Defineci Ne Bulur

Karahanlı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
30 Ocak 2017
63
56
23
45
Define avcılarının buldukları defineler, içerisinden çıkan şeylere göre birkaç gruba ayrılmaktadır.

1- Altın sikkeler: definede bulunan altınlar ve altın sikkeler aslında definecilerin en fazla aradıkları definede bulunan değerli eşyalar arasındadır. Özellikle yunan, roma, bizans, osmanlı ve selçuklu sikkeleri ülkemizde en fazla bulunan değerli materyaller arasındadır. Bunlar bazen tek tek bazen küp, çömlek gibi toplu halde bulunur. Bu sikkelerin bazılarının 1 tanesi bile binlerce yuro değerindedir.

2- Gümüş ve bronz paralar: Altın sikkeler kadar değerli olmasalar de bol olarak bulundukları için en yaygın şekilde definede bulunan para türleridir. Tarihi eser olarak kabul edilenleri, kültür ve turizm bakanlığının verdiği rayiç üzerinden müzelere satılabilir. gümüş deyip geçmeyin eğer nadir sikkelerden ise altından daha yüksek değeri vardır.

3- Süs eşyaları: Geçmişte kullanılan süs eşyaları oldukça iyi para etmektedir. bunların başında heykel gelir, heykel ve benzeri objeler çok değerlilir. Bir de elmas, zümrüt, yakut ve altın işlemeleri varsa servet değerindedir. Bu eşyalar çok zaman mezar içinde bulunur.

4- Küçük lahitler: Özellikle eski uygarlıkların tapınma veya tılsım amacıyla kullandukları put veya totem benzeri altın lahit ve heykellere paha biçilemez. Birde mezar lahitleri vardır cesedin koyulduğu taş oyma lahitler onların değeri biçilemez.

5- Tarihi değeri olan diğer eşyalar: Şayet binlerce yıl öncesine ait bir boş çömlek dahi bulabildiyseniz bunun değeri milyonlarca tl edebilir. kap kacak, çanak çömlek bunlarda önemli tarihi eser sınıfındadır hepsi değerlidir.

DİKKAT Defineden çıkanları yasalar dahilinde muhakkak müzelere teslim ediniz.
 
  • Beğen
Tepkiler: nik