Define taşları

Cann

Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
765
Tepkime puanı
1,370
Puanları
98
Define Taşları; Dünya durdukça duran taşların insan hayatında önemli bir yeri vardır. taşlar tarihe ışık tutan en kalıcı belgelerdir. Özellikle Hristiyanlarda taşlara olan inanç neredeyse tüm yapılarda karşımıza çıkar. Taşı kutsallaştırma, taş yığınları oluşturma gibi benzer inançlar vardır. Araziye çıktığınızda size göre her taraf taş kayadır; fakat içlerinden bazıları vardır sırlarla doludur. Define avcıları sırra kadem basmış taşların hangileri olduğunu bilmeden arazide dolaşırsa sonuca ulaşması mümkün değildir.

İçerikler [Göster]
Şimdi sizlere define taşları nasıl olur yazalım.
1- Vari taş; İşte bu en can alıcı taş modelidir, aslında hiç bişey değildir; sadece benzetilip bırakılır. Genelde hayvan figürlerine benzetilir, bazen muskaya benzetilir, ama muska değildir, bazen yere saplanmış kaya gibi sivrisi yukarı gelecek şekilde bırakılır, önce doğal sanarsın, hayır değil der inceler; 2 arada bi derede kalır; bırakıp gidersin; işte bu aslında vari taştır. çoğu define işaretleri, krokiler ve belgelerde bu taş vardır ama kimse bilmez; halbuki defineye en yakın taş budur.

2- Kara Taş: Hristiyanlıktan öncesinden başlayıp sonraki dönemlerde dahil kutsal kabul edilmiş taş modelidir, O dağa ait olmayan kara taş bulursanız önce altına sonra çevresine bakmayı unutmayın, kara taşın üzerinde her hangi bir oyma kabartma figür aramanıza gerek yoktur. kendisi bizzat işarettir.


3- Beyaz Taş: Ruh ve tılsımlarla alakalıdır, genelde ibadet yerlerinde olur, hatta bazı yapılarda biraz çıkıntılı durur; öpülerek saygı gösterilir. arazide ise o dağa ait olmayan çakıl taşları vardır; bu taş buraya nereden gelmiş dersiniz, işin aslı çakıl taşı değil beyaz olmasıdır, İster çakıl olsun ister diğer taş gurubundan beyazsa definecilerin ilgi alanındadır.

4- Bilge Taş: Bu taş coğrafyanın haritası gibidir, çoğunda işaret vs. yoktur, bazılarında vardır, işaret olmayanlar ne işe yarar demeyin, duruşu ve her köşesinin baktığı yerin bir anlamı bir dili vardır. unutmayın bilge taş tam olarak başlangıç noktasıdır, en az 2-3 yerde parası vardır.


5- Ark Taşı: Oluklu taştır, olukların uç ve uç yanlarına bakılır.

6- Yalak taşı: Buna suluk taşıda denir, çeşmelerde olur, bu çeşmede define varsa yerini bu taş bilir.

7- Kuyu Taşı: kuyu ağızlarında olur, tolan sığacak şekilde yapılır buna yayvan taşta denir bunada iyi bakın.

8- Ayak taşı: Merdivenlerin ilk basamağına yapılan ayak taşlarıda iyidir altına bakın bir miktar para alınabilir.

9- Kılavuz Taşı: kılavuz taşı bu bölgenin haritası gibidir, sizi buraya gönderen işaret olabilir lakin gerçek başlangıç noktası burasıdır.

Diğer Önemli Taşlar
Binek Taşı, oturak taşı, koltuk taşı, çakmak taşı, fırın taşı, dilek taşı, sunak taşı, arazide rastladığınız o dağa ait olmayan taş, bunların hepsi defineciler için önem arz eden taş guruplarıdır. defineci yüzey araştırması yaparken bu taşları bilmesi gerekir. bu taşlar ve aklımıza gelmeyip buraya yazmadığımız taşlar konusunda bilgi sahibi olmayan defineci defineye yaklaşmak yerine sürekli uzaklaşır.


Kaynak Menderes

 

Maceracı

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Mar 2020
Mesajlar
4
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Hocam burda ki figür nedir tam olarak sizce ?Screenshot_2020-03-01-14-24-40.png
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
Fügürden ziyade alt kısımlarda traşlama ve zımparalama gibi parlatma oyma var .Burası mihrap gibi değerlendirilebilir.
 

SuNSeT28

★彡 (O Dağlarda) 彡★
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
10 Mar 2019
Mesajlar
2,314
Tepkime puanı
5,367
Puanları
118
Konum
Κερασούντα
Hocam burda ki figür nedir tam olarak sizce ?
Selamün aleyküm.Oradaki figüre bu fotoyla cevap vermek zor.Ben burada mavi ile işaretlediğim alanı tam karşısından çekilmiş net fotolarını görmek isterdim.R00T ustam demiş mihrap gibi değerlendirmek daha doğru olur.Sarı üçgen içine aldığım yerdeki figürü yakından görmek güzel olurdu.Her ihtimale karşı orayı kibarca bir tıklayın derim;).Selamlar.
20200301_185140.png
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
Yani böyle yerleri etraflıca yönleriyle üst kayalık düzlüğü ve ön toprak zemin düzlükleri görmek lazım.Kayada ki ayrıntıları görmek lazım işaret olarak.
 

balkaya34

Operatör
Katılım
17 Mar 2019
Mesajlar
2,562
Tepkime puanı
3,431
Puanları
118
Selam ROOT usdam : Sıçra geç taslarin tepe tarafinda olacak dediğin beyaz büyuk taslardan hatirladigim kadariyle 2 tanesi halen duruyor bunlara ben bizzat bakdimda ne oldugunu anlayamamisdim ,Cukur cambaz köyüne gecmekde sicramak icin deredeki taslarin yerine kopru yapildi ,Koyde evler bir hayli yikardaydı sonra malumya oglan evlenir nufus artar ve bu durumda yeni evlerde yapilir isde bu 2 buyuk tasa yakindada su an ev var ,O ev in oldugu yerden yukardan bakinca kopru ayaginin altinda gibi olur yani 2 beyaz tasin oldugu yer yuksek ,Bunlari resimleyecegim INŞAALLAH ,Veburaya enyakinda isarette suyu ayakda icilen cesme olmasi gerekiyor, Bence bunlari bu yaz resimlerim usdam ,Eger Sicra gec taslarini kirmadilarsa onlarinsa goruntusunu alirim, Ben onlerin orda oldugu kanaatindeyim SAYGILAR
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
Aleykum selam Balkaya abim. Bu krem blok kayalıkların orda kapalı bir mağara olcak muhim olan büyük parça ordadır.Sıçra geç bir metreden fazladır sıçrama mesafesi.
 

balkaya34

Operatör
Katılım
17 Mar 2019
Mesajlar
2,562
Tepkime puanı
3,431
Puanları
118
Burayi bir resimleyim.eger buradan bisey alacaksak mutlska izinli kazi gerekecek
 

R00T

ProfessionaL
Yönetici
Administrator
Katılım
14 Ocak 2019
Mesajlar
5,417
Tepkime puanı
10,459
Puanları
118
Resimle abi ama insanların olduğu yerler sıkıntılıdır biraz. Olsun da izinli olsun yeter ki.
 
Üst