Define Ağaçları ve Mezar Ağaçları

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,155
4,168
118
#1
Ağaçlar definecilerin olmassa olmazlarındandır. meşe, palamut, ardıç, ahlat dut bunların hepsi önemlidir. yeterki yaşlı olsun. ceviz bunlardan biraz farklıdır cevizi uğursuz ağaç olarak diğerlerinden ayırmışlar. özellikle ermenilerde ceviz uğursuz kabul edilmiştir. meşe ise tam tersi çaput bağlama dilek vs. en sevilen ağaçlardandır.

Yaşlı ağaç varsa define kesin vardır diyemeyiz ama kesine yakın denecek kadar önemlidir. aslına bakılırsa yaşlı ağaçlarda define işareti sınıfına girmesi gerekir. ortada hiç bişey yoksa bile yaşlı ağaç hedef seçilerek yapılan gömüler için bolca kullanılmıştır. özellikle bireysel gömülerde ve eşkiya gömülerinde yaşlı ağaçlar hedef seçilir belirli mesafe bırakılarak gömü yapılır. bu tip gömüler genelde yarım metre, 1 metre kadar ancadır.

Mezar Ağaçları

birde mezar başlarına veya yakınlarında olan ağaçlar vardır. bunlar mezarın kutsandığı yerdir. o yüzdek ekilir tapınma vs. işler. zaten bu ağaçların çoğunda çivi vardır geneli çarmıhın çivisidir. hazreti isa çarmıha gerildiğinde ellerine çakılan çivileri anlatır. ölümü ve ruhun göğe yükselişi. genelde her bir ölüme bir çivi çakılır. toplam çiviler haç oluşturasıya kadar devam edilir. tabiki şu dönemlerde ağaçta çivi bulmak çok zor. çünkü ağaçlar yaşlandı ve çivileri içine aldı. sonrada çürüttü. mesela kanser kusan yaşlı ağaç bulursanız büyük ihtimal içine çivi almış onu çürüttüğü için kanser kusuyordur. yani şimdi artık çivi bulmak yok kanser bulmak var kanserli ağaçlar çivili ağaçlardır diyeceğiz.

ağaç define..jpg

tek ağaç.jpg

yaşlı ağaç.jpg
 

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
22 Eki 2017
1,155
4,168
118
#4
Define işareti olarak kayalara, benzeri yerlere ağaç resmi çizilmez (hayat ağacı sembolü hariç).
Ağaçların kendisiyle ilgili define arama yöntemleri vardır. Uzun ömürlü ağaçlar nişan nokatalarıdır.

Define ararken uzunömürlü bir ağaç ile karşılaşırsak, şöyle birkaç bin yıllık, hemen ağaca bakalım herhangi bir bıçak izi var mı, çivi vb. birşey çakılmış mı, dikkat çeken herhangi birdefine işaretleri olabilecek işaret var mı?

Ya da ağacın bir tarafı diğer kısmına göre çok mu gür?

Uzun ömürlü ağaçlar meşe, çınar gibi ağaçlardır.

Eğer ağaç, define işaretlerinden biriolarak kullanılmışsa ağacı merkez alarak 30 m. yarıçaplı bir çember çizeriz, definenin bu çemberin içinde 3-5 m. derinlikte olma ihtimali büyüktür. Dedektör ile arama yapılması tavsiye edilir.

Bazen bu zun ömürlü ağaçlar( dut, ceviz, ahlat, çınar) direkt işaret belirtmesede asıl işareti bulmak için yardımcı nokta olarak seçilebilir. Bu ağaçların olduğu bölgeler emaneti saklamak için seçilebilir


Çatal Çam: Çam ağacının en önemli olanı çatal çam olması ile değerlendirlir.En az üç insanın bir arada kucaklayabileceği kalınlıkta olan bir açam 200-250 yaş civarındadır.Kurtuluş savaşı yıllarında veya daha öncesi ve sonrasında bu ağaç nişan noktası olarak kullamıştır.Eğer bu tarife uyan bir çam çatalı varsa ağacın çatal noktasının hemen altında yıllar önce atılmış bir çentiğin göz haline gelmiş izi aranır.Bu eski iz bugün bir yemek tabağı veya ona yakın ölçülerde olması gerekir.Göz izinin arka tarafında ve çatalın tam alt noktasından karşıya bakıldığında genellikle 7 vaya 70 adım mesafede bir işaret aranması gerekir.Çünkü çatal ''V'' harfi demektir. ''V'' harfi 7 rakamını temsil eder.Bu durumda iki noktadan birisi gömü alanı olarak belirlenir.Cihazlarla bu noktaya bakılır veya arazi gözlemiyle buradaki hedef tespit edilir.

Ahlat-Ardıç-Meşe ve Çam: Bunlar genellikle arazilerde açık alanlarda nadiren de köy evlerinin avlularında bulunan uzun ömürlü ağaç türleridir.Ahlat ve Ardıçlar yabani olarak dağlarda bulunduğu için eşkıya gömülerinin yada köy ve çiftlik zenginlerinin paraları bunlarla ilgili bir alana saklanmış olabilir.

Aksine bir görüş olmadıkça; ağaç 2 tane ise 2 ağacın ortası , 3 tane ise küçük veya büyük olanın altıdır.
Yakınlarda bir pınar veya çeşme varsa en yakın ağaçla çeşmenin tam ortası, suyun aktığı istikamete denk gelmeyecekse tek ağaç ile çeşme adımlanarak pınar ortada kalacak şekilde ağaca uzak olan (ters simetri) noktaya bakılır.
Çift ağaçlarda üçgen olabilecek ön veya arkadaki 3. boş nokta ölçüm yapılır ve gömü noktası için üçgen oluşturulur.Bu tür ağaçların bazen anası yaşlanmış, yakılmış yada kesilmiş olabilir.Dibinden çıkan filizi bu açıdan değerlendirilmelidir.

Dut Ağacı: Genellikle avlularda bulunur.Dut ağacı ile evin yapısı içindeki önemli noktalarla bağlantı kurulur. Örneğin;gömü sahibi kişi parasını daima gözü önünde tutmak isteyecektir.Bunun için oturduğu veya yattığı eski odasının yeri ve penceresi belirlenir.Bahçedeki ağacın bir alt noktası bu işin yapılabileceği ve görüntü alanındaki hedef noktalardır.Bu nokta genellikle ağaçtan ev giriş kapısına doğru 1-3 veya 7 adımdır.

Ceviz Ağacı: Genelde bahçe ve bağlarda yakın yerleşim alanlarının ağacıdır. Bu ağacın nişan alındığı nokta --yönü belli olmamakla birlikte- mutlak 3 adımdır. Gömünün ,ağacın 3 adım çevresinde olduğu bilinmeli ve çevre ataştırmaya tabi tutulmalıdır. ( ceviz gölgelidir , emanet gölge içinde korunmaktadır) ceviz erneilerde uğursuz kabul edilen ağaçlardır.
 
Beğeniler: infilaQ ve R00T

infilaQ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ocak 2019
414
940
98
#5
Yanlış hatırlamıyor isem 500 yıllık ağaçlar antik ağaç olarak kabul ediliyor ve koruma altına alınıyordu orman ile ilgili bir dergide okuduğunu hatırlıyorum antik ağaç başlıgında
 
Beğeniler: Cann ve R00T

infilaQ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
27 Ocak 2019
414
940
98
#6
IMG_20190517_123917.jpg
zeytin ağacı yaşını tahmin edemiyorum ancak çok uzun zaman yaşayabiliyorlarmış
 
Beğeniler: R00T

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,292
7,534
118
#8
Zeytinliklere baya lahit çıkıyor o çok dikkati mi çekmişti.
 
Beğeniler: infilaQ

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
14 Ocak 2019
4,292
7,534
118
#9
Bu alt kesik kaya sunağı gibi dimi dikkat çekici acaba kımler oynadı .?
 
Beğeniler: infilaQ