Defineci nasıl olmalıdır ?

Karahanlı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
63
Tepkime puanı
56
Puanları
23
Yaş
45
Öncelikle defineci işaretleri korumalıdır, tarafınızdan yok edilen tek bir define işareti bile orada bulunan yüklü mktardaki malın bir daha bulunamamasına neden olur. Herşey bir tarafa işaretleri kırmak ve yok etmek tarihe ve kültüre tamamen saygısızlıktır; hatta saygısızlıktan öte düp düz terbiyesizliktir.

1- Kazı izin alınarak yapılmalı; Kazı başladığında en az bir arkeolog kadar bilgisi olan defineci arkadaşlar bulundurulmalı.

2- Yapılan kazılar tıpkı arkeolojik kazı gibi bilinçli yapılmalı. öncelikle acele edilmemeli, hızlandırılan bir kazı çalışmasında bulunan heykellerin kırıldıklarına şahit olduk sizler bu hatayı yapmayın.

3- Bir defineci, bulduğu eserleri müzeye kazandırmak için elinden geleni yapmalı. bu eserlerin Türk insanlarının birer ortak zenginlikleri olduğunu bilmelidir.

4- Kazılar gece vakti, tılsımla cinlerle uğraşarak kaçak şekilde yapılmamalıdır. gündüz vakti yapılıp, çıkan eserlerin değer biçiminde mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Bu konuda müzelerimizin cimri davrandıklarını biliyoruz.

5- Unutmayın arkadaşlar bilinçli bir defineci, zengin olma hayaliyle yaşamaz, bulduğu eserlerin Türk Müzeleri’nde ömür boyu sergilenecek olmasının onur ve gururuyla yaşar...
 
Üst