Define Haritası Okuma

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,316
Puanları
118
Define haritasını okumanız için öncelikle doğru coğrafyayı bulmanız lazım. doğru coğrafya bulunmadan masa başından haritaya bakarak şurada define var demek olmaz. Haritanın hangi coğrafyaya ait olduğunu bilmenin en kolay yolu haritada adı geçen köy isimlerine başvurmak. muhtemelen köy isimleri eski isimdir. neredeyse bütün köylerin ismi değişti. haritada adı geçen köy ismini bulmanın yolu eski köy isimleri araştırması yapacaksınız arşivlerde mutlaka vardır.

Eğer köy isimleri yoksa yazılardan ip ucu bulmaya çalışın. özellikle ağaç sembolleri vardır her ağacın sembolu ayrıdır sembole göre hangi ağaç olduğunu anlar o ğaç olmayan dere olan ağaçların hangi bölgede olduğunu tahmin edebilirsin. ağaç yoksa büyük ihtimal dere yatakları vardır yine buna göre araştırma yapacaksın

Haritayı okuyabilmek için haritada neler olur onları bilmek lazım. Define haritalarında en çok rastlanan tepelerdir. bunula beraber ağaçlar, dereler, kiliseler, eski köprüler, değirmenler, yaşlı ağaçlar, deniz, göl, ova ne varsa mevcut coğrafya haritaya çizilmiştir. işte siz bu coğrafyayı bulacaksınız.

Doğru coğrafyayı bulup harita ile karşılaştırma yaptıktan sonra define tam olarak nerede bunun en çok rastlananı istavroz yada puttur. örnek olarak haritadaki put ağacın yanındaysa definede ağacın yanındadır, eğer köprü yanındaysa definede köprüdedir. bu en bilindik çözüm yoludur haritalarda genelde put son noktayı verir.

Haritada pusula varsa kuzeye çokça adapte olun. kuzey önemlidir, her bulguyu kuzayle ilişkilendirin aklınız fikriniz kuzeyde olsun.

Harita çözerken sayılarda çok önemlidir her sayının bir karşılığı vardır örnek 5 değirmen demektir yani haritada 5 sayısı varsa size değirmene girmenizi söylüyordur. yine buna benzer şekilde tüm sayıları toplarsanız örnek olarak 20 yapar 20 sayısıda sergen kayalıkları anlatır bu durumda haritadaki coğrafyaya iyi bakın kayalık alana doğru gidin. tabi bunlar anlatmakla bitmez harita çözümü öyle uzaktan gelişi güzel yapılabilir iş değildir ancak eline alır doğru coğrafyaya oturur 2-3 gün inceleme yaparsan o zaman sonuca yaklaşırsın. elinizdeki haritayı anlıyor diye birine göstererek size yer söylemesini düşünmek cidden aptallık olur.

Çoğu haritalarda birden fazla para saklıdır. müjde genelde kolay olur alırsın tamam bu haritanın parasını aldık sanarsın halbuki asıl parayı bırakıp gidersin. birde işaret sıralama kuralları vardır bunlarıda anlamak lzımki 1. işareti, 2. işareti doğru sıralayarak gitmen gerekir aksi durumda elindeki haritayı aça kapata eskitir yeride bulamazsın.

Harita içinde kuru kafa varsa bu kesin korsan haritasıdır, yine aynı şekilde gemi, gemi çapası ve balık türü denizi andıran resimler varsa kesin korsan define haritasıdır. zaten korsanlar hazineyi her zaman gemide taşımaz karaya geldiklerinde gömüp haritalandırır, en çok haritada korsan define haritasıdır. aşağı resim örnek bir korsan define haritası karikatürüdür.

define haritası.jpg
 

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
678
Tepkime puanı
1,120
Puanları
98
Konum
Doğal oluşum
Ustam bir ara geniş zamanda haritalara değinirseninz öğrenme açısından iyi olur bu sayılar toplamı VS.....
 
Üst