Bu V isaretinin anlami ve

poyraz1

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bu V isareti ve hemen onunde iyi bakarsaniz asaga yarik var kayada ne tarafına bakmam gerek nasıl bir araştırma yapmam gerek değerli derindemi olur yoksa yüzeyde mi nasıl kac adım çarpmam gerek bilginiz için tsk ederim

Ekli dosyalar

R00T

ProfessionaL
Administrator
Uzun kol var ise uzunu yön olarak seç ve 1 cm sini sdandart 72 ile çarp bu bazen 68 -80-78 olarak uygarklıklara ve kavimlere göre fark edebilir yada adım büyüklüğüne göre.Kollar eşit gelirse aradaki açıyı dene.Ayrıca kısa koluda dene.Baktığı istikamete veya açık uç istikametine ters yönede dene.Bu denediğin yönlerde boşluk bak kayalık yada mağara yapacak alan yoksa.Genel kanı olarakda 5-7 veya 8 adım olarak takriben ölçülebilir.Bu V seni ikinci bir işarete yada işaret olabilecek 2. noktayada yönlendirebilir.

poyraz1

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bir kanadi uzun uzun kanadi 5 cm sonra tasdan asaga dogru temizlenmis bir yer var bakarsaniz fark ederseniz

R00T

ProfessionaL
Administrator
Bu V olan kayı karşıdan keşke bi çekseydin kayanın duruşuda etkilidir çözümde.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Dediğim yönlere bir bak inşaAllah diğer ustalarda bakarlar konuya.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Öyle demek istememiştim poyraz ustam.Neyse sen dediğim alanlarda boşluk bak farklı bir emare ara çöküntü tümsek göğüs kabartmış toprak.Ama ölçülerle ve yönelerle hareket et inşaAllah.Ben bu V yi karşına alarak bi 25 metre geriden çekilmiş ve etraf fotolarıda beklerdim ki ustalar etraafı görüp değerlendirsinler.

MendereS

Admin
Administrator
definecilikte en çok kullanılan işaret v dir. 3 geometriksel işaretlerden biridir. genelde yön verir. hatta son noktayı verir ayrıca her yerde saklanır. mesela Y dir. aslında Y değil Y üstünde saklanmış v dir. veya ok ucundaki mızrakta saklanmış v vardır. buna benzer bir sürü örnek var.

genelde uzun tarafı yön verir. bazen 3-5 adım önüne bakılır. bazende 5 anlamına gelir. kaynak su, pınar çeşme gibi yerleri verir. kaynak sulardan birden fazla varsa ayazma olana bakarsın. yani kutsal kabul edilen kaynak suya. mesela bazı pınarlar normal pınardır bazıları ayazmadır. suyu kutsallaştırılan kutsal kabul edilenler diğerlerinden ayrıdır. bunu anlamak için pınar önlerindeki taşlarda işaret yada yazıt olur onu okuyarak anlarsın. yalak taşından tut ayak taşına kadar biraz farklıdır.

ayrıca v yi ok işareti olarakta kabul edebilirsin. yani arkasında sapı yoktur sadece mızrak ucu gibidir. bu şekildede rastladığımız v ler var lakin çok az. bakmakta fayda var.

Üst Alt