çatalkaya

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
8 Eki 2019
1,115
2,865
118
59
Hamza dağına çıkarken sapancaya akan son dere çatalkayadan gelen deredir. Bu derenin adlarından biri beşbekarlar deresi diğer adı ise aygır deresidir. Burada aramamız gereken dere üzerindeki bıçkı değirmenidir. Bu değirmen zamanında izmit limanına götürülen kerestelerin biçildiği değirmendir. Buradan panca gölü kenarından limana kadar kereste giderdi. Buranın yukarısından deniz görülür. 3 çakıl yığması üzerinden adaların silüetleri seçilir. Açık havada sabah erken saatte istanbul ışıkları gökyüzünü aydınlatır.

Bu değirmenin Derman ocağına karşı ( Yıldız-şimal yönünde ) Şimale bakar şekilde 40 adım ilerisinde bir kara taş üzerisinde yeniçeri resmi vardır.Başında kalpağı üzeri tam silahlıdır. Bir yılan bu yeniçeri üzerinden sarkar haldedir. Önünde yayvan kılıcı elinde tutmuş üzerine yaslanmıştır burnu yere saplıdır. Asker önünde kılıcı ile kestiği bir kafa resmi onun yanında bir martı kesik kafayı yemek ister gibidir. Bu kafanın olduğu yer oturak gibidir. Oturduğumuzda yönümüz değirmene bakar. Buraya oturup kafamızı kaldırırsak kafamız
üzerinde derman dipçiğinin resmini işlenmiş görürüz. Sağ kolumuz üzerine yayılacak şekilde kaya meyillidir sağ tarafımıza yaslanır kolumuzu koyacak yerine koyarsak 10 metre ileride ulu bir çınar ağacı tektir. Bu ağacın batı tarafına bir adım atar kazarsak karavana yemek kabı içine konulup gömülmüş 219 okka altın gümüş karışık parayı buluruz. Bu ağacı tanımamızın yolu ağaç 3 kolludur ve batı istikametine 7 adet kara çivi çakılmıştır. 3 bir gurup 4 bir guruptur. Sıralı iner bir boy yüksekliktedir.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,320
10,122
118
Evet teşekkürler ustam.Bu bahsi geçen anlatılan muhit büyük sarıgöl ve kapıkaya yakın düşen karatepe etekleridir ki Burası kudret kaleyede yakın düşer.

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
8 Eki 2019
1,115
2,865
118
59
Evet teşekkürler ustam.Bu bahsi geçen anlatılan muhit büyük sarıgöl ve kapıkaya yakın düşen karatepe etekleridir ki Burası kudret kaleyede yakın düşer.
Sevgili ustam merhaba . Daha öncede belirtmiş idim bu belgeler ile çok fazla ilgilenmem diye sadece az görülenleri ve mantığıma uyanları buraya koymaya çalışıyorum. Sizler bu belgeler konusunda daha hakimsiniz. Tabiki bu konulara bilgi eklenmesini çok isterim.

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,320
10,122
118
@dardanoss teşekkürler emeğine sağlık bütün belgeler eksik ve karmaşıktır ancak gerçeği bilen doğru yerleştirme yapar.Neyi nerede arayacağını bilir.
Bir gün bu sitede bir harita çizip ayrıntılı işleri hangi yön ve dağda nerede olmalı diye yerleştirip krokilendirmeyi düşünmüyor değilim yani..
Saygılar ustam.

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
8 Eki 2019
1,115
2,865
118
59
@dardanoss teşekkürler emeğine sağlık bütün belgeler eksik ve karmaşıktır ancak gerçeği bilen doğru yerleştirme yapar.Neyi nerede arayacağını bilir.
Bir gün bu sitede bir harita çizip ayrıntılı işleri hangi yön ve dağda nerede olmalı diye yerleştirip krokilendirmeyi düşünmüyor değilim yani..
Saygılar ustam.

Sevgili ustam şimdi tam o kanayan yaraya parmak bastınız.
Yıllardır tüm bu eşkiya belgelrini ve hemen hemen tüm yorumları okudum.
Sevgili kardeşim inanırmısın öyle yorumlar vardı sanki bu yerleri hepsini görmüş de gizliyormuş gibi davranan mı resimleri var lakin bir türlü bulamıyorum diyenmi istersin. Yok orada değil şurada seninki yanlış benimki doğru diyenmi. Sendeki belgeler sahte ben gerçeklerini gördüm yada bende hakikileri var VSVSVS vr oğlu varda var. Tamam ben belki bu belgeler ile şahsen pek ilgilenmiyor olabilirim. Lakin definecilik aleminde bu belgelerdeki yerlerin gerçekte var olup olmadığını merak eden bir sürü kardeşlerimiz vardır mutlaka. Sevgili Balkaya ağabeyimizden başka bu sitelere bu yerler ile ve isaretler ile ilgili resim atan Allahın bir kulunu görmedim daha henüz. Ben gördüm ben gezdim eyvallah gördün ise buldun ise ne mutlu sana. Lakin bunları buldunda bir şey yapabildinmi tabiki hayır.
Bakın şimdi kimisinde yer vardır bilgi yoktur. Bazende bilgi vardır yer yoktur. Neden bunları mademki bir şey başaramıyorsunda saklıyorsun. Hiç olmaz ise bilgisi olan kardeşlerimizle paylaşsınlar ki bir işe yarasın bu bildikleriniz. Bakın siz ne güzel bir kroki hazırlayacağım diyorsunuz Ne güzel sevgili kardeşim sizin o krokiniz sayesinde millet fazla gezmeden istediği sonuca gidebilir Ne mutlu size.
Bazıları bir belge attığında bazı yerleri kapatarak atıyorlar. Yahu sevgili kardeşim bu belgeleri türkiyede okumayan kaldımıki. Sevgili ustam Bazen sizin yorumlarınıza bakıyorum ve inanın hep belgelerin noktalarından dem vuruyorsunuz. Yani tam yeri göstermeye yada en azından böyle giderseniz daha iyi demeye kişileri hedefe kolay yoldan götürmeye çalışıyorsunuz. Sizi cani gönülden kutluyorum. Sizde biliyorsunuzki bu belgeler uğrunda hayatı kararan insanlar var. Türkiyede bu aranan yer isimlerinden yüzlerce olduğu malüm. Fakat işte gerçeğinin ispatları detayları önemli olandır. Şimdi biz bir siyah tay arıyoruz örnek olarak iyide bizim elimizde yüzlerce siyah tay var bizim tayı diğerlerinden ayıran bir özellği olması lazımki tayımızı ahanda bu bizim tay diyelim. Mesela yüz tane siyah tay var lakin bizimkinin alnında beyaz lekesi olacak . Yüz tayda 50 si beyaz lekeli işimiz düştü elliye. Bir ayrıcalık daha var Sağ ayağında da beyazı var . Otuzu gitti kaldı 20 tayımız. Başka bir durum daha olacakki kesin budur diyelim diğerlerinde olmayan Ön ayakları arasında göğsünde olan beyazı . İŞte sevgili ustam Hedefe ancak sağlam tespit olur ise gidilir. İnşallah öyle kardeşlerimiz çıkarda işte buranın resmi yada işte bu yer buradadır diyebilir . Sabır ile bekleyeceğiz inşallah. Sevgiler ustam

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
5,320
10,122
118
Ben balkaya ustamı Menderes ustamı ve kurtaga ustamı beklerim gelip çatalkaya eklemleme yapıp az bi izahat katkısı yapsınlar sonra da bende inşaallah yazarım.Bu kış evdeyiz ve deşilmedik konu bırakmayacağız.

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Hamza dağına çıkarken sapancaya akan son dere çatalkayadan gelen deredir. Bu derenin adlarından biri beşbekarlar deresi diğer adı ise aygır deresidir. Burada aramamız gereken dere üzerindeki bıçkı değirmenidir. Bu değirmen zamanında izmit limanına götürülen kerestelerin biçildiği değirmendir. Buradan panca gölü kenarından limana kadar kereste giderdi. Buranın yukarısından deniz görülür. 3 çakıl yığması üzerinden adaların silüetleri seçilir. Açık havada sabah erken saatte istanbul ışıkları gökyüzünü aydınlatır.

Bu değirmenin Derman ocağına karşı ( Yıldız-şimal yönünde ) Şimale bakar şekilde 40 adım ilerisinde bir kara taş üzerisinde yeniçeri resmi vardır.Başında kalpağı üzeri tam silahlıdır. Bir yılan bu yeniçeri üzerinden sarkar haldedir. Önünde yayvan kılıcı elinde tutmuş üzerine yaslanmıştır burnu yere saplıdır. Asker önünde kılıcı ile kestiği bir kafa resmi onun yanında bir martı kesik kafayı yemek ister gibidir. Bu kafanın olduğu yer oturak gibidir. Oturduğumuzda yönümüz değirmene bakar. Buraya oturup kafamızı kaldırırsak kafamız
üzerinde derman dipçiğinin resmini işlenmiş görürüz. Sağ kolumuz üzerine yayılacak şekilde kaya meyillidir sağ tarafımıza yaslanır kolumuzu koyacak yerine koyarsak 10 metre ileride ulu bir çınar ağacı tektir. Bu ağacın batı tarafına bir adım atar kazarsak karavana yemek kabı içine konulup gömülmüş 219 okka altın gümüş karışık parayı buluruz. Bu ağacı tanımamızın yolu ağaç 3 kolludur ve batı istikametine 7 adet kara çivi çakılmıştır. 3 bir gurup 4 bir guruptur. Sıralı iner bir boy yüksekliktedir.

Selam Dardanos ustam : Adres belli, Hatta nerdeyse kapı nosuna kadarda vermiş, Peki bu yere bakildimi aranılan işaretlerden ne var orda ustam