Ayı işareti ve çözümü

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
3,767
6,552
118
#1
IMG-20181009-WA0002.jpg


Ayı işareti bir çok uygarlıkta kullanılmıştır. Urartu -Roma -Bizans ve pek çok yerel topluluklarda güç sembollerinden bilinip koruyuculuğuna muhafız oluşuna inanılmıştır.Ayı işareti bazen anıtsal bir heykel gibi bazen bir oyma bazende kabartma olarak karşımıza çıkar.Genelde Kayanın kendisi Ayıdır.Ekseriyetle kabartma kayanın kuytu bir köşesinde de olabilir oyma nadir olur.Dikkat edecek olursanız defineavcilari.com farkı ile burda ki bilgiler klasic kopyala yapıştır olan iş değil direk tecrübe ve birikim ile gelen gerçeklerdir.Bunları zaten Görseller ile destekleyeceğiz inşaAllah.Her gelen de yeni tecrübe ve birikimler ekleyecektir.

Ayı kayanın kendisi ise ve heykel gibi ise ve sergene kayalarda değilse burada ilk iş üzerinde ve etrafında ki oymaları bulup yakınında ki fake mezarları ayıklamak olacaktır.Burda ayının duruşu çok önemlidir nereye bakıyor , oturmuş mu saldırı pozisyonunda mı , Selamlama duruşunda mı yoksa muhafız gibi anıtsal mı.Bu ayrımları genel izlenim ile teşhis ettikten sonra , Baktığı yönde 50 metreye yakın bir mesafede mezarı olur.Bu mezar boş değildir.Öbek yada dikili taş ile kendisini ele verecektir.Ve burası patika yol kenarıdır.Ana mahzeni ise Baktığı istikamette yada geri kısmında rampada küçük kayalık dağ var ise burada mağara girişi aranır.Bunlara uyum sağlayan durum yok ise Ayının etrafı büyük kayalar ile desteklenmiş ise bu ayı oturuyor ise mahzeni altındadır. Burda toprağın hemen altında oyma büyükçe görünür açılır ise.

Ayı kuru derede ise örneğin doğu cephesinde karşı batı cephede sedir yapan kayalıklarda hafif çapında pençe izli kaya aranır .İşte burası mağaranın giriş kapısıdır.Yine ayı kabartma olarak yapılmış ise ve memeli ise yavrusu aranır.Burası çeşmeye yakın yerdir.Yakın ve yoğun kayalıklarda yavrusu olur.3. son noktası saplama kayalarla desteklenmiş sığınağı bulmak geriye kalır.

Ayı ayakta ise ve büyükçe ise burada baktığı yönde blok kayalıklar uzak değilse iki tepe aranır ve biri uzun biri kısadır.Eğer bu durum çok uzak mesafe ise.Daha yakının biri uzun kol biri kısa koldan gelip birleşen çeşmelerin birleşim dirsek kısımlarında iki dikili biri uzun biri kısa aranır.Ve bunların gölge boylarının biribirine çarptığı yer son noktadır.Bu kısmı takip edip farkı farketmekle olur.

Eğer Ayı sergene kayalıklarda ise ve Ense tüyleri kabarık ise bir kabarık mı yoksa ensede iki veya üç boğum mu tümsek tüy kabarıklığı var buna bakılır.Ve Bu ense tüyü kabarıklığı tekrarınca hafif tepe yapan tümseklerden sonra mağara bulunur.Burdaki ayı kayada kabartmadır. Heykelvari değildir.

Eğer Ayı uzanmış ise karnı kabarık ise kendisi kasadır.Asıl mebla ise bakış istikametinde yine kapalı mağarada aranır.Uzak değildir.

Eğer Ayı mezar taşında ise ki bu taş saplama kayadır ve kabartma ayı vardır üzerinde buda doğal bir kayadır bir yüzü traşlı olarak.Burda duruş bakış istikametinde kısa bir tünel ile girilen oda aranır.
Bu söylediklerimizin dışında topal Ayı ve eşkiya ayıları vardır.bu konularda daha sonra inşaAllah bilgi paylaşacağız.

IMG-20170702-WA0005.jpg
IMG-20170702-WA0007.jpg
IMG-20170702-WA0006.jpg
IMG-20170719-WA0000.jpg

R00T : Arşiv destekli.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,122
3,971
118
#3
benim arşivdeki ayı gibi ama değil gibi bakın bakalım.

aslında topal ayı olacak birde ayıyı oynatan ayıcı olursa o zaman harikalar yaratabiliriz. nasıl burada bilginin dibini çıkarıyorsak o zamanda altının dibini çıkartırız.

define-isareti.jpg
 

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
17 Ocak 2019
696
2,030
98
#6
benim arşivdeki ayı gibi ama değil gibi bakın bakalım.

aslında topal ayı olacak birde ayıyı oynatan ayıcı olursa o zaman harikalar yaratabiliriz. nasıl burada bilginin dibini çıkarıyorsak o zamanda altının dibini çıkartırız.

Ekli dosyayı görüntüle 751
Usta sen boyle konusunca vallahi kendimi dağlara atmak geliyor içimden...soğuktan çok korkarim vız geliyor bilesin...
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,122
3,971
118
#7
Usta sen boyle konusunca vallahi kendimi dağlara atmak geliyor içimden...soğuktan çok korkarim vız geliyor bilesin...
aynı soru 10 defa sorulacak 10 defa cevaplayacağız. hiç bıkmayacağız. bilginin dibini çıkarıp ansiklopedileri, sözlükleri hüngür hüngür ağlatacağız. biz bu işe baş koyduk :)
 

sef_er

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
18 Ocak 2019
175
436
68
#11
Buyrun arkadaşın ifadesi;

Leyleğin parası çocuk mezarında gitmiş şelaleye bir miktar koyulmuş oda gitmiş şimdi kalanlar kazan dere cukurcanbaz gibi yerlerde kalmış velhasılı kelam hala çok para var zorda olsa .
Kazan gollerini merak ediyormusun uydu görüntüsü verebilirim lakin buradan gönderemiyorum