Define Cubuklari Nedir? Ne Degildir?

ABK33

Defineci; doğayi sever, kültürel varliklari korur.
Yönetici
Arkadaşlar Merhaba

Cok uzun yillardir kendi capimda cubuk kullanicisiyim. Cubuk ustasina cirak oldum, ustam da bana usta oldun diye diplomami verdi

İsin gercegi bu konuda yazmaktan ve konusmaktanda usanmiş birisiyim

Cok detayli sekilde konuya girip meseleleri tartismayacagim
Bu konuda yazanlarin yazdiklarina bakip bilgi ve tecrube durumunu rahatlikla analiz edebilmekteyim

Bu alanda o kadar cok bilgi kirliligi var
Hangi birisini duzelteceksin
Bu duzeltmeye omur yetmez
Eline cubuk alip 2 kez araziye giden ben bu isi biliyorum diye kendine inaniyor En korkunc durum bu

Bu konuda yazilanlar ve soylenenler kahvehane sohbetinden ileriye gidemiyor genelde Bilen de bilmeyende konusuyor ve net konusuyor
Herkes bu konuda sanki Prof olmus

Sosyal mecrada ve define sitelerinde yazilanlari not alarak okusam konu basliklarini cikarsam ve bunlarla alakali dogru ve yanlislari yazsam (bana gore) birde sekil ve grafiklerle suslesem inanin 5 ciltlik bir ansiklopedi tarzinda kitaplar olusturmak mumkun Bir yayinevi de bunu bassa iyi para kazanirim herhalde diye de icimden gecmekte

Cubuk Nedir? Ne degildir?
Bu konu ile alakali bilgimin ozetini asagiya yazacagim
Hepsi aklima ayni gun gelmez
Zaman icinde de ilaveler yaparim
Detaya inmeyecegim
Bana gore bu isin Anayasasini yazacagim
Elbette benim yazacaklarim kendimle alakali bilgi ve tecrubeleri kapsayacak
Katilan olur katilmayan olur
Buna da saygi duyarim
Yazdigimin tersini dusunen tecrube edenlede konuyu tartismayacagim
Konunun altina bu konuyu okuyanlar kendi dusuncelerini yazabilirler
Tek istegim var
Cubuga inanmayan safsata goren var ise bu arkadaslar yazmasinlar
Kendileri bu konu ile alakali yeni bir konu acip orada yazabilirler, dusuncelerini paylasabilirler
Bu ricama ragmen bu tur yazan olursa bu konu altinda mesajini silecegim
Bunu basta ifade edeyim
Sonra niye sildiniz demesinler

Konu ile alakali yazarken bir siralama ve butunluk olmayacak Aklima gelenleri madde madde ilave ederek ilerleyecegim

Umarim bu yazi sonunda cubugun ne oldugu biraz daha anlasilmis olacak

1)- Cubukla
Yerin altindaki oda
Yerin altindaki bosluk
Yer altindaki Lahit
Kaya icindeki oda
Kaya icindeki bosluk
Tespit edilebilir

2)- Cubukla
Yer ustundeki metal (dusen kupe vs)
Yer altindaki metal
Yer altindaki metalin cinsi
Yer altindaki odadaki metal
Yer altindaki odadaki metalin cinsi
Yer altindaki durgun ve akar su
Yer altinda topraga karismis mineral
Yer altinda toprak arasindaki mineral
Tespiti yapilabilinir

3)-Cubuk ele alindi tutuldu
Oldugunuz yerde bekleyerek
Bosluk veya metal tespiti yapilamaz

4)-Metal tespiti icin ele numune almaya mecburiyet yoktur

Yer altindaki metal elinizde numune yokken de isaretini verdirir

5)- Ağiza numune alarak metal aramak bir şovdur ilmi yani yoktur.
Saglaklar sag ele
Solaklar sol ele numune almalidir

6)- Cubukla
odanin metalin kac metre derinlikte oldugunu tespit etmek mumkundur
En fazla 40cm oynar
Bunun sebebi de egitim ve bilgi eksikligidir
Bazi kullanicilarda sinyal tepkisi cubugun ucundan bazilarin da da tutamak yerinde kuvvetli oldugundandir
Cok dik yamaclarda da cok az oynar
Kazi alani en az 2metre capli olacagindan sorun olusturmaz

(Nedir? Sorusuna cevap verdigimden Nasil? Sorusunun cevaplarini yazmiyorum. Meselelerin nasilini yazmayacagim)

7)- Eline ne alirsan cubuk onu bulur diyenler cubukda zihnen yonlendirme yapmaktadirlar
Cubukda boyle bir ozellik yoktur

8)- Cubuk zihnen yonlendirilebilinir
Surada altin olabilir dediginiz yere geldiginizde altin isareti verir
Bu durumdan kurtalmayi basaramayan cubukda basarili olamaz

9)- Cubuk
Sadece cubugu tutanin degil cubuk tutanin yanindakilerin zihnen yonlendirmesine de aciktir
Alani sadece cubukcu gormeli
Yanindakiler sirti donuk oturmali alana bakmamalidirlar

10)- Cep telefonu
Yuksek Enerji Hatlari
Frekans yayan hersey
Cubukda tespitte basarisizliga sebep olur, tespiti bozar yaniltir

11)- Gunesdeki patlama yogunlugu tespitte hata olusturur cubuk sinyal alamaz Bununla alakali anlik gozlem yapip yayinlayan siteler vardir. Cubukla calismaya baslamadan bu degerlere bakilmalidir
Degisik 3 gun ve zamanda tespitinizi teyit ediniz denmesi aslinda bu sebeptendir ve bu soyleyis dogrudur
Tek tespitle hemen isleme gecmek bu nedenle hatadir

12)- İki kisi ile birlikte kullanilan * I * cubukla dogru tespit yapmak mumkun degildir
Cubuk bireyseldir
Cubuk tek kisiliktir

13)- Piyasada 3-9 bin lira araliginda satilan
Frekans deger araliginda calistigi soylenen
bazilarinin da uzerinde altin gumus bosluk yazilarinin uzerinde ledler olan bilumum cubuklarin hicbirisi ne bosluk bulur nede metal bulur
Heves edip almayiniz
Kendi yapacaginiz 20-30 lira degerindeki cubuklar bu bahsettigim alli pullu kutulu frekansmetreli cubuklardan cok daha faydalidir

14)- İnternette satilan cubuklardan satin almayiniz. Kendi cubugunuzu kendiniz yapiniz
Bu piyasa diş macunu şampuan piyasasi gibidir Hergun cinsini degistirirler metrajini degistirirler birsey ilave ettiklerini soylerler Pazarlama taktikleri boyledir
İclerinde bir kismi da sarlatandir 100 liraya yapilan bir cubuga yalanlarini ilave ederek 5000 lira isteyen de vardir

15- Cubukla lahit oda vs bulunur dedim
Ancak lahitin odanin icindeki canak comlekleri kiymetli tastan yapilan kolyeleri vs cubuk tespit edemez Sadece metalin cinsini bilir Ornek gumus var der Lakin gumus bir kolye var diyemez cubuk kullanicisi
Eger odanin lahidin icinde su su var diyorsa esya ve şekil olarak soyluyorsa yalancidir sallamasyonu seviyordur.
O yakinlarda bir calismasi olduysa tecrube edindiyse ancak tahminlerini siralayabilir

Bence akilli bir cubukcu bu tahminlerden de uzak durmalidir. Neticesinde mahcup olmak vardir. Metali soyle git. Altin var de. Amma altin yuzuk var dememelidir

16)- Tek cubukla tespit yapilamaz
Cunku her metalin farkli bir isareti vardir
Yerin altindaki metal 3 tur tepki verir
İter
Ceker
Stabil kalir yani ne iter nede ceker
Tek cubukla metalin veya boslugun uzerine gelindigunde cubugun donus yapmasi bir aldatmacadir
Su bulma sansi dahi %40 i gecmez

17)- Rulmanli cubuk kullanmak iyi bir tercih degildir Cok iyi ustalara dahi sorun yasatabilir
Rulmanli kullanmak isteyen cubukda kullandigi metal cunsinden rulman kullanmalidir Yani bakir cubuk kullacaksa rulmanida rulmanin bilyeside bakir olmalidir Bunu yapmak ve yaptirmak zordur
Notr malzemeli rulman olabilir Misal pvc den sert plastikten
Tutturma vidalari dahi ayni cins olmalidir
Pirinc cubuga demir vida degerse tespitler dogru olmaz.

18)- Arazi donusu kullanilan cubuklar temizlenmeli ve sentetik olmayan bir beze sarilarak saklanmalidir
Temizlenmeyen cubuk 4-5 kullanim sonunda korlesmeye baslar Sinyal almakta zorluk cekilir

19)- Cubuk herkesde calismaz
Bunun sebebi kan gurubu asla degildir

Sifir ve A gurubu cubuk kullanicisinda cubuk daha hizli tepki verir Bununda istisnalari cikar AB gurubi olup cok hizli tepki verdigi kullanicilarda vardir

20)- Cubukla yapilan her ne is ve usul varsa mutlaka ilmi bir dayanagi vardir olmalidir da Kulaktan duyma bilgilerle cubuk ustasi olunamaz

21)- En kullanisli cubuklar * L * cubuklardir

22)- Cubuklarda plastik ve turevlerinden yapilmis bir kundak kullanmakta sorun olmaz
Ozellikle yeni baslayanlara boyle bir kundakla kullanmalarini tavsiye ederim

23)- Bosluk ve metal tespiti icin kullanilacak cubuk cinsi ayri olmasi avantajdir
Zaman icinde bu cubuk cinslerinin hangisi olacagina karar verilmelidir. Her cubugun farkli ozellikleri vardir. Bakir cubuk ile gumus cubukla metal tespiti arasinda kesinlikle farkliliklar vardir.

24)- Cubuk yalin halde bosluga ve metale tepki verir Elinize metal alirsaniz sadece metale tepki verir boslukta tepki vermez
Odanin uzerinden gecseniz dahi bosluk isaretini vermez

25)- Cubukla dolasirken cubuk
bosluk ve metalin oldugu yere dogru yon verir
Tam uzerine gelindiginde de isaretini verir

26)- Buyuk ve kucuk abdest de baski varsa
Tespitinizde hatalara neden olur
İhtiyacinizi arazide de olsaniz gideriniz

27)- Cubuk tutarken parmaginizda yuzuk bileginizde bileklik bogazinizda kunye kapali da olsa cebinizde cep telefonu olmamalidir

28)- Bir saatten fazla calismayiniz
Mola veriniz birseyler yiyiniz
Enerjiniz calistikca dusecek ve yorulacaksiniz dudaklariniz kuruyacak

29)- Tespitlerinizi ilk olarak Kuzey-Guney hattinda yapiniz

30)- Cubuk tutanin sagligi yerinde olmalidir
Kalp, damar akciger hastaliklari tespit de basarisizlik sebeplerindendir

31)- Yeni surulmus tarlalarda tespit hatali olur İslak zemin de karli zeminde tespitte sorun olmaz

32)- Cubukla Civanin birlikteliginin faydasi degil zarari vardir Civadan uzak durun Benim civali cubugum var diyenleri de dinlemeyiniz

33)- Ağac koklerinin oldugu yerde tespitte hata payi yukselir

34)- Saf malzeme ile yapilan ozel cubuklarla tespit de basari saglanmiyor
Saf gumusden cubuk
Saf altindan cubuk
Saf bakirdan cubuk gibi

35)- Cubukla dolasirken birileri yaniniza gelse vereceginiz cevap bulundugunuz yere gore 2 cevabiniz var

a)-Burasi arkadasin tapulu yeridir Su tespiti icin beni cagirdi au var mi ona bakiyorum

b)-Yuzukde kullanilan taşlardan ariyorum
(En az 5 tas isimi ve ozelligini biliniz)
Baska birsey soylenmez
İsrarla sorulsa her seferinde bu cevabin birisi verilmelidir bulunan yere gore.

Konuya devam edecegim

Son düzenleme:

ABK33

Yönetici
Sevgili ustam elinize kolunuza sağlık. Biraz kullanım şekil ve tekniklerindende bilgi verebilirmisiniz rica etsem.
Kiymetli Ustam
Size hayir cevabini vermeye gonlum razi gelmez, talebinizi gormemezlikten gelemem

Bu konu bitince
Çubuk nasil tutulmali?
Cubukla nasil yurunur?
Cubukla tutuşda ve yuruyusde yapilan hatalar nelerdir?
Konulari icinde yer alacak bir konu acarim

Ve bu konunun hicbir define sitesinde olmayan anlatilmayan bir konu olacagini simdiden soyleyebilirim

Define 48

Moderatör
Moderatör
Selamun aleykim ustalarım numuneli çubuk kullanmayın tek elle kullanılan alan tarama vesaire bunlarıda kullanmayın derim bunlar anca mineral bulur çubuğu sabah ortalık ağarırken kullanırsanız tespit ettiginiz bölgeye sapma olmadan nokta atışı yapabilirsiniz.

dardanoss

Bakmakmı?? Görmekmi??
Yönetici
Süper Moderatör
Kiymetli Ustam
Size hayir cevabini vermeye gonlum razi gelmez, talebinizi gormemezlikten gelemem

Bu konu bitince
Çubuk nasil tutulmali?
Cubukla nasil yurunur?
Cubukla tutuşda ve yuruyusde yapilan hatalar nelerdir?
Konulari icinde yer alacak bir konu acarim

Ve bu konunun hicbir define sitesinde olmayan anlatilmayan bir konu olacagini simdiden soyleyebilirim
Çok teşekkür ederim sevgili ustam sabır ile bekleyeceğim nasip ise inşallah

Misafir

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam helal olsun birçok konu detayını 100 de yüz doğrulukla yazmışsın anladım ki çok emek vermişsin fazlaca zaman alır bu tecrübeler helal olsun sağolasın

Misafir

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@ABK33 ustam ben bu gün acayip bir durumla karşılaştım bilen arkadaşlar desin hele eskiden çalışıp bıraktığım çubuklarım dan bu gün bakır.. alüminyum.. Pirinç.. Elektrot çubuklarım ın hepsi sinyali aynı olmuş yani 10cm lik bakırda aynı şu anda kullandığım 85cm lik paslanmaz ile aynı olmuş her hareket aynı bu ne şimdi ben neden 1m çubuk taşıyayım kafam karıştı şimdi acaba kişi mi önemli birşeyler kazanınca insan olğunlaşınca pişince varılacak nokta böyle mi olacak

ABK33

Yönetici
@ABK33 ustam ben bu gün acayip bir durumla karşılaştım bilen arkadaşlar desin hele eskiden çalışıp bıraktığım çubuklarım dan bu gün bakır.. alüminyum.. Pirinç.. Elektrot çubuklarım ın hepsi sinyali aynı olmuş yani 10cm lik bakırda aynı şu anda kullandığım 85cm lik paslanmaz ile aynı olmuş her hareket aynı bu ne şimdi ben neden 1m çubuk taşıyayım kafam karıştı şimdi acaba kişi mi önemli birşeyler kazanınca insan olğunlaşınca pişince varılacak nokta böyle mi olacak
Kalbiniz ve beyniniz ve cubuk birbiriyle bütünleşince
çubukda aldığınız bazı işaretler de değişecek
Çubukda ustalaştıkça çubuk cinsinin farklı olması sizi çok etkilemeyecek
İnşaat teliyle yaptığınız çubuk bile size çok şey söyleyecek

Birşeyi hatırlatmam lazım
çubuk kullanan
araziyi analiz etmeyi
define işaretlerinin genel anlamlarını
hava durumuyla beraber yaşamayı
cincon meselelerini
ve diğer birçok konu da da bilgi sahibi olmalıdır
Yoksa ustalığı eksik kalır