır şöyle büyük odalı kaya mezarı bunlar bazen çok odalıda oluyor. ama 1. oda kesin kralındır. zaten ilk oda büyüktür diğerleri küçüktür, küçük olan muhtelemen eşidir.

Ben aslan tümülüsü görmedim fakat taş yığma tümülüs gördüm. eğer aslan yanında yığma yoksa doğal yığmalara bakın. tümülüs gibi orta büyüklükte tepelere bunların girişi vardır. böyle çok örnek vardı resmi bulursam atarım.

benden bu kadar herkes aslanla ilgili fikrini yazsın.
 
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,961
6,945
118
#3
Aslanı kullanan medeniyete göre bazı ayrıntılar değişsede genel manada Aslan güç en güçlüyü temsil eder.Aslan fügürünün çalışma stili yapılışı ait olduğu medeniyeti halkı ele verir.Bunu kavradıktan sonra.İş daha kolaylaşır.Benim denk geldiğim Aslanlar bir kaç yerde zeminüstü kayalıklarda kral odasını göstermiş.Bir iki yerde ise höyük tarzı çok büyük olmayan doğal tepelerin altındaki gizli aile mezarlarını haber vermiştir.Tümüslüs olanına denk gelmedim henüz.
 
 

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,035
4,713
118
#4
Kardeşlerim, aslan işareti gücün kuvvetin ar ve namusun semboludur, eski yunanda tanrılara itaat eden ve onlar icin savaştığına inanılır bu nedenle tüm aslanlar kral mezarları yanlarına yapılırdı, kralın hazinelerine mezarına giden yolda aslan mutlaka bulunmaktadir, aslan heykellerinin bulundugu yerler, mezar, kaya mezar veya oda mezar şeklinde dır höyüklerde tümülsülerde aslana rastlamak çok zordur olursada nadirdir ,höyük tümülüslerde öküz ve boğa işareti bulunur, onlarda kral mezarıdır.Aslan işareti çözümünde aslanın duruş şekli çok önemli, saldırır vaziyette yada uyur vaziyette olması anlamları değiştirir, oturan veya ayakta duran aslanların anlamları farklıdır, yatan aslan hediyesi arka tepede, ayakta olan aslanın meblağı baktığı taraftadır, saldırı hazırlığındaki aslanın meblağı aslana çok yakın yerdedir, uyuyan aslanın meblağını bulmak kolay değildir derindir 14 kişi 14 gün çalışma yapması lazım, yoksa sonuca ulaşamaz.
 
 

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,035
4,713
118
#5
Gördüğüm en güzel Aslan heykeli, Nemrut dağında ki kalıntılarda bulunandir, her heykelde ayrı bir heybetin, ayrı bir hikayenin bulunmasından dolayı görülmesi gereken yerlerden biridir, bundan 4 yıl önce kardeşlerim götürdü, sensiz olmaz misali, dik yolu çıkmak için 2 yerde mola verdik, 3 araba 13 kişi, dedim kafayı yemisiz ne işimiz var, beni menzilde bırakın, dönüşte beni alın, kimse kabul etmedi, iyi kebap yaparım, yoksa kim karınlarını doyuracak, neyse çıktık yerlerimizi hazırladık, ağustos ortası, mont battaniye alın dediler, güneş batmaya yakın, çıktık tepeye, sandım bir deli biziz diye, abi asagiya bak dediler, birde ne göreyim, sürüsüne bereket, sanki dünya yola düşmüş, Japon Amerikalı Avrupalı hemen hemen tüm ülkelerden insanlar, yol boyu Çadırlar gördük, meğer bunlar onlarmis, aşağı indik yemek sonrası saat 23 te yatalim dedik, aşağıda ter dokerken yukarda sabaha kadar titredik, sabahta aynı şekilde yol boyu insanlar, gece akreplerle zehirli örümcek tarantula ile mücadele ise ayrı bir konu, daha cok var mesele ben kisa kestim, gidip gördükten sonra bana hak vereceksiniz,
 
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,061
118
#6
olsun en güzel aslanı görmüşsünüz. harputlu ek olarak turist falanda görmüş. :) artık güzelde anısı var. ot gelip saman gitmekten iyidir :)

ben çok aslan gördüm, hatta bi köye yakın aslan vardı yıllardır kazarlarmış bulamamışlar. bir ay bi grup gider öbür ay diğer gurup gidermiş. kaç tane gurup olduğuda belli değil. gittiğimde mezar tepesi bes belliydi. tümülüs tepe gibi ama doğal tepe. muhtemelen bu tepenin eteğinde biyerde girişi vardı. herkes tepeden çalışıyor, o dağ o tepeden yimekle bitmez. girişi aslında tahmin etmiştim, ora için bile 5-6 adam 1 hafta çalışacak yine zor. o kral mezarı orada kaldı gitti. dediğim belkide 10 sene oldu.
 
 

harputlu

ALEMDAR
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
2,035
4,713
118
#9
olsun en güzel aslanı görmüşsünüz. harputlu ek olarak turist falanda görmüş. :) artık güzelde anısı var. ot gelip saman gitmekten iyidir :)

ben çok aslan gördüm, hatta bi köye yakın aslan vardı yıllardır kazarlarmış bulamamışlar. bir ay bi grup gider öbür ay diğer gurup gidermiş. kaç tane gurup olduğuda belli değil. gittiğimde mezar tepesi bes belliydi. tümülüs tepe gibi ama doğal tepe. muhtemelen bu tepenin eteğinde biyerde girişi vardı. herkes tepeden çalışıyor, o dağ o tepeden yimekle bitmez. girişi aslında tahmin etmiştim, ora için bile 5-6 adam 1 hafta çalışacak yine zor. o kral mezarı orada kaldı gitti. dediğim belkide 10 sene oldu.
Ustam benimde bir tumulusum var, inşallah yağışlar bitsin, resimlerini sizlere gondereyim artık bir yol gosterrsiniz, büyük bir kral tümülüs ü, yine dönüyor dolaşıyor her kapı cihaza çıkıyor, ahhhh ahhhh bir cihaz veya sistem im olsaydı.

ustalarım Allah cc nasip ettiği sürece gezip dolaşıyor ve iyi bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz,
dünya işte,
kimi zaman karanlıkta kimi zaman aydınlık ta,
bizlerde dengesiz dünyanın günahkar kullariyiz,
kimi zaman varla yok arasıyız.
 
 
Son düzenleme:
Beğeniler: R00T

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,961
6,945
118
#11
Abi burda sıralı haldeler.Çok güzel sanat eserleri.Lakin sanmam bunların mezarı bizim bir şahin işaretinde olanın yarısı bile kadar keyif ve malzeme versin.Anadolu başkadır @MendereS ustamm.
 
 

Gönül_eri

Member
Kayıtlı Kullanıcı
14 Ocak 2019
97
256
38
34
Ankara
#12
Güzel bi konu emeği geçenlere tşk ederim. :) Kastamonuda kayalık bi dağda 3 tana aslan figürü biri karşısına bakıyor biri sıçrayış pozisyonunda diğerinin kafası var sağ taraflarında büyük bi yılan var. Ve etrafları tılsım sembolleri ile dolu. İşaretlerin az altında kenarda bi pencere var ama zeminden yükseklik 3 katlı bina kadar 3 katta zirveye kadar etti 6 kat. Gözü kara bi abimiz ben gidicem buraya dedi illede engel olamadık gitti baya bi uğraş verdi dağdan arkadan 2 giriş buluyor ama cesaret edemiyor çok dik ve içeri karanlık daralıyor nereye çıkacağı belli değil dedi, ürpertici dedi oysaki uyardıydım kendisini. Geriye dönük tarama yapan hocamı aradım durumu anlattım baktı 1967 yılında 4 ermeni gelip buranın tüm malzemesini almışlar dedi. Orası öyle kaldı, zaten bizi aşıyorduda
 
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,135
4,061
118
#13
Aslan işareti gücü ve namusu sembol-ize eder özellikle antik yunanda tanrılar için savaştığına inanılır bu nedenle tüm aslanlar kral mezarları yanlarına betimlenir, kralın tüm altınları ve mezarına giden yol başında aslan mutlaka vardır, mezar çeşidi ise kaya mezar yada oda mezar şeklindedir höyük ve tümülsülerde aslana rastlamak çok zordur varsa-da çok nadirdir höyük tümülüslere genelde öküz ve boğa işareti koyulur onlarda kral mezarıdır. Aslan işareti çözümünde aslanın duruşu çok önemlidir, saldırır vaziyette yada uyur vaziyette olması anlamları değiştirir yine oturan veya ayakta duran aslanlar farklı anlamlar taşı yatan aslanın meblağı arka tepede dururken ayakta olan aslanın meblağı baktığı taraftadır, saldırı pozisyonundaki aslanın meblağı ise aslana çok yakın yerdedir, uyuyan aslanın meblağını bulmak kolay değildir çok derindir 14 kişi 14 gün çalışmayınca sonuca ulaşamaz.

Diğer tecrübe: Aslan işaretleri kral mezarları olan yerlere resmedilir, aslan ve öküz her iki-side kral mezarı işaretidir. aslana yakın tepeler bakılmalıdır, özellikle güneşin hem doğarken hem batarken vurduğu tepeler çok önemlidir. aslan daha çok kaya, oda mezar şeklinde tasarlanırken, öküz ise yığma tümülüs, höyük şeklinde tasarlanır. krala ait tüm eşyalar (altınlar) mezar içerisinde bulunabilir.

1- Orta çağ Sembolizminin bir ögesidir. Aslan Hz. İsa’yı simgeleyen bir sembol olarak karşımıza çıkar. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesi ile betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı bir düşünce ile betimleme yapılırdı. Aslan heykeli antik dönemin saray benzeri yapılarda giriş veya yürüme bantlarında görülmektedir. Böyle bir işaret görürseniz (Aslanlı yol) sarayın giriş kapısındasın demektir. Ayrıca genellikle karşı karşıya olmak üzere iki adet olurlar. Buradan da eğer birini bulduysanız diğerini de arayıp bulabileceğiniz sonucunu çıkartabiliriz.

2- Aslan figürü ilk çağlardan beri, her kültürde ve bu arada Orta Asya ve Anadolu Türk Mitolojisinde kuvvet, kudret, hükümdarlık sembolü olarak kullanılmıştır. Anadolu’da taş, mermer, ahşap, halı, kilim, minyatür vb. her tür malzeme üzerinde görülür. Günümüzde de hemen hemen aynı amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir. Ancak, çift gövdeli aslan figürü, kaynakların da işaret ettiği gibi, kuvvetin iki katına çıkışını ifade ediyor. Ayrıca Ermeni kültürünün önemli bir bileşenidir.

3- Aslan kaya heykel halinde olanlar mutlaka kral mezarlarında kullanılmıştır. Çift olanları höyük önlerinde tek olanları yüksek kaya mezarlarının altı veya üstündedir. Define 30 metreden uzak değildir. Saklantı çok değerlidir.

Aslan, Antik dönemlerden kalma saray veya benzeri seviyedeki harabelerin giriş ve yürüme bantlarında bazen açıkta veya toprak altında bir aslan heykelinin bulunması sık yaşanan olaylardandır. Şayet bunlardan bir tanesine rastlanırsa bilinmeli ki burası sarayın giriş yoludur. (Aslanlı yol) aynı zamanda bu tür bir heykel tek olmayacağı için aynı mekanda ve yolun sağlı sollu giriş noktasında bundan iki tane olacaktır.

Ayrıca, Orta çağa ait sembolizmin bir ögesidir. Bu da yine Hz İsa’ yı simgeleyen motiflerden bir tanesidir. İsa peygamber sık sık resim ve heykel sanatında soylu aslan, aslan gibi insan düşüncesiyle betimlenirdi. Tanrının oğlu olarak nitelendirildiği için cesaret, güç ve krallık anlayışlarına dayalı olarak Hz. İsa’nın bu motifle ifade edilmesi yaygın bir oluşumdur.

Bunların haricinde, Aslan işaretleri mağara,mezar ve kayalar üstünde işaret olarak ta kullanılmıştır. Bunlar gömüyü simgelemektedir. Aslan işareti olan her gömü, liderlik vasfı taşıyan insanların hazinesi anlamına gelmektedir. Mağara önlerinde yapılmış bir işaret ise, kapatılmış oda aramalısınız. Açık bir mağara yoksa, ağzı kapatılmış doğal görünüm verilmiş mağaraya uygun yerler bakmalısınız. Ülkemizde deniz kıyısına yapılmış aslan işaretleri bulunmaktadır. Bu işaretler, deniz korsancılığı yapmış korsan liderlerini simgelemektedir. Suyun içinden girişleri olduğu defalarca görülmüştür. İşçiliği zor fakat hazinesi büyük olan güzel işaretlerden birisidir.

Aslan kralı simgeler değerli define işaretidir, kral mezarıdır.

1- Aslan işareti ayakta ise aslanın baktığı yerde pençe izi aranız. bu pençeler kaç tırnaklı ona bakın uzun tırnak kısa tırnak malın yerini verir.

2- Aslan ayakta yada oturur anıt şeklinde yapılmış ise burada bir tümülüs vardır bu tümülüs kral mezarıdır, genelde aslanın arka tarafında olur.

3- Aslan ve boğa (öküz) aynı mantığı içerir, kartalda benzerlik gösterir, lakin bire bir aynı değildir. aslanlar her daim kral mezarını verir genelde kaya mezar yada oda mezardır, yüklü miktarda hazinesi bulunur.

4- Aslan olan kaya araştırılmalıdır, genelde girişe yakın olur girişin bekçisi gibidir, bazen aslan olan kaya kapak yada kapıdır devirince giriş açılır.

5- Aslan oturmuş vaziyette ise mezar altındadır bunun girişi aslanın baktığı yerde bazen hemen altında yada önündedir.

6- 2 aslan birbirine bakar vaziyette ise bu kaya mezarına işarettir, bu mezar kral mezarıdır, genelde çok odalı kaya mezarıdır, ilk giriş ana oda; burada kral yatar içerideki küçük kapılardan yan odalara geçilir burada kralın ailesi vardır en değerli olanı girişteki büyük odadır yüklü miktarda hazine bu odadan alınır.

7– Aslan saldırır vaziyette ise genelde kabartma işarettir bunun mezarı ana kayada kaya mezarı verir. girişi kasık boyunda kapısı vardır . genelde açılmış mezarlardır.

8- Aslan ayakta kuyruğu dikelmiş vaziyette ise burada bir oda mezarı vardır, bu odaya uzun geçitli tünelden geçilerek varılır genelde dağın altına inen bir tünel şeklindedir. oda kubbeli mimari yapıya sahiptir çok değerli mezardır yüklü miktarda altınları ve krala ait eşyalar buradan alınır.

9- Aslan kafası varsa burası genelde ören yeridir. bu aslanın gövdesi kral kapısında resmedilmiştir. Aslan kafası ana kayada kayaya yapışık ise bu aslanın burnunda birde halka vardır bu aslan tam olarak mezara bakar vaziyettedir. bu figür öküz başı ile benzerlik gösterir.

10- Aslan yatmış uyur vaziyette ise mezarın tam üstünde demektir. altta ya kaya mezarı yada ana kayanın altında oda mezarı vardır.

11- Aslan kral mezarıdır genelde mezara yakın yapılır bu bölge aslanın koruması altında olup kapalı mağara girişini verir. mağara girişinde başka bir aslan işareti, içerideki aslan daha iri yapılı ise, iri yapılı aslan yan bakıyor, burada bir istavroz, istavrozun yanında bir ustura işareti varsa burası büyük tuzak vardır.

12- Çeşme yanında aslan varsa dere aşağı inilir. ana kayada mezar bulunur. Bu mezar dünya durdukça durur. çok büyük ve görkemlidir. Burada 3 nal işareti, 1 sofra taşı ve 1 aslan daha vardır. bu aslan sofra taşına bakar vaziyettedir buranın parası sofra taşının altındadır. burada 2 yer daha olup diğerleri tılsımlı ve tuzaklıdır.

lion-by-frances-goodman.jpg


stone-lion.jpg
 
 

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
28 Ocak 2019
762
1,343
98
#14

Ekli dosyalar