Boşluk Nasıl Bulunur - Çubukla Boşluk Bulma

Karahanlı

Moderatör
Süper Moderatör
30 Ocak 2017
63
50
23
44
#1
Defineciliğin en önemli konusu boşluk bulmaktır, Yer altındaki mahzen , oda , girişleri kapatılmış tünel , mağara ve basit mezarları bulmak öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bunun için defineciler 40 çeşit çubuk yapar hepsini dener, gerçekte boşluk bulma cihazları metal arama cihazlarından çok daha kapsamlı daha teknolojik maliyeti yüksek cihazlardır. Kullanması bilgi ve hiç şüphesiz tecrübe deneyim ister.

1- GPR ve EM cihazları ile boşluk bulunabilir. Bunların en bilinen örnekleri OKM yer radarlarıdır bunlar dışında boşluk bulduğu söylenen bir çok çakma cihazlar olup su arama cihazlarının bile boşluk buluyor diye definecilere yutturulmaya kalkılmaktadır, bu konuda defineci arkadaşların daha uyanık olması menfaatleri yararınadır..

2- Normail define dedektörlerine son yıllarda bilgisayar yazılımı ekleyerek 3d yada 2d görüntü almak mümkündür, boşlukları pc ekrana taşıyabiliyoruz. Bu cihazların yer altına gönderdiği frekanslarla boşluk yeri tespit edilebilir.

3- Çubuklar; Evet çubuklarla boşluk bulunabilir doğrusu da budur çünkü metal bulmaz…Her geçen gün yeni çubuk şekilleri çıkmakta..bakırdan olanı pirinçten olanı içine civa konulanı ve daha birçok çeşidi vardır.bütün bunlar altın bulmak için tasarlanmış denemelerdir fakat sonuç olarak boşluk ve su dan başka bir şey bulamayacaktır.Yazının başında dediğim gibi boşluk mahzen , oda vesaire bulmak defineciliğin yarısıdır yani az bir şey değildir…Tabi kullanıcı deneyimi önemlidir…

4- Yer yüzeyine yakın mezarları bulmak için ortalama 170 cm uzunluğunda demir mil kullanılabilir…milin ucu boşluğa denk gelebilir yada kapak taşına..birkaç farklı noktada uygulanarak mezarın yeri uzunluğu yönü tespit edilebilir. Özellikle düz tarlada boşluk bulmanın en kolay yöntemi şişleme ile yapılandır. 8 lik demir kalınlığında hava çeliği 1.5 metre olsun yeter. bir ucuna 30 cm uzunluğunda çeşme borusu kaynat boşluk olma ihtimali olan yerlere çak. yani T şeklinde olsun. hava çeliği sağlam olduğundan kırılma yamulma olmaz boşluğa gelince güp güp öter anlarsın.

5- Kayalarda boşluk bulmak için en iyi yöntem ağaç takoz kullanmaktır…keser sapı kalınlığında bir sopada olabilir..

6- Aradığımız boşluk kaya içi ve horasanla kapatılmışsa ıslatılarak bulunabilir..normal kayada su çabuk kuruyor iken horasanlı yerde nem yapacak yada daha geç kuruyacaktır…bu dikkat önemlidir.

Çubuklarla Boşluk Bulma

1- İçi boş bakır çubuklar,ağızları silikon ile kapatılır, uzunluğu 40 cm sap kısmı 8 cm % 70 boşluk % 30 minerale ve metale gider.

2- Çelik teller ince iletken bakır tellerle sap kısmına gelmeyecek şekilde yiv gibi sarmanız gerekli, uzunluğu 30 – 40 cm sap kısmı 3 cm kadar olmalı.

3- kaynak elektrodu zaten kendisi hazırdır açık kısmı kıvrılması yeterli olur.

Bakır çubuklarla arama yaparken elimize bir miktar tuğla tozu alarak arama yapalım bu işlem mineral oranını %10 azaltır, arazide arama yaparken çarpı olan yerde durun, çarpı yapan yeri bir miktar (30cm) kazıp oradan aldığımız toprak taş parçalarıyla tekrar tutalım eğer tekrar çarpı yapıyorsa orada boşluk vardır eğer çarpı yapmıyorsa orada mineral vardır :)

Çelik tellerle boşluk olan yeri teyit etme yöntemi, çelik tellerin tutarken işaret ve baş parmağımızla tutmalıyız ellerimiz burun hizasında olmalı ancak tutarken baş parmaklar bir birine değer şekilde olmalı. açılımı 30-40 derece kayda değer değildir 100 -120 derece orada kayda değer bir boşluk olduğunu gösterir ancak 120 dereceyi aşarsa toprağı kazıp tekrar tutmalısınız. Elektrot yöntemi de aynı şekilde tutulur.

Bakır Çubukla Derinlik Tespiti ?


Boşluk bulduğumuz yerde işlemleri tamamladıktan boşluğu teyit ettikten sonra çubukları tekrar tut, çubuklar çarpı yapar; çubukları bozmadan yürüyün boşluk olan yerden uzaklaşmaya başladığınızda çubuklar açılır burası boşluğun bittiği yedir. Çubukları bozmadan farklı bir yerden yürüyelim; çubuklar tekrar çarpı yapar boşluğun bittiği yerle tekrar çarpı yapan yer boşluğun genişliğidir.
Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar açılır daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı yapan yerle şimdiki çarpı arası boşluğun yüksekliğidir. Bozmadan tekrar yürüyelim çubuklar tekrar açılıp daha sonra tekrar çarpı yapar son çarpı ile şimdiki çarpı arası’da derinliktir.

Çubuk kullanımı tecrübe, deneyim ister bir yeri iyi etüt etmek için defalarca bakmak gerekir yanılma payları mutlaka olacaktır. Bu sistem herkeste çalışmadığı gibi çok her tutulan yerde çok boş kazı yapılabilir.

Bu sistemle arama yaparken beyniniz çok rahat olmalı hiç bir şey düşünmemelisiniz bırakın çubuklar kendileri istediği yere çeksinler yönlendirme yapmayın.Çubuklar insan enerjisiyle çalışır her şey sizde biter çubuklar sadece yönlendiricidir.

Tek kural: Bakmadan önce stresinizi atın gevşeyin beyninizden şu var’mı bu var’mı düşüncesini atın farkı göreceksiniz.

boşluk buma.jpg
 

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
1,830
3,891
118
#2
Ustam Bazı ustalar da gördüğüm ve kendiminde denedigim çakmak tüpü var sprey şişesi gibi olan, üst kapağını çıkarın ve küçük bir igneyi ısıtıp tam ortadan delin, 90 cm ip tutturun ve kapağı tekrar yerine takın ve kapağın içi boş iken boşluk gaz kontrolü yapabilirsiniz, kapağın içine altın bırakın altın, gümüş kurşun ne bırakırsanız ona yonelecegini bilin, aynen şakül deki ip boyu önemli, bazı ustalarım ipi 50 cm den tutun arama taramayı yapın diyorlar, ben denemedim,
 

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
1,830
3,891
118
#3
Ustalarım kardeşlerim geçen yıl çubuğu ilk tuttugumda elektrot olan evde ilk önce beni oda içindeki sehpaya goturuyordu, tövbe tövbe ne var bu sehpada, 1 3 5 sonunda anladım, meğer altı boşluk sehpanın.
 
Beğeniler: uzman

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
1,830
3,891
118
#4
Iki koltuğun yan kenarlarıni bir karış yan yana getirdim, üstüne battaniye örttüm aha şakülle bir baktım meğer tunel miş.
 
Beğeniler: uzman

harputlu

Moderatör
Süper Moderatör
16 Ocak 2019
1,830
3,891
118
#5
Birde devamlı çubukla kendimi eğitmek istiyordum, defineciliğin ilk kuralı boşluk bulmaktır derler, baktım evde çocukların okul için kullandıkları şöyle parmak kalınlığında plastik yapışkan şişeleri var, plastik boş şişeyi nasıl sağ eldeki çubukla beraber tutunca baktım sanki beni bir güç çekiyor, meğer o da koltuğun içindeki boşlukmuş, şans işte ne olacak.
 
Beğeniler: uzman ve Robinson