Define Avcıları Yakalandı Haberleri Hakkında

MendereS

Admin
Administrator
Biz burada kaçak kazı yapanların savunucusu değiliz. öncelikle burayı anlayalım. lakin define kazısında yakalanan insanları sanki feto yakalamış gibi bu kadar yaygara yaparak haber edilmesini hem kınıyor hemde eleştiriyorum.

Oysaki definecilik dünyanın en güzel hobilerindendir, doğayla iç içe olmak, binlerce yıl önce yaşamış insanlar hakkında bilgi edinmek, onlardan arta kalan figürleri, yazıtları, objeleri bulmak ve incelemek her insanın hakkıdır. hakkı olmalı.

Emniyet güçleriini böyle bir baskına giderken gazetecileri arayıp uyuşturucu kaçakçısı yakalıyormuş gibi pazara çıkarmak, aşağılamak, reklam etmek hiçte etik bir davranış değil. Haber edilmesine karşı değiliz ama hangi kategoride haber ediyorsun ve bu kadar yaygara yapmanın anlamı nedir. Aslında bu gazetecilik, muhabirlik değil yaygaracılık olur. yaygara takımı gibi.

Halbuki doğru haber defineciyi manşete atmak değil avcıyı manşete atmak olur. Avcının biri 120 tane ördek vurmuş bunuda faceboka atmış övünüyor. neymiş avcılık hobiymiş. öldürmenin hobisimi olur. Avcılık dinimizce helal lakin besleneneceğin kadar olması şartıyla, bunlar beslenemiyormu hala av yapıyor. açmı kalmışlar, yoksa zevk meselesimi ? hayvanları koruma vaksı açmak lazım, eğer varsa yönetimi değiştirmek lazım. Devlet birde bunlara kurs veriyor, belge veriyor, tüfekleride var. Gazetecilerde defineci koştursun haber daha ilgi çekici olsun diye sanki feto yakalamış gibi, filaş flaş flaş , az sonra bilmem ne.

Tamam sade haberi insanlar okumaz bunu biraz süslemek lazım, bunu kabul ederiz. lakin bu süsleme otçuyla, hapçıyla olmasın. bu bizi cidden yaralıyor. bu konuda gazetecilerin daha duyarlı olmasını umut ediyoruz.

Ben MendereS, ünlü amatör yazar, başka bir yazıda görüşmek ümidiyle esen kalın.

Kamhi Leonard

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Valla kusura bakma ben bu şartlarda
kaçak kazanlara kızmıyorum kim ne derse desin
Gelsin yüzüme söylesin
Ya amatör defineciler için
O zirvaliklarla dolu saçma sapan yasalar esnetilip yeni bir tüzükle düzenleme yapılacak herkes dilediği şekilde ar-ge sini yapacak
Yada herkes benin gibi açıktan söylemez ama Kacak kazıyı yapar
Bur benmiyim sanki herkes yapıyor
Ben açık açıkta bunu her yerde dile getiriyorum
Müzeye vermeyin kardeşim
Onlar zaten yurt dışına kaçırıyor tarihi eserleri

Moderatör tarafında düzenlendi:

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Ustalarım haklısınız herzaman..
Sistem cinayate kurşun ödül veriyor.. Bu ülkede..
Ben çok insan gördüm cinayetlere karşıyım diyen insanlar, fakirlerden nefret ediyorlar.. elindeki ekmeği tuvalete atar aç canlıları görmezden gelir...
Bazı defineci insanlar hariç bu dünyada bozulmayan tek insan definecilerdir.. Yasaların biran önce düzelmesi lazım..
Mecliste her suçlunun her suçlunun.. Bir millet vekili var ve yardımcıları, sekreterleri vs vs.. Mecliste insanların, fakirlerin, zülüm görmüş, haksızlık görmüş... hiç bir insanın millet vekili yok.. Belki dernekleri sosyal duyuruları vs var ama
Definecilerin kendine ait bir sitesi.. Sayfası çalışma alanı, buluşma yeri.ismi,... VS VS .yokkk

Son düzenleme:

infilaQ

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Hepiniz de haklisiniz ustalarim tamamen katiliyorum.defineci sifatina yapismis kotu bir on yargi var sebebi kendini bilmez bir takim kisilerin tarihe ve milli degerlerimiz olan eserlere verdikleri telafi edilemez hasarlar .bu cahiller de defineci olarak biliniyor bu yuzden hepimize bu gozle bakiliyor icimize girip bizi tanima anlama zahmetine girmeyen gazeteci lerde bu durumu dahada kotulestiriyor bir srkilde ya egitim olmali sertifika verilmeli yada kendimizi anlatmanin bir yolunu biz bulmaliyiz.bir cirak olarak cogu arkeoloklardan cok daha bilgili olan ustalarima bu muamele acikcasi zoruma gidiyor.

R00T

ProfessionaL
Administrator
Ama bak ne fark var demir abim.Fark şudur ; Holanda da adam ne bulcak kiyani hep tek tekcilik işleri.Ama anadoluda dünyayı sallayacak kadar muhteşem yapılar işler çıkar o sebepten bu özel coğrafyada ki devlet yani Türkiye hollada nın kanununu uygulamaz bu coğrafyada.Zor yani.

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Tabiki en iyisi infilak arkadaşımızın dediği gibi sertifikalandılacak, eğitimden geçecek... Yapıya zarar vermeyecek açtığı yeri kapatacak mezarı dağıtmayacak vb... Bunları da geçtim arkadaş kanunlar inanılmaz derecede çok kötü.. En basitinden Anadoluda adam tarlasını sürerken bulduğu çamurdan tabak parçasını evine koyuyor hiç bir şeyden habersiz.. Aradan 10 sene sonra jandarma tarafından tesadüfen karşılaşılan evdeki pişmiş topraktan tabağa soruyor köylüyü sen bu nedir nerden buldun adam ne bilir (3 günlük süresi vardiya) 10 sene önce tarlamı çapalarken buldum... Efendi tutanağını tutar tarihi eser bulundurmaktan verir mahkemeye adam yatar hapishaneye

Üst Alt