Define Bulma Çubuklarının Tutuş Teknikleri

ABK33

Defineci; doğayi sever, kültürel varliklari korur.
Yönetici
Arkadaşlar Merhaba

Çubukla alakalı temel esasları yazdığım konuda ( Define Cubuklari Nedir? Ne Degildir? )
kıymetli @dardanoss ustamız çubukla yürüyüş,
çubuğun tutuş şekilleri ile ilgili bilgi sunmamı istemiş ve bende en kısa sürede böyle bir konu açacağımı açıklamıştım

Bu konuyu görsellerle zenginleştirmemin daha iyi olacağını düşündüğümden googleeden yararlanmak istedim
Bu zamana kadar youtubeye girip çubukçular ne gibi videolar yüklemiş diye merak edip bir video izlemişliğim yoktu. Size enteresan gelebilir Evet 20 seneden fazla çubuk kullanırım ama bir adet bile video izlemedim.

Doğru çubuk tutuşu ile ilgili; videolardan ekran fotoğrafı alıp kullanmaya karar verdim
Bu kadar yalana da pes dediğim 5-6 değişik çubuk satıcısının videosunu hayretler içerisinde izledim
Şok oldum dersem abartmış olmam. Bu kadar sahtekar nasıl piyasaya çıkabilmiş hayretler içerisindeyim
Özellikle birisi var ki selamsız besmelesiz adım atmıyor amma daha çubuk tutmayı bilmiyor
Siz hangi dinin mensubusunuz sizin Allahınız c.c. yok mu diye bağırasım geldi
Alayı sahtekar alayı üçkağıtçı benim izlediklerimin

Bile bile insanları kandırmak için yanlış bilgiler verenleri Allaha c.c. havale ediyorum,
Allahın c.c. laneti bunların üzerine olsun
3 kuruş kazanacağım diye düşülen halleri görünce miğdem bulandı insanlığımdan utandım

Kıymetli arkadaşlar
Sakın ola internet ortamında satılan çubuklardan almayınız
Kendi çubuğunuzu kendiniz yapınız atla deve değil çubuk yapımı
Sattıkları fiyatları inceledim Bunlarda merhamet vicdan hak hukuk bir şey yok kalmamış
Birkaç tane site gördüm diğerlerine göre çok çok makul ancak bunlar dahi %200 den aşağıya kazanmıyorlar
Böyle bir kazanç şu zamanda hangi sektörlerde var
Bunlar arsız olmuş. Daha başka şeyler yazamayacağım hukuksal sorun yaşamayayım

Usulüne uygun çubuk tutanı görmediğimden başarabildiğim kadarıyla çizim yapıp anlatmaya çalışacağım
Bu konu ile ilgili sorusu olanlar yazabilirler

ÇUBUK TUTMA ŞEKLİ NASIL OLMALI-----------???

Çubuk tutuş şeklini çubuğun kundaklı veya yalın halde tutulması belirler
Yani kundaklı/rulmanlı çubuk kullanan ile yalın halde çubuk kullananın tutuş şekli farklı olur

a)-RULMANLI ÇUBUK TUTUŞ ŞEKLİ >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>:
İlk kez çubuk sahibi olmak isteyenler genelde yalın halde tutamadıklarından kundaklı / rulmanlı çubuk tercih ediyorlar. Bu en büyük hataları bu oluyor Çünkü rulmanlı çubuk usta işidir acemi işi değildir
Yeni başlayanların pipetlerden, plastik borulardan bu türlerden kundak yapmalarını tavsiye ederim daha rahat kullanırlar. Rulmanlı / Kundaklı çubukla arazide yürümek her ustayım diyenin bile yapabileceği bir teknik değildir
Öksürseniz çubuklardan birisi dönüş yapar, oynar. Adımınızı biraz fazla kaldırsanız Bileklerinizi hafif öne arkaya verseniz hemen şekil değiştirir çok zordur rulmanlı çubuk kullanmak
Rulmanlı Çubuk kullanıyorsanız en önemli husus çubuğu asla yere palalel yani 180 derecede tutmamalısınız

1598069334072.png
Bu tutuş şekli 180 derece yere tam palalel. Kesinlikle yanlış bir tekniktir rulmanlı çubukda.​

Çubuk uçları mutlaka aşağıya doğru hafif eğik olmalıdır
Derece kavramım iyi olmadığından şu kadar derece eğik tutun diyemiyorum
Yaptığım çizimden eğim yüzdesine siz karar veriniz (%5 - %8 gibi)

RULMANLI ÇUBUĞUN TUTUŞ ŞEKLİ.png

Özetleyecek olursak:
1-Rulmanlı çubukları acemi olanlar kullanmamalı
2-Kullanan da uçları hafif öne eğik olarak kullanmalı

a)-RULMANSIZ ÇUBUK TUTUŞ ŞEKLİ >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>:

Çubuğu yalın halde yani kundaksız kullanmaktır asıl olan
Arazinin engebesi, otluk çalılık ormanlık oluşu çubuğun rahat tutuşunu engeller
Buralarda fazla yorulmamak için kola ayran içilen pipetlerden veya bu tür plastik borulardan
uygun olan plastik kalemlerin dışlarından basit kundak yapıp kullanabilirsiniz
Bu tür kundaklar tespitinize engel olmaz
Elinize metal numuneler alsanız da engel olmaz
Elinizdeki metalin çubuğa temas etmesi şart değildir
Avucunuzun içinde bulunması yeterlidir.

Çubuk; yalın halde avuç içi kundak görevi yaparken
Olmasından fazla parmaklarınızı kapatırsanız hareket etmez
Çok gevşek bırakırsanız, römorkun sarhoş tekeri gibi döner durur
Çubuğu ellerinize alıp kollarınızın iç açısını 90 derece bel üstünde
Yani zorlanmayan bir duruşla tuttuğunuzda yere palalel bir şekle gelmesi lazım
Çubuğun birisi sağa meyletmiş veya sola meyletmiş olmamalı
Çubuklar birbirine kesinlikle palalel ve uçları ileriyi göstermeli
Bu halde çubuğu zorlanmadan tutuyorsanız ideal tutuşu başarıyorsunuz demektir.
Şimdi yapmanız gereken hafifçe çubuk uçlarını öne doğru eğiniz
Bu eğim rulmanlı çubukdaki eğimin yarısı kadar olmalı
Yani rulmanlı çubuğu %8 eğimle tutuyorsanız yalın halde tuttuğunuzda da %4 eğimle tutmalısınız
Bir çok çubuk kullanan arkadaşı gördüm
Paralel tuttuklarından dolayı yürürken çubukların uçlarını yukarıya kaldırıyorlar
Çubuğun her ikisi omuz altlarına vuruyor
Hedef geride kaldı deyip geriye dönüyorlar
Çoğu da zihnen geri döndüğü alanda oda çizdiriyor metal bulduruyor çubuklara
Net Bilgi:
Çubuk hiçbir zaman size geri dön komutu vermez
Geride kalan boşluktan
Geriden kalan metalden sizin çubuğunuza sinyal gelmez
Bir tek istisnası var
Derinlik alırken Boşluğun ortasına kablo ucunu bir metalle sabitlerseniz
Kabloyu bacak arasına alıp sırtınızı odaya verip yürüdüğünüzde odanın iç derinliğini
alırken çubuk boşluk işaretini verir oda gerinizde olmasına rağmen
Kabloda bunun için çekilir
Bunun dışında geriden dön komutu geldi deyip geriye dönen çubuk kullanıcısı
daha alfabenin kapağını dahi açmamış durumdadır
Bu durumda olan arkadaşlar kesinlikle bu işi bilen birisinden en azında çubuk tutmayı
Ve tuttuğu bu çubukla yürümeyi öğrenmelidir

yalın halde çubuk tutuşu.png

c)-ÇUBUKDA YÜRÜYÜŞ HIZI >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>:
Geldik en önemli meselenin birisine daha.
Usulüne uygun çubuk tutulması tamamlandıktan sonra tarayacağımız araziyi ilk önce Kuzeyden Güneye olmak üzere çubukla dolaşmalıyız.
Yürüyüş şeklimiz Ne Hızlı ne de Çok Yavaş olmamalıdır.
Normal kendimizi zorlamadan kısa adımlarla yürünmelidir
Yürürken çubuk uçları flu arazi net görülmelidir
Çubuk hareketlenmeye başladığında ise
Çubuk uçları net arazi flu görülmelidir
Kapanmaya başladığında yön vermeye de başlayabilir
o yöne doğru yürüyüş hızını değiştirmeden devam edilmelidir.

Hedef bulunduktan sonra teyit işlemlerinde çok yavaş çok hızlı geçişler yapılabilinir
Burada tecrübe konuşur
Alınan bir eğitim varsa o bilgiler konuşur.
Bu son paragrafta dediklerimin açıklamaları;
Çubukla alakalı arkadaşlarımızın yazılarının içinde, satır aralarında mevcuttur.

d)-ÇUBUK BEL HİZASINDA MI, KALP HİZASINDA MI KOLLAR AÇIKKEN Mİ, KOLLAR VÜCUDA YAPIŞIK HALDE Mİ TUTULUR..? ÇUBUK TUTAN ELLER NEREDE OLMALI >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>:
Yukarıda saydığım şekillerde ve daha başka şekillerde çubuklar tutulmaktadır
Her çubukçunun kendi izahı vardır, mantıklıdır da, Lakin ilmi açıklaması yoktur.
Bu mesele aslında fizikle alakalıdır ve elinizdeki çubuğun cinsi ve ilerideki toprağın altındaki
oda veya metalle alakalıdır
Benim tavsiyem;
Elinize çubukları alın
Dik durun amma dikleşerek değil normalde nasıl dik duruyorsanız
Ayaklarınızı omuz hizanızı geçmeyecek kadar açın
Kollarınızı serbest bırakın
Zorlayarak değil doğal hareketiyle kollarınız vucudunuza değsin
Dirseklerinizi 1-2 cm öne alarak göbeğinize değdirin
Sanki dirseklerinize punta atılmış olsun
Bu şekilde vucudunuzla kollarınızı arkadan desteklemiş oldunuz
bu halde dirsekleriniz geriye kaçmaz
En yamaçta bile çubuğu tutmak da zorlanmazsınız
Kollarınızı yere parallel hale getirdikten sonra çubuk uçları hafif öne gelsin diye
kollarınızda oluşan 90 derecelik açıyı 93-96 dereceye çıkarınız
Böylece çubuk uçları hafif öne eğilmiş olacak
Bileklerinize sahip olun kolunuzla aynı hatta olmalı
En büyük hatalardan birisi de bileği bükmektir.
Bileğini düz tutamayanın kesinlikle yüzü gülmez
Çok önemli
Son bilgi:
Kollar arasındaki mesafenizi 25-45 cm aralığında doğal duruşunuzu da bozmadan ayarlayınız.
Kişinin cüssesi ile alakalıdır ( boyu, kol uzunluğu, el uzunluğu vd )
Kolları çok yaklaştırmanın ve fazla açmanın tespitte hataya neden olacağını biliniz.

Oksijen

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba

Çubukla alakalı temel esasları yazdığım konuda Define Cubuklari Nedir? Ne Degildir?
kıymetli @dardanoss ustamız çubukla yürüyüş, çubuğun tutuş şekilleri ile ilgili bilgi sunmamı istemiş ve bende en kısa sürede böyle bir konu açacağımı açıklamıştım

Bu konuyu görsellerle zenginleştirmemin daha iyi olacağını düşündüğümden googleeden yararlanmak istedim
Bu zamana kadar youtubeye girip çubukçular ne gibi videolar yüklemiş diye merak edip bir video izlemişliğim yoktu
Size enteresan gelebilir Evet 20 seneden fazla çubuk kullanırım ama bir adet bile video izlemedim
Doğru çubuk tutuşu ile ilgili; videolardan ekran fotoğrafı alıp kullanmaya karar verdim
Bu kadar yalana da pes dediğim 5-6 değişik çubuk satıcısının videosunu hayretler içerisinde izledim
Şok oldum dersem abartmış olmam. Bu kadar sahtekar nasıl piyasaya çıkabilmiş hayretler içerisindeyim
Özellikle birisi var ki selamsız besmelesiz adım atmıyor amma daha çubuk dahi tutmayı bilmiyor
Siz hangi dinin mensubusunuz sizin Allahınız c.c. yok mu diye bağırasım geldi
Alayı sahtekar alayı üçkağıtçı benim izlediklerimin

Bile bile insanları kandırmak için yanlış bilgiler verenleri Allaha c.c. havale ediyorum,
Allahın c.c. laneti bunların üzerine olsun
3 kuruş kazanacağım diye düşülen halleri görünce miğdem bulandı insanlığımdan utandım

Kıymetli arkadaşlar
Sakın ola internet ortamında satılan çubuklardan almayınız
Kendi çubuğunuzu kendiniz yapınız atla deve değil çubuk yapımı
Sattıkları fiyatları inceledim Bunlarda merhamet vicdan hak hukuk bir şey yok kalmamış
Birkaç tane site gördüm diğerlerine göre çok çok makul ancak bunlar dahi %200 den aşağıya kazanmıyorlar
Böyle bir kazanç şu zamanda hangi sektörlerde var
Bunlar kansız bunlar arsız Daha başka şeyler yazamayacağım hukuksal sorun yaşamayayım

Usulüne uygun çubuk tutanı görmediğimden başarabildiğim kadarıyla çizim yapıp anlatmaya çalışacağım
Bu konu ile ilgili sorusu olanlar yazabilirler

ÇUBUK TUTMA ŞEKLİ NASIL OLMALI-----------???

Çubuk tutuş şeklini çubuğun kundaklı veya yalın halde tutulması belirler
Yani kundaklı/rulmanlı çubuk kullanan ile yalın halde çubuk kullananın tutuş şekli farklı olur

a)-RULMANLI ÇUBUK TUTUŞ ŞEKLİ = YÜRÜYÜŞ ŞEKLİ :
İlk kez çubuk sahibi olmak isteyenler genelde yalın halde tutamadıklarından kundaklı / rulmanlı çubuk tercih ediyorlar
Bu en büyük hataları bu oluyor Çünkü rulmanlı çubuk usta işidir acemi işi değildir
Yeni başlayanların pipetlerden, plastik borulardan bu türlerden kundak yapmalarını tavsiye ederim daha rahat kullanırlar
Rulmanlı / Kundaklı çubukla arazide yürümek her ustayım diyenin bile yapabileceği bir teknik değildir
Öksürseniz çubuklardan birisi dönüş yapar, oynar Adımınızı biraz fazla kaldırsanız Bileklerinizi hafif öne arkaya verseniz hemen şekil değiştirir çok zordur rulmanlı çubuk kullanmak
Rulmanlı Çubuk kullanıyorsanız en önemli husus çubuğu asla yere palalel yani 180 derecede tutmamalısınız

Ekli dosyayı görüntüle 14542 Bu tutuş şekli 180 derece yere tam palalel. Kesinlikle yanlış bir tekniktir rulmanlıda>>>

Çubuk uçları mutlaka aşağıya doğru eğik olmalıdır
Derece kavramım iyi olmadığından şu kadar derece eğik tutun diyemiyorum
Yaptığım çizimden eğim yüzdesine siz karar veriniz (%5 - %8 gibi)

Ekli dosyayı görüntüle 14543

KONUMUZ DEVAM EDECEK------------------------>>>>>>
Emeğine sağlık ustam.

Misafir

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@ABK33 ustam kundak sızıda anlat kundaklı ne zaman her şeyiyle bir bütün olarak çubukla aynı metalden ise denerim o da çok zor yani şu gün olmuş kundaklı yapamıyorum çok zor ben şahsen o kadar hassas olmasından hoşnut değilim az avuçlarımın içinde cebelleşmesi o gücü hissetmek daha güzel belkide yanılıyorum

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
bi ara çubuk araştırması yaptığımda çubuğun herkeste çalışmadığını öğrenmiştim. 20 kişiden 1 kişide çalışırmış. oda insanların vücudunda ürettiği bazı radyoaktif dalgalarla eşleştiği için çalışırmış. bunu kan gurubu vs. diyenler var aslı kan gurubu değil kişinin ürettiği radyoaktif dalgalarla alakalı olduğunu yazmışlardı.

bunu eski arşiv kitaplarında bulmuştum. eskiden bazı ülkelerde bu çubuk çok yaygın kullanılmış. bunun okulları bile varmış. sonra kiliseler bu işi büyü işi diye kökten yasaklamış.

hatta yıllar sonra bu yasağı almanlar delmiş çubukçular bulup maden aramaya başlamış. çubukçuların bulduğu madenler haritalandırılmış kazı yapılmamış. yıllar sonra sismik cihazlar icad olunca birde sismik cihazlarla çalışma yapmışlar çubukçuların haritalandırdığı yerin hepsinde söylenen madenler çıkmış. tabi bu çubukçular en az 20 yıllarını bu yolda tüketmişler. demek istediğim bu çubuk çalışır ama önce uyuşman lazım sonra bi 10 yıl yemen lazım. bana göre tabi kimisi yok ben 1 haftada öğrenirim der öğrenir orasını bilemem bana zor gibi geliyor.

ABK33

Yönetici
bi ara çubuk araştırması yaptığımda çubuğun herkeste çalışmadığını öğrenmiştim. 20 kişiden 1 kişide çalışırmış. oda insanların vücudunda ürettiği bazı radyoaktif dalgalarla eşleştiği için çalışırmış. bunu kan gurubu vs. diyenler var aslı kan gurubu değil kişinin ürettiği radyoaktif dalgalarla alakalı olduğunu yazmışlardı.

bunu eski arşiv kitaplarında bulmuştum. eskiden bazı ülkelerde bu çubuk çok yaygın kullanılmış. bunun okulları bile varmış. sonra kiliseler bu işi büyü işi diye kökten yasaklamış.

hatta yıllar sonra bu yasağı almanlar delmiş çubukçular bulup maden aramaya başlamış. çubukçuların bulduğu madenler haritalandırılmış kazı yapılmamış. yıllar sonra sismik cihazlar icad olunca birde sismik cihazlarla çalışma yapmışlar çubukçuların haritalandırdığı yerin hepsinde söylenen madenler çıkmış. tabi bu çubukçular en az 20 yıllarını bu yolda tüketmişler. demek istediğim bu çubuk çalışır ama önce uyuşman lazım sonra bi 10 yıl yemen lazım. bana göre tabi kimisi yok ben 1 haftada öğrenirim der öğrenir orasını bilemem bana zor gibi geliyor.
Tesekkur ederim kiymetli ustam
Bir katkida ben yapayim
Bugun maden cikaran sirketlerde her turlu cihazlar oldugu gibi kadrolu cubukculari da varmis
Bunlardan birisi de benim tanistigim bir kisi
Kadrolu cubukculuk yapmaktayim dediginde cok sasirmistim
Kullandigi cubugu sordugumda da celik aski telinden yapiyorum demisti

Haklisiniz
Yirmi yili gecmeme ragmen hala metal tespitinde %100 ulasmis degilim
Elbette cok faydasini da goruyorum
Cubuk sayesinde her yeri kazmaktan kurtulduk
Araziye ciktigimizda buyuk bir guven icinde dolasiyoruz Kafamizdaki soru sayisi cok az oluyor

ABK33

Yönetici
@ABK33 ustam kundak sızıda anlat kundaklı ne zaman her şeyiyle bir bütün olarak çubukla aynı metalden ise denerim o da çok zor yani şu gün olmuş kundaklı yapamıyorum çok zor ben şahsen o kadar hassas olmasından hoşnut değilim az avuçlarımın içinde cebelleşmesi o gücü hissetmek daha güzel belkide yanılıyorum
Parca parca
Zaman uygun dustukce konuyu gelistirip yazacagim
Faydasini gorursunuz umarim

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Çok isterdim usta bir çubukçu da olmak .Çubuğu hakkı ile kullanmayı bilmek .

ABK33

Yönetici
Çok isterdim usta bir çubukçu da olmak .Çubuğu hakkı ile kullanmayı bilmek .
Ustan olmadan usta olunmuyor maalesef
Bu isin gercek ustasi da cok az
Bunlardan birisini en azindan ayni ilde bulmaniz gerekecek
2 sezon dolassaniz arazide cok sey ogrenirsiniz @R00T ustam

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Abi , imkanda yok ki sizinle arazide çubuk testleri ve deneyimleri yaşayalım . Ne yapacağz bizde sizden buradan biraz bilgiler alıp denetiminizde çalışacağz .Yani online eğitime devam :D