Bilinçsiz Defineciler

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Üçkağıtçılar define haritaları ve sahte detektörler satarak geçinirler! Uyduruk haritaları satın alan bilinçsizdefine avcıları hiç düşünmezler: “Yahu, bu haritada hazine varsa, niye bana bu paraya satıyor ki ? Neden kendisi gidip de köşeyi dönmüyor ?” Düşünmez çünkü bu muhabbetler gizli ve loş köşelerde, gizli konuşmalarla yapılır, pazarlığa gizemli bir hava verilir; onlara inanan eğitimsiz ve bilinçsiz define hastaları da, sazan gibi, mal bulmuş mağribi gibi hemen üzerine atlayıp, a 4 fotokopi kağıdını define haritası sanıp define aramaya koyulur.

Bizde define işini genellikle tarih bilgisinden yoksun, ceza yasalarını bilmeyen, alın teri olmadan, ‘hemen köşeyi dönme hastalığı’ nükseden kişiler yaparlar. Sonra da; yaptıkları bu büyük hatanın ceremesini de, zavallı anne babaları, eşleri ve kardeşleri çekerler!.. maddi zarar cabası.

İzinsiz definecilik yapmanın, kazara tarihi eser bulmuşlarsa da, bunları yabancılara pazarlamanın, yasal cezası bir yana çok yönlü ve tamiri mümkün olmayan sakıncaları vardır:

- Define izin alınarak yapılmalı; defineciler de, en az bir arkeolog kadar tarih bilgisine sahip olmalıdırlar.

- Yapılan kazılar çok dikkatli ve bu eserlere hiç zarar vermeyecek şekilde yapılmalıdır.

- Bir defineci, bu eserlerin Türk insanlarının birer ortak zenginlikleri olduğunu bilmelidir.

- Kazılar gece vakti, gizli – kapaklı değil, gündüz vakti yapılıp, uzman desteği alınmalıdır.

- Bilinçli bir defineci, sadece zengin olma hayaliyle değil, bulduğu eserin Türk Müzeleri’nde ömür boyu sergilenecek olmasının ‘onur ve gururunun farkında’ olmalıdır.

Eski yıllarda develer tellal, pireler berber, insanlar sersem iken; tesadüfen bulunan bazı tarihi eserleri satıp, yolunu bulanlar tabii ki olmuştur?

Ama şimdi dedektör desteği almadan bu pek mümkün değil!..

Zaman zaman, çok gelişmiş ülkelerde bile tarihi eser, tarihi tablo hırsızlıkları ve kaçakçılığı olduğunu duyuyoruz. Ama bunu yapanlar; ‘organize olarak’ işleri yapan, en az Emniyet güçleri kadar donanımlı çeteler tarafından yapılabiliyor! Gerçi bazı istisnalar dışında, onların da çoğu sonradan yakalanıyorlar ya!..

E bizim köy, kasaba kökenli; eğitimsiz, donanımsız ve eli kolu kısa kaçakçılarımızın, bu ortamda bir şansları olabilir mi? Zati olmadığı için de define bulamadığı gibi bir kısmıda yakayı ele veriyor.

Bu tür hayalperest definecileri frenlemek, gerçekleri anlatmak, bizim görevimizdir, Ne yaparsak yapalım bilinçli hareket etmeliyiz.

Definecilerin işi dağlarladır, bu yüzden dağları iyi tanımalıdır, kırık ve kıvrım dağlar arasındaki farkları bilmelidir. Dağa baktığında iklim, bitki örtüsü, ulaşım ve yerleşime uygunluğu konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. ancak bu şekilde bilinçli defineci olunur aksi takdirde sahtekarlara kapılıp zamanını boşa tüketir.
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,182
4,326
118
Bilinçli Defineci Olmanın Şartları

1- Sözü doğru olmalıdır.

2- Tecrübelerini paylaşma işini bir görev saymalı

3- Çözemediği işaretleri korumalı , kırmamalıdır.

4- Yasal sınırları aşmamalı, kaçak kazı yapmamalıdır.

5- Tarihi bilgisi üst seviyede olmalı.

6- Bu alanda kullanacağı teknolojiyi iyi tanımlıdır.

7- Nefsine düşkün tamahkâr olmamalıdır.

8- Definecilik bir geçim kaynağı olarak görmemeli. Bir hobi şeklinde yapmalıdır.

9- Tarihi izleri korumalı, müze ve yetkili mercilerle temas halinde olmalıdır.

10- Bir defineci bir arkeolog kadar bilgili ve becerikli olmalıdır.

11- Yapacağı işleri bir plan dahilinde yapmalıdır.

12- Her bulduğu veriyi kayıt etmeli, sonrada yorumlamalıdır

13- Size gelen define haberinin doğruluğunu araştırmalısınız.

14- Bahsi geçen konuyu doğru teşhis etmeli, definedenmi bahsediliyor yoksa başka branşmı bu önemli.

15- Define bilgi bulgu ve gerektrir, anlatılan rivayetleri ise yaşlı yöre halkından bahsettiğimiz veriler ışığında itibara almalıyız göz önünde bulundurmalıyız.

16- Elinizde arazi hakkındaki resmi kayıtlar yöre insanının bilgileri ve defineye dair bilgi bulgu va leri tamamladıktan sonra doğru yerde ve doğru zamanda olmalıyız...resmi kayıttan kasıt aranması yasak olan yerlerin bilgisidir sit alanları şahıs arazileri gibi,doru zaman ise gündüz olacak hava şartları müsait olacak gerekli alet edevat mevcut olacak.

17- Define aramaya gideceğiniz insanlar mutlak güvenilir olacak daha önce hiç tanışmadığınız kişilerle yola çıkmayınız çünki definecilik spor olduğu gibi aynı zamanda dayanışmada ister fedakarlık ve özveride ister dağda başınıza gelen bir kaza olabilir veya arama esnasında bir bulguya sinyale rastlayabilirsiniz yanınızdaki kişinin güvenirliliği burada çok önemlidir.

18- Gideceğiniz yola ve yapacağınız masrafa dikkat etmelisiniz proğramınızı baştan doğru yaparak çalışmalarınızın yarım kalmamasına özen göstermelisiniz iş planında kaç günlük iş varsa ona göre hazırlık yapılmalıdır. Define arayacağınız mevkiiye geldiğinizde orada önce kamp vaziyeti alarak hertürlü ihtiyacınızı görebileceğiniz ortamı sağlamak,defineci rahat olursa o derece başarılı olacaktır,gerekli hazırlık yapılmadan gidilirse bıkkınlık ve bezginlik getirir çekilen zahmet ve masrafta boşa gider.

19- Arazinin doğal yapısıyla farklılık arzeden detaylar hesaba katılarak yol su ana kaya ve belirgin varlıklar göz önünde bulundurularak harita varsa pusulayada bakılarak harita doğru yönde tutularak bahsettiğim belirginlikler baz alınarak tesbit yapılmalı alanı böylece daraltmalıyız.

20- Eğer işaretle araştıma yapıyorsak işareti önceden bilerek gidilmeli ve mevkiye gelindiğinde işaretin diline göre arama yapacağimız alanı daraltmalıyız ancak unutmamak gerekirki işaretler tek olmaz.

21- Elimizde aradığımız definenin cinsine göre cihaz bulundurmalıyız alan tarama ve nokta tesbit edebileceğimiz cihazlarımız olmalı.

22- Tesbitimizi yaptıktan sonra çalışmamız gereken arazi yapısına uygun malina, kazma, kürek, ısbatula, fırça, pürmüz, yanıcı madde, eldiven, halat, makara, ışıldak, maske, uygun ayakkabı, yedek giysi, çekiç murç keski, çelik şiş, elarabası, balta, kanca, tırpan, orak, kovalar, bidonlar, cep telefonu, bıçak, kerpeten, v.s bunların hepsini değil tabiiki çalışma şekline göre alet götürmeliyiz.

23- Hedefe doru varırken tuzaklıysa dikkat edecek ve can güvenliğini ön planda tutmalıyız kendimize dikkat etmeliyiz.

24- Defineye ulaşınca acele etmeden sakin bir kafayla önce bir duracaksın istişare ederek malzemeye çıplak elle tutmadan odaysa odayı havalandırmadan açılan malzemenin içindeki havayı solumadan hareket edeceksin bunlara dikkat etmeli, bir çok defineci bu konulara dikkat etmediğinden bunu ya hayatıyla ya sakat kalarak sağlığıyla ödemiştir unutmayalım en büyük nimet maddi olarak sağlığımızdır.

25- Son olarak aradığınız yerdeki tarihi varlıklara değer vererek onlara zarar vermemek için titiz çalışma yapmalısnız eğer zarar verirseniz bunun hem kanunen cezası farklıdır hemde kırılan parçalar değerini kaybedecektir.

26- Bilinçli, araştırmacı ve yukarıda anlatılan detaylara riayet eden definecilerin başarılı olmaları umulur...

EKİP NASIL OLMALI.

Define yalnız aranmaz ve yalnız araştırma yapılamadığı gibi, hiç mi hiç kaçak kazı yapılmaz.Araştırma ve gözlem için bir ekibe ihtiyaç duyulur. Ekip: tarih,elektronik ve arkeolojik bilgisi olanlardan kurulmalıdır.

Ekip içinde yer alan şahıslardan olması gereken unsurlar.

Tamahkar olmamalı
İspiyoncu olmamalı
Bilgiyi paylaşmasını bilmeli
İnançlı olmalı
Uzlaşmacı olmalı,
Güvenilir ve emin insan olmalı
Yalan söylememeli
Gözü tok eli açık olmalı

Bu unsurları taşıyan insanların bir araya gelmeleri halinde zor olan şeylerin üstesinden erken gelinecektir. Sakın tanımadığınız hakkında yeterli araştırma yapmadığınız insanlarla yol çıkmayın para tatlıdır canınızdan olabilirsiniz.
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,335
10,188
118
Bu anlatılanlara kulak asıp dinleyip inşaAllah kendisini düzeltenler çok olur.
 
  • Beğen
Tepkiler: MendereS