Çubuk Lahit Bulurmu

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Selam arkadaşlar, geçen ay başımdan geçeni anlatacağım.

Muğlaya bi köye gittik eski bi dostum vardı ziyaret ettim. tabi ben gelmeden önce babasına benden bahsetmiş tam o arada babası 2 adam getirtmiş define arıyorlar. Neyse ben gittim hoş beş sohbet derken 2 adam geldi. tabi bilinçli olarak çağırmış güya bizi çakıştıracak.

Ben hiç konuya girmedim sohbet ederken dün baktığımız yerde 2 tane lahit var dedi. Ala ala dedim lahiti söyleyecek teknoloji var bizim haberimiz yok. Sordum tabi hangi cihazla baktınız diye, Bizde çubuk var dedi, Ne çubuğu dedim arabadan getirdi 2 tane L çubuk.

Bununlamı buldun lahiti dedim evet dedi, nasıl anladınız dedim formülü var falan dedi herkes yapamazmış. çubuk herkeste çalışmazmış onları anlatmaya başladı bende hiç bozuntuya vermeden yavaşça sohbetten çekildim.

O günden beri kafama takıldı hep sorayım dedim bu güne nasip oldu çubuk yerin 3 metre altındaki lahiti bulabilir ve kesin bu lahit diyebilirmi ?

Esas sürprizi cevaplardan sonra verecektim ama dayanamadım, lahitlerin birinde 2 tane heykel varmış. yani çubuk lahiti buluyor içindeki heykel sayısınıda söylüyor sizce bu doğrumudur.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Muğlaya bi köye gittik eski bi dostum vardı ziyaret ettim. tabi ben gelmeden önce babasına benden bahsetmiş tam o arada babası 2 adam getirtmiş define arıyorlar. Neyse ben gittim hoş beş sohbet derken 2 adam geldi. tabi bilinçli olarak çağırmış güya bizi çakıştıracak.

Ben hiç konuya girmedim sohbet ederken dün baktığımız yerde 2 tane lahit var dedi. Ala ala dedim lahiti söyleyecek teknoloji var bizim haberimiz yok. Sordum tabi hangi cihazla baktınız diye, Bizde çubuk var dedi, Ne çubuğu dedim arabadan getirdi 2 tane L çubuk.

Bununlamı buldun lahiti dedim evet dedi, nasıl anladınız dedim formülü var falan dedi herkes yapamazmış. çubuk herkeste çalışmazmış onları anlatmaya başladı bende hiç bozuntuya vermeden yavaşça sohbetten çekildim.

O günden beri kafama takıldı hep sorayım dedim bu güne nasip oldu çubuk yerin 3 metre altındaki lahiti bulabilir ve kesin bu lahit diyebilirmi ?

Esas sürprizi cevaplardan sonra verecektim ama dayanamadım, lahitlerin birinde 2 tane heykel varmış. yani çubuk lahiti buluyor içindeki heykel sayısınıda söylüyor sizce bu doğrumudur.
Sendemi Niyazi ))) Kocadın, cubukcudan meded umuyon. Bize gönder o cubukcuları yontar düzler sana havale ederiz. Sonra oturur bi çay içersiniz. Üçün beşini bulurlar sende beraber kazma sallayıp yorulma. Ben gittigimde öyle adamlar cıkarsa karşıma o dedikleri yere sokuyorum kafalarını sonra seslerini kesiyorlar.
Fethiye Köycehiz o cubukcuları tanırım hep, bölgeyi biliyor nerde ne cıkar iyi tahmin yürütüyorlar, deneyim üstüne deneyimleri var adamları bu hususta yabana atma. Yoksa cubukcu degiller.

Son düzenleme:

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Hah o oldu işte, mesela ben toprağı koklayarak mezarı bulurum, insan eti yağlı olduğu için belli zaman sonra toprağın a tabakasına kadar işler. ben toprak kokusundan mezar bulan adamım, demek bunların başka yöntemleri var buluyorlar ama sana çubuk diye yediriyorlar şimdi anladım. keşke dalaşsaydım safa yatıp sohbeti terk ettim.

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hah o oldu işte, mesela ben toprağı koklayarak mezarı bulurum, insan eti yağlı olduğu için belli zaman sonra toprağın a tabakasına kadar işler. ben toprak kokusundan mezar bulan adamım, demek bunların başka yöntemleri var buluyorlar ama sana çubuk diye yediriyorlar şimdi anladım. keşke dalaşsaydım safa yatıp sohbeti terk ettim.
Yok yok yabana atılacak adamlar degil. O dedigin bölgede çokmu çok Lahit cıkar. O cubukcuyum diyenlerde hafta ay sürmez bi tane bulurlar. Artık o işin uzmanı olmuşlar ama kendi bölgelerinde. İstanbula götür onları dikili kalırlar. Lahit mezar yeri hariç hiç bir şeyide tesbit edemezler.

Çıkan lahitler işlemeli mermerdir, internette gezen fiyatlarda dogru degil içinden bir şey çıkmaz cogunun para verende olmaz. Müzeler eh işte belki ilgilenmez bile Coguda acılıp geri kapatılandır. İş cubukta degil o dedin kokuda ve araziyi okumada, kim ne zaman nereye bu tip mezarları yapmış ordaki defineciler kurt olmuş. Adım attıgın yerde olunca oluyor işte. Biliyorsun çok zengin tarihi var oraların. Ben iki ay dursam orda sırtım yere gelmez ))) Ama duramıyorum arada gidip geliyorum o sadece.

Son düzenleme:

ABK33

Defineci; doğayi sever, kültürel varliklari korur.
Yönetici

Kiymetli Ustadim

Cubukla Lahit bulunur
3 yontemi var
1-Bosluk Tespiti
2-Metal Tespiti
3-Daha onceki cubuk hareketlerindeki tecrubeler

Cubukla lahit icinde heykel var
Tac var bilezik var vs vs diyenlerin hepsi yalancidir
Metal cinsini soyleyebilir ancak ne oldugunu seklini semaili kimse cubukla bilemez
Bu cubukcular aldiklari metal sinyaline gore hayalinde canlandirdigini soylemis olabilir Bu bir tahmindir Tahmin edilen olabilir de olmayabilir de

Ozel bir cubuk yoktur
Formulu bende diyene itibar olunmaz

Bayram sonu ilk firsatta
ÇUBUK NEDİR ile alakali detay bir yazi yazacagim Lahit tespitini orada daha detayli yazarim