Dedektör Başlıkları, İlk Defa Dedektör Alacaklar Bunları Bilmelidir

MendereS

Admin
Administrator
Mesajlar
809
Beğeniler
2,673
Puanları
98
#1
Arama bobini defineci tabiriyle arama başlığı dedektörün altındaki büyük dairesel aygıttır, zemine değmeyecek kadar yakın olup sağa sola süpürme yaparsınız bunada sallama denir.Dedektör bobinleri ne kadar küçük olursa metali ayırma yeteneği buna paralel olarak yüksek olur.

Bir dedektör ne kadar derine iner sorusu burada son buluyor, Dedektörlerin arama bobinleri ebatı arama derinliğini belirler, kısacası bobini yan çevirip toprağa soktuğunuzu düşünün ne kadar derine giderse metali bulma derinliğide odur. Kısacası derinlik bobinin (başlığın )boyutu tarafından belirlenir. Tabi bu 1 parmak büyüklükteki metal için geçerlidir, daha büyük metallerde daha derine inebilir daha küçük metallerde ise bobin boyutuna bile varamayabilir.

Temel olarak 5 farklı arama bobin türü vardır. Konsantrik, Mono, Imaging, Çift-D ve 2-box.

Genel olarak konuşursak, kullandığınız arama bobini ne kadar büyükse, derinlerdeki metali bulma şansınızda o kadar yüksek olur. Lakin büyük bobin mineralli zemin dediğimiz çör çöpün bol olduğu yerde sağlıklı çalışmaz sürekli sinyaller üreterek kullanıcıyı çileden çıkarabilir.

Bunun nedeni, daha büyük bir arama bobini daha büyük bir arama alanı oluşturmasıyla alakalıdır, Yani bobin altında tek metale denk gelirse doğru tepkiyi verir arama başlığı büyük olunca arama alanıda büyük olur, bobin birden fazla metale denk gelindiğinde sağlıklı çalışmaz sürekli karmaşık sinyaller üretmeye başlar. Eğer temiz bir arazide kütle bir metal arıyorsanız burada büyük bobin işinizi görebilir.

1- Konsantrik Bobin: Bazı bobinler iki eşmerkezli halkadan oluşurken biri iç kısımdadır, bir iç daireye ve bir dış daire tel sargısına sahiptir. Arama modeli koni biçimindedir ve hedefleri doğru bir şekilde saptamak için kullanışlıdır. Çok fazla mineralli zeminlerde parazit yapabilir, bu parazit esnasında altını gözden kaçırma ihtimali mutlaka vardır.

2- Imaging: Konsantrik modelinin gelişmiş bir versiyonudur gerçek hedef derinliği algılaması ve gerçek hedef boyutlandırma yetenekleri için gerekli olan ek hedef bilgileri dedektöre sağlar.

3- Çift-D Bobin: DD bobinlerinin yan yana iki D-şeklinde emitörü vardır. Kısacası 2 D'nin birleştirilmesiyle oluşturulmuş halka denilebilir. iki adet D'nin şeklinde iki örtüşen tel sargısı vardır. Double-D bobininin faydaları ağır mineralize zeminlerde derinlik, hassasiyet kaybı yaşamadan sağlıklı bir şekilde çalışan çok kapsamlı bir bobin modelidir.

4- Mono: Mono bobin sadece Darbe İndüksiyon (Pi-Pulse) dedektörlerinde bulunur ve konsantrik konfigürasyonun farklı bir modelidir. Tekli bobin, TX ve RX bobinleri birlikte ya da hem TX hem de RX olarak etki eden tek bir bobinle çalışır.

5- 2-Box: 2 kutu konfigürasyonda TX ve RX bobinleri fiziksel olarak birkaç feet aralıktadır. Bu konfigürasyon, 3 '- 4' çapında bir arama bobininin performansına ulaşmak için hafif, yönetilebilir bir araç sağlar. Büyük boy ve dolayısıyla büyük algılama alanı nedeniyle 2 kutu, kalıntılar ve önbellekler gibi derin ve büyük gömülü nesneleri tespit etmek için en iyi seçimdir.

Mono'nun algılama ve performans özellikleri, konsantrasyonla aynıdır, ancak mümkün olan en yüksek duyarlılığı sağlar, ancak mineralize zeminde bazı performanslara maruz kalır.

Bu 2 farklı bobin çeşidinin sinyali yayma şekilleride birbirinden farklıdır. bazı dedektör kullanıcıları dd bobini tercih ederken bazıları normal bobini tercih eder. bunu sadece profesyonel kullanıcılar bilir ve kullanır acemi bir kullanıcı bu 2 bobin arasındaki farkı anlaması bira zor olur. En ideal başlık ölçülerine gelince buna ölçü vermek gerçekten zor olur.

Başlık seçimine önem verin.

Başlığın büyüklüğü, detektörün algılama derinliğini ve hassaslığını etkileyebilir. Başlık ne kadar büyükse, o kadar derini algılar, fakat küçük hedeflere karşı daha az duyarlılığa sahip olur. Çap ne kadar küçük olursa, o kadar hassas olur, ancak daha az algılama derinliğine sahiptir.. Küçük başlıklar hafif olduğu için kontrol edilmesi hem kolay olur hemde sizi yormaz. daha küçük boyuttaki başlıklar mineralli zeminde çok daha iyidir, mineralden etkilenerek sahte sinyal üretme yerine sadece değerlilere duyarlılık gösterip size zaman kazandırır. Konsantrik bobin, Monoloop bobin, Çift D (DD) Bobin en çok kullanılan çeşitlerdir. Çift D (DD) bobin (özellikle ağır mineralli zeminde) derinlik, hassasiyet ve çok kapsamlı bir arama modelidir.

İlk Kez Dedektör Alanlar

İlk defa dedektör aldığınızda bir an önce araziye çıkıp aramaya başlamak için sabırsızlanırsınız. şu varki araziye çıkmadan önce bilmeniz gerekenler vardır, bunların başında aldığınız dedektörün kullanım klavuzunuzu tekrar tekrar gözden geçirmek ve cihazınızı testlere tabi tutmaktır. Size en büyük desteği sağlayacak olan internet adresidir. cihazınızın marka modelini yazarak gerek kullanımı gerekse metal cinslerine göre tepkilerini görerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Madeni paralar, geçmiş uygarlıklara ait küpe yüzük gibi kalıntılar, kayıp mücevherler ve altın külçeleri metal dedektörünüzle bulabileceğiniz birçok farklı değerli eşya türü vardır. Ören yerleri genellikle para, emanetler veya mücevherat bulacağınız yerdedir. Araştımaya başlamadan önce sit alanı veya özel mülke girmeden önce izin almayı ihmal etmeyin.

Ayrıca bölgenizde definecilerin toplanma yeri olup olmadığını araştırın, Define sohbetlerine katılın ve nerede ne arayacağınız hakkında bilgiler edinin. Dedektörü olan diğer definecilerle yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Define avı için en verimli yerler listesi şunlardır.

Ören yerleri
Savaş alanları
Meralar
Hayalet kasabalar ve antik şehirler
Eski evleri ve kamu binaları
Sahiller
Kiliseler

Türkiyede hala bolca hazine var.

Define tespit edilecek en iyi yerler, daha önce altın bulunan ve benzer jeolojiye sahip olan bölgelerdir. Yeni sahalar hakkında bilgi edinmek için araştırmanızı yapın. özellikle yeni model dedektörler eskilere göre biraz daha derinlere inme özelliğine sahiptir, taranmış sahaları tekrar elden geçirmek için yei model tercih edilmelidir. Garrett At Max ve Nokta İmpact tüm arazi koşullarına uyumlu metal dedektörüdür, antik paraları, küpe, yüzük gibi kalıntıları, mücevherleri ve hatta altın külçelerini avlamak için en ideal modellerdir. Standart veya Profesyonel arama modlarından birini seçerek zaman kaybetmeden aramaya başlayabilirsiniz.

Madeni para, mücevherat, küpe, yüzük gibi kalıntı avı, altın aramaların aksine farklı bir çalışma mantığı içerir . Madeni para, mücevher ve kalıntı dedektörleri, altın arama dedektörlerinden farklı performans özelliklerine sahiptir. Madeni para, mücevher ve kalıntı avlanma dedektörleri iyi bir ayrımcılığa sahiptir ve önemsiz metalleri reddetmek için ayarlanabilir. Böylece kullanıcı bir hedefi kazmadan önce ne olduğunu tahmin edebilir.

Tüm metaller modunda arama yaparsanız herhangi bir metalin maskelenmesi veya yok sayması mümkün değildir, Demir, çivi dahil tüm metalleri tespit edilecektir. bu kullanıcıya pek mantıklı gelmez fakat dedektörün en derinleri algıladığı ayar budur. Çok fazla mineralin olmadığı toprakta arama yapıyorsanız dedektörünüz sürekli sahte sinyaller üretmiyorsa tüm metaller modunu kullanmanızı tavsiye ederim.
Kulaklık

Küçük sesleri duyabilmeniz ve yoldan geçenlerin dikkatini çekmemek için kulaklık kullanmalısınız.

Temel Prensipler

Metal dedektörler elektromanyetik alanı arama bobininden gönderdiği sinyal ile çalışır. 1. bobin sinyali gönderir metale çarpan sinyal diğer bobin tarafından alınıp bip sesi ile kullanıcıyı uyarır. vlf dedektörler farklı metal tipleri arasında ayrım yapabilir ve istenmeyen hedefleri göz ardı edecek şekilde ayarlanabilir.

Pil

Detektöre güç sağlar.

Kontrol Kutusu

Kontrol kutusu dedektörün elektronik aksamını içerir. Bu, gönderme sinyalinin üretildiği ve alma sinyalinin işlendiği ve bunu sesli, rakamlı veya grafikler halinde bunu kullanıcıya bildirir.

Arama Bobini

Dedektörün arama bobini elektromanyetik alanı toprağa iletir ve metale çarpan sinyal dönüş yaparak diğer bobin tarafından algılanır.

Gönderilen Elektromanyetik Alan (resimdeki mavi alan.)

Metale çarpan Elektromanyetik alan.

Hedef Metal,

Bir hedef, bir metal detektörü tarafından tespit edilebilen herhangi bir metal nesnedir. Bu örnekte, tespit edilen hedef iyi (kabul edilmiş) bir hedef olan hazinedir.

İstenmeyen Hedef

İstenmeyen hedefler genellikle çiviler (örneğin bir mıknatısa çekilir), çivi gibi, fakat aynı zamanda şişe kapağı gibi demir dışı da olabilirler. Metal dedektör istenmeyen hedefleri reddetmek üzere ayarlanmışsa, bu hedefler için bir sinyal üretilmeyecektir. bu ayarı kullandığınızda dedektörünüz derinlik kaybı yaşayacağını bilmelisiniz. dedektörler maksimun derinliğe ancak tüm metaller modunda ulaşır dedektörü kastığınız zaman derinlik kaybı yaşarsınız.

Elektromanyetik Alan

Alıcı elektromanyetik alan, enerji hedeflerinden yani metallerden elde edilir ve arama bobini tarafından alınır.

Hedef Tepki ( resimdeki yeşil çizgiler)

İyi bir hedef tespit edildiğinde, metal detektörü bir bip sesi veya tonda değişiklik gibi sesli bir yanıt verir. Birçok dedektör, aynı zamanda, hedef bilginin görsel bir görüntüsünü sağlar.

vlf-dedektör-işleyişi.jpg


ANAHTAR TESPİT KAVRAMLARI

Frekans

Vlf dedektörün frekansı, hedeflerin ne kadar iyi tespit edilebileceğini belirleyen önemli etkenlerden biridir.

Zemin Dengesi

Zemin Dengesi yani toprak ayarı çörün çöpün bol olduğu mineralize dediğimiz toprakta çeşitli ayarlarla derin yada yüzeye yakın araştırma yapabileceğimiz ayardır. Bu ayarı genelde ıslak toprakta, kumlu toprakta, kırmızı toprakta ve demir kalıntısının bol olduğu tıoprakta yapılır. Örnek olarak, üstte bir demir parçası alttaki değerli altın yada gümüşü maskeleyebilir. Bunu düzeltmek için Zemin Dengesi ayarı, maskelemeyi ortadan kadırır, böylece hedef sinyallerini açıkça duyarsınız ve zemin gürültüsüyle dikkatiniz dağılmaz.

Üç temel zemin dengesi vardır:

1. Manuel Topraklama Dengesi - Toprak Dengesi ayarını manuel olarak ayarlayın, böylece minimum zemin sinyali miktarı duyulur.

2. Otomatik Zemin Dengesi - Dedektör en iyi Zemin Dengesi ayarını otomatik olarak belirler. Bu, elle ayarlanan Zemin Dengesinden daha hızlı, basit ve daha doğrudur.

3. İzleme Toprak Dengesi - Dedektör, tespit edilirken Toprak Dengesi ayarını sürekli olarak ayarlar. Bu, Zemin Dengesi ayarının her zaman doğru olmasını sağlar.

Garret ve nokta dedektörleri, diğer herhangi bir dedektör tarafından eşleştirilemeyen üstün yer dengeleme özellikleri için özel gelişmiş teknolojiler kullanır.

Ayrımcılık

Bulunan metalin cinsini henüz kazmadan bilmeniz mümkündür, garret ve nokta dedektörleri üstün metal ayırma kabiliyetine sahip gelişmiş dedektörlerdir, ekrandaki numaralar yada ses tonları metalin cinsi hakkında önemli bilgiler verir, hatta değersiz ise bunu yok say ayarı ile değeri olmayan metalleri kolayca eleyebilirsiniz.

Garret dedektörlerinde dört ana tip arama modu vardır: Nokta impact ta ise 12 arama modu bulunmaktadır. Yüksek çözünürlüklü demir ayrışım özelliği ile çöplükte metal obje tespiti yapabilirsiniz.

ALGILAMA DERİNLİĞİ FAKTÖRLERİ

Metal dedektörleri hakkındaki en yaygın soru 'Ne kadar derine gidiyor?'

Çok basit “definlik başlığın çapı kadar” dır. Böylece daha büyük başlığa sahip dedektörler daha derin algılar fakat metal ayırma kabiliyeti düşer, değerli sinyali alırsınız gazoz kapağı çıkar :)

Toprak Mineralizasyonu

Düşük mineralli zemindeki bir hedef, yüksek derecede mineralize bir zeminde bir hedeften daha derin olarak tespit edilebilir. Toprak mineralizasyonu seviyesi, tespit derinliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hedef boyut

Büyük hedefler, küçük hedeflerden daha derin olarak algılanabilir.

Hedef şekli

Sikke ve halkalar gibi dairesel şekiller çivi gibi uzun ince şekillerden daha derin olarak algılanabilir.

Hedef oryantasyon

Yatay bir bozuk para (örn. Düz duran) dikey bir para biriminden (örn. Kenarda) daha derin olarak algılanabilir.

Hedef malzeme

Yüksek iletken metaller (örneğin gümüş), düşük iletken metallerden (örn. Kurşun) daha derin olarak algılanabilir.
 

Mfcs2010

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
95
Beğeniler
173
Puanları
38
#3
Arama bobini defineci tabiriyle arama başlığı dedektörün altındaki büyük dairesel aygıttır, zemine değmeyecek kadar yakın olup sağa sola süpürme yaparsınız bunada sallama denir.Dedektör bobinleri ne kadar küçük olursa metali ayırma yeteneği buna paralel olarak yüksek olur.

Bir dedektör ne kadar derine iner sorusu burada son buluyor, Dedektörlerin arama bobinleri ebatı arama derinliğini belirler, kısacası bobini yan çevirip toprağa soktuğunuzu düşünün ne kadar derine giderse metali bulma derinliğide odur. Kısacası derinlik bobinin (başlığın )boyutu tarafından belirlenir. Tabi bu 1 parmak büyüklükteki metal için geçerlidir, daha büyük metallerde daha derine inebilir daha küçük metallerde ise bobin boyutuna bile varamayabilir.

Temel olarak 5 farklı arama bobin türü vardır. Konsantrik, Mono, Imaging, Çift-D ve 2-box.

Genel olarak konuşursak, kullandığınız arama bobini ne kadar büyükse, derinlerdeki metali bulma şansınızda o kadar yüksek olur. Lakin büyük bobin mineralli zemin dediğimiz çör çöpün bol olduğu yerde sağlıklı çalışmaz sürekli sinyaller üreterek kullanıcıyı çileden çıkarabilir.

Bunun nedeni, daha büyük bir arama bobini daha büyük bir arama alanı oluşturmasıyla alakalıdır, Yani bobin altında tek metale denk gelirse doğru tepkiyi verir arama başlığı büyük olunca arama alanıda büyük olur, bobin birden fazla metale denk gelindiğinde sağlıklı çalışmaz sürekli karmaşık sinyaller üretmeye başlar. Eğer temiz bir arazide kütle bir metal arıyorsanız burada büyük bobin işinizi görebilir.

1- Konsantrik Bobin: Bazı bobinler iki eşmerkezli halkadan oluşurken biri iç kısımdadır, bir iç daireye ve bir dış daire tel sargısına sahiptir. Arama modeli koni biçimindedir ve hedefleri doğru bir şekilde saptamak için kullanışlıdır. Çok fazla mineralli zeminlerde parazit yapabilir, bu parazit esnasında altını gözden kaçırma ihtimali mutlaka vardır.

2- Imaging: Konsantrik modelinin gelişmiş bir versiyonudur gerçek hedef derinliği algılaması ve gerçek hedef boyutlandırma yetenekleri için gerekli olan ek hedef bilgileri dedektöre sağlar.

3- Çift-D Bobin: DD bobinlerinin yan yana iki D-şeklinde emitörü vardır. Kısacası 2 D'nin birleştirilmesiyle oluşturulmuş halka denilebilir. iki adet D'nin şeklinde iki örtüşen tel sargısı vardır. Double-D bobininin faydaları ağır mineralize zeminlerde derinlik, hassasiyet kaybı yaşamadan sağlıklı bir şekilde çalışan çok kapsamlı bir bobin modelidir.

4- Mono: Mono bobin sadece Darbe İndüksiyon (Pi-Pulse) dedektörlerinde bulunur ve konsantrik konfigürasyonun farklı bir modelidir. Tekli bobin, TX ve RX bobinleri birlikte ya da hem TX hem de RX olarak etki eden tek bir bobinle çalışır.

5- 2-Box: 2 kutu konfigürasyonda TX ve RX bobinleri fiziksel olarak birkaç feet aralıktadır. Bu konfigürasyon, 3 '- 4' çapında bir arama bobininin performansına ulaşmak için hafif, yönetilebilir bir araç sağlar. Büyük boy ve dolayısıyla büyük algılama alanı nedeniyle 2 kutu, kalıntılar ve önbellekler gibi derin ve büyük gömülü nesneleri tespit etmek için en iyi seçimdir.

Mono'nun algılama ve performans özellikleri, konsantrasyonla aynıdır, ancak mümkün olan en yüksek duyarlılığı sağlar, ancak mineralize zeminde bazı performanslara maruz kalır.

Bu 2 farklı bobin çeşidinin sinyali yayma şekilleride birbirinden farklıdır. bazı dedektör kullanıcıları dd bobini tercih ederken bazıları normal bobini tercih eder. bunu sadece profesyonel kullanıcılar bilir ve kullanır acemi bir kullanıcı bu 2 bobin arasındaki farkı anlaması bira zor olur. En ideal başlık ölçülerine gelince buna ölçü vermek gerçekten zor olur.

Başlık seçimine önem verin.

Başlığın büyüklüğü, detektörün algılama derinliğini ve hassaslığını etkileyebilir. Başlık ne kadar büyükse, o kadar derini algılar, fakat küçük hedeflere karşı daha az duyarlılığa sahip olur. Çap ne kadar küçük olursa, o kadar hassas olur, ancak daha az algılama derinliğine sahiptir.. Küçük başlıklar hafif olduğu için kontrol edilmesi hem kolay olur hemde sizi yormaz. daha küçük boyuttaki başlıklar mineralli zeminde çok daha iyidir, mineralden etkilenerek sahte sinyal üretme yerine sadece değerlilere duyarlılık gösterip size zaman kazandırır. Konsantrik bobin, Monoloop bobin, Çift D (DD) Bobin en çok kullanılan çeşitlerdir. Çift D (DD) bobin (özellikle ağır mineralli zeminde) derinlik, hassasiyet ve çok kapsamlı bir arama modelidir.

İlk Kez Dedektör Alanlar

İlk defa dedektör aldığınızda bir an önce araziye çıkıp aramaya başlamak için sabırsızlanırsınız. şu varki araziye çıkmadan önce bilmeniz gerekenler vardır, bunların başında aldığınız dedektörün kullanım klavuzunuzu tekrar tekrar gözden geçirmek ve cihazınızı testlere tabi tutmaktır. Size en büyük desteği sağlayacak olan internet adresidir. cihazınızın marka modelini yazarak gerek kullanımı gerekse metal cinslerine göre tepkilerini görerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Madeni paralar, geçmiş uygarlıklara ait küpe yüzük gibi kalıntılar, kayıp mücevherler ve altın külçeleri metal dedektörünüzle bulabileceğiniz birçok farklı değerli eşya türü vardır. Ören yerleri genellikle para, emanetler veya mücevherat bulacağınız yerdedir. Araştımaya başlamadan önce sit alanı veya özel mülke girmeden önce izin almayı ihmal etmeyin.

Ayrıca bölgenizde definecilerin toplanma yeri olup olmadığını araştırın, Define sohbetlerine katılın ve nerede ne arayacağınız hakkında bilgiler edinin. Dedektörü olan diğer definecilerle yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Define avı için en verimli yerler listesi şunlardır.

Ören yerleri
Savaş alanları
Meralar
Hayalet kasabalar ve antik şehirler
Eski evleri ve kamu binaları
Sahiller
Kiliseler

Türkiyede hala bolca hazine var.

Define tespit edilecek en iyi yerler, daha önce altın bulunan ve benzer jeolojiye sahip olan bölgelerdir. Yeni sahalar hakkında bilgi edinmek için araştırmanızı yapın. özellikle yeni model dedektörler eskilere göre biraz daha derinlere inme özelliğine sahiptir, taranmış sahaları tekrar elden geçirmek için yei model tercih edilmelidir. Garrett At Max ve Nokta İmpact tüm arazi koşullarına uyumlu metal dedektörüdür, antik paraları, küpe, yüzük gibi kalıntıları, mücevherleri ve hatta altın külçelerini avlamak için en ideal modellerdir. Standart veya Profesyonel arama modlarından birini seçerek zaman kaybetmeden aramaya başlayabilirsiniz.

Madeni para, mücevherat, küpe, yüzük gibi kalıntı avı, altın aramaların aksine farklı bir çalışma mantığı içerir . Madeni para, mücevher ve kalıntı dedektörleri, altın arama dedektörlerinden farklı performans özelliklerine sahiptir. Madeni para, mücevher ve kalıntı avlanma dedektörleri iyi bir ayrımcılığa sahiptir ve önemsiz metalleri reddetmek için ayarlanabilir. Böylece kullanıcı bir hedefi kazmadan önce ne olduğunu tahmin edebilir.

Tüm metaller modunda arama yaparsanız herhangi bir metalin maskelenmesi veya yok sayması mümkün değildir, Demir, çivi dahil tüm metalleri tespit edilecektir. bu kullanıcıya pek mantıklı gelmez fakat dedektörün en derinleri algıladığı ayar budur. Çok fazla mineralin olmadığı toprakta arama yapıyorsanız dedektörünüz sürekli sahte sinyaller üretmiyorsa tüm metaller modunu kullanmanızı tavsiye ederim.
Kulaklık

Küçük sesleri duyabilmeniz ve yoldan geçenlerin dikkatini çekmemek için kulaklık kullanmalısınız.

Temel Prensipler

Metal dedektörler elektromanyetik alanı arama bobininden gönderdiği sinyal ile çalışır. 1. bobin sinyali gönderir metale çarpan sinyal diğer bobin tarafından alınıp bip sesi ile kullanıcıyı uyarır. vlf dedektörler farklı metal tipleri arasında ayrım yapabilir ve istenmeyen hedefleri göz ardı edecek şekilde ayarlanabilir.

Pil

Detektöre güç sağlar.

Kontrol Kutusu

Kontrol kutusu dedektörün elektronik aksamını içerir. Bu, gönderme sinyalinin üretildiği ve alma sinyalinin işlendiği ve bunu sesli, rakamlı veya grafikler halinde bunu kullanıcıya bildirir.

Arama Bobini

Dedektörün arama bobini elektromanyetik alanı toprağa iletir ve metale çarpan sinyal dönüş yaparak diğer bobin tarafından algılanır.

Gönderilen Elektromanyetik Alan (resimdeki mavi alan.)

Metale çarpan Elektromanyetik alan.

Hedef Metal,

Bir hedef, bir metal detektörü tarafından tespit edilebilen herhangi bir metal nesnedir. Bu örnekte, tespit edilen hedef iyi (kabul edilmiş) bir hedef olan hazinedir.

İstenmeyen Hedef

İstenmeyen hedefler genellikle çiviler (örneğin bir mıknatısa çekilir), çivi gibi, fakat aynı zamanda şişe kapağı gibi demir dışı da olabilirler. Metal dedektör istenmeyen hedefleri reddetmek üzere ayarlanmışsa, bu hedefler için bir sinyal üretilmeyecektir. bu ayarı kullandığınızda dedektörünüz derinlik kaybı yaşayacağını bilmelisiniz. dedektörler maksimun derinliğe ancak tüm metaller modunda ulaşır dedektörü kastığınız zaman derinlik kaybı yaşarsınız.

Elektromanyetik Alan

Alıcı elektromanyetik alan, enerji hedeflerinden yani metallerden elde edilir ve arama bobini tarafından alınır.

Hedef Tepki ( resimdeki yeşil çizgiler)

İyi bir hedef tespit edildiğinde, metal detektörü bir bip sesi veya tonda değişiklik gibi sesli bir yanıt verir. Birçok dedektör, aynı zamanda, hedef bilginin görsel bir görüntüsünü sağlar.

Ekli dosyayı görüntüle 1455

ANAHTAR TESPİT KAVRAMLARI

Frekans

Vlf dedektörün frekansı, hedeflerin ne kadar iyi tespit edilebileceğini belirleyen önemli etkenlerden biridir.

Zemin Dengesi

Zemin Dengesi yani toprak ayarı çörün çöpün bol olduğu mineralize dediğimiz toprakta çeşitli ayarlarla derin yada yüzeye yakın araştırma yapabileceğimiz ayardır. Bu ayarı genelde ıslak toprakta, kumlu toprakta, kırmızı toprakta ve demir kalıntısının bol olduğu tıoprakta yapılır. Örnek olarak, üstte bir demir parçası alttaki değerli altın yada gümüşü maskeleyebilir. Bunu düzeltmek için Zemin Dengesi ayarı, maskelemeyi ortadan kadırır, böylece hedef sinyallerini açıkça duyarsınız ve zemin gürültüsüyle dikkatiniz dağılmaz.

Üç temel zemin dengesi vardır:

1. Manuel Topraklama Dengesi - Toprak Dengesi ayarını manuel olarak ayarlayın, böylece minimum zemin sinyali miktarı duyulur.

2. Otomatik Zemin Dengesi - Dedektör en iyi Zemin Dengesi ayarını otomatik olarak belirler. Bu, elle ayarlanan Zemin Dengesinden daha hızlı, basit ve daha doğrudur.

3. İzleme Toprak Dengesi - Dedektör, tespit edilirken Toprak Dengesi ayarını sürekli olarak ayarlar. Bu, Zemin Dengesi ayarının her zaman doğru olmasını sağlar.

Garret ve nokta dedektörleri, diğer herhangi bir dedektör tarafından eşleştirilemeyen üstün yer dengeleme özellikleri için özel gelişmiş teknolojiler kullanır.

Ayrımcılık

Bulunan metalin cinsini henüz kazmadan bilmeniz mümkündür, garret ve nokta dedektörleri üstün metal ayırma kabiliyetine sahip gelişmiş dedektörlerdir, ekrandaki numaralar yada ses tonları metalin cinsi hakkında önemli bilgiler verir, hatta değersiz ise bunu yok say ayarı ile değeri olmayan metalleri kolayca eleyebilirsiniz.

Garret dedektörlerinde dört ana tip arama modu vardır: Nokta impact ta ise 12 arama modu bulunmaktadır. Yüksek çözünürlüklü demir ayrışım özelliği ile çöplükte metal obje tespiti yapabilirsiniz.

ALGILAMA DERİNLİĞİ FAKTÖRLERİ

Metal dedektörleri hakkındaki en yaygın soru 'Ne kadar derine gidiyor?'

Çok basit “definlik başlığın çapı kadar” dır. Böylece daha büyük başlığa sahip dedektörler daha derin algılar fakat metal ayırma kabiliyeti düşer, değerli sinyali alırsınız gazoz kapağı çıkar :)

Toprak Mineralizasyonu

Düşük mineralli zemindeki bir hedef, yüksek derecede mineralize bir zeminde bir hedeften daha derin olarak tespit edilebilir. Toprak mineralizasyonu seviyesi, tespit derinliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hedef boyut

Büyük hedefler, küçük hedeflerden daha derin olarak algılanabilir.

Hedef şekli

Sikke ve halkalar gibi dairesel şekiller çivi gibi uzun ince şekillerden daha derin olarak algılanabilir.

Hedef oryantasyon

Yatay bir bozuk para (örn. Düz duran) dikey bir para biriminden (örn. Kenarda) daha derin olarak algılanabilir.

Hedef malzeme

Yüksek iletken metaller (örneğin gümüş), düşük iletken metallerden (örn. Kurşun) daha derin olarak algılanabilir.
———-
Selamun aleykum ustam metal aramada dedektör gmax 2 ve minelab kullanıyorum genelde büyük bobinli büyük başlık kullanmıştım daha etkili olur diye fakat konuda belirttiğin gibi bobin neden küçük olursa ayırma ve taramada etkili olur ? Neden hiç bir dedektör 1 mtr geçemiyor yani ben rastlamadım ustadım varmı böyle cihaz ?
Gmax2 ve minelab lorenz serisini önerir misin ustadım ?
:)
 

kan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
75
Beğeniler
133
Puanları
38
#4
dedektörle bakılan yerde numuneler çıkıyorsa o bölge yağurdan sonra kuru toprakta ve yaş toprakta bi kaç zaman diliminde birden fazla kez bakılmalıdır sonuçlar değiişir derinlik değişir ayrım değişir ay ışığında bile sessiz bi esintisiz bi havada bile derinlik değişebilir bunlar benim tecrübelerim deneme yanılma yöntemi detay çok
 

MendereS

Admin
Administrator
Mesajlar
809
Beğeniler
2,673
Puanları
98
#5
vlf mantığıyla çalışan dedektörler başlık büğütülerek derinlere ince yöntemi var. evet iniyor ama sağlıklı olmuyor çok fazla mineralden etkileniyor. kendi kendine sinyaller üretiyor. derin arama için pulse dedektör kısmen daha iyidir. garret atx ve minelab sdc 300 marka gereği popüler görünsede alman tero vido modellerine bakmanızda fayda var. bu marka mineral işini cidden çözmüş görünüyor. bu işler cepteki parayla alakalıdır ne kadar para o kadar kalite gibi bişey. şu var tero vido sanırım bundan sonra alınacak en iyi pulse dedektördur. durum onugösteriyor.
 

Mfcs2010

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
95
Beğeniler
173
Puanları
38
#7
lorenze gelince çıkalı 5 sene olmuş 5 senedir kendini yenilememiş tamam kötü değildi fakat şu yeni çıkanların hepsi lorenzi geçti gitti hala lorenz lafı var. lorenzle minelab 5000 bunları atın artık bunların devri bitti.
——
Ustam ama diğer dedektörler bunlara lorenz gpx2 minelab dahil ben şimdiye kadar altını gümüşü bronzu ayırt edeni görmedim işlevleri çalışması güzel ama burda galiba cismi vurdugu ses çok önemli dikkat li bir egitim süreci ile en ucuz makinada hiç beklenmedik yerde ciddi paraları çıkarıyor. Ustadım bunlara bakmadınız galiba bir para cinsi bronz ve işaret mi mühür mü ayıkmadım ve bunların yanında resimlemediğim ok uçları var çok değerli bişey değil sanırım tekrar ekleyim pranın üzerinde m v gibi harfler var parayı temizlemedim ama bu işaret nedir bir kaç kişiye sordum mühür olma ihtimali yüksek dediler internette bunları aramyın bu objeler hiç sistem açıklayamaz prof ve tarihle ilgili bilgili olan bilir dediler üstadım
0EDC46B6-7297-4A0C-900F-633720BA1D2A.jpeg
4B54EE0E-A3D4-4E66-8EF4-DC1459708996.jpeg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

MendereS

Admin
Administrator
Mesajlar
809
Beğeniler
2,673
Puanları
98
#8
paranın kondisyonu düşük ne olduğunu anlamak zor. diğerini gördüm ama çıkaramadım.

xp bu bulduklarında zaten en iyilerdendir. hatta gmax 2 değil deus olsa bak nasıl fark eder o biraz daha derin ve daha iyi ayrım yapar. ben yukarda pi sistemleri yazdım vlf sistemde xp candır.
 

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
20
Beğeniler
49
Puanları
16
#10
Merhabalar ,bu güzel hobide amatörüm
Yaklaşık 2 yıldır gerek forumlarda ( definesohbeti) gerekse sahada gözlerim ve az-çok sayıda tecrübe edindiğime inaniyorum.
Çoğu usta çubukta ısrarcı ancak bende @MendereS ustama katılıyorum 2019 senesindeyiz ve teknolojinin faydalarından yararlanmak gerekli.
Kısacası yeni konu açıp güzel sitede kalabalık istemediğimden uygunsa bu konu altında yazmak istedim.
Daha evel bir cihaz kiraladım yerli cihaz( reklam girer diye belirtmeyim) bana biraz kıytırık geldi fakat 20-30 cm den biraz derinde orak ucu gibi birşey buldu paslı bir demir ( degersiz demisti zaten) tektek tede bi iki 90 lardan kalma lira buldum.
Sonuç olarak butçem pulseye yetmeyeceği için çok dandik olmayan ve çokta pahaliya kacmayan bir cihaz sahibi olmak istiyorum.
Garrett at max sizce nasıl?
Bu ve emsal ürün kullanan veya baska cihaz kullanipta gercekten memnun kalan bir ustam şu hobidaş’ına( buda tuhaf oldu ama :) ) yardımda bulursa çok mutlu & duacısı olurum.
Biraz fazla yazmışım kusura bakmayın saygıdeğer ustalarım. Site tekrardan hayırlı olsun.
 

MendereS

Admin
Administrator
Mesajlar
809
Beğeniler
2,673
Puanları
98
#11
garret at max kullandım 2-3 defa kullandım çok iyi, xp deus x35 güncellemesi yapmış bence bu biraz daha iyi. ilk defa alacaksan 1-2 bine bakma iyi bişey al. xp alırsan bir defa alıyorsun yeni model çıkmıyormuş yeni güncelleme çıkıyormuş güncelleme çıktımı cihaza bi format atıyorsun alacağın bir başlık sonra cihazın yeni modele geçiyor bu gerçekten iyi xp iyi iş yapmış.

aslında ben çok cihaz kullanmadım bu işi biraz biliyoruz diye onüne gelen ille gel bize göster misali değişik cihazlar kullandım. fark ettimki cihaz türkçe oldumu biraz daha iyi oluyor. hele ilk defa alacaklar cihazda türkçe dil varmı baksın rahat etmesi açısından önemlidir dikkate alın..
 

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
20
Beğeniler
49
Puanları
16
#12
Ustam değerli yorumun için öncelikle teşekkür ederim. Şimdi ben yurtdışından almayı düşünüyorum malum fiyatları daha makul amma velakin
Garrett at max 750$ iken xp deus 1.550$ yani aralarında elzem bir fark yok ise tabii ki garrett almak bana daha cazip geliyor.
 

Delucia

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Mesajlar
20
Beğeniler
49
Puanları
16
#14
Ustalar minelab equinox 800 cihazi sanırım at max ten bir tık ötede ve xp deus’a daha yakın bir cihaz. Bu cihaz hakkında bilgisi olan var mı?
 
Üst Alt