Definecilik Nedir Sence ?

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar şu an bu yazıyı okuyan her birey kendini muhtemelen defineci diye adletmekte, ve yahut bu işe gönül vermiş kişidir.

Lakin bu işe gönül verdigi noktadan başlayan kesim yüzde doksandır. Bu ne demek arazide bir işaret gördün duydun ve araştırmaya başladın, akabindede kendini buralarda buldun.

Sonuç olarak işaretin anlamına manasına odaklandın ve bilmedigin bir işte kafa karışıklıgı yaratacak bir işin içinde kendini buldun. Defineciyim diyen hemen her kes ya böylesi bir durumdan yada babasından, dedesinden duyumla bilinçsiz bir şekilde kendini bu işin içinde bulur.

Bu işe heves eden kişi önündeki merak konusu olan yeri işareti bırakıp işin özüne inmeli, definecilik kavramını baştan ve dogru kavramalıdır.

Konu başlıgı, Definecilik Nedir ? sorusuna eminim şurda bir kaç kişi ançak dogru cevap verebilir, ama bu çok basit gibi gelen soruyu her insan kendi pozisyonuna göre cevap veremeyecek ama üç yaşındaki cocugun bilecegi bir soru olarakta düşünecek ve yanlış işin başında başlayacak.

Arkadaşlar Kültür ve Medeniyet işi definecilik degildir. Bu iş Arkilojiye girer, onlar tarih kitaplarından iz sürer fırcayla yapı kalıntı ve mezar cıkarırlar. Hiç bir zaman bir insanı zengin edecek kazanla küple yada külce külce altın bulamazlar. Tesadüf eseri varmıdır vardır istisnalar elbette olur. Öte yandan bir uygarlıgın bir Devletin bir Medeniyetin elbette bir Hazinesi vardır. Bunuda ya bilirler açmazlar yada beceremezler ve yetkileri olmaz. Arkilog denilince bu işi bilen okumuş kıravatlı gibi benimsensede toplumda, Asla bir Arkilog gercek bir definecinin cegregi etmez. Cıtır kızlarla hava atıp caka satmak başka şey, araziye cıkınca, araziyi okuyabilmek başka şeydir. Bunu yazan kitabı henüz herhangi bir Üniverste ders masasına koymadıki okusun bizim Arkilog. Ama bilgi vardır küçünsenmez oda lazımdır. Ama Arkilog asla defineci degildir.

Kezâ onun bilgidi insanı zengin etmez anlatmak istedigim bu. Bir Ören yeri yani kalıntıyı akrarır senelerce, o kazının masrafını cıkaracak bir şey bulamaz, bir mezar açar hangi dönem olursa olsun, sadece ölü hediyesi ve o kültün sunusu cıkar hepsi o. Bunu merak eden coktur, bayansa takı cıkar en paralısı budur inan kazdıgına tahrip edip suç işledigine degmez. Bir kral bir kralice mezarınıda açmak güç ve yasaktır örnek Tümülüs yada kaya mezarı gibi, gerisinide boş verin gitsin.

Adam tek tek işi yapıyor, buda medeniyete girer. Kırk yıl dedektör sallayacakta işe yarar tek bi tane nadir para bulacak. Buda boş iş arkadaşlar. Eskiden iyisine kötüsüne bakılmaz, kondisyonsuz denmez, bir şeyler veren olurdu belki bunlara. Şimdi fazla degil bin TL koy cebine otur bir kahve haneye torbayı doldur cık. Adam bekletmiş para eder diye çok sormuş, en sonunda atmış bir köşeye artık para degil belki meselesi başından belâ gitsin o belki. Alsan ne yapacaksın tabi birde o var. Müzeler bile almıyor çok var diye artık.
O aradıgın nadiri bulmak ve degerini anlamakta bir başka sorun tabiii.

Yani işin özeti şu arkadaşlar. Define işareti diye adlettiginiz bir çok işaret ve simge medeniyet ve kültür işidir. Bu işin özünü bilende buraya kadar yukarda yazdıgım degindigim yere definecilik demez. Dediyse bile hata yapmış boş kürek sallamış bir çok işide yarım bırakmıştır.

Definecilik şudur. Her yüz yıl içinde en az bir kavim bir toplum azledilip sürgün edilmiştir bu topraklarda. En uzun hüküm süren Osmanlı içinde dahil zaman zaman bireysel ve toplumsal sürgünler olmuştur. Definecinin aklına ilk gelen son techir olsada, benzer durumlar tarihte çoktur. İşte asıl Define bu noktadadır. Asıl peşinden gidilecekte budur. Bir sülale bir köy bir aşiret sürgün edilirken parası toplanıp bir yere gömülmüştür. Köyler sürgün edilirken önde gelen kiliseye para teslim edilmiş, onlar tarafından gömülmüştür. Birde tabi kilise ve Manastırların kendi paraları var. Bunlar tek tek bireysel yada toplu olarak kaleme alınmış arşivler tutulmuştur. Bu arşivler bizzat kiliselerin elindedir şu an. Alınan kolay yerler çok olsada zor yerler halâ durmaktadır. Bir karıştan başlar bir arşın iki arşın ama en derini 12 metre gibidir ama derinde olan yer sayısı azdır.

Son düzenleme:

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Büyük mal ve derin diye konuşacak olsak genel olarak derinlige üç ila dört metre diyebiliriz. Bu derinliklerde en az bir kazan altın vardır, heykel ve külce olasılıgıda vardır. Yani şunu diyebiliriz karışta kese, bir arşında cömlek, iki arşında küp yada küpler. İki metreyi geçtiginde kazan ve daha derinde 8 ila 12 metrede cubuk yada külceler. Burada dikkat. 3 metreye kadar olan yerlerde kolay kolay tılısım uygulandıgı olmaz. Sonradan sahiplenme varsa onuda Allah bilir.
Burdan yola cıkarak elindeki cihazın ne kadar nerde iş yapacagını hesap et Şimdi defineci arkdaş !!!

Arkadaşlar bu yerlerin çözümü yada işaretleri ve ya gömü sistemi inanın milletin yazıp çizdigi gibi degildir. Onca zaman takılırım bu tür sitelere grublara ve ya sesli görüntülü bir vidyo bazında bir şeyler yapmaya çalışana, daha tek bir Allah kulu görmedim. İşin özünü gercegini bilip anlatan. Ama olsada anlatmaz anlatamaz bunuda biliyorum. İş boş lafa gelince bilgi paylaştıkca artar slagonu ortada olsada. Tek artan şey kirlilik ve yalan bilgi.

Yukarda yazdıgım yerlerin, ister Rum olsun, ister Ermeni olsun gömülerini tesbit edebilmek için inanın sanal ortamda tek bir satır bulamazsınız. Buraları çözmek tesbit etmek için ise elinizde gerçek belge ve harita olmalıdır. Bu olsa dahi, arazi degişmiş yapılar cıkmış ortaya ve her yer boş araziler tarla bag bahce olmuş. Nişanlar ortadan kaybolmuş. Örnek başlangıç belirleyici işaretler, dikili taşlar, su gözeleri, pınarlar, agaçlar, kiliseler, manastırlar, yollar, patikalar, kaleler, mezarlar, sayamadıgım bir çok şey daha. Yani evet bir yandan belge harita olmalı diger yandan kaybolanları araştırıp tahmini yerini tesbit ve sonra işaret ve akabinde gömü yeri tesbiti geliyor. Lakin dedigim gibi ne bildigiz işaretler ne ezberlediginiz metrajlar işinize yaramaz. Definecilik diye yazıp cizdiklerinizin sonunda cıkairacagınız noktada yaptıgınız kacak kazının masrafını ancak bulursunuz. Öte yandan bir bronz heykel üç bin yıllık olsa ne olacak ? Ama bir kese altın para her şekilde paradır yine.

Yaptıgınız işi bilinçli yapın arkadaşlar. Onca zaman harcıyorsunuz. Bence bu zamanı olması gerektigi gibi işin başlangıcına harcayın. Kaynagı bulmadıkca dogru kaynak olmadıkca yaptıgın her iş attıgın her adım boştur arkadaş.

Çıkarları ugruna yazıp çizeni elemedikce bu işte. Seni daha çok suya gönderip susuz getiren olur. Sen bir yere git gel onca masraf etmişsin adam onu tınlamıyor. Bir reklamdan belki tek bir TL para alacak umrunda olan O. Yoksa kimse sen zengin ol diye defineciligin ustası üstadı degil. Bir rüzgar acılır, ne oldugunu bilmeyen üç beş kişide havaya sokulur, işleri o salak yürütür çogu kez ))) günü gelir kalem çekilir üstüne. Ama boştur önceside sonrasıda.

Ne ustası ne üstadı yaw ? Banada ustam diyen çok olduda hep yalanın yanlışın ustası olmuşuz.

Bakın bu dedigim konuda açtıgım noktaların belki birazını bu işten hiç anlamayan adamlar tesadüf açıyor. Bir degnekle topragı karıştıran bir öküzle çift süren. Sizin örnek aldıgınız hangi usta tek bir yer acabilmişki ?

Anlatmak istedigim şu. Tarihe bakın nerde ne olmuş onu iyi analiz edin, Nerde ne arayacaksınız bunu iyi bilin. Dedektörü eline alıp daga bayıra cıkıp tesadüf rast gelirse yada şüpheli alan diye boş boş dolaşmayın.

Birde kacak kazı yapmayın devlet veriyor hak ettigin kadar. Ama iş kültür varlıgına girince vermiyor sende kacak yoldan başını belaya sokarsın zaten.

Son düzenleme:

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Adam gitmiş bir oyma bulmuş, bir haç bulmuş. Onun peşinde ah birde çözebilse çözdürebilse. Gidip mezarı tahrip edecek, bir yüzüktü bir küpeydi yada canak cömlekti bunları alacakta zengin olacak. Definecilik hayal dünyasında yaşamak degildir. Ama yüzde doksanımız hayal peşinde koşarız. Neyin ne oldugunu, nerde ne aranacagını bilmeyen ise ömrünü helâk eder bu işte.

Şimdi cıkıp biri derki iyide dedigin kaynagı dedigin noktayı nerden nasıl bulacagız demi ???

Bakın arkadaşlar insan neyi ararsa onu bulur. Siz yalan yanlış hurafe ararsanız onun içinde bogulursunuz.
Kafayı kaldırıp silkelenip kendinize gelip. İşin başından başlarsanız bu gün nasıl yanlışın ustası olmuşsanız yarın o dogruyu bir şekilde bulup muaffakta olursunuz. Ama asla Usta Üstad olamazsınız ))) Sadece aldıgın bilgiyi ya dogru kullanırsın yada yanlış.

Adam surferden define arıyor bu aptala ne anlatacaksın. Sonuç burda tıkanıyor işte )))
Ne desem boş biliyorum, söylenecek asıl şeyleride artık söylemiyorum. Üç beş kişi milyonları yanlıştan döndüremez bunuda anladım zaten. Ara sıra gelip göz atıyorum eskiden zevk aldıgım gecemi gündüze kattıgım boş muhabbetler sarmıyor artık. Arada gelip yazıyorum bildigimi gocunan gocunun dogru bulup ders alanda alır. Hiç cıkarımda yok Garezimde yok.

Son düzenleme:

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Aynen dediğin gibi...her cümle..her kelime ...her harf...her noktasina ...ben kendi adıma mühür basarım...Tesekkurler usta...Bu işde yillarini ve emegini verdin...deneyim ve tecrubelerini boyle ara ara aktariyorsun...daha once actigin konular ve yine bu konu icin tesekkurler...

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Aynen dediğin gibi...her cümle..her kelime ...her harf...her noktasina ...ben kendi adıma mühür basarım...Tesekkurler usta...Bu işde yillarini ve emegini verdin...deneyim ve tecrubelerini boyle ara ara aktariyorsun...daha once actigin konular ve yine bu konu icin tesekkurler...
Rica ederim kardeşim aynı dili konuşan anlıyor mühürde basıyor ))) Önemli olan farklı dilde konuşanlara bir şeyler anlatmak. Yıgılmışlar yalanın başına ))) dogru kimin umrunda. Bizimde artık umrumuzda olan yokta. Coluk cocuk rızkıdır diyor, üç kuruşsada mili servet diyor boşuna masraf etmeyin boşuna hayel aleminde yaşamıyın. Yapacaksanızda dogru şekilde yapın diyoruz. Anlayana ne mutlu. Anlamayana kalemin mürekkebi bitti zaten ))) Emekli olduk çoktan çoluk cocukla ugraştıgımız zaman sinir bozuyorlar zaten gerek yok ))))

balkaya34

Operatör
Rica ederim kardeşim aynı dili konuşan anlıyor mühürde basıyor ))) Önemli olan farklı dilde konuşanlara bir şeyler anlatmak. Yıgılmışlar yalanın başına ))) dogru kimin umrunda. Bizimde artık umrumuzda olan yokta. Coluk cocuk rızkıdır diyor, üç kuruşsada mili servet diyor boşuna masraf etmeyin boşuna hayel aleminde yaşamıyın. Yapacaksanızda dogru şekilde yapın diyoruz. Anlayana ne mutlu. Anlamayana kalemin mürekkebi bitti zaten ))) Emekli olduk çoktan çoluk cocukla ugraştıgımız zaman sinir bozuyorlar zaten gerek yok ))))

Selam sedegor usdam : Sizin icin üzülüyorum usdam siz iyi bir köşe yazarısınız, Diyorumki sizin bu gariban ,yalancı, zavallı definecilerin arasinda ne isiniz var , Oysa bir gazetede köşe yazilar yazsaniz olmazmiydi ,burda bos yere yıpranıyorsunuz, madem defineci degilsin bu definecilerin arasinda ne ararsin, SAYGILAR USTA

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Arkadaşlar avukat degilim ama avukatlik yapayım..
Sedogor usta defineci hepimiz gibi..
Lakin anlatmak istedigi..özetle..hayaller ve gercekleri ayiralim diyor..ve dogru diyor..

Bu forumda ve gercekte cok kisi sormustur bana..
bir yerde oyma var...ve bu oymanin mezarini nasil buluruz ve bunun icin gerekli olan cihaz nedir..
cevap...
bu mezardan cok seyler bekleme...sakin ola zengin olacam hayalini kurma..oymanin kalitesi mezarin zenginligini verir...oymalarin yuzde 99 undan bulacaginiz bir iki küpe..yada sikke...altin olursa öpde başına koy..gercek bu..
bu mezardaki metalleri bulacak cihaz varmi..???
cevap yok...
neden yok..??
birbucuk yada 2 metre derinlikte bir iki sikke yada küpe yuzuk hic bir cihaz bulamaz...bu gercekliktir...
iste hayaller ve gercekleri ayirirsak..basarabilirsek...bu noktada realist olursak...hem zamandan hem sagliktan hemde psikolejimizden olmayiz...ama umutla yasamak iyidir derseniz amenna...
Bu islerle ugrasirken birini tanidim..evinin arka bahcesinde buyuk bir gömunun olduguna inaniyordu..
onunla oyle mutluyduki sonradan anladim..
eger istersen sana bunu bulurum dedim...
bana izin ver hepsini önune dökeyim dedim...
once olur dedi...sonra sohbet edelim dedi...hadi dedim...
hazirlikli geldim dedim..aracimda neler yokki...orada varsa bulurum...yeterki olsun..ama o isin muhabbetinde...gel zaman git zaman...bir turlu hadi arayalim cikartalim diyemiyor..yiyoruz iciyoruz...mangal yapiyoruz...egleniyoruz sihbet ediyoruz...dost olduk arkadas olduk...ama yok...
anladimki o bu umutla yasiyor...eger yoksa dunyasi yikilir...biraktim...bende ona katildim...malin buyuk gomunun ustunde mangal yapiyor sohbet ediyoruz halen..hayat bazen boyle guzel...
sedegor sende insanlarin umutlariyla oynama...

balkaya34

Operatör
Arkadaşlar avukat degilim ama avukatlik yapayım..
Sedogor usta defineci hepimiz gibi..
Lakin anlatmak istedigi..özetle..hayaller ve gercekleri ayiralim diyor..ve dogru diyor..

Bu forumda ve gercekte cok kisi sormustur bana..
bir yerde oyma var...ve bu oymanin mezarini nasil buluruz ve bunun icin gerekli olan cihaz nedir..
cevap...
bu mezardan cok seyler bekleme...sakin ola zengin olacam hayalini kurma..oymanin kalitesi mezarin zenginligini verir...oymalarin yuzde 99 undan bulacaginiz bir iki küpe..yada sikke...altin olursa öpde başına koy..gercek bu..
bu mezardaki metalleri bulacak cihaz varmi..???
cevap yok...
neden yok..??
birbucuk yada 2 metre derinlikte bir iki sikke yada küpe yuzuk hic bir cihaz bulamaz...bu gercekliktir...
iste hayaller ve gercekleri ayirirsak..basarabilirsek...bu noktada realist olursak...hem zamandan hem sagliktan hemde psikolejimizden olmayiz...ama umutla yasamak iyidir derseniz amenna...
Bu islerle ugrasirken birini tanidim..evinin arka bahcesinde buyuk bir gömunun olduguna inaniyordu..
onunla oyle mutluyduki sonradan anladim..
eger istersen sana bunu bulurum dedim...
bana izin ver hepsini önune dökeyim dedim...
once olur dedi...sonra sohbet edelim dedi...hadi dedim...
hazirlikli geldim dedim..aracimda neler yokki...orada varsa bulurum...yeterki olsun..ama o isin muhabbetinde...gel zaman git zaman...bir turlu hadi arayalim cikartalim diyemiyor..yiyoruz iciyoruz...mangal yapiyoruz...egleniyoruz sihbet ediyoruz...dost olduk arkadas olduk...ama yok...
anladimki o bu umutla yasiyor...eger yoksa dunyasi yikilir...biraktim...bende ona katildim...malin buyuk gomunun ustunde mangal yapiyor sohbet ediyoruz halen..hayat bazen boyle guzel...
sedegor sende insanlarin umutlariyla oynama...

Selam usdam : Bu konuyu anlatirken Sizde Sedegorda yazmıssiniz (( Araziyi okumak )) demissiniz , ondan sonra ,Adam bir Oyma görmüş, Veya bir Hac görmüş bu nedir diye soruyor.diyorsunuz ,Ben size kardesane sorayim ,O OYMA VEYA HAÇ ı siz okudunuzmu, ne anlam veriyor ,Bunu bos yeremi yapmış,bir sey anlatmak.isdemis tabiiki, Siteye bir resim.korsun sorarar yakininda bir isaret yokmu mesela bir oyma,veya bir ok veya bir haç, veya bir artı gibi ,niye sorarlar ,buraya yakin cesme veya derede su varmı gibi , Arkadaslar burasi definecilerin buluşup gören bilenden ,,bilen görenden bilgi almaya calışır , ve gördüğüne ne yapacağını bilmiyorsaki Ben mesela ,Acaba bir yardimci bulabilirmiyim diye bu siteye yazar ve bekler ,

Kaan5557

Santraç_Doğa
Süper Moderatör
Yaa ustam haklisin...lakin ben verdigim ornekte..sormasi sormamasi degil...tabiki soracak...bilenler orda bu varmi yokmu soracak...konumuz bu degil..
ana tema...
basit bir oymadan cok birsey beklenmeyecegi...
o oymayi cozdugunde zengin olunamayacagi...hayallere kapilip...yarin zenginim diye ortalikta dolasmamasi...yarin zenginim diye haydan huydan harcamamasi rizkini tutmasi...yoksa 10 kattan düsmekle yasadigi hayal kirikligi ayni...
benim anlatmak istedigim gercekci olalim...her isaret de define isareti degildir...ve hatta ve hatta define isareti gordugumuz isaretlerden belkide yuzde 10 ancadir....

sedegor

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ayrıntı isteyenmi var yeterince acıklık getiremedi diyenmi var )))) bu adam defineci degil diyenmi var ??? Bunun cevabı cok basit ama yeri yer degil, kanunlarda müsait degil. Anlayan anlıyor anlamayana yolunda bildiginde başarılar dileriz. Kimseye yasakta koymuyoruz gitme yapma etme diye )))

Oymadan örnek vermişiz, haçtan örnek vermişiz az etmişiz tüm işaretler aynen konuda ifade ettigim gibidir. İşaret bulmak basit, mal işaretini bulmak zordur diyorum işin özü bu.

Balkaya ugraştıgın eşkiya belgelerinin aslına bi ulaşabilsen zaten defineci olacaksın. Seni ve araştırmanı bilginide küçümsemem haaaa, sadece keşke gercek şeyleri bulup onunla ugraşabilsen o an adına sevinirim inan. Anlatmaya çalıştıgım şeylerin bir kısmı hatta belki yarısıda senin ilgin alanına giren şeylerin gercegi aslında. Yazarlık yaparım evet bu kabiliyet var bende. Bir site açar yada bir yutup kanalı parada kazanırım bu işlerden ama inan daha mühim işlerim var. Ve helal paraya ihtiyacım var.

Neyse arkadaşlar arada böyle gelip moral bozuyorum kusuruma bakmayın. Hayalde güzeldir, Kaan ın dedigi gibi. Bildiginizi yapın ben arada saçmalarım bazen çokta aldırmayın.

Son düzenleme: