Define Uzmanları Gerçekten Başarılımı

MendereS

Admin
Administrator
Aslına bakılırsa uzmanım diye geçinenlerin çoğu yalan ben bile 11 yıldır hocalık yaparım hala uzmanım diyemiyorum, hatta söylediğim şey kelin ilacı olsa başına sürer. Tabi şöylede bişey var bu işten anlamıyorsan define bulman sayısaldan para çıkması kadar düşük ihtimal. bilirsen define bulma ihtimalin var bilmezsen çok zor, gerçi oda belli olmuyor nasipse gelir hintten yemenden nasip değilse ne gelir elden. bunlarıda gördük. İşi biliyorum diyen adamların boş geçtiğini bilmeyenlerin nasiplerini aldığına şahitiz.

Tam anlaşılır şeklini yazmak gerekirse bu işin uzmanlığı olamayacağı gibi hiç bilmemekte çok kötü, hiç bilmez isen define bulma ile milli piyangodan para çıkması aynı ihtimaldir.

Biz ünlü amatör yazarlar olarak çalışma yaptığımız 10 farklı alandan ortalama 1 yada 2 tanesinde başarı elde edebiliyoruz. buradan anlayacağızın gibi bu işin sözde uzmanları olarak bizim bile başarı oranımız %15 civarlarındadır.

Bu oran çok düşük gibi olsada farklı açıdan baktığında aslında baya yüksek olduğunu fark edeceksiniz. %15 demek oratalama 7-8 kazıdan birinde başarı elde etmek demektir. Buna birde okkalı dedektör eklersen bu oranı %25 e kadar çıkar, buda 4 kazıdan birinde başarı demektir. şimdi 4 kazıdan birinde başarı cidden çok önemlidir. bu gün ömrünü kazılarda harcamış ama tek yüzük bile bulamamış define avcıları var. eğer onlar bizim yöntemlerimizle çalışmalarını yürütseydi şimdiye kadar 20 defa define bulmuştu.

İlk etapta kendimizi eleştirdim, daha sonrasında arada ne kadar fark olduğunu yazdım umarım anlamışsınızdır.

Burada esas karşılaştırma define uzmanları ile dedektörler arasında yapılmalı. mesela amatör define avcısı çıkıp dedektör alıyor. bu adamın iyi bir dedektörle define bulma şansı ortalama %15 civarlarındadır. normal uzman bir definecininde define bulma şansı %15 civarlarındadır. yani her ikiside defineyi hemen bulacağını garanti edemez ikisi birleşirse işte o zaman biz bu defineyi eninde sonunda bulacağız kaçış yeri kalmadı diye daha net konuşabilir. diğer türlü ihtimal zayıftır. gerçi zayıfta olsa işaret çözemiyorsan dedektörün mutlaka olmalı. zayıfta olsa en azında ihtimal var hiç olmayan ihtimalle kazı yapmaktan çok daha iyidir.

Üst Alt