Define Olan Yer Nasıl Anlaşılır ?

MendereS

Admin
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Eki 2017
Mesajlar
1,177
Tepkime puanı
4,321
Puanları
118
Ülkemizin her bölgesine kayalar üzerine yontularak yapılmış değişik şekillerde figürler, izler, çizgiler, yazılar ve canlılara ait resimlere rastlamak mümkündür. Bu şekilde geçmiş medeniyetlerin bıraktıkları bu izlerin ne anlama geldiği merak edilmiş yıllarca araştırılmış, tartışılmış bazıları hakkında bir takım kanaate varılmıştır. Bu medeniyet izlerinin hepsi define yada gömü gibi anlamak yorumlamak yanlıştır. Bunların bir çoğu define değildir. bizi ilgilendiren konu bunlardan hangileri direkt olarak gömüyü gösterir olanıdır. Unutmayalım ki gömüyü yapan insan kendisinden başka birinin bu gömüyü alma imkanı olmasın, kendi açısında rahat ve kolay olsun, işaret dediğimiz bu tür düzeneklerin yapım mantığı budur. O zaman bu işaretler nasıl çözülecek? sorumuza aşağıda kısaca cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle aşağıdaki konulara dikkat edelim!

1- İşaretin bulunduğu bölge yaşamaya elverişli ve yaşanmış olduğuna dair kalıntı ve izler olması,
2- İşaretin yapıldığı kaya iri yerli sabit olması,
3- İşaretin oyma yada kabartma olması,
4- İşaretin derin kalın biçimde yapılmış olması,
5- Aynı alan içerisinde manalı bir bağlantı ile birden fazla olması,
6- İşlendiği kayanın bir çok afetlere karşı dayanıklı sağlam olması
7- İşaret yapılan kaya su yatakları kenarında olmamalı (kimse su kenarlarına gömü saklamaz)
8- İşaretlerde yontma sanatı belirgin şekilde olmalı.

Bu niteliği taşıyan işaretler gömü olma ihtimali yüksektir. Bu özellikleri taşımayan figüranlar üzerinde durup uğraşmayalım. Aşırı yosun tutan kayalardaki işaretler gerçek olmayabilir, işaret yapılan kaya yosun tutmaz. İşaret çözümünde öncelikle tarihi bilgimizi yoğunlaştırmak, işaretin bulunduğu bölgenin tarihini öğrenmek, yapılan figüranın özelliklerini bilmek(örneğin bir yılan yılanın özellikleri birer ip ucudur) işaretin bulunduğu doğal coğrafyaya aykırı, çukur ,tümsek ,işaretli kaya gibi unsurları değerlendirmek, En önemlisi arkeolojik metotlara baş vurarak çözüm yollarını aramakla sonuca varılabilir.

Bunun dışında özellikle hikayelere dayalı define arama size sonuç vermez. Vay efendim buradan eşkiya geçmiş, yok yunanlı burayı sormuş, istanbuldan adamlar gelmiş; dedem, nenem gibi olgu durumunda olmayan sadece sohbetlerden ibaret define arama size başarı sağlamaz. sağlasa bile bu cidden zayıf ihtimaldir gerçekten define bulmak için yukarıda verdiğimiz maddeleri hayata geçirmeniz gerekli; bu şekilde 5 kazıdan birinde başarı sağlayabilirsiniz. İş hikaye defineciliğine gelince bir ömür başarı sağlayamayan insanlar vardır.

Değerli arkadaşlar ben dahil olmaz üzere bu defineyi kimse garanti buldururum diyemez, en kral cihazlar bile olsa oran hiç bir zaman %100 değildir; bu işteki mantıksal çalışma sadece başarı oranınızı arttırabilir. Bir defineci hikayelere inanmayıp ufku açık yenilikçi olmalıdır, basmakalıp düşüncelere takılı kalmayan, sürekli kendini yenileyen, sorunların üstesinden gelmek için çözümler üreten, motivasyon kaybını önlemek için ekibe sürekli pozitif enerji verebilen kimliğe sahip olmalı. Ekip içinde saygı ve sevgi yoksa o ekibi bozun; yapılan bir işte ekip ile beraber hareket edeceksin, onları doğru hedefe yönlendirebilen, diğer fikir ve görüşlere saygı duyabilen onlara yeni ufuklar açabilen gerçek definecidir. ekip içindeki her birey aynı düşünceye sahip olursa başarı gelir aksi durumda hayal kırıklıklarına bir yenisi daha eklenmiş olur umarım anlatabilmişimdir.

31375847.jpg
 
Üst