Dama TAŞ

balkaya34

Operatör
17 Mar 2019
2,562
3,430
118
Sinekli mağaradan gelen bir ince yol bağdat yoluna çıkar bu yol taş döşemedir diğer yolda halkalı kaya üzerine çıkar halkalı kaya üzerinden uçuruma baktığınızda bir yerde oyma olarak yapılmış bir dama taşını gözleriz uçuruma sırtımızı dönüp sağ ayağımız ile dama taşının istikametinden baktığımızda 200 adım ilerde 3 oturak taşı buluruz halkalı kayanın önünde eski bağdat yolunu vardır bu yol öncede belirtildiği üzere taş döşemedir yolun güneyini takip edersek vezir hanlarına ve vezir köprüsüne geliriz daha yukarı sırtta CENEVİZ kaleye gittiğimizde bir türbe görürüz türbenin başında bir işaretimiz var hayvanın arka baçağı ve bu tarafa 12 adım batıya doğru bir taşta daire dikili taş var...?... bu kale ceneviz kaledir içinde duvarında manda gibi siyah bir taş var bu taşın üzerinde atının üzerinde süvari resmi görebiliriz bir el resmi hem avuç sırtı sağ eldir kapıdan çıkarsak yol ikiye ayrılır sağa giden yol kazana benziyor

===========================================

Selam arkadaslar ,,, O kadar güzel anlatmışki hayret ettim, Bu yazinin başlığı, ALNI KESIKKAYA dır, Alni kesik kayayı, oturak taşı, Bu tasa oturup detenin geliş tarafina bakdiginda Gozluk seklinde halkayı,Buradan dereyi takipedip daha ilerde ,SUYU ayKda içilen çesmeyi anlatiyor orda.karsıya sinekli magra ñin onunden gecip ilerleyincede yerde sergende bir DAMA dan bahsediyor bu damaya sırtını verip karşiya vakdiginda 3 dikili taş vardiyor ,( bu tasları ilk defa duydum) Tas var dedigi yerde PAPAZ SARIMSAKLININ bahcesi var ve daha yukarda tepede papazın mağrası ,Yan yan yürüyerek girilen magra var, Bu dereyi.doguya takip edersek Dagarcikli degirmene gideriz,Sola devam edersek ,Sırasıyla, BALKAYA, tabiattan köprü, Kiremitli mandıra, Ve Kumpanya degirmenine varacagiz ve daha deldikleri kaya filan , Damaya dikilip guney doguya bakdigimizda gordugumuz koyde ÇUKURCAMBAZ köyüdür. Arkafaslar bu anlattigim alan az bir alandır, bu kadar yaklaşmışım fakat birsey yapamıyorum. SAYGILAR

• Beğen
Tepkiler: eski ve R00T